SN odrzuca skargę na uchwałę PKW, której nie ma w Dzienniku Ustaw

Wybory

Protest wyborczy na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja 2020 r. w sprawie stwierdzenia niemożności głosowania na kandydatów w wyborach Prezydenta RP jest niedopuszczalny - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN. Podstawą odrzucenia nie był brak publikacji tej uchwały w Dzienniku Ustaw, lecz brak terminów na wnoszenie skarg.

29.05.2020

NSA: Urlop nie przywróci terminu do wniesienia odwołania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Strona postępowania powinna przewidzieć możliwość doręczenia korespondencji w czasie swojej nieobecności spowodowanej urlopem i zabezpieczyć możliwość jej skutecznego odbioru. Niestety tego nie zrobiła, więc świadczyło to o jej niedbalstwie i uniemożliwiło przywrócenie terminu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

27.05.2020

NSA: Brak uzasadnienia przy odmownym załatwieniu skargi to wada istotna

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Rada gminy uznała, że skarga na działalność wójta była bezzasadna. Wydana w tej sprawie uchwała nie zawierała jednak uzasadnienia prawnego i faktycznego oraz pouczenia. Tymczasem elementy te były szczególnie ważne, ponieważ osobie niezadowolonej z odpowiedzi nie przysługuje skarga do sądu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

25.05.2020

NSA: Zasiłek celowy limitowany przez uznanie urzędnika

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Urzędnicy uznali, że chory i niepracujący mieszkaniec Wieliczki nie może otrzymać więcej niż 200 zł na zakup leków z pomocy społecznej. Dlatego, że wziął już 1800 zł i tym samym otrzymał pomoc przeznaczoną na pokrycie niezbędnych potrzeb życiowych. Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z opinią, że środki z pomocy społecznej są ograniczone.

24.05.2020

WSA: Covid-19 nie przeszkodzi w ujawnieniu informacji o nagrodach w urzędzie

Samorząd terytorialny Koronawirus

Wstrzymanie rozpoczęcia i zawieszenie biegu terminów w związku z pandemią Covid-19 nie dotyczy terminów w rozpoznawanych przez sądy sprawach uznanych przez ustawodawcę za pilne. Należą do nich również sprawy z zakresu dostępu do informacji publicznej, co oznacza, że organ nie podejmując czynności w terminie, pozostaje w bezczynności

23.05.2020

WSA: Niejasne żądanie nie jest wnioskiem o informację publiczną

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Żądanie oczywiście niejasne, niezrozumiałe, nie stanowi wniosku o udostępnienie informacji publicznej, więc organ nie musi go rozpoznać. Nie można też wezwać do jego uzupełnienia, ponieważ nie ma do tego podstawy prawnej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

22.05.2020

NSA: Zwrot pieniędzy z pomocy społecznej bez terminu jest błędem

Pomoc społeczna Finanse publiczne Administracja publiczna

Nieustalenie terminu zwrotu nienależnie pobranego świadczenia pozbawia decyzje cech tytułu egzekucyjnego i oznacza, że nie można przymusowo świadczenia odebrać - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że zadaniem pomocy społecznej jest wspieranie osób i rodzin w wysiłkach zmierzających do poprawy warunków życiowych, odpowiadających godności człowieka.

20.05.2020

SN: Pismo szefa PKW o przekazaniu poczcie danych wyborców było legalne

RODO Wybory Koronawirus

Pismo przewodniczącego PKW o tym jak przekazać dane PESEL wyborów Poczcie Polskiej nie jest uchwałą tej Komisji, ale informacją o przepisach prawa - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Odrzucił skargę Komitetu Wyborczego Szymona Hołowni argumentując, że skarżącemu nie przysługuje prawo do wniesienia skargi.

15.05.2020

WSA: Radny powinien mieć świadomość, co oznacza zrzeczenie się mandatu

Samorząd terytorialny

Cofnięcie oświadczenia woli o zrzeczeniu się mandatu nie może być swobodne. Może mieć miejsce tylko w sytuacjach szczególnych i tylko przed podjęciem postanowienia stwierdzającego wygaśniecie mandatu. Radny nie może tłumaczyć się wzburzeniem i desperacją - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

12.05.2020

WSA: Uchylenie zarządzenia nie wyklucza stwierdzenia jego nieważności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zarządzenie w sprawie opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych istotnie naruszyło prawo. Po wniesieniu skargi zostało ono uchylone, ale nie stało to na przeszkodzie, aby stwierdzić jego nieważność. WSA w Opolu podkreślił, że było to konieczne, aby akt ten nie mógł być nadal stosowany do zdarzeń prawnych, które zaszły w czasie jego obowiązywania.

02.05.2020

WSA: Opinia w sprawie podziału gruntu nie mogła być negatywna, bo brakowało przepisów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Burmistrz wydał negatywną opinię co do podziału gruntu, ponieważ uznał, że byłoby to niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Okazało się jednak, że w akcie tym nie było odpowiednich przepisów w zakresie podziału i scalania nieruchomości. Organ nie mógł więc twierdzić, że wniosek jest z nimi niezgodny.

30.04.2020

WSA: Gmino, wolnoć Tomku, ale nie na cmentarzu komunalnym

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Uchwalając regulamin korzystania z cmentarza komunalnego, organ gminy musi trzymać się obowiązujących przepisów. Nie może zatem wprowadzać opłat za usługi cmentarne, tam gdzie ustawa nie daje mu takiej możliwości, jak też ograniczać dostępu do cmentarza określonej grupie osób - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

30.04.2020

WSA: Straż Miejska do likwidacji, ale trzeba wskazać od kiedy

Samorząd terytorialny

Żądanie poddania kontroli sądowej uchwały rady miasta o rozwiązaniu straży miejskiej wymaga wykazania interesu prawnego. Strażnik miejski, którego stanowisko pracy w związku z uchwałą jest zagrożone, może zatem powołać się w skardze na fakt, że nie jest mu znana data obowiązywania uchwały. Ta bowiem mimo swojego wewnętrznego charakteru taki zapis musi zawierać

29.04.2020

WSA: Wójt nie może ukrywać, czy kierownik referatu ma wykształcenie kierunkowe

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Informacja o wykształceniu kierunkowym pracownika jednostki samorządu terytorialnego, a w szczególności zatrudnionego na stanowisku kierowniczym, jest informacją publiczną – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. I dodał, że odzwierciedla ona poziom kompetencji pracownika sprawującego funkcję publiczną.  

29.04.2020

Sąd: Zarządca drogi musi wiedzieć, którędy chodzą dziki

Samorząd terytorialny Transport

Do obowiązków zarządcy drogi należy aktywne typowanie i aktualizowanie miejsc krzyżowania się dróg ze szlakami wędrówek zwierząt leśnych. Takie miejsca powinien odpowiednio oznaczyć. Skoro tego nie zrobił, odpowiada za szkodę właściciela samochodu – stwierdził Sąd Rejonowy w Ostródzie.

25.04.2020

WSA: Miejscowy plan nie zablokował zakładu przetwarzania odpadów

Administracja publiczna Budownictwo

Właściciel nieruchomości planował budowę zakładu przetwarzania odpadów, ale rada miasta przyjęła nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zablokował to przedsięwzięcie. Jednakże przy uchwalaniu tego aktu, organ przekroczył granice władztwa planistycznego i naruszył zasadę proporcjonalności. Tak orzekł WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

17.04.2020

SO: Park wodny nie odpowiada za klienta w japonkach

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Choć park wodny odpowiada za szkody na zasadzie ryzyka, nie można wymagać, aby zapobiegł wszystkim możliwym zdarzeniom wywołanym przez nieostrożne zachowania osób korzystających z niego. Mężczyzna, który nieuważnie poruszał się w nieodpowiednim obuwiu, sam jest sobie winny, że poślizgnął się na mokrej powierzchni – stwierdził Sąd Okręgowy w Suwałkach.

12.04.2020

NSA: Spory o przystanki grzęzną w formalizmie

Samorząd terytorialny Transport

Ani ukarać kierowcy się nie da za to, że zatrzymał się na przystanku nie uwzględnionym w rozkładzie jazdy, ani też przedsiębiorca przewozowy nie może wpłynąć na podwyższenie opłaty za każdy postój - taki jest sens orzeczeń sądów administracyjnych. Na przeszkodzie stoi długotrwałość postępowań i przeszkody formalne.

04.04.2020