Od 1 października 2022 roku, na mocy rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 15 września 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, przychodnie zdrowia mogą realizować świadczenia zdrowotne dla pacjentów chorych przewlekle w ramach tzw. opieki koordynowanej.

Czytaj także na Prawo.pl: Dziecko z astmą skorzysta z opieki koordynowanej

 

Opieka koordynowana POZ dotyczy pacjentów powyżej 18 lat ze schorzeniami przewlekłymi z następujących obszarów medycyny:  

  • kardiologii: z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, przewlekłą chorobą serca, migotaniem przedsionków 
  • diabetologii: z cukrzycą każdego typu
  • pulmonologii: z astmą oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc
  • endokrynologii: z niedoczynnością tarczycy, guzkami pojedynczymi i mnogimi tarczycy

Opieka koordynowana, jak wyjaśnia ministerstwo zdrowia (patrz: Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej | Pacjent ) oznacza, że lekarz POZ, ustalając i realizując dla pacjenta chorego przewlekle tzw. Indywidualny Plan Opieki Medycznej (IPOM), jest zobowiązany do współpracy w tym procesie z lekarzami innych specjalności, pielęgniarką POZ i dietetykiem.

Nad sprawną realizacją świadczeń wyznaczonych w ramach IPON czuwa koordynator, który m.in. ustala terminy wizyt, badań, konsultacji oraz dba o sprawny i szybki przepływ informacji między wszystkimi realizatorami świadczeń.

Czytaj w LEX: Rola koordynatora w przychodni POZ >

Indywidualny Plan Opieki Medycznej dostępny jest na Internetowym Koncie Pacjenta, dzięki czemu każdy pacjent ma bieżący wgląd w etapy terapii lub wyniki badań. Więcej: Internetowe Konto Pacjenta - głosowanie w sprawie nowej funkcji (prawo.pl)  

Sprawdź w LEX: Kto decyduje o objęciu pacjenta opieką koordynowaną? >

Zmiany w IPOM

Od 2 sierpnia 2023 roku obowiązuje nowe rozporządzenie ministra zdrowia precyzujące, jakie dokładnie informacje mają być zawarte w Indywidualnym Planie Opieki Medycznej oraz kto jest odpowiedzialny za aktualizację wpisów do tej dokumentów.

Patrz: Zmiana rozporządzenia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania >

Zgodnie z najnowszymi przepisami, oprócz oznaczeń: podmiotu świadczącego opiekę skoordynowaną, pacjenta i samego lekarza prowadzącego, IPOM ma także zawierać takie szczegółowe dane jak:

  • rozpoznanie choroby/problemu zdrowotnego
  • terminy udzielonych i planowanych świadczeń, w tym badań diagnostycznych i wizyt kontrolnych
  • przepisane leki (włącznie z zakresami czasowymi ich stosowania i dawkowaniem), a także środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
  • wyroby medyczne wspierające terapię lub rehabilitację
  • konsultacje (terminy i opinie) u lekarzy specjalistów z innych dziedzin poza „chorobą matką”
  • dokładnie zalecenia dla pacjenta o postępowaniu podczas leczenia
  • porady edukacyjne dot. choroby pacjenta
  • konsultacje dietetyczne – ich wyniki oraz wynikające z nich zalecenia
  • informacje dodatkowe, które są istotne dla dalszej diagnostyki, leczenia i opieki nad pacjentem.

 

Według nowych przepisów, do aktualizacji Indywidualnego Planu Opieki Medycznej zobowiązani i uprawnieni są: lekarz oraz pielęgniarka POZ lub wyznaczona przez nich osoba, o której mowa w art. 14 ust. 2 ustawy z 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej.

Sprawdź w LEX: Czy opiekę koordynowaną w POZ może zapewniać lekarz pracujący pod nadzorem? >

Dokumentacja IPON musi być prowadzona w systemie teleinformatycznym - Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia. W formie papierowej może być prowadzona tylko do 31 grudnia 2023 roku.

Kto świadczy opiekę koordynowaną?

Szczegółowe warunki zawarcia i realizacji umów na udzielanie tego rodzaju świadczeń określił prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w zarządzeniu nr 124/2022/DOS.

Do tej pory umowy na realizację świadczeń z zakresu opieki skoordynowanej zawarło ponad 1 tysiąc z 6,1 tys. świadczeniodawców POZ. Aby wskazać pacjentom te placówki, a samym jednostkom ułatwić działalność w ramach nowego systemu, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej utworzyło specjalny serwis: www.koordynowana.pl, w którym opublikowana jest stale aktualizowana baza adresowa placówek. 

Czytaj w LEX: Projekty ustaw i rozporządzeń z zakresu prawa ochrony zdrowia >