Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia, który przewiduje, że w klasach VII i VIII szkoły podstawowej uczniowie realizujący naukę języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego otrzymują dodatkowo trzy godziny tygodniowo zajęć z tego zakresu. Uczniowie uczący się równocześnie trzech języków (czterech, jeżeli wliczymy również naukę języka polskiego) będą mogli obniżyć tygodniowy wymiar godzin obowiązkowych o dwie godziny.

 

Nowe terminy składania wniosków o naukę języka mniejszości>>

 

Zwolnienie z języka dodatkowego

Projekt rozporządzenia zakłada także możliwość zwolnienia uczniów klas VII i VIII, którzy realizują naukę wyżej wymienionych języków, z obowiązku nauki drugiego języka obcego nowożytnego. Zwolnienie to udzielane byłoby przez dyrektora szkoły do końca bieżącego roku szkolnego, na podstawie wniosku rodziców ucznia – z tym, że w kolejnym roku szkolnym procedura musiałaby być powtórzona. Projekt zawiera również regulacje dotyczące właściwego odnotowania w dokumentacji przebiegu nauczania ucznia, który skorzysta z takiej ulgi.

 

W sytuacji gdy uczeń zdecyduje się zrezygnować z nauki języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego w trakcie roku szkolnego lub po ukończeniu klasy VII, będzie zobowiązany podjąć naukę drugiego języka obcego nowożytnego lub języka łacińskiego w ramach oddziału, do którego uczęszcza. W takim przypadku uczeń będzie musiał we własnym zakresie wyrównać różnice programowe związane z nauką drugiego języka obcego lub łacińskiego.