Skierowanie na badanie MRI wydaje lekarz specjalista

Pacjent Opieka zdrowotna

Na wszystkie badania diagnostyczne, w których stosuje się promieniowanie jonizujące, konieczne jest posiadanie skierowania. Obowiązkiem pracowni radiologicznej jest żądanie jego przedstawienia. Jest to przepis mający zabezpieczyć pacjentów przed niepotrzebnym narażeniem na promieniowanie jonizujące. Skierowanie jest bezterminowe.

02.12.2023

Przesunięcie terminu leczenia uzdrowiskowego trzeba uzasadnić

Pacjent

Aby przesunąć termin pobytu w sanatorium najpierw trzeba złożyć rezygnację z wyjazdu. Należy też dołączyć prośbę o przesunięcie terminu pobytu uzdrowiskowego. Przyszły kuracjusz powinien uzupełnić pismo dokumentami poświadczającymi, że jego prośba o przesunięcie terminu jest uzasadniona. Nie istnieje katalog okoliczności, które "gwarantowałyby" wyznaczenie nowego terminu, dlatego tak ważne jest właściwe udokumentowanie zdarzenia, które zmusza do rezygnacji z leczenia.

01.12.2023

WSA: Leczenie psychiatryczne nieubezpieczonego na koszt państwa, bez względu na dochód

Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Za świadczenia zdrowotne w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej udzielane osobie nieubezpieczonej z zaburzeniami psychicznymi, nie pobiera się od tej osoby opłat. Zatem świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są bezpłatnie i finansowane ze środków publicznych, bez względu na uprawnienia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Nie ma tu znaczenia dochód rodziny - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

29.11.2023

Pacjent przywiązany do łóżka? Tylko jeśli brak interwencji zaszkodzi bardziej

Pacjent Zawody medyczne

Pacjenci onkologiczni, z chorobami otępiennymi po operacjach, niekiedy nie kontrolują swoich zachowań. Nie ma przepisów, które by określały stosowanie wobec nich przymusu bezpośredniego, choć opieka czasami tego wymaga. To na przykład zapięcie pacjenta pasami, żeby nie spadł ze szpitalnego łóżka. Ministerstwo Zdrowia zauważa jedynie, że działania powinny być "proporcjonalne do ryzyka dla zdrowia". Lekarze obawiają się konsekwencji prawnych za naruszenie dóbr osobistych pacjenta.

25.11.2023

ZUS może pytać lekarza o dane medyczne pacjenta, ale nie o wszystkie

Pacjent Zawody medyczne RODO

Urzędnicy ZUS kontrolujący zwolnienia lekarskie, mają prawo dostępu do danych medycznych, a więc danych wrażliwych pacjentów. Podmiot leczniczy nie może wydawać całej dokumentacji medycznej pacjenta na żądanie ZUS, a urzędnicy nie mogą swobodnie przeglądać jego rejestrów. Sęk w tym, że pacjent o udostępnieniu jego danych dowie się tylko wtedy, jeśli sam o to zapyta.

22.11.2023

Ochrona zdrowia w "Dekalogu Polskich Spraw" m.in. modernizacja szpitali

Pacjent Opieka zdrowotna Wybory

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w poniedziałek szereg propozycji programowych, których realizacją ma się zająć stworzony przez niego rząd. Zbiór propozycji został określony jako "Dekalog Polskich Spraw". Wśród propozycji dotyczących zdrowia znalazło się zwiększenie nakładów na zdrowie wynoszące 7 proc PKB w 2027 roku, wprowadzenia Funduszu Modernizacji Szpitali Powiatowych, szybkiej eRejestracji i Bonu Rodzicielskiego.

20.11.2023

Uzdrowiska mają być bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Zakład lecznictwa uzdrowiskowego będzie musiał zapewnić odpowiednią liczbę pokoi oraz łazienek dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, szczególnie poruszających się na wózkach. Brakuje jednak terminu, do kiedy uzdrowiska, na przykład wpisane do rejestru zabytków lub objęte ochroną konserwatorską, będą musiały dostosować się do tych wymogów. Wiadomo natomiast, że jeśli podmiot nie spełni wymogów, może mieć problem z podpisaniem umowy z NFZ.

20.11.2023

Lekarze nie wykonują aborcji ze strachu. Lewica chce zniesienia kar

Pacjent Opieka zdrowotna

Obawy lekarzy przed postępowaniem dyscyplinarnym, prokuratorem czy karą ograniczają dostęp kobiet do przerwania ciąży, także w dopuszczonych przez prawo przypadkach. Dlatego posłowie Lewicy proponują częściową dekryminalizację aborcji. Zgodnie z ich projektem wykonanie u kobiety zabiegu aborcji nie byłoby przestępstwem do końca 12. tygodnia ciąży. Karane nie byłoby przerwanie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

18.11.2023

Ministerialny zespół przedstawi wytyczne w sprawie przerywania ciąży do końca stycznia

Pacjent

Zespół powołany do opracowania wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży ma więcej czasu na ich przedstawienie. Wytyczne mają być gotowe do 31 stycznia 2024 r., a nie, jak planowano, do 15 listopada 2023 r.- wynika z zarządzenia minister zdrowia Katarzyny Sójki. Powołanie zespołu miało związek ze śmiercią 33-latki, która w piątym miesiącu ciąży trafiła do szpitala w Nowym Targu, gdzie zmarła z powodu wstrząsu septycznego.

15.11.2023

Bezpłatne szczepienie na grypę w aptece na razie tylko teoretycznie

Pacjent Zawody medyczne

Pacjenci po 65. roku życia mogą szczepić się bezpłatnie na grypę i pneumokoki w aptece od 1 listopada. Na razie jednak teoretycznie, bo apteki dopiero będą podpisywać umowy z NFZ na szczepienia, gdyż zbyt późno ogłosił on warunki. Od 1 grudnia dorośli pacjenci będą też mogli zaszczepić się bezpłatnie w aptece na Covid-19, ale na razie nie wiadomo jeszcze jaką szczepionką.

15.11.2023

Projekty Lewicy w sprawie aborcji już w Sejmie

Pacjent

Koalicyjny Klub Lewicy złożył w Sejmie projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. - Osoba w ciąży ma prawo do świadczenia opieki zdrowotnej w postaci przerwania ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania - czytamy w projekcie. Aborcja po 12. tygodniu ciąży byłaby możliwa w trzech sytuacjach: zagrożenia zdrowia lub życia osoby w ciąży, nieprawidłowości rozwojowych lub genetycznych płodu oraz podejrzenia, że ciąża jest następstwem czynu zabronionego.

14.11.2023

Podrożały leki refundowane, więcej dopłacą pacjenci

Pacjent Farmacja

Wzrost cen urzędowych leków refundowanych od 1 listopada odbił się na kieszeni pacjentów. Nie stałoby się tak, gdyby Ministerstwo Zdrowia podniosło jednocześnie limit refundacji. To nie koniec podwyżek, bo wkrótce droższe będą leki recepturowe, a pacjenci mają zamiast nich wybierać tańsze odpowiedniki - to efekt nowelizacji ustawy refundacyjnej. Tańsze już teraz mogłyby być z kolei leki produkowane w Polsce, ale ich wykaz nie jest jeszcze gotowy.

14.11.2023

Diagnoza męskiej niepłodności - NFZ finansuje badanie nasienia

Pacjent

Mężczyźni mogą w ramach świadczeń gwarantowanych z NFZ w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) wykonać badanie nasienia. To jedno z podstawowych badań w kierunku diagnozy męskiej niepłodności. Dotąd w ramach NFZ nie było ono dostępne. Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje nawet 8,3 tys. badań rocznie.

13.11.2023

Umowa koalicyjna o zdrowiu: Zniesienie limitów na leczenie przez NFZ

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Podniesienie nakładów na ochronę zdrowia, ale bez konkretnej wartości w odniesieniu do PKB, zniesienie limitów na leczenie przez NFZ, a także zapowiedź urealnienia wyceny świadczeń zdrowotnych znalazły się w umowie koalicyjnej podpisanej przez przedstawicieli tzw. opozycji demokratycznej. Zapowiedziano w niej także unieważnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. i finansowanie z budżetu państwa procedury in vitro.

11.11.2023

Wkrótce rekomendacje do szczepienia zaktualizowaną szczepionką przeciwko Covid-19

Pacjent Farmacja Koronawirus Koronawirus szczepienia

Rekomendacje do szczepienia szczepionką z wariantem XBB przeciwko Covid-19 zostaną przekazane z końcem listopada - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. 2 listopada 2023 r. Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP), który działa przy Europejskiej Agencji Leków (EMA), wydał pozytywną opinię dotyczącą rejestracji kolejnej szczepionki przeciwko COVID-19 skierowanej przeciwko podwariantowi XBB.1.5 Omikron Nuvaxovid (prod. Novavax).

10.11.2023

Pacjent nie otrzyma szybko odszkodowania, bo minister nie podpisał rozporządzenia

Pacjent Opieka zdrowotna

Poszkodowani w szpitalach pacjenci mogą składać wnioski o odszkodowanie na pozasądowej ścieżce, czyli z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Rzecznik Praw Pacjenta wnioski, co prawda, rozpatruje, ale odszkodowania nie może przyznać, bo minister zdrowia nie podpisał rozporządzenia wykonawczego do ustawy, które określa możliwe do uzyskania kwoty. W dodatku początkowy projekt trafił do kosza, a resort zdrowia pracuje nad jego nową wersją.

10.11.2023

Przymusowa separacja zakażonej matki od noworodka narusza prawa pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Decyzja o ewentualnej separacji zakażonej Covid-19 matki od dziecka powinna być podjęta wyłącznie po uzyskaniu zgody matki, po wcześniejszym przekazaniu jej informacji dotyczących korzyści i zagrożeń - zaznacza Rzecznik Praw Pacjenta. Istotne jest zrozumienie, że matka dziecka jest nie tylko pacjentką szpitala, ale także przedstawicielem ustawowym dziecka, który ma prawo wyrażania zgody na działania medyczne podejmowane wobec jej dziecka - podkreśla.

09.11.2023

Pacjent całkowicie ubezwłasnowolniony może sprzeciwić się operacji

Pacjent

Szpital może odmówić wykonania procedury medycznej, jeśli pacjent całkowicie ubezwłasnowolniony wyraźnie się jej sprzeciwia. W takiej sytuacji zgoda przedstawiciela ustawowego nie wystarczy i musi ją wydać sąd opiekuńczy. Bez zgody sądu lekarze obawiają się konsekwencji prawnych i odmawiają wykonania zabiegu, co może prowadzić do powikłań zdrowotnych zagrażających życiu i zdrowiu pacjenta ubezwłasnowolnionego.

09.11.2023

Falstart e-krwiodawstwa na Internetowym Koncie Pacjenta

Pacjent

Honorowi dawcy krwi otrzymali we wtorek dostęp do zakładki "Moje krwiodawstwo" po zalogowaniu na Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Okazało się jednak, że większość regionalnych centrów krwiodawstwa nie wprowadziła do nich danych, a tam gdzie dane się pojawiły np. z regionalnego centrum w Białymstoku, to nie zawsze zgadzały się ilości oddanej krwi przez danego krwiodawcę. W środę zakładka "Moje krwiodawstwo" została usunięta.

08.11.2023

Ortodonta i usuwanie kamienia na NFZ - dzieci mogą liczyć na więcej

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarz pediatra - w ramach bilansu zdrowotnego - ma obowiązek sprawdzić stan zdrowia jamy ustnej dziecka, a w razie konieczności – skierować pacjenta do stomatologa. Jednak to, czy dziecko będzie miało wykonany bilans zdrowotny, zależy od rodziców. Jest to zaniedbywane. Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia do 12. roku życia dziecka refunduje chociażby kosztowne leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi, a usuwanie kamienia ze wszystkich zębów dwa razy w roku, do osiągnięcia przez pacjenta pełnoletności.

04.11.2023