Zemsta cara trwa - trzeba zmienić prawo wspólnot gruntowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wspólnoty gruntowe to relikt przeszłości, z którym gminy borykają się do dziś. Tracą pieniądze, bo marnują się tysiące hektarów o nieuregulowanym stanie prawnym, na których można by inwestować. Są też problemy z opodatkowaniem tych gruntów. Trudno określić liczbę udziałowców, bo rośnie, gdy dziedziczą kolejne osoby. Nadzór wójtów jest iluzoryczny a ustawa dziurawa, co niektórzy nielegalnie wykorzystują.

14.02.2020

Sejm: Zarządzanie kryzysowe także na wypadek dezinformacji i zmiany klimatu

Samorząd terytorialny Środowisko

Dzięki zmienionym przepisom ustawy o zarządzaniu kryzysowym, służby i administracja publiczna otrzymają nowe narzędzia "do jeszcze skuteczniejszej walki z potencjalnymi nowymi zagrożeniami", a są nimi m.in. zmiany klimatu, dezinformacja i cyberprzestępczość. Prace nad projektem trwają w Sejmie.

13.02.2020

Rząd daje pieniądze na PKS-y, ale samorządy w to nie wchodzą

Samorząd terytorialny Transport

Fundusze przeznaczone w 2019 roku na likwidację białych plam w transporcie lokalnym zostały wykorzystane tylko w kilku procentach i podobnie będzie prawdopodobnie w tym roku. Słabym punktem programu jest brak zdolności i motywacji samorządów do angażowania się w te przedsięwzięcia. Rząd mówi wiec o konieczności zmian, między innymi o większych dopłatach.

12.02.2020

Samorządy nadal szukają „zbawienia” w budowie kolejnych spalarni

Samorząd terytorialny Środowisko

Działania samorządów są skoncentrowane na tym, jak zagospodarować, czy „pozbyć się” odpadów zmieszanych, a nie jak zmniejszyć ich ilość poprzez usprawnienie segregacji i selektywnej zbiórki u źródła. Czyli zupełnie odwrócone proporcje i hierarchia - mówi Paweł Głuszyński, ekspert w zakresie gospodarki odpadami, przeciwnik budowy spalarni odpadów.

11.02.2020

Audytor musi rozmawiać i słuchać ludzi

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Audytor winien być liderem i zaufanym doradcą kierownictwa, a także wsparciem w kryzysowych momentach. Kluczem jest posiadanie doskonałych umiejętności interpersonalnych - uważa Jakub Mielczarek, doktorant ekonomii Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, były sekretarz województwa łódzkiego.

10.02.2020

Praca w pomocy społecznej niebezpieczna, ale nie wszystkie ataki są zgłaszane

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Pracodawcy mają obowiązek alarmowania resortu pracy o atakach na pracowników pomocy społecznej. Tymczasem coraz mniej jest takich zgłoszeń, mimo rosnącej liczby napaści i gróźb. Czy to znaczy, że bezpieczeństwo nie jest priorytetem władz samorządowych i kierowników ośrodków pomocy społecznej?

08.02.2020

Kolej Plus z poprawką Senatu wraca do Sejmu

Samorząd terytorialny Transport

Senatorowie wprowadzili poprawkę do ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z propozycjami rządu powstrzymana ma zostać degradacja infrastruktury kolejowej.

07.02.2020

Powstają centra usług społecznych i jest spór o kwalifikacje pracowników

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Tworzone właśnie w niektórych gminach centra usług społecznych połączą różne istniejące dotąd instytucje. Jednym z problemów może być ujednolicenie wymogów kadrowych. Jest np. obawa, że planowane zasady szkoleń odbiegają od dotychczasowego systemu zdobywania kwalifikacji w pomocy społecznej.

07.02.2020

Senat za połączeniem inspekcji kontrolujących jakość żywności

Samorząd terytorialny Środowisko

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) będzie kontrolowała jakość żywność na całym etapie jej obrotu, w produkcji i handlu - to założenie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Senat poparł ją bez poprawek. Przepisy mają obowiązywać od lipca.

06.02.2020

Reklamy w Warszawie po uchwale krajobrazowej zbada UOKiK

Samorząd terytorialny Budownictwo

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające, czy w stolicy nie dojdzie do stworzenia monopolu jednej spółki i ograniczenia dostępu do rynku reklamy zewnętrznej. Chodzi o zapisy uchwalonej niedawno uchwały krajobrazowej w Warszawie.

06.02.2020

NIK: Programy rewitalizacji podkarpackich gmin bez efektów

Samorząd terytorialny

Kontrola NIK wykazała, że podkarpackie gminy popełniły wiele błędów przy przygotowaniu programów rewitalizacji, a skomplikowane procedury wydłużały ich weryfikację. Dlatego też w sześciu skontrolowanych gminach rewitalizacja nie rozpoczęła się wcale albo przebiegała z dużym opóźnieniem, a efekty wystąpiły tylko w jednej z nich.

06.02.2020

Mimo wsparcia gmin kopciuchy wciąż dymią - rząd wzywa na pomoc banki

Samorząd terytorialny Środowisko

Rząd chce stworzyć zbiór danych o źródłach ciepła w budynkach i lokalach w całym kraju - Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. W inwentaryzacji mają brać udział samorządy. Ma to wesprzeć programy antysmogowe, które idą jak po grudzie. Przy słabej promocji mało kto wie, że może dostać pieniądze na wymianę starych pieców, a skomplikowane wnioski odstraszają. Ratunkiem miały być gminy, teraz na pomoc rząd wzywa również banki.

06.02.2020

Deklaracje śmieciowe po zmianie ustawy

Samorząd terytorialny Środowisko

Nowelizacja ustawy śmieciowej określa, kto i kiedy powinien złożyć na nowo deklaracje śmieciowe. Zmiana deklaracji może też wynikać z uchwał rady gminy. Dotyczy to na przykład kompostujących odpady i właścicieli nieruchomości niezamieszkałych. Odrębnych deklaracji nie muszą składać mieszkańcy bloków.

05.02.2020

MC: W Rejestrze Danych Kontaktowych jest już milion wpisów

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Ministerstwo Cyfryzacji podliczyło, że w Rejestrze Danych Kontaktowych jest już milion wpisów. Dzięki niemu urzędnicy mają dostęp do aktualnych danych kontaktowych obywateli i zamiast wysyłać pismo – mogą zadzwonić.

04.02.2020

Samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na innowacje dla środowiska

Samorząd terytorialny Środowisko

Program „Sokół” otworzył się na samorządy, które będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na innowacje związane ze zmniejszeniem emisji CO2, racjonalnym zarządzaniem energią czy oświetleniem. Do tej pory składać wnioski mogli przedsiębiorcy. W puli programu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma ponad 2 mld zł.

03.02.2020

Pieniądze samorządów w bankach słabo chronione, potrzebne pilne zmiany

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Cena nie może być jedynym kryterium przy przetargu na wybór banku obsługującego samorząd. Po upadku banku w Sanoku eksperci i poszkodowane jednostki domagają się regulacji rozszerzających ochronę depozytów samorządowych. Prawo nie przewiduje zabezpieczeń, gdy upadnie bank, a samorządy tracą miliony. To dysproporcja w zakresie ochrony środków publicznych.

03.02.2020

Samorządowcy chcą kompleksowych zmian w magazynowaniu odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko

Jest różnica zdań pomiędzy ministerstwem klimatu i samorządowcami w zakresie magazynowania odpadów. Przedstawiciele samorządów podkreślają, że konieczna jest zmiana całego systemu gospodarki odpadami, a nie rozwiązania częściowe. I negatywnie odnoszą się do projektu rozporządzenia w tej sprawie.

01.02.2020

Urząd, który nie udziela informacji publicznej, ponosi straty wizerunkowe

Samorząd terytorialny RODO

Jeżeli urząd odmawia udzielenia informacji publicznej, powinien wskazać podstawę prawną. Każdemu przysługuje skarga na bezczynność organu. Prawo przewiduje też sankcję karną dla urzędnika, który dopuścił się zaniedbania. Najbardziej dotkliwa jest jednak utrata reputacji urzędu – uważa dr hab. Agnieszka Piskorz-Ryń z Wydziału Prawa i Administracji UKSW.

01.02.2020