Sejm 28 lipca miał rozpatrzeć poprawki Senatu do ustawy o zawodach medycznych. Tak się nie stało.

Jak zwraca uwagę Bartosz Mikołajczyk, prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych, dalsze procedowanie ustawy w Sejmie nie zostało też zaplanowane na ostatnie posiedzeniu Sejmu tej kadencji 16-17 sierpnia.

 

Czytaj także na Prawo.pl: Część dietetyków i technicy dentystyczni będą zawodem medycznym

 

Co dalej z ustawą o niektórych zawodach medycznych

We wspólnym stanowisku środowiska opiekunów medycznych w sprawie ustawy o niektórych zawodach medycznych, podkreśla, że zabiegają oni o te regulacje od 2017 r. Jednym z efektów dokumentu przyjętego jako Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce miało być ustawowe uregulowanie zawodu opiekuna medycznego – przypominają.

Sprawdź w LEX: Czy opiekun medyczny, mający przerwę w wykonywaniu zawodu, traci swoje uprawnienia? >

Planowana ustawa spełnia oczekiwania środowiska, dlatego tym bardziej opiekunowie medyczni są zaniepokojeni jej dalszymi losami, ze względu na kończącą się kadencję parlamentu.

 

Szpitale zmieniają opiekunom medycznym nazwę stanowiska

Przytaczają kilka przykładów z ostatniego czasu, gdzie w szpitalach dochodzi do zmiany nazwy stanowiska opiekuna medycznego np. na asystenta pacjenta.

Placówki chcą w ten sposób zaoszczędzić na pensjach opiekunów, dlatego zmieniają nazwę stanowiska, pozostawiając bez zmian zakres ich obowiązków. Tak było m.in. w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim.

Pracownicy informowali, że otrzymują wiadomość, że brak ich podpisu pod porozumieniem w tej sprawie, będzie skutkował natychmiastowym, dyscyplinarnym wypowiedzeniem.

- Dyrekcja powołuje się na nieistotny w tym zakresie dokument, który nie reguluje wymagań do pracy w zawodzie. Opiekunowie medyczni kształceni w starym systemie (kwalifikacje Z.4, MS.04, MED.03) wciąż posiadają uprawnienia do wykonywania zawodu opiekuna medycznego, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami – czytamy w stanowisku.

Sprawdź w LEX: W jaki sposób można uzupełnić wiedzę i umiejętności opiekuna medycznego? >

Innym przykładem jest likwidacja w Szpitalu Miejskim w Zabrzu stanowiska opiekuna medycznego. To, zdaniem środowiska, spowoduje, że czynności te będą musiały przejąć pielęgniarki, które miały być odciążane wsparciem opiekunów medycznych.

Czytaj w LEX: Przypisywanie pracowników do grup oraz zawarcie informacji w umowie o pracę w świetle ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych >

Czytaj także na Prawo.pl:  Opiekun medyczny nie zastąpi pielęgniarki, ale może ją odciążyć

Szpitale oszczędzają na opiekunach medycznych

Przykładem z ostatnich kilku dni jest sytuacja w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Dyrektor placówki, jak piszą opiekunowie medyczni w stanowisku, wydał polecenie służbowe utworzenia grupy, która ma na celu „weryfikację potrzeb zatrudnienia osób na stanowiskach opiekun medyczny i sanitariusz i zmniejszenie ich liczby, na poszczególnych oddziałach szpitalnych, do niezbędnego minimum”.

W opinii środowiska opiekunów medycznych brak ustawowych regulacji ich zawodu będzie skutkował dalszym poszukiwaniem oszczędności przez, jak piszą, niektórych nieuczciwych pracodawców kosztem zawodów, które nie są uregulowane ustawowo.

- Co w konsekwencji spowoduje znaczne pogorszenie warunków pracy opiekunów medycznych, jak i pielęgniarek, i drastycznie obniży dostępność wysokiej jakości opieki nad pacjentem – konkludują opiekunowie medyczni.

Sprawdź w LEX: Jak długo może pracować pracownik zatrudniony na stanowisku opiekuna medycznego zaliczony do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności? >