Letnie upały szczególnie dają się we znaki mieszkańcom bloków. Mieszkania nagrzewają się od promieni słonecznych, a otwieranie okien na nic się zdaje. Rozwiązaniem, które może pomóc w pokonaniu upałów jest montaż klimatyzacji. Mieszkańcy bloków mogą skorzystać z tego rozwiązania pod warunkiem, że spełnią kilka warunków formalnych - pisze Mariusz Łubiński, ekspert od zarządzania nieruchomościami.
Montaż klimatyzacji w mieszkaniach staje się coraz bardziej popularny. Biorąc pod uwagę jakie temperatury w ostatnim czasie gościły w naszym kraju, decyzja o montażu takich urządzeń jest jak najbardziej uzasadniona. Mieszkania w blokach bardzo często budowane są w taki sposób, że wszystkie okna skierowane są w jedną stronę, jeżeli jest to ściana południowa, czyli ta najbardziej nasłoneczniona, mieszkanie zamienia się w nagrzaną puszkę. W takiej sytuacji zamykanie i zasłanianie okien czy uruchomienie wiatraków nie zawsze przynosi oczekiwane efekty.
Kto wyraża zgodę?
Właśnie wtedy najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zamontowanie klimatyzacji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie i montażu tego rodzaju urządzenia warto zapoznać się z opinią wspólnoty lub spółdzielni i sąsiadów. Nie wszystkie wspólnoty lub spółdzielnie chętnie wyrażają zgodę na umieszczenie na elewacji jednostek zewnętrznych klimatyzatora. Wiele nieruchomości jest odnowionych, została w nich wyremontowane elewacja – montaż tego rodzaju urządzeń może ją uszkodzić czy zniszczyć. Jeżeli szkody nie spowoduje samo zamontowanie, działanie urządzenia może niszczyć budynek. Skraplająca się woda spływając po ścianie niszczy elewacje i sprawia, że staje się ona nieestetyczna. Pewnym rozwiązaniem, które wydaje się być racjonalne i jest stosowane przez niektóre wspólnoty jest pobieranie opłat za dzierżawę fragmentu elewacji pod montaż zewnętrznej części klimatyzacji. Dokonuje się to na takich samych warunkach jak w przypadku wynajmu elewacji pod banery reklamowe.
Czytaj też: Trwa nabór wniosków o wsparcie społecznego budownictwa czynszowego
Bardzo często zdarza się, że na montaż klimatyzacji zgody nie wyrażają sąsiedzi. Najczęstszym argumentem jest obawa przed hałasem, jaki może powodować urządzenie. Przed zakupem warto sprawdzić, ile decybeli generuje urządzenie. Zwykle nie jest to hałas większy niż 40 decybeli dla jednostek wewnętrznych, co jest wartością większą niż codzienne hałasy docierające z centrum miasta z czego warto zdawać sobie sprawę. Większość jednostek zewnętrznych mieści się w przedziale do 62dB i może powodować dyskomfort sąsiadów. Dlatego wybierając jednostkę, należy zainteresować się tym parametrem oraz zlecić montaż w sposób eliminujący przenoszenie drgań.
Czy można na balkonie?
Niektórzy właściciele mieszkań, chcąc uniknąć drogi formalnej, decydują się na montaż urządzeń na balkonach, kierując się przekonaniem, że to część ich mieszkania. Niestety, w takim przypadku również konieczna jest zgoda wspólnoty, bez jej uzyskania właściciel może być zmuszony do usunięcia urządzenia.
Dodatkowo w nowych budynkach o zgodę należy zapytać projektanta, który posiada prawa autorskie i dewelopera, który udzielił rękojmi i gwarancji. Jednak często w takich inwestycjach już na etapie projektu rezerwowane są miejsca na montaż klimatyzacji.
Mariusz Łubiński jest prezesem Zarządu Admus Sp. z o.o., firmy wyspecjalizowanej w zarządzaniu nieruchomościami.
Cena promocyjna: 111.2 zł
|Cena regularna: 139 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.