Do 31 marca 2021 r. trwają konsultacje pomysłu, by lepiej chronić opuszczone groby i cmentarze. Zmiany koncentrują się na dwóch kwestiach: ochronie starych cmentarzy i nowych formach chowania zmarłych, m.in. pochówków poza cmentarzami, w tym pochówków ekologicznych.
Stare zniszczone groby
Są w Polsce cmentarze nie zawsze odpowiednio chronione prawem. Ich właścicielami bez większych przeszkód, mogą stać się osoby prywatne.
Problemem tym zajęła się grupa społeczników, którzy przez wiele miesięcy współpracowali z Biurem Rzecznika Praw obywatelskich. Teraz przedstawiają efekt tych prac. RPO zachęca do wzięcia udziału w konsultacjach.
Chodzi m.in. o zapewnienie informacji potencjalnemu nabywcy, że na danej nieruchomości istniał cmentarz.
Cena promocyjna: 39 zł
|Cena regularna: 39 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Zobacz też: Zgonów coraz więcej - osłabione urzędy stanu cywilnego z trudem nadążają
Grób w krzewie, kamieniu lub rozsypanie prochów
Na społecznym portalu MamZdanie uruchomiono konsultacje społeczne, by poznać punkty widzenia różnych grup interesów: samorządów, związków wyznaniowych, przedsiębiorców, zaangażowanych obywateli. To ważne, by powstające prawo odpowiadało potrzebom szerokiej grupy, a jednocześnie zabezpieczało odpowiednio groby tych, którzy nie mogą się już wypowiedzieć.
Założeniem członków inicjatywy jest także wprowadzenie cmentarzy ekologicznych. W przypadku takich cmentarzy funkcje nagrobków pełnią oznaczenia, które nie ingerują w krajobraz, np. krzewy, drzewa, naturalne kamienie.
Innym pomysłem oddanym do konsultacji jest wprowadzenie do listy możliwych form pochówku praktyki rozsypania prochów na terenie prywatnym i publicznym (samorządowym, państwowym) pod warunkiem uzyskania zgody właściciela i spełnienia określonych wymagań.
Autorami proponowanych zmian prawa są członkowie Inicjatywy Społecznej (Nie)zapomniane cmentarze. Z ich tezami i uwagami oraz zmianami w prawie można zapoznać się na stronie internetowej tutaj.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.