Program PFRON także dla placówek medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Maksymalnie do 100 tys. zł mogą otrzymać podmioty lecznicze na likwidację barier w obsłudze pacjentów z niepełnosprawnością, m.in. na zakup odpowiedniego fotela ginekologicznego czy wag krzesełkowych lub platformowych. Wnioski można składać do 15 lipca 2023 r. Podmioty medyczne mogą wnioskować, pod warunkiem, że przestrzeń gabinetów i sanitariatów spełnia standardy dostępności.

22.05.2023

Rzecznik Praw Pacjenta z kolejną ustawą coraz bardziej rośnie w siłę

Pacjent Opieka zdrowotna

Nie tylko odszkodowania za niepożądane skutki szczepień, ale także za szpitalne zdarzenia medyczne i dla poszkodowanych uczestników badań klinicznych. Nad wszystkimi tymi postępowaniami ma sprawować pieczę Rzecznik Praw Pacjenta. W jego dyspozycji będą duże fundusze, a kolejne akty prawne potwierdzają, że pozasądowe dochodzenie roszczeń będzie się konsolidować właśnie u RPP.

22.05.2023

Usunięcie znamienia i korekta powieki na NFZ - możliwe, ale pod pewnymi warunkami

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Niepelnosprawność

Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje zabiegów medycyny estetycznej. Jednak ubezpieczony pacjent może liczyć między innymi na refundowany zabieg usunięcia znamion, korektę opadającej powieki czy zbyt obfitego biustu, który powoduje dotkliwe bóle w kręgosłupie. Decydują tu wskazania medyczne, a nie estetyka. Najczęściej zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej opłacane przez publicznego płatnika wykonywane są u ciężko poparzonych pacjentów.

20.05.2023

Poselski projekt zawęża zasięg przepisów o jakości w opiece zdrowotnej

Pacjent

Poselski projekt o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest okrojoną wersją rządowej ustawy, odrzuconej przez Sejm. Obowiązkowa autoryzacja będzie dotyczyła tylko szpitali. Projekt mówi ogólnie o "wewnętrznym systemie", który ma zapobiegać zdarzeniom niepożądanym. W projekcie nie ma przepisów dotyczących odpowiedzialności karnej personelu medycznego, które były w odrzuconej rządowej ustawie.

19.05.2023

Szczepienia na HPV będą się odbywać „po cichu”

Pacjent Szkoła i uczeń

Od 1 czerwca dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat będą mogli za darmo zaszczepić się przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Dzieci będą miały możliwość przyjęcia szczepionki, o ile one lub ich rodzice w ogóle dowiedzą się o takiej możliwości. Powszechny, dobrowolny i darmowy program rozpoczyna się bowiem już za dwa tygodnie, ale na razie bez kampanii informacyjnej.

19.05.2023

Zgon stwierdzi koroner, ale wcześniej ratownik medyczny i pielęgniarka

Pacjent

Przepisy z lat 60 ubiegłego wieku dotyczące stwierdzania zgonu blokują finansowanie usług koronerów. Lekarzy brakuje, a rządowy projekt ustawy określający zasady powoływania koronerów przez wojewodów nie ma już szans na uchwalenie do czerwca. Wcześniej zapewne w życie wejdą przepisy, które pozwolą kierownikowi zespołu ratownictwa medycznego: ratownikowi i pielęgniarce, stwierdzenie zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej. Jest obawa, że pogotowie będzie jeździć do zmarłych.

18.05.2023

Jest drogi sprzęt i przepisy, ale na wypożyczalnię trzeba zaczekać

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Specjalistyczny sprzęt dla osób z niepełnosprawnościami za 200 mln zł zbiera kurz. Co prawda już 6 maja weszły w życie przepisy, które sankcjonują działania Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), w tym transport i zakup sprzętu na rzecz PFRON-u. To bez odpowiedzi pozostaje pytanie, kiedy potrzebujący wypożyczą sprzęt. - Trwają ustalenia dotyczące szczegółów, ale nie wiadomo jeszcze kiedy program zostanie uruchomiony i kiedy zostanie otwarta wypożyczalnia.

17.05.2023

Indywidualny plan opieki medycznej (IPOM) już na Internetowym Koncie Pacjenta

Pacjent

Pacjenci objęci indywidualnym planem opieki medycznej mają dostęp na swoim Internetowym Koncie Pacjenta do harmonogramu badań, wizyt i konsultacji zleconych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. To usługa świadczona w ramach opieki koordynowanej dla pacjentów chorych przewlekle. O wprowadzeniu nowej funkcjonalności poinformowało we wtorek Centrum e-Zdrowia.

16.05.2023

Resort zdrowia chce sprawdzić dostępność do świadczeń dla kobiet z niepełnosprawnością

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

„Dostępność Plus dla zdrowia" - z tego projektu szpitale oraz placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą finansować zakup wag dla osób poruszających się na wózkach, o czym przypomina Ministerstwo Zdrowia. To jednak kropla w morzu potrzeb. Z projektu skorzystać ma 270 placówek POZ, a wszystkich przychodni rodzinnych jest ok. 9,5 tys. Resort zapowiada także analizę dostępności do świadczeń dla kobiet z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

16.05.2023

Honorowi dawcy krwi stracą prawo do zniżek na przejazd koleją

Pacjent

Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego - planowanym na 1 lipca 2023 r. - honorowi dawcy krwi nie będą już mogli korzystać ze zniżki 33 proc. na przejazd koleją i autobusami. Możliwe jednak, że uprawnienia te nie wygasną od razu. Ulgę wprowadzono na czas epidemii koronawirusa, aby zachęcić ozdrowieńców do oddawania osocza. Uprawnienie to dotyczy wszystkich honorowych dawców, którzy co najmniej trzy razy oddali krew lub jej składniki.

15.05.2023

RPO interweniuje w sprawie ujawnienia danych pacjenta OIOM

Prawo cywilne Pacjent

Z doniesień prasowych dotyczących możliwych nieprawidłowości w działaniach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego wynika, że doszło prawdopodobnie  do ujawnienia danych osobowych osób, których sprawa dotyczy. Ujawniono zwłaszcza dane pacjenta przebywającego na oddziale intensywnej terapii (OIOM) - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

12.05.2023

Niepewna przyszłość zadośćuczynienia dla bliskich osób w stanach wegetatywnych

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Prawo rodzinne

Rzecznik Praw Pacjenta wycofał z Sądu Najwyższego wniosek o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego dotyczącego przyznawania zadośćuczynienia rodzinie poszkodowanego w stanie wegetatywnym. Zwrócił się także do SN o wycofanie wniosku dotyczącego konstytucyjności przepisów, które weszły w życie w 2021 r. Nie wiadomo jednak, jaką decyzję podejmą sędziowie - a to, zdaniem prawników, negatywnie wpływa na zasadę pewności prawa.

09.05.2023

E-konsylia mają skrócić kolejki do lekarzy specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

E-konsylium to rozwiązanie telemedyczne, które umożliwia pacjentom szerszy dostęp do specjalistów z dużych ośrodków. Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek ogłosiło pilotażowy program, w którym weźmie udział 48 szpitali, 80 podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Ma zostać przeszkolonych 700 pracowników medycznych. E-konsylia już wcześniej wprowadziły niektóre placówki, które samodzielnie pozyskały na to środki.

08.05.2023

Poradnie odchodzą od udzielania teleporad psychologicznych

Pacjent

Teleporady psychologiczne na początku pandemii stanowiły nawet ponad 50 proc. udzielanych świadczeń w tym zakresie. Na początku tego roku już tylko 10 proc. I chociaż prawo wciąż daje taką możliwość, to w praktyce ciężko z niej skorzystać, gdyż pierwsza wizyta i tak musi być osobista. A na tę poczekamy.

08.05.2023

Otyłość - miliony chorych bez choćby jednego leku refundowanego

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Leków wspierających redukcję masy ciała jest w Polsce zarejestrowanych kilka. Jednak części pacjentów nie stać na to, aby z nich skorzystać. Żaden z leków rekomendowanych do leczenia choroby otyłości nie jest bowiem refundowany. Jednocześnie popyt na nie rośnie. Szukają ich nie tylko chorzy, ale także chcący "zgubić kilka kilogramów", a receptę można uzyskać łatwo on-line. 

06.05.2023

Dopiero po interwencji RPP szpital wyznaczył termin kontroli oka dziecka

Pacjent Opieka zdrowotna

Szpital jest zobowiązany - w jak w najkrótszym czasie - pomóc dziecku i nie wyznaczać zbyt odległych terminów kontroli po urazie oka. Opiekun dziecka nie może być postawiony w sytuacji, w której jest zmuszony do samodzielnego poszukiwania pomocy w innej placówce medycznej, korzystając z wyszukiwarki NFZ - wyjaśnia Rzecznik Praw Pacjenta, który interweniował w sprawie dziecka, któremu szpital zlecił kontrolę, ale nie wyznaczył jej terminu.

05.05.2023

Proceder sprzedaży e-recept się nie skończy - potrzebne są kontrole

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Lekarz, który hurtowo wystawia e-recepty na leki psychotropowe, będzie robić to dalej. W propozycjach Ministerstwa Zdrowia, które mają ukrócić proceder przepisywania leków za opłatą, bez badania pacjenta, nie ma słowa o kontroli tych praktyk. Takich lekarzy już teraz można łatwo "wyłapać" dzięki danym zbieranym w systemie teleinformatycznym. Resort zdrowia ma do tych danych dostęp - wystarczy, że je odpowiednio wykorzysta.

05.05.2023

Centrum e-Zdrowia: trudności z zapisem i odczytem e-skierowań

Pacjent Zawody medyczne

Występują trudności z zapisem i odczytem e-skierowań. Trwają prace nad usunięciem problemu. Za utrudnienia przepraszamy – podało w czwartek Centrum e-Zdrowia na Twitterze. E-skierowanie wystawiane jest do szpitala, do lekarza specjalisty, na zabieg, badanie i do sanatorium.

04.05.2023

Szpitale wciąż ograniczają odwiedziny, pacjenci się skarżą

Pacjent Opieka zdrowotna

Odwiedziny w szpitalach nie powinny być ograniczane poniżej dwóch godzin. Jednak nawet dziś, blisko rok po odwołaniu epidemii, pacjenci spotykają się z zakazami. Ostateczna decyzja co do odwiedzin biskich należy bowiem do kierownika podmiotu leczniczego. W tym roku Rzecznik Praw Pacjenta odnotował 311 naruszeń praw pacjenta w tym względzie. W ubiegłym roku było ich ponad 6 tys.

04.05.2023

Pacjent nie może sprzeciwić się dostępowi do jego danych medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Prawo nie przewiduje instytucji sprzeciwu pacjenta wobec dostępu do jego dokumentacji medycznej. Część danych pacjenta w elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) jest udostępniona automatycznie personelowi medycznemu. W pozostałych przypadkach to zawsze pacjent sam decyduje. Tyle tylko, że system udzielania zgód przez IKP często nie jest znany ani pacjentom, ani lekarzom.

02.05.2023