Wnioski o "Dobry start" wyłącznie drogą elektroniczną i do ZUS

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Wnioski o "Dobry start" będą składane wyłącznie przez internet, a realizacją tego programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie – jak obecnie – samorządy. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

01.06.2021

GIS: W komisjach wyborczych tylko ozdrowieńcy i osoby zaszczepione

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Ozdrowieńcy lub osoby zaszczepione, najlepiej obiema dawkami, powinny zasiadać w komisjach w wyborach i referendach lokalnych organizowanych od połowy czerwca. Wybory najlepiej przeprowadzać w halach sportowych, salach gimnastycznych oraz miejscach łatwych do dezynfekcji - wynika z rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego.

01.06.2021

Samorządy jeszcze walczą o większy wpływ na Krajowy Plan Odbudowy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Polski Ład

Samorządowcy są rozczarowani przyjęciem tylko niektórych ich postulatów dotyczących Krajowego Planu Odbudowy. Mają nadzieję, że rządowo-samorządowy zespół specjalny wypracuje kompromis w kwestiach rozbieżności tak, by Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego mogła wydać opinię w tej sprawie. Zespół ma zebrać się w tej sprawie w środę.

01.06.2021

Rada do spraw Samorządu Terytorialnego doradzi prezydentowi

Samorząd terytorialny

Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek 26-osobową Radę do spraw Samorządu Terytorialnego w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Do jej zadań będzie należało przegotowanie opinii i ekspertyz, opracowywanie założeń i projektów inicjatyw prawnych dotyczących samorządu. Przewodniczącym Rady został Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

31.05.2021

Prezydent ratyfikował unijny Plan Odbudowy

Finanse publiczne Prawo europejskie

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował w poniedziałek decyzję unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie Unii Europejskiej. Sejm ustawę tę uchwalił 4 maja, a Senat zaakceptował ją bez poprawek w czwartek 27 maja. W piątek prezydent podpisał ustawę i tego samego dnia została ona opublikowana z Dzienniku Ustaw.

31.05.2021

Pogranicznicy nowe legitymacje otrzymają później

Administracja publiczna

Nie za miesiąc, a za rok - 1 lipca 2022 roku funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymają nowe, lepiej zabezpieczone wzory legitymacji służbowej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uzasadnia przesunięcie terminu względami technicznymi.

31.05.2021

Co trzecia gmina straci płynność finansową

Finanse publiczne Finanse samorządów

Blisko jedna trzecia gmin utraci płynność finansową po wejściu zmian podatkowych zaplanowanych w Polskim Ładzie – alarmują samorządowcy. Liczą na propozycje rządu, które złagodzą spadek dochodów. W przeciwnym razie, aby dopiąć budżety, będą ciąć wydatki na kulturę, sport, a nawet oświatę. Szczególnie zagrożone są miasta na prawach powiatu oraz gminy miejskie i miejsko-wiejskie.

31.05.2021

Posłowie pozbawiają prezesa NBP decydowania o fałszywych banknotach

Administracja publiczna Finanse

Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych a nie prezes NBP określać będzie, w drodze rozporządzenia, zasady i tryb postępowania przy zatrzymywaniu banknotów i monet podejrzanych co do autentyczności oraz postępowania z fałszywymi pieniędzmi - stanowi komisyjny projekt ustawy.

30.05.2021

Gminy turystyczne: Rządowe wsparcie covidowe nas dyskryminuje

Samorząd terytorialny Koronawirus

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych powinien zapewniać wsparcie nie tylko dla gmin górskich, ale dla wszystkich samorządów lokalnych, które na skutek pandemii COVID-19 utraciły dochody na skutek ograniczenia czy zamrożenia ruchu turystycznego - na takim stanowisku stoi Zarząd Związku Powiatów Polskich. Wskazuje, że rząd zapomniał o powiatach.

28.05.2021

Tarcza prawna ma ułatwić scalanie gruntów w czasie pandemii

Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus

Pandemia ograniczyła możliwość przeprowadzania postępowań scaleniowych. W szczególności organizowania zebrań mieszkańców i podejmowania uchwał w warunkach zapewniających bezpieczeństwo uczestnikom postępowania. W założeniach do przygotowywanej przez resort rozwoju Tarczy prawnej pojawiły się rozwiązania, które maja ułatwić tę procedurę.

28.05.2021

RIO apeluje o przestrzeganie jawności podczas debat budżetowych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, Grażyna Wróblewska zaapelowała o przestrzeganie zasady jawności wynikającej z ustawy o finansach publicznych podczas procedowania nad uchwałami budżetowymi. Przypomina o tym w piśmie, które skierowała do jednostek samorządu terytorialnego z regionu.

27.05.2021

W poniedziałek prezydent powoła Radę ds. Samorządu Terytorialnego

Administracja publiczna

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powoła Radę ds. Samorządu Terytorialnego, która ma być płaszczyzną debaty z samorządowcami. To tu ma odbywać się analiza obowiązującego prawa, przedstawianie nowych pomysłów i rozwiązań, które mają przekładać się później na działania legislacyjne. W jej skład wejdzie ponad dwudziestu przedstawicieli samorządów i doradców prezydenckich.

27.05.2021

Samorządy mają promować szczepienia, ale nie wiedzą, ilu mają zaszczepionych

Samorząd terytorialny Koronawirus szczepienia

Rząd do wsparcia szczepień wykorzystuje model, który zadziałał podczas wyborów prezydenckich. Wtedy promował frekwencję wozami strażackimi, teraz nagrodami finansowymi dla samorządów. Samorządowcy wskazują jednak, że trudno im promować szczepienia, skoro nie wiedzą nawet ile mieszkańców zaszczepiło się. Problemem też jest wciąż dostępność szczepionek.

27.05.2021

GIS: Fontanny mogą działać, ale trzeba je dezynfekować

Samorząd terytorialny Koronawirus

Nie ma zakazu działania fontann, instalacji wodnych i tężni ulicznych. Należy im jednak zapewnić odpowiednią dezynfekcję wody i pamiętać o zachowaniu dystansu. Większym problemem od wirusa SARS-CoV-2 mogą być bakterie z rodzaju Legionella- przypomniał w środę Główny Inspektor Sanitarny.

26.05.2021

MSWiA: Na magistracie nie zawiśnie „Urzōnd Miasta Katowice”

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nie ma podstaw prawnych do tego, aby na budynkach urzędu gmin umieszczać tablice w etnolekcie śląskim. Społeczność śląska nie jest ujęta w katalogu uznawanych w Polsce mniejszości narodowych i etnicznych, a etnolekt śląski nie został uznany za język regionalny – wskazuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

26.05.2021

Roszczenia prywatnych przedszkoli uderzają w miasta

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Prywatne przedszkola drenują budżety miast. Żądają od nich wypłaty zaległych dotacji, a w grę wchodzą grube miliony złotych. W tej chwili w sądach toczy się 50 tego typu spraw, a ostatnio Sąd Najwyższy przyjął do rozpoznania skargę kasacyjną Przasnysza. Władze tego miasta liczą, że dzięki niej przerwą złą passę gmin. Niedawno w SN w takiej sprawie przegrał Wałbrzych.

26.05.2021

NIK: Liczne nieprawidłowości w gospodarowaniu gruntami rolnymi Skarbu Państwa w parkach narodowych

Środowisko Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda gospodarowanie gruntami rolnymi Skarbu Państwa w siedmiu parkach narodowych. Lista stwierdzonych nieprawidłowości jest długa. W sprawie przetargu w Biebrzańskim Parku Narodowym w 2018 r. Izba skierowała zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a prokuratura wszczęła śledztwo.

25.05.2021

Nie ma rejestru kart, więc niebieskie koperty nie tylko dla niepełnosprawnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Kwitnie proceder bezpodstawnego posługiwania się w miastach kartami parkingowymi dla niepełnosprawnych. Ani straż miejska, ani policja, nie mają narzędzi, aby z tym walczyć. Ministerstwo rodziny i polityki społecznej zapowiada, że dopiero w przyszłym roku rozpocznie pracę nad budową centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych.

25.05.2021

Powiaty krytycznie o wytycznych MSWiA w sprawie dotacji klęskowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Związek Powiatów Polskich krytycznie ocenia nowe wytyczne w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji celowych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Uważa, że zmiana wytycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji może utrudnić samorządom korzystania z rządowego wsparcia. Samorządy pozbawiono też dotacji na przeciwdziałanie skutkom klęsk.

24.05.2021

Webinarium akcji Masz Głos Fundacji Batorego o planach zagospodarowania przestrzennego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ciągle zmieniające się uwarunkowania prawne stawiają nie lada wyzwania zarówno przed władzami samorządowymi, jak i mieszkańcami. Co warto wiedzieć, aby rozumieć plany zagospodarowania przestrzennego i decydować o swoim otoczeniu? Akcja Masz Głos Fundacji Batorego wyjaśni to podczas zaplanowanego na wtorek webinarium.

24.05.2021