Rząd daje pieniądze na PKS-y, ale samorządy w to nie wchodzą

Samorząd terytorialny Transport

Fundusze przeznaczone w 2019 roku na likwidację białych plam w transporcie lokalnym zostały wykorzystane tylko w kilku procentach i podobnie będzie prawdopodobnie w tym roku. Słabym punktem programu jest brak zdolności i motywacji samorządów do angażowania się w te przedsięwzięcia. Rząd mówi wiec o konieczności zmian, między innymi o większych dopłatach.

12.02.2020

NSA nie zapyta w UE o akty urodzenia dzieci par jednopłciowych

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną ws. odmowy transkrypcji aktu urodzenia dziecka pary jednopłciowej. Nie zdecydował się też na skierowanie pytania prawnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. O to ostatnie wnioskowali pełnomocnicy skarżących oraz przedstawiciele RPO i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

11.02.2020

Sędzia NSA nowym przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej 

Prawnicy Wybory

Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Sylwester Marciniak został wybrany we wtorek na nowego przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej; jego zastępcami będą sędzia TK Wojciech Sych sędzia TK w stanie spoczynku Zbigniew Cieślak. Zmiana zasad pracy i składu PKW to skutek obowiązujących od dwóch zmian w prawie wyborczym.

11.02.2020

Rząd ma plan wykorzystania funduszy UE na rozwój terenów wiejskich

Finanse samorządów Finanse Prawo europejskie

Możliwości finansowania rozwoju wsi i obszarów wiejskich oraz sektora rolno-spożywczego ze środków Unii Europejskiej na lata 2021-2027, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i Polityki Spójności - określają przyjęte we wtorek przez rząd Założenia Programowania Rozwoju Obszarów Wiejskich ze Środków Europejskich. 

11.02.2020

Nielegalna budowla na stoku narciarskim zabiła trzy osoby

Budownictwo

Podmuch wiatru zerwał w poniedziałek 11 stycznia br. dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej. Zginęła 52-letnia kobieta i jej 15-letnia córka, a 21-latka – druga córka zmarłej kobiety - zmarła wieczorem tego samego dnia. Jak poinformowała inspekcja budowlana, budowla była postawiona nielegalnie, a jej konstrukcja była wykonana niefachowo.

11.02.2020

PKW proponuje 23 zmiany prawa wyborczego

Wybory

Państwowa Komisja Wyborcza złożona z samych sędziów przechodzi do historii. W poniedziałek, na swoim ostatnim posiedzeniu w starym składzie, przyjęła informację o realizacji przepisów Kodeksu wyborczego oraz propozycje ich zmiany. W blisko 30-stronicowym dokumencie PKW proponuje m.in. wprowadzenie Centralnego Rejestru Wyborców, zmiany w liczbie wybieranych posłów i senatorów w niektórych okręgach i zmianę godzin zgłaszania kandydatów i list kandydatów w wyborach.

11.02.2020

2 kwietnia wyrok przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w sprawie uchodźców

Administracja publiczna Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 2 kwietnia br. wyda wyrok w sprawie skargi Komisji Europejskiej przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w sprawie mechanizmu obowiązkowej relokacji uchodźców. Wcześniej rzecznik generalna TSUE stwierdziła, że państwa te złamały unijne prawo.

10.02.2020

Praca w pomocy społecznej niebezpieczna, ale nie wszystkie ataki są zgłaszane

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Pracodawcy mają obowiązek alarmowania resortu pracy o atakach na pracowników pomocy społecznej. Tymczasem coraz mniej jest takich zgłoszeń, mimo rosnącej liczby napaści i gróźb. Czy to znaczy, że bezpieczeństwo nie jest priorytetem władz samorządowych i kierowników ośrodków pomocy społecznej?

08.02.2020

Senat odrzucił nowelę ustawy o działach administracji 

Administracja publiczna

Senat odrzucił w piątek w nocy nowelizację ustawy o działach administracji, której głównym celem jest utworzenie nowych działów - aktywa państwowe i klimat - oraz nowy podział kompetencji między ministrów. Ustawa wróci teraz do sejmu, który może ją ponownie uchwalić bezwzględną większością głosów.

07.02.2020

Powstają centra usług społecznych i jest spór o kwalifikacje pracowników

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Tworzone właśnie w niektórych gminach centra usług społecznych połączą różne istniejące dotąd instytucje. Jednym z problemów może być ujednolicenie wymogów kadrowych. Jest np. obawa, że planowane zasady szkoleń odbiegają od dotychczasowego systemu zdobywania kwalifikacji w pomocy społecznej.

07.02.2020

Senat za utworzeniem metropolii łódzkiej

Środowisko

Senacka inicjatywa ustawodawcza, dotycząca utworzenia łódzkiego związku metropolitalnego, ma zwiększyć potencjał ekonomiczny i gospodarczy regionu. Teraz projekt trafi do Sejmu. Za podjęciem uchwały opowiedziało się 59 senatorów, trzech było przeciw, a 33 wstrzymało się od głosu.

06.02.2020

Senat za połączeniem inspekcji kontrolujących jakość żywności

Samorząd terytorialny Środowisko

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) będzie kontrolowała jakość żywność na całym etapie jej obrotu, w produkcji i handlu - to założenie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Senat poparł ją bez poprawek. Przepisy mają obowiązywać od lipca.

06.02.2020

Senacka Komisja Budżetu debatowała o wykorzystywaniu pieniędzy systemu CEPiK

Administracja publiczna Prawo AI

Pieniądze na CEPiK nie powinny być przesunięte na inny cel, bo system nie funkcjonuje jak należy – mówią senatorowie KO. Zgodnie z propozycjami ustawy okołobudżetowej, środki te miałyby wesprzeć internet w szkołach. Tymczasem zgodnie z planami rządu zmiana dotyczy tylko tego roku, a nowe funkcjonalności CEPiK mają ruszyć dopiero w przyszłym. Wolne środki mają też zasilić rozwój innych rejestrów państwowych.

06.02.2020

Reklamy w Warszawie po uchwale krajobrazowej zbada UOKiK

Samorząd terytorialny Budownictwo

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające, czy w stolicy nie dojdzie do stworzenia monopolu jednej spółki i ograniczenia dostępu do rynku reklamy zewnętrznej. Chodzi o zapisy uchwalonej niedawno uchwały krajobrazowej w Warszawie.

06.02.2020

NIK: Programy rewitalizacji podkarpackich gmin bez efektów

Samorząd terytorialny

Kontrola NIK wykazała, że podkarpackie gminy popełniły wiele błędów przy przygotowaniu programów rewitalizacji, a skomplikowane procedury wydłużały ich weryfikację. Dlatego też w sześciu skontrolowanych gminach rewitalizacja nie rozpoczęła się wcale albo przebiegała z dużym opóźnieniem, a efekty wystąpiły tylko w jednej z nich.

06.02.2020

Wybory prezydenckie mają kosztować blisko 320 mln zł

Wybory

Ponad dwa razy więcej niż przed pięcioma laty mają kosztować tegoroczne wybory prezydenckie. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że na ten cel przewidziano 319 mln 700 tys. zł.

06.02.2020

Mimo wsparcia gmin kopciuchy wciąż dymią - rząd wzywa na pomoc banki

Samorząd terytorialny Środowisko

Rząd chce stworzyć zbiór danych o źródłach ciepła w budynkach i lokalach w całym kraju - Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. W inwentaryzacji mają brać udział samorządy. Ma to wesprzeć programy antysmogowe, które idą jak po grudzie. Przy słabej promocji mało kto wie, że może dostać pieniądze na wymianę starych pieców, a skomplikowane wnioski odstraszają. Ratunkiem miały być gminy, teraz na pomoc rząd wzywa również banki.

06.02.2020

Termin wyborów prezydenckich to 10 maja, ruszyła kampania wyborcza

Wybory

Termin przeprowadzenia wyborów prezydenckich wyznaczony został na niedzielę 10 maja 2020 roku - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu. Ewentualna druga tura odbędzie się 24 maja. Postanowienie marszałka Sejmu zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw, ruszyła więc kampania wyborcza.

05.02.2020

Deklaracje śmieciowe po zmianie ustawy

Samorząd terytorialny Środowisko

Nowelizacja ustawy śmieciowej określa, kto i kiedy powinien złożyć na nowo deklaracje śmieciowe. Zmiana deklaracji może też wynikać z uchwał rady gminy. Dotyczy to na przykład kompostujących odpady i właścicieli nieruchomości niezamieszkałych. Odrębnych deklaracji nie muszą składać mieszkańcy bloków.

05.02.2020