Rząd ogranicza biurokrację - milcząca zgoda zamiast decyzji

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Kodeks postępowania administracyjnego

Od przyszłego roku Rada Ministrów chce uprościć dziesiątki postępowań administracyjnych, w ramach których uzyskuje się różnego typu zezwolenia, wpisy, świadectwa. W tym celu proponuje zmiany w 40  ustawach. Tam, gdzie jest to możliwe, chce wprowadzić uproszczone postępowania, ale i tak nie o wszystkich biurokratycznych obowiązkach pamiętała.

06.07.2022

Blankiety sądowe i notarialne do lamusa - prezydent podpisał nowelę

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Nowelizacja ustawy ma wyłączyć dokumenty sądowe (głównie tytuły wykonawcze wydawane przez sądy), a także dokumenty notarialne spod formalności związanych ze sporządzaniem dokumentów i stosowaniem odpowiednich wzorów blankietów. Projektodawca uzasadniał to coraz większą cyfryzacją w sądach, co ma pozwalać na skuteczną weryfikację prawdziwości dokumentów w odpowiednich rejestrach.

05.07.2022

Prace nad Tarczą dla Pogranicza idą słabo, a firmy potrzebują pomocy od zaraz

Administracja publiczna Małe i średnie firmy Finanse

Przedsiębiorcy z pasa przygranicznego na Podlasiu i Lubelszczyźnie liczą na nową formułę wsparcia od rządu. Program Tarcza dla Pogranicza ma im wynagrodzić szkody powstałe przez trzysta dni zamknięcia tych terenów dla turystów. Przedsiębiorcy postulują, by pomoc była szybka i realna - bez blokowania wsparcia pod byle pretekstem. Póki co, wdrożenie programu się opóźnia.

05.07.2022

ZUS: Jeden związek blokuje podwyżki dla pracowników

Administracja publiczna Prawo pracy

Dziesięć organizacji związkowych działających w ZUS podpisało porozumienie, które zakłada podwyżki dla pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedstawiciele jednego z najmniejszych związków w ZUS - Związkowej Alternatywy - odmówili podpisania ustaleń i opuścili spotkanie – poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

04.07.2022

Pogranicze z Białorusią otwarte, ale wiele firm na skraju upadku, bo pomoc za słaba

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Od 1 lipca turyści mogą już odwiedzać zamknięte od września nadgraniczne rejony Podlasia i Lubelszczyzny. Nie oznacza to jednak końca kłopotów firm z branży turystycznej i gastronomicznej, które przez ostatnie 10 miesięcy nic nie zarabiały. Nie wszystkie otrzymały obiecane rekompensaty. Turystyka nieprędko będzie tak intensywna jak wcześniej. Rząd obiecuje nowy program wsparcia. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.

04.07.2022

Rząd ma półtora roku na poprawienie przepisów o rejestrze umów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Ustawa o obowiązku rejestracji umów jednostek sektora finansów publicznych jest bublem. Dobrze, że parlament wydłużył wejście jej w życie o półtora roku. Rząd powinien ten czas wykorzystać na doprecyzowanie przepisów, usunięcie kolizji z innymi, duplikowania się obowiązków. A przede wszystkim zdefiniować umowy, jakie mają być ujmowane w tym rejestrze i uchylić sankcje karną.

04.07.2022

Teraz minister rozwoju regionalnego odpowiada za Centralny Port Komunikacyjny

Administracja publiczna Transport

Przeniesienie zadań związanych z budową CPK z zakresu kompetencji ministra właściwego do spraw transportu do kompetencji ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego – zakłada ustawa z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw, podpisana przez prezydenta.

01.07.2022

Od 1 lipca nie ma już zakazu przebywania przy granicy z Białorusią

Administracja publiczna

Od piątku, 1 lipca br., przestało obowiązywać rozporządzenie o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego. Natomiast w odległości 200 metrów od granicy wojewoda podlaski wprowadził zakaz przebywania. Jak poinformowali w czwartek przedstawiciele rządu i wykonawcy, kończy się budowa zapory na granicy.

01.07.2022

Kary za nie złożenie deklaracji do ewidencji emisyjności mogą okazać się fikcją

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Osoby, które do 30 czerwca nie złożyły deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku, mogą to zrobić nadal w ramach tzw. czynnego żalu. Choć przepisy przewidują grzywnę w wysokości 500 złotych za niezłożenie deklaracji w terminie, z ukaraniem może być trudno. Samorządowcy nie są raczej zainteresowani donoszeniem na swoich mieszkańców.

01.07.2022

Rachunek od państwa dla każdego podatnika coraz wyższy

Finanse publiczne Administracja publiczna Finanse

Funkcjonowanie państwa kosztuje coraz więcej. Z opublikowanych właśnie danych wynika, że w 2021 roku wydatki publiczne w przeliczeniu na jednego mieszkańca po raz pierwszy przekroczyły kwotę 30 tys. zł, a w przeliczeniu na jednego pracującego wyniosły 69 583 złotych. Wszystkie wydatki publiczne są finansowane albo z płaconych przez nas podatków, albo z emitowanego przez państwo długu.

30.06.2022

System identyfikacji i rejestracji zwierząt bardziej powiązany z system Inspekcji Weterynaryjnej

Administracja publiczna

Dostosowanie polskiego prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie przenośnych chorób zwierząt. Zapewnienie jednolitego funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz rozwiązania ułatwiające walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF) zakłada projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, który przyjęła Rada Ministrów.

29.06.2022

Decyzje dotyczące środowiska bez sądowej kontroli - skargi na naruszenia konwencji

Środowisko Administracja publiczna

Polscy obywatele nie mogą skarżyć do sądów wielu planów i programów, które mają wpływ na zdrowie ludzi i środowisko przyrodnicze. Z tego powodu organizacje przyrodnicze uważają, że jest to niezgodne z Konwencją z Aarhus i złożyły skargi w tej sprawie. Liczą, że ewentualne zalecenia mogą mieć znaczenie w postępowaniach przed sądami krajowymi oraz na szczeblu europejskim.

29.06.2022

NSA podtrzymał unieważnienie uchwał "anty-LGBT" zaskarżonych przez RPO

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał orzeczenie unieważniające samorządową uchwałę "anty-LGBT" ws. gminy Serniki. Po południu - na posiedzeniach niejawnych - NSA oddalił skargi w analogicznych sprawach Klwowa, Istebnej i Osieka. Uchwałę do wojewódzkiego sądu administracyjnego zaskarżył rzecznik praw obywatelskich.

28.06.2022

Większość podatników zadowolona z obsługi w urzędach skarbowych

CIT PIT VAT Administracja publiczna

Cztery na pięć osób odwiedzających urzędy skarbowe jest zadowolonych z obsługi przez urzędników. Tak wynika z badań prowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową wśród podatników umawiających wizyty przez internet. Minister finansów zapowiada, że jakość tej obsługi wciąż będzie podnoszona.

28.06.2022

Sądy administracyjne bezwzględne wobec rodziców nieszczepiących dzieci

Pacjent Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Nasila się zjawisko odmowy szczepienia obowiązkowego dzieci. Tylko w jednym miesiącu - maju br. - NSA wydał 10 wyroków przymuszających rodziców grzywną do poddania dzieci szczepieniom. A wojewódzkie sądy administracyjne wydały takich wyroków w maju około 40. Wynika z nich m.in., że unikanie badania kwalifikującego do szczepienia nie uchroni rodzica od nałożenia kary.

28.06.2022

TSUE: Polska ma wydać dokument tożsamości dziecku dwóch kobiet

Administracja publiczna

Państwo polskie zobowiązane jest do uznania dwóch matek z zagranicznego aktu urodzenia w celu umożliwienia dziecku swobody przepływu - a więc, w konsekwencji, uwzględnienia obu matek w dokumentach podróży tego dziecka - stwierdził w ogłoszonym w poniedziałek wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

27.06.2022

Nowe zasady przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt zagrożonych wyginięciem

Środowisko Administracja publiczna Transport

Przestała obowiązywać skrócona procedura wprowadzona 2 marca 2022 roku. Od 24 czerwca przywóz z Ukrainy do Polski okazów zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) będzie się odbywać na zasadach ogólnych. Zmiany zostały wprowadzone ze względu na stabilizację sytuacji na granicy wschodniej i w związku z wznowieniem funkcjonowania organu administracyjnego Konwencji Waszyngtońskiej na Ukrainie.

27.06.2022

WSA: Udziały w spółce nie blokują prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

Pomoc społeczna Domowe finanse Administracja publiczna

Posiadanie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest formą prawa własności. Natomiast ewentualna dywidenda jest skutkiem posiadania tego prawa, a nie wynagrodzeniem uzyskanym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Tym samym okoliczność ta nie może stanowić podstawy do odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

27.06.2022

Partie polityczne będą od 1 lipca raportować wpłaty i umowy, ale jest haczyk

Administracja publiczna RODO Wybory

Od 1 lipca partie polityczne muszą prowadzić rejestry wpłat i umów. Organizacje zajmujące się jawnością życia publicznego mówią, że to krok naprzód. A eksperci, że los rejestru wisi na włosku Trybunału Konstytucyjnego, gdzie czeka pytanie w sprawie dostępu do informacji publicznej. Nie wiadomo też, jak z nadzorem nad realizacją obowiązku poradzi sobie Państwowa Komisja Wyborcza.

27.06.2022

Prezes PiS zapowiada bariery dla odstępstw od "norm płciowych"

Administracja publiczna Prawo pracy Opieka zdrowotna

Musimy obronić przed szaleństwem, musimy obronić rodzinę składającą się z kobiety i mężczyzny, i oczywiście - daj Boże - z dzieci, no i musimy się obronić przed dominacją pewnego typu kultury, która wynika z pewnego rodzaju, że tak powiem, odejść od normy. Według opozycji to jest dehumanizowanie drugiego człowieka, średniowiecze. Politycy PiS przekonują, że prezes PiS nigdy życiu nie wzywał do dyskryminacji kogokolwiek.

26.06.2022