TK: Resort edukacji złamał prawo, zmieniając zasady nauczania religii

Szkoła i uczeń

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że MEN złamało Konstytucję, wydając rozporządzenie w sprawie warunków organizowania lekcji religii. Chodzi o ułatwienia w łączeniu klas - prezes SN, która zaskarżyła przepisy, uważa, że doszło do złamania ustawy zasadniczej, bo nie osiągnięto porozumienia ze związkami wyznaniowymi. Za wątpliwą uważa też możliwość realizacji podstawy programowej w tych warunkach.

27.11.2024

Spór o brak progu zdawalności matury rozszerzonej

Szkoła i uczeń

Sejm przyjął nowelę ustawy o systemie oświaty, która przesuwa wprowadzenie progu zdawalności. Zmianom sprzeciwiały się partie opozycyjne - według Konfederacji to "świadome krzywdzenie młodych ludzi". Podobne wątpliwości zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość. Mimo to ustawa trafi teraz do prac w Senacie.

20.11.2024

Co oznacza termin kształcenie w formie stacjonarnej?

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Pojęcie kształcenia w formie stacjonarnej jest wieloznaczne. Inaczej definiuje je prawo oświatowe, inaczej przepisy regulujące funkcjonowanie uczelni. Nabrało też innego znaczenia w czasie pandemii - mówiono tak o nauczaniu na miejscu, odróżniając je od kształcenia zdalnego, które masowo odbywało się w czasie trwania obostrzeń spowodowanych pandemią.

18.11.2024

Edukację zdrowotną poprowadzi biolog, wuefista lub nauczyciel od WDŻ

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania, który wprowadza nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna, trafił właśnie do konsultacji. Edukacja zdrowotna ma być w szkołach podstawowych realizowana w klasach IV–VIII w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Będą mogli jej uczyć nauczyciele wychowania do życia w rodzinie, biologii i wychowania fizycznego oraz psychologowie. MEN planuje kwalifikacyjne studia podyplomowe w tym zakresie.

16.11.2024

Edukacja obywatelska ma być bardziej praktyczna niż HiT

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W odróżnieniu od historii i teraźniejszości, realizowanej głównie w sposób teoretyczny, edukacja obywatelska będzie kładła nacisk na kształtowanie u uczniów praktycznych umiejętności i kompetencji - wyjaśnia resort edukacji. Ma też pomóc uczniom identyfikować problemy społeczne i poszukiwać ich rozwiązań oraz angażować się w działania na rzecz dobra wspólnego lub ojczyzny. Nowy przedmiot ma wejść do szkół już we wrześniu 2025 r.

15.11.2024

Co robić po prawie? – podcast o karierze prawnika bez tabu i utartych schematów

Prawnicy Szkoła i uczeń Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Odkryj 7 grzechów głównych prowadzenia kancelarii z Robertem Obrzudem. Dowiedz się, jak unikać pułapek i skutecznie zarządzać swoją firmą prawniczą. Poznaj praktyczne wskazówki i strategie, które pomogą Ci przekształcić wyzwania w sukcesy! "Prawo na Oko" to podcast dla młodych adeptów prawa, którzy zastanawiają się, jaką ścieżkę zawodową wybrać. Rozmowy ze starszymi kolegami po fachu pozwalają spojrzeć na zawód z innej perspektywy i poznać nie zawsze oczywiste ścieżki kariery. Zapraszamy do wysłuchania.

14.11.2024

Rada rodziców może wpływać na funkcjonowanie szkoły

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Jak wynika z przepisów ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, w szkołach i placówkach, z pewnym zastrzeżeniem, działają rady rodziców, które reprezentują ogół rodziców uczniów. W ten sposób rodzice mogą mieć bezpośredni wpływ na to, jak szkoła działa i jakie są jej priorytety, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie placówki i lepsze warunki nauki dla dzieci.

09.11.2024

Posłowie: W szkołach powinny być dłuższe przerwy na obiad

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W większości szkół publicznych w Polsce przerwy obiadowe trwają jedynie 15 lub 20 minut, a w niektórych szkołach takich przerw w ogóle nie przewidziano w planie lekcji - alarmują posłowie w wystąpieniu do resortu edukacji. Chcą, by MEN wydał wytyczne, które zobligują szkoły do wprowadzenia odpowiednich przerw.

05.11.2024

Rusza konkurs MEN i MS "Obiektyw Obywatelski" dotyczący wartości konstytucyjnych

Szkoła i uczeń

W czwartek w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Witolda Pileckiego w Piasecznie odbyła się inauguracja konkursu "Obiektyw Obywatelski" dla uczniów szkół ponadpodstawowych, zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Sprawiedliwości. Zgłoszenia przyjmowane są od 4 do 30 listopada poprzez Zintegrowaną Platformę Edukacyjną (ZPE). Zwycięzcy otrzymają nagrody indywidualne oraz nagrody dla szkół.

24.10.2024

Tęczowy Piątek w tym roku ze wsparciem kuratorium

Szkoła i uczeń

Tegoroczny Tęczowy Piątek odbywa się pod hasłem „Budujemy mosty różnorodności” - w tym roku po raz pierwszy wspierany jest przez kuratoria oświaty. Tęczowy Piątek odbywa się dzięki wsparciu Ambasady Królestwa Danii, Ambasady Królestwa Norwegii, Ambasady Belgii, a konkretnie Przedstawicielstwa Flandrii w Polsce i Krajach Bałtyckich oraz pomysłodawcy akcji - Kampanii Przeciw Homofobii.

24.10.2024

Różnorodność wyzwaniem w edukacji i biznesie

Szkoła i uczeń HR

Dostrzeganie różnorodności i zadbanie o potrzeby wszystkich uczniów lub pracowników to wyzwanie dla każdej organizacji - niezależnie od tego, czy jest to szkoła, uczelnia, czy firma. To jednak niezbędne, by tworzyć wydajne, dobrze funkcjonujące i kreatywne zespoły, zwłaszcza w dobie globalizacji i zwiększonej migracji, choćby tej, związanej z wojną za naszą wschodnią granicą.

24.10.2024

Katecheci będa uczyć edukacji zdrowotnej?

Szkoła i uczeń

Katecheci obawiają się fali zwolnień po zmianach przepisów dotyczących nauki religii. Resort edukacji na razie nie zamierza wycofać się ze swoich pomysłów ograniczenia liczby godzin katechezy - dla nauczycieli ma radę: mogą się przekwalifikować i uczyć np. edukacji zdrowotnej, o czym mówiła wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer.

16.10.2024

Poprawka z edukacji zawodowej

Szkoła i uczeń Prawo pracy Rynek pracy

Dualny system kształcenia zawodowego miał znacznie przyczynić się do zatrudniania młodzieży. Miał też wspierać lokalne społeczności przez bliską współpracę szkół zawodowych z biznesem. Zamiast zwiększenia skuteczności i atrakcyjności tej ścieżki kariery, przyniósł niepokojące wyniki o rosnącym wśród absolwentów bezrobociu. Dodatkowo, jak wynika z kontroli NIK, 30 proc. uczniów szkół branżowych I stopnia nie uzyskuje kwalifikacji, a zaledwie 4-6 proc. decyduje się na kontynuowanie nauki w szkołach II stopnia.

15.10.2024

Standardy antyprzemocowe nie zakazują przyjmowania prezentów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wręczanie nauczycielom prezentów na Dzień Edukacji Narodowej to niemal tradycja - zazwyczaj prezent jest symboliczny, pedagodzy dostają czekoladki lub bukiet kwiatów, co nigdy nie budziło żadnych kontrowersji. Aż do teraz - rekomendowane przez władze standardy antyprzemocowe zakazują nauczycielom przyjmowania prezentów od uczniów, co wzbudziło wątpliwości samych pedagogów.

12.10.2024

Dziecko z Ukrainy może uczyć się u siebie, ale bez świadczenia w Polsce

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wiceministra edukacji Joanna Mucha powiedziała w poniedziałek, że nie potwierdziły się prognozy, że po powiązaniu wypłaty 800 plus z obowiązkiem szkolnym do systemu edukacji trafi od 60 do 80 tys. ukraińskich dzieci. Dodała, że liczba ta jest znacznie niższa – 20 tys. Wcześniej MEN miał problem z oszacowaniem liczby uczniów.

07.10.2024

Wniosek o wyprawkę szkolną można złożyć do końca listopada

Domowe finanse Szkoła i uczeń

Do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start na rok szkolny 2024/2025. Nie ma tu żadnego limitu dochodowego, więc 300 zł może otrzymać rodzic każdego ucznia. Po tym terminie nie będzie już można wnioskować o wyprawkę. Z szacunków wynika, że w tym roku z programu skorzystać ma łącznie ponad 4,4 mln dzieci.

03.10.2024

XXX Sejm Dzieci i Młodzieży: Młodzi chcą wsparcia w wyborze ścieżki życiowej

Szkoła i uczeń

Bardziej nowoczesna szkoła, walka z hejtem w sieci i w szkole, bezpieczny dom i rodzina, poprawa zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, ochrona klimatu i praw zwierząt, lepsze możliwości rozwijania swoich pasji, dostęp do lekarzy specjalistów dla młodych ludzi - to kwestie, nad którymi dyskutowali młodzi posłowie podczas poniedziałkowej sesji. Największe poparcie uzyskał jednak temat dotyczący wsparcia młodych w wyborze ścieżki życiowej i zawodowej.

30.09.2024

Około 19 tys. laptopów może trafić do szkół z terenów powodziowych

Szkoła i uczeń Powódź

Około 19 tys. "nadmiarowych laptopów" z programu "Laptop dla ucznia" będzie mogło trafić do szkół z terenów powodziowych. O tym, gdzie konkretnie trafi nowy sprzęt, zdecyduje MEN - poinformował o tym wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski podczas obrad sejmowej komisji. W sobotę sejmowa komisja nadzwyczajna pozytywnie zaopiniowała projekt specustawy powodziowej.

28.09.2024

Między pracą a pasją – jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Szkoła i uczeń Prawo pracy Rynek pracy

Młodzi pracownicy mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z już na etapie planowania swojej kariery zawodowej bardzo poważnie podchodzi do kwestii work-life balance.

27.09.2024
1  2  3  4  5    35
Prawo.pl