Obowiązkowa bonifikata niezgodna z Konstytucją
Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją części ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego.
Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją części ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego.
Sądowa wykładnia pojęcia sposb pobierania opłaty za postj w strefie płatnego parkowania.
Sankcja za złamanie zakazu spożywania alkoholu wprowadzonego uchwałą rady gminy wynika z ustawy i nie można powtarzać jej w uchwale.
Wyrok WSA we Wrocławiu zasługuje na zainteresowanie. Nie tylko bowiem porusza niezwykle żywotną z punktu widzenia radnego gminnego materię dotyczącą prowadzenia zabronionej przez niego działalności...
Opłata za oprżnienie zbiornika bezodpływowego musi wyliczona precyzyjnie....
Gminy jako jednostki samorządu terytorialnego w Polsce korzystają z prawnej ochrony swojej samodzielności, co wynika wprost z art. 165 ust. 2 Konstytucji.
Na mocy nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 5 listopada 2009 r. (Dz. U. Nr 202, poz. 1553), ktra weszła w życie z dniem 16 grudnia 2009 r., do ustawy wprowadzono przepisy, dzięki...
Pisma w sprawie uzgodnień treści projektu planu miejscowego nie stanowią elementu treści uchwały.
Organ uchwałodawczy nie może podjąć uchwały zmieniającej, ktrą zmieni datę podjęcia uchwały.
Czy gmina, ktra podjęła decyzję o wystąpieniu ze związku, powinna uczestniczyć w głosowaniu zgromadzenia związku?
NSA w uchale stwierdził, że w określeniu zasiłek pielęgnacyjny w ustawie o dodatkach mieszkaniowych mieści się rwnież dodatek pielęgnacyjny.
Uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego warto poddać analizie. Z uwagi na jej prawną rangę niewątpliwie kształtuje ona praktykę orzeczniczą. Tymczasem sąd pominął w swoich rozważaniach istotny...
NSA podjął uchwałę w budzącej spory kwestii pobierania renty planistycznej w sytuacji zbycia nieruchomości w drodze darowizny.
Do spraw o przyznanie zasiłku stałego, w ktrych do dnia 30 kwietnia 2004 r. nie została wydana decyzja ostateczna, organ administracji publicznej stosować będzie przepisy ustawy o pomocy społecznej z...
Uchwała o zamiarze likwidacji szkoły podstawowej nie podlega konsultacjom ze związkami zawodowymi w trybie art. 19 ustawy o związkach zawodowych.
Przyjęcie statutu jednostki pomocniczej wymaga przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Jest to istotny etap procedury i musi być przeprowadzony rzetelnie.
Zdaniem NSA, uchwała rady gminy ustalająca wymagania wobec przedsiębiorcy ubiegającego się o zezwolenie określone w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku, jest aktem prawa miejscowego.
Ustawy samorządowe wskazują wojewodę jako organ nadzoru nad jednostkami samorządu terytorialnego o kompetencji oglnej, natomiast organem nadzoru w zakresie spraw finansowych jest regionalna izba...
Wydanie pozwolenia na budowę nie przesądza o konieczności wydania zezwolenia na wycinkę drzew.
Rada gminy ustala wynagrodzenie wjta, ale nie może ustalić limitu na korzystanie ze służbowego telefonu komrkowego.