Potwierdzanie przekształcenia użytkowania wieczystego wciąż niezakończone

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nadal wiele miast nie wydało zaświadczeń o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność i na pewno nie zdąży do końca roku. Mieszkańcy, którzy ich nie dostali, boją się, że stracą bonifikaty. Niepotrzebnie - ustawowy termin na poświadczenie własności mija dopiero z końcem lutego.

18.12.2019

23 grudnia SN wyda uchwałę w sprawie ważności wyborów

Samorząd terytorialny

Zgodnie z przepisami kwestie ważność wyborów do Sejmu i Senatu z 13 października br. oceni Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Do tej pory wpłynęło 278 protestów wyborczych - 10 zostało uznanych za zasadne, lecz stwierdzono, że nieprawidłowości nie miały wpływu na wynik.

17.12.2019

Urząd zaatakowany przez cyberprzestępców, wójtowi grozi kara

Samorząd terytorialny Nowe technologie RODO

Prezes UODO może wydać adresowaną do wójta gminy decyzję o zastosowaniu środków naprawczych w związku z niewłaściwym zabezpieczeniem strony internetowej urzędu, która padła ofiarą cyberataku. Jeśli środkom tym towarzyszyć będzie administracyjna kara pieniężna, zapłaci ją gmina jako osoba prawna. Ostatecznie konsekwencje może ponieść też konkretny pracownik.

17.12.2019

Projekt ustawy o metropolii łódzkiej wkrótce trafi do procedowania

Samorząd terytorialny

Według ekspertów projektowane rozwiązania wzmocniłyby znaczenie i siłę dużych organizmów miejskich, co może gwarantować wzrost ich dochodów z PIT. Ich cel to także skuteczniejsze wspólne planowanie inwestycji z sąsiednimi samorządami Łodzi oraz lepsze wykorzystanie funduszy UE. Jednym z głównych zadań ma być organizacja transportu zbiorowego.

16.12.2019

NIK: Pracowników socjalnych jest za mało, a ich zarobki za niskie

Pomoc społeczna

Pracowników socjalnych jest zbyt mało, są przeciążeni zadaniami, pracują w stresie, często narażeni na agresję fizyczną lub słowną. A do tego czasem zarabiają mniej niż ich podopieczni uzyskują w formie świadczeń. Organizacja i warunki pracy pracowników socjalnych nie pozwalają w pełni na skuteczną realizację ich zadań w zakresie pomocy społecznej - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

16.12.2019

Opłaty za parkowanie będą rosły - łatwiej zaparkujemy, samorządy zarobią

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Można spodziewać się powszechnego wzrostu opłat za parkowanie w miastach. Po zmianie prawa, które podniosło górny próg stawek, jakie może wprowadzić gmina, samorządy zapowiadają zmiany. Władze Krakowa, który już wprowadził podwyżki, tłumaczą, że dzięki nim łatwiej będzie znaleźć miejsce. Oprócz wyższych wpływów do budżetu, liczą też, że to zachęta do korzystania transportu miejskiego.

14.12.2019

Gminy zamierzają wypłacić 500 plus przed świętami

Pomoc społeczna

Ośrodki Pomocy Społecznej i urzędy miast albo już otrzymały, albo w przyszłym tygodniu dostaną za pośrednictwem wojewodów pieniądze na wypłatę świadczenia 500 plus. Deklarują, że uda się je wypłacić mieszkańcom przed świętami.

13.12.2019

Rządowe dotacje za małe, a gminy część muszą zwracać

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna

Dotacje celowe na zadania zlecone z zakresu spraw obywatelskich są za małe i gminy muszą do nich dopłacać z własnych budżetów. Mimo to są „karane” przez wojewodów żądaniem… zwrotu niewykorzystanej dotacji. Wszystko przez system ustalania kwot, który nie liczy kosztów wynagrodzeń czy sprzątania. Stawka wzrośnie w przyszłym roku o złotówkę, ale to nie rozwiąże problemu.

13.12.2019

Webinarium o wypaleniu działaczy lokalnych społeczności

Samorząd terytorialny

Kolejne webinarium w ramach akcji Masz Głos będzie dotyczyło wypalenia aktywistycznego. Okazuje się, że to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed osobami działającymi w lokalnych społecznościach.

12.12.2019

Potrzebne podstawy do współpracy gmin przy projektach rozwojowych

Samorząd terytorialny

Brakuje mechanizmów prawnych i finansowych dla współpracy gmin przy dużych projektach rozwojowych. Tymczasem według ekspertów jest ona niezbędna, bo pojedyncze jednostki, rywalizując ze sobą, mają mniejsze szanse na uzyskanie funduszy. A zgodnie z prognozami w nowej perspektywie unijnej znajdą się pieniądze dla samorządów, które ze sobą współpracują.

12.12.2019

Raport: Depopulacja i brak strategii przeszkodami w rozwoju małych i średnich miast

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Z analizy sytuacji prawie trzystu małych i średnich miast wynika, że takie miejscowości potrzebują działań podnoszących jakość życia mieszkańców i zachęcania do powrotu tych, którzy się z nich wyprowadzili. Powinny też przyciągać inwestorów, ale głównie wspierać tych własnych, lokalnych.

11.12.2019

Kary za niezarejestrowanie pojazdu – luka w prawie kłopotem starostów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Dowolność w ustalaniu wysokości kary za niezarejestrowanie pojazdu w określonym prawem czasie budzi poważne wątpliwości starostów. Nie ma bowiem kryteriów, według których mogliby stosować różne stawki kar. To oznacza, że każda kwota wyższa niż 200 zł może zostać zaskarżona i skierowana do sądu.

11.12.2019

RPO skarży uchwały przeciw ideologii LGBT do sądów administracyjnych

Samorząd terytorialny

Rzecznik praw obywatelskich jest przeciwny działaniom organów władzy publicznej, nakierowanym na piętnowanie i wykluczanie osób i grup. Wniósł więc pierwsze skargi na wybrane uchwały anty-LGBT samorządów do pięciu różnych wojewódzkich sądów administracyjnych.

10.12.2019

Samorządowcy zaczynają świętować 30-lecie i domagają się rekompensat strat w dochodach

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Przedstawiciele samorządowców złożyli w Senacie projekt dotyczący rekompensat dochodów samorządów po zmianach w prawie. Chodzi im o podwyższenie udziału samorządów w podatku PIT. Przedstawiciele korporacji samorządowych ogłosili też zaproszenie na przyszłoroczne obchody 30-lecia samorządu terytorialnego.

10.12.2019

Gminy wiejskie obawiają się mniejszego wsparcia z UE

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Gminy wiejskie nie będą miały z czego inwestować – przez rosnące koszty i coraz mniejsze dochody. W ramach pomocy zewnętrznej zamiast refundacji środków chciałyby otrzymywać pieniądze, zanim zainwestują. Szkopuł w tym, że obawy o mniejsze środki unijne, nabierają realnych kształtów

10.12.2019

Rząd: Wyższe wynagrodzenie dla celników i polityka rozwoju

Administracja publiczna

Rada Ministrów na cotygodniowym posiedzeniu we wtorek 10 grudnia br. omówi projekt ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, a także zajmie się nowelizacją rozporządzenia regulującego wynagrodzenia funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

09.12.2019

Transmisje z posiedzeń komisji rad byłyby kosztowne, ale wzmocniłyby jawność

Samorząd terytorialny

Posiedzenia komisji rady gminy, powiatu i województwa nie są jawne tak jak obrady sesji. Są dostępne, o ile stanowi tak prawo lub gdy postanowi tak komisja. Tymczasem obowiązek rejestracji obrad organów pomocniczych rad umożliwiłby szerszy dostęp obywateli do informacji związanych z działalnością rad. Z drugiej strony to duże dodatkowe koszty dla samorządów.

09.12.2019