RIO: Przedsiębiorcy, którzy wynajmują nieruchomości innym, bez zwolnienia

Finanse publiczne Finanse samorządów

Ze zwolnienia z podatku od nieruchomości w związku z COVID-19 mogą korzystać tylko przedsiębiorcy, którzy są jednocześnie podatnikami podatku od nieruchomości. Ze zwolnienia nie mogą korzystać podmioty wydzierżawiających swoje nieruchomości innym przedsiębiorcom – przypomina Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie.

20.07.2020

SN: Wyborca nie może zainicjować procedury stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich

Wybory

Wyborca domagał się stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich z dnia 10 maja 2020 r. Jego żądanie było niedopuszczalne. O ważności wyborów orzeka Sąd Najwyższy z mocy samego prawa po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych. Postępowanie w tym przedmiocie nie może być jednak wszczęte przez wyborców - orzekł Sąd Najwyższy.

16.07.2020

WSA: Cel wydania opinii prawnej przesądza o jej udostępnieniu

Prawnicy Administracja publiczna

Poglądowy charakter opinii prawnej nie przesądza od razu, że dokument ten nie może nosić cech informacji o sprawach publicznych. Konieczne jest ustalenie celu jej sporządzenia. Jeżeli bowiem gmina zawarła ugodę na podstawie wydanych opinii prawnych, to nie miały one wyłącznie roboczego charakteru. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

15.07.2020

WSA stwierdził nieważność uchwały anty-LGBT w Istebnej - to precedens

Samorząd terytorialny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały Rady Gminy Istebna ws. deklaracji anty-LGBT. To pierwszy taki wyrok. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył uchwały samorządów w tej sprawie, ale dotąd sądy odrzucały jego skargi.

14.07.2020

NSA: Bez zwycięzcy konkursu postępowanie sądowe jest nieważne

Samorząd terytorialny

Sprawa dotyczyła konkursu na wolne stanowisko pracy w starostwie. Kandydat, który przegrał wszczął postępowanie przed WSA, ale zwycięzca w nim nie uczestniczył. Został on więc pozbawiony możności obrony swoich praw i zrealizowała się przesłanka nieważności postępowania. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

13.07.2020

WSA: Jeśli skardze ma zostać nadany bieg, strona musi wskazać swój numer PESEL

Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy przypomniał, że jeśli skarga od decyzji administracyjnej jest dotknięta brakami, to należy wezwać jej autora do ich uzupełnienia. Gdy mankamenty pisma nie zostaną uzupełnione w terminie, skarga zostanie odrzucona. Zagadnienie to wyjaśnia dr. hab. Grzegorz Krawiec, prof. UP w Krakowie.

12.07.2020

TSUE: Wyrok skazujący nie wystarczy, żeby wydalić cudzoziemca

Prawo karne Administracja publiczna Prawo unijne

Decyzja o wydaleniu cudzoziemca, który posiada zezwolenie na pobyt długoterminowy nie może zostać podjęta wyłącznie w oparciu o wydane wyroki skazujące. Trzeba bowiem ustalić, czy człowiek ten stanowi rzeczywiste i dostatecznie poważne zagrożenie dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Należy też uwzględnić konsekwencje wydalenia dla niego oraz członków jego rodziny.

09.07.2020

WSA: Jedna stawka za korzystanie przez przewoźników z przystanków jest dyskryminująca

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport

Ustalenie przez gminę jednej, stałej stawki opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych jest krzywdzące dla przewoźników wykonujących przewóz małymi pojazdami. W takiej sytuacji ponoszą oni takie same koszty, jak przewoźnicy z dużymi pojazdami, które bardziej niszczą infrastrukturę. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

07.07.2020

SN: Odszkodowanie za bezprawną decyzję o wywłaszczeniu przez państwo

Prawo cywilne Administracja publiczna

Sąd badając przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej może ustalać, czy prawidłowe rozpoznanie wniosku o ustanowienie użytkowania wieczystego również doprowadziłoby do odmowy ustanowienia tego prawa - orzekł Sąd Najwyższy w uchwale dotyczącej unieważnienia decyzji na podstawie dekretu o gruntach warszawskich z 1945 r.

06.07.2020

WSA: COVID-19 nie wstrzymuje terminów na zbieranie podpisów pod referendum

Samorząd terytorialny Koronawirus

Instytucja zawieszenia i wstrzymania terminów administracyjnych zawarta w ustawie o zwalczaniu COVID-19 nie powinna mieć zastosowania do procedur związanych z przeprowadzeniem referendum gminnego, które ma odwołać burmistrza miasta - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

04.07.2020

Tylko istotne naruszenia procedury mogą podważyć wynik wyborów

Wybory Koronawirus

Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że wybory mogą być unieważnione tylko wtedy, gdy naruszenia procedury wyborczej mogły mieć wpływ na wynik głosowania. Ograniczenie zakresu protestu i kontroli wyborów przez Sąd Najwyższy wyłącznie do niektórych czynności przebiegu głosowania lub tylko do jednej tury jest niedopuszczalne.

04.07.2020

SN: Roszczenie o zwrot zapłaconych czynszów - do posiadacza samoistnego

Prawo cywilne Budownictwo

Jeśli przy podpisywaniu umowy najmu lokalu nie sprawdzimy, kto jest prawowitym właścicielem, to możemy narazić się na płacenie podwójnego czynszu - taki jest wniosek z orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie o bezumowne korzystanie z nieruchomości w Rzeszowie. W sporze spółki z miastem tylko dobra wiara najemcy uchroniła go od finansowej katastrofy.

02.07.2020

NSA: Wybór zerojedynkowy - odwołanie od decyzji albo żądanie jej uzupełnienia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Strona nie może skorzystać z dwóch wykluczających się środków prawnych. Jeżeli odwołała się od decyzji administracyjnej, to nie może żądać już jej uzupełnienia. Gdyby jednak do tego doszło, organ potraktuje złożony wniosek jako uzupełnienie argumentów odwołania - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

30.06.2020

Każdy ma prawo wiedzieć, czy zakaz przynależności do partii jest przestrzegany

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zgodnie z przepisami prawa, sekretarz gminy nie ma prawa tworzenia partii politycznych ani przynależności do nich. Każdy ma prawo wiedzieć, czy wymóg ten jest przestrzegany. Dlatego też - zdaniem NSA - osoba zainteresowana tą kwestią powinna dostać jasną odpowiedź na skierowany w tej sprawie wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

25.06.2020

NSA: Skarga na bezczynność tylko przed wydaniem decyzji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wniesienie skargi na bezczynność organu administracji po zakończeniu przez ten organ postępowania i wydaniu decyzji stanowi przeszkodę w podjęciu rozpoznania merytorycznego takiej skargi - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 czerwca br. Przyjęcie, że skargę można składać bezterminowo, naruszyłoby system prawny.

24.06.2020

SN: Kandydat zebrał brakujące podpisy, może więc uczestniczyć w wyborach na prezydenta

Administracja publiczna Wybory

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uwzględniła tylko jedną skargę komitetu wyborczego. Nakazała Państwowej Komisji Wyborczej wpisać na listę kandydatów na prezydenta RP Waldemara Witkowskiego w wyborach ogłoszonych na 28 czerwca br., gdyż kandydat wykazał się łącznie poparciem ponad 100 tysięcy obywateli.

15.06.2020

WSA: Ten sam skład kolegium mógł dokonać autokontroli

Administracja publiczna

Strona zarzuciła, że postanowienie wydane w trybie autokontroli zostało podjęte przez ten sam skład samorządowego kolegium odwoławczego. WSA w Gorzowie Wielkopolskim uznał jednak, że istotą autokontroli jest skontrolowanie wydanego przez siebie orzeczenia. To zaś ma wskazywać na konieczność rozpatrzenia sprawy przez ten sam skład orzekający.

12.06.2020

RIO: Pomoc dla przedsiębiorcy w związku z COVID-19 bez wniosku i limitu

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus

Rada gminy, podejmując uchwałę o zwolnieniu grup przedsiębiorców z podatku od nieruchomości w związku z konsekwencjami COVID-19, nie może uzależniać pomocy od złożenia wniosku przez podatnika. Nie może też limitować wielkości środków przeznaczonych na udzielnie pomocy – przypomina RIO w Rzeszowie.

05.06.2020

NSA: Obwód głosowania w hospicjum nie podlega zaskarżeniu

Pomoc społeczna Wybory

Na postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące skargi na postanowienie komisarza wyborczego o utworzeniu odrębnego obwodu głosowania w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego - nie przysługuje skarga. Nawet jeśli utworzenie obwodu zagraża życiu pacjentów hospicjum i szpitala - orzekł NSA.

03.06.2020