- Gdyby pojawiły się jakieś problemy techniczne, np. brak dostępu do Internetu, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, tak jak w przypadku pacjenta, który nie ma IKP. Wystawia wówczas receptę papierową – zaznacza Centrum e-Zdrowia.

Czytaj w LEX: E-recepty w praktyce funkcjonowania podmiotów leczniczych >

Czytaj także na Prawo.pl: Koniec z receptami na psychotropy "w 5 minut" - przepisy weszły w życie

Od środy lekarz przed wystawieniem recepty na lek zawierający substancję psychotropową musi sprawdzić, ile takich recept pacjent ma wystawionych i zrealizowanych.  Jeśli pacjent nie ma IKP, lekarz zbiera od pacjenta wywiad w sprawie recept (z IKP korzysta 17 mln pacjentów).

W przypadku pacjentów, którzy choć raz zalogowali się do IKP, lekarz (o ile nie jest lekarzem pierwszego kontaktu) powinien uzyskać uprawnienia do wglądu do historii recept.

Czytaj w LEX: Ograniczenia w wystawianiu recept przez lekarzy >

 

IKP - problemy techniczne z oprogramowaniem

2 sierpnia niektórzy z nich mieli problem z dostępem do historii leczenia.

Naczelna Izba Lekarska zapytała Ministerstwo Zdrowia jakie wyciągnęło konsekwencje wobec podmiotów, które nie zapewniły lekarzom dostępu do IKP pacjentów w używanych aplikacjach gabinetowych. - Zgłaszają się do nas lekarze, którzy nie mogą tego (recept – red) sprawdzić, bo szpital/poradnia (tej możliwości – red. ) nie zapewniły. Przez to od wczoraj mają sparaliżowaną pracę z pacjentami, a pacjenci utrudniony dostęp do leków. Wizyta z dostępem awaryjnym przez gabinet gov trwa dwa razy dłużej - długofalowo wydłuży to kolejki – zauważa samorząd lekarski.

Zobacz procedurę w LEX: Wystawianie recept powtórzonych >