Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, która jest odpowiedziana za cyfryzację państwa, realizuje projekt, w ramach którego powstaje system zdalnej pracy oraz nauki dla urzędników i obywateli (SZPoN). Zdaniem przedstawicieli rządu wdrażane jest rozwiązanie, którego jeszcze nie było - jednolity, ogólnopolski system. Ma on pozwolić też efektywnie zarządzać obsługą spraw obywateli i może wpłynąć na zmniejszenie kolejek w urzędach.
Kursy, szkolenia i lekcje w szkole
Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM, powiedział podczas konferencji prasowej, że platforma e-elearningowa pozwoli na szybkie organizowanie kursów przez różne podmioty administracji. Chodzi również o szkolenia wewnętrzne, dla własnych urzędników. Obecnie różne systemy są rozproszone. Rząd chce zapewnić, żeby system mógł być integrowany z innymi planowanymi systemami i być spójny z innymi systemami w administracji.
- Rozwiązanie ma połączyć nowoczesną platformę do zdalnego nauczania także docelowo w szkołach oraz platformę, która umożliwi lepszą komunikację pomiędzy urzędnikami a obywatelami – podkreślił. Jak dodał, narzędzie będzie można adaptować dla różnych urzędów, także samorządowych.
Cena promocyjna: 88 zł
|Cena regularna: 110 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
System bezpieczny, bezpłatny i nowoczesny
Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podkreśliła, że prace nad systemem rozpoczęły się jeszcze przed pandemią, ale cyfryzacja przyspieszyła rozwój informatyzacji. - Minęły czasy, kiedy Polacy niechętnie korzystali z e-administracji, dziś wiedzą, że to wygodne oraz oszczędność czasu i pieniędzy – podkreśliła. I dodała, że nowy system pozwoli efektywnie zarządzać obsługą obywateli, co wpłynie na zmniejszenie kolejek w urzędach
Przedstawiciele rządu zapewniają, że system będzie bezpieczny, dostęp bezpłatny dla każdego, będzie też wyposażony w nowoczesny i intuicyjny interfejs. Platforma będzie miała nowe funkcjonalności, m.in. aplikację mobilną i możliwość wideo połączeń.
Zobacz też: Streżyńska: Pora, by obywatel nie musiał dostarczać danych, które administracja już ma>>
Dwa moduły systemu
Marek Zagórski powiedział, że platforma będzie się składała z dwóch modułów - moduł 1 – praca zdalna - to narzędzie do pracy zdalnej, będzie m.in. zintegrowany z programami pocztowymi jak Outlook.
Moduł 2 – nauka zdalna – ma też oprócz pomocy w zdalnej edukacji ułatwić organizację szkoleń dla urzędników, w tym dla samorządów, ale także dla obywateli. Oba moduły będą zintegrowane. Będą mogły być wykorzystywane przez uczniów i nauczycieli.
Projekt będzie realizowany ze środków UE Wiedza Edukacja Rozwój. System nie będzie odstawał od rozwiązań dostępnych komercyjnie, a równocześnie będzie przygotowany, by spełniać oczekiwania urzędników i obywateli.
Michał Przymusiński z KPRM, pracujący przy systemie, zapewnił, że samorządy są jedną z najważniejszych grup partnerów, a w wielu przypadkach mają problemy z zakupem oprogramowania. Działania przy systemie mają być skoordynowane z inni działaniami dla samorządów.
Marek Zagórski powiedział, że platforma ma być otwarta dla wszystkich. Jednak gdy będzie to uzasadnione, np. ktoś w gminie będzie chciał zorganizować kurs specjalnie dedykowany, będzie możliwość prowadzenia go jako zamkniętego, również przy użyciu profilu zaufanego. – To będzie decyzja finansowa, bo technologicznie będą te wszystkie funkcjonalności dostępne – dodał Michał Przymusiński.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.