WSA: Uchylający się od alimentów ojciec nie dostanie zasiłku rodzinnego

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Ojciec, który nie mieszka z dzieckiem i uchyla się od płacenia zasądzonych przez sąd świadczeń alimentacyjnych nie może zostać automatycznie uznany za osobę uprawnioną do zasiłku rodzinnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że w takiej sytuacji rodzic nie tworzy z członkami rodziny wspólnoty dochodowej.

30.11.2019

Będzie uchwała NSA w sprawie odmowy wpisania aktu urodzenia dziecka pary tej samej płci

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałek 2 grudnia br. podejmie uchwałę w sprawie odmowy wpisania do akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka, którego rodzicami są dwie kobiety lub dwóch mężczyzn. Na tle tego problemu w konflikcie pozostają dwie wartości: dobro dziecka i porządek prawny RP.

29.11.2019

Samo płacenie na dziecko nie daje prawa do ulgi w PIT

Prawo rodzinne Domowe finanse PIT

Wykonywanie władzy rodzicielskiej uprawnia do skorzystania z tzw. ulgi prorodzinnej. Odliczenie przysługuje także rozwiedzionym rodzicom. Jednak – jak potwierdza najnowsza interpretacja skarbówki - sam fakt płacenia na dzieci to za mało, by odliczyć ulgę. Aby sprawdzić, czy matka albo ojciec może obniżyć podatek, fiskus przesłuchuje nawet sąsiadów.

23.11.2019

NSA: Dla nabycia obywatelstwa polskiego nie trzeba być dzieckiem z prawego łoża

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Minister spraw wewnętrznych poddał w wątpliwość status ojca przy potwierdzeniu obywatelstwa dziecka. Żądanie potwierdzenia ojcostwa i dowodu, że dziewczynka urodziła się w legalnym związku było nieuprawnione - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił postanowienia dwóch organów.

13.11.2019

Prof. Załucki: W polskim prawie spadkowym brakuje wideotestamentów

Prawo cywilne Prawo rodzinne Podatek od spadków i darowizn

Niekiedy największym problemem w sprawie spadkowej jest interpretacja ostatniej woli spadkodawcy. Gdyby ustawodawca, na wzór niektórych krajów, wprowadził możliwość sporządzenia testamentu w formie nagrania wideo, to być może lepiej udałoby się ustalać rzeczywistą wolę spadkodawcy – podkreśla prof. Mariusz Załucki.

01.11.2019

Ojcowie coraz chętniej korzystają z urlopów rodzicielskich

Prawo rodzinne Prawo pracy

Coraz częściej ojcowie zostają z dziećmi w ramach przysługujących im urlopów związanych z narodzinami dziecka - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od stycznia do września 2019 r. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 342,4 tys. kobiet. Z dziećmi zostało także 3,4 tys. mężczyzn.

26.10.2019

RPO apeluje o usunięcie 15-latka z rejestru pedofilów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Piętnastoletni chłopiec jest w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, bo w sieci rok temu złożył propozycję seksualną młodszej o rok koleżance. Zgodnie z obowiązującym prawem pozostanie on w tym rejestrze do 2032 roku, chyba że sąd wysłucha apelu rzecznika praw obywatelskich.

08.10.2019

Notariusze: Uwaga na umowy "mieszkanie za opiekę"

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Widać wzrost zainteresowania starszych osób sposobem przekazania swojego majątku - twierdzą notariusze. Przyznają, że to ważne zagadnienie w starzejącym się społeczeństwie, ale zalecają ostrożność przy zawieraniu umów przekazania mieszkania przez seniora za opiekę.

06.10.2019

Czy była miłość Ci wszystko wybaczy? „Urok” rozwodów z orzekaniem o winie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Gdy rozwodzący się małżonkowie chcą orzeczenia o winie, postępowanie sądowe komplikuje się i często trwa latami. Kiedy dawna miłość zamienia się w nienawiść bywa, że jedna strona próbuje przerzucić winę za rozpad związku na drugą połówkę - np. szczegółowo punktując jej zachowania z ostatnich... 20 lat. Nie ułatwia to decyzji sędziemu, ale też bardzo wpływa na dalsze życie rozwodzących się.

05.10.2019

Trzy czwarte Europejczyków uznaje prawa homo- i biseksualistów - w Polsce trochę mniej

Prawo rodzinne Administracja publiczna

76 proc. Europejczyków uważa, że osoby homoseksualne i biseksualne powinny mieć takie same prawa jak heteroseksualne. W Polsce tak uważa 49 proc. badanych - wynika z badania Eurobarometru, które opublikowała Komisja Europejska. Zarówno w UE jak i w Polsce wzrasta też przyzwolenie dla małżeństw jednopłciowych.

23.09.2019

Amnesty International: Potrzebna nowa definicja gwałtu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Obowiązujące w Polsce prawo uznaje, że do gwałtu dochodzi wtedy, gdy występuje przemoc, co wyklucza m.in. gwałty w sytuacjach, w których brak zgody nie został wyrażony ze względu na strach czy „obowiązek” w stałych związkach - stwierdza Amnesty International, które rozpoczyna właśnie kampanię na rzecz zmiany definicji gwałtu w polskim prawie.

08.09.2019

Nadal sztywny termin na zaprzeczenie ojcostwa i macierzyństwa

Prawo cywilne Prawo rodzinne RODO

Sejm rozpatrzy w dniach 11 - 12 września br. dwa połączone projekty senacki i rządowy dotyczące zaprzeczenia ojcostwa i macierzyństwa. Projekt senacki zawierał 3-letni okres wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa dziecka, a rządowy roczny od momentu dowiedzenia się, że do aktu urodzenia wpisano niewłaściwego rodzica.

03.09.2019

WSA: Rodzic nie utracił dochodu, gdy nie wyrejestrował działalności gospodarczej

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Odmówiono przyznania świadczenia „500plus” na pierwsze dziecko, z uwagi na przekroczony dochód. Skarżąca wyjaśniła, że wadliwie wyliczano jej dochody. Jednak zdaniem WSA w Gliwicach nie można uznać, że rodzina utraciła dochód, skoro nie wyrejestrowała ona działalności gospodarczej, a jedynie rozwiązała umowę agencyjną.

02.09.2019

MRPiPS: Wniosek o 500 plus nie wymaga dodatkowych dokumentów

Prawo rodzinne

Nie ma obowiązku dołączania do wniosku o 500 plus orzeczenia o rozwodzie, separacji czy o miejscu zamieszkania dziecka – przypomina Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Wnioski takie od początku lipca można składać za pośrednictwem internetu. Od 1 sierpnia jest to możliwe także drogą tradycyjną, w formie papierowej.

18.08.2019

WSA: Rozdzielność majątkowa nie dotyczy odpowiedzialności za koszty sądowe

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Jeśli skarżąca chce uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych, to musi przedkładać także dokumentację odnoszącą się do stanu majątkowego jej męża. Nawet gdy mają oni rozdzielność majątkową. Taki jest sens postanowienia referendarza sądowego WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

17.08.2019

Już 50 tys. urodzeń zgłoszono on-line

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Administracja publiczna

W lipcu padł rekord - online zgłoszono wtedy dokładnie 4703 nowonarodzonych dzieci. E-usługa umożliwiająca zgłaszanie online narodzin dziecka osiągnęło dziś - jak podaje resort cyfryzacji - kolejny ważny etap swojego życia. Dzięki niej zarejestrowano narodziny 50 tysięcy maluchów.

16.08.2019

Uzależniony rodzic może pożegnać się z władzą rodzicielską

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Jeśli rodzic cierpi na chorobę alkoholową lub jest uzależniony od narkotyków, może stracić władzę rodzicielską. Kluczowe dla sądu rodzinnego jest to, czy nałóg rodzica godzi w dobro dziecka. Na decyzję sądu wpływ ma ewentualna decyzja o terapii – wskazują eksperci.

15.08.2019

Fundacja Helsińska: Komisja do spraw pedofilii niewiele zrobi, ale szkodzić może

Prawo karne Prawo rodzinne

Naruszenie zasady sądowego wymiaru sprawiedliwości, obchodzenie zasady domniemania niewinności, niesprecyzowany cel oraz problematyczny zakres działania - to według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka główne wady projektu ustawy o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności

14.08.2019

Trybunał w Strasburgu zajmie się sprawą obywatelstwa dzieci pary homoseksualnej

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka trafiła skarga dotycząca odmowy potwierdzenia przez wojewodę mazowieckiego obywatelstwa polskiego dla dzieci pary jednopłciowej, mimo że jednym z ich rodziców jest obywatel polski, a wcześniej jego ojcostwo potwierdził sąd w USA.

06.08.2019