Jest szansa na koniec nocnych rajdów i wycia silników

Prawo karne Środowisko

Policja musi zrozumieć, że nadmierny hałas jest poważnym naruszeniem - mówią eksperci. Można temu skutecznie zapobiegać. Z pomocą zmęczonym nocnymi rajdami samochodowymi mieszkańcom przychodzą nowe przepisy o ochronie środowiska. Od 2025 roku za przekroczenie normy hałasu o 1 do 5 dB w ciągu dnia kara wyniesie 16,71 zł za każdy decybel, natomiast w nocy będzie to 20,90 zł. I będzie rosła wraz ze wzrostem decybeli.

14.09.2024

CBA zatrzymało byłego posła do PE - to pokłosie afery z Collegium Humanum

Prawo karne

W środę ok. godz. 16 na warszawskim lotnisku agenci CBA zatrzymali byłego posła do Parlamentu Europejskiego Ryszarda C. W tym samym czasie w Warszawie została zatrzymana jego żona Emilia H. - napisał na portalu X Jacek Dobrzyński. Dodał, że ma to związek z postępowaniem prowadzonym przez CBA wraz z wydziałem zamiejscowym w Katowicach Prokuratury Krajowej, dotyczącym Collegium Humanum.

11.09.2024

Sąd Najwyższy oddalił kasację w sprawie zabójstwa 21-latki z Siemianowic Śląskich

Prawo karne

Sąd Najwyższy oddalił w środę kasację w sprawie, która rozpoczęła się w grudniu 2020 r., gdy rodzina zgłosiła zaginięcie 21-letniej Katarzyny M. Kobieta 5 grudnia napisała wiadomość SMS do znajomego, prosząc, by odebrał ją sprzed domu. Gdy mężczyzna dojechał na miejsce, z dziewczyną nie było kontaktu. Następnego dnia bliscy powiadomili policję o zaginięciu.

11.09.2024

SN: Adwokat „Nowej Ery” zawieszony na dwa lata

Prawo karne Prawnicy

Dwa lata zakazu wykonywania zawodu za sformułowania naruszające godność zawodu adwokata opublikowane na Instagramie – to kara potwierdzona przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Orzeczono ją, nie czekając na wyrok karny w sprawie adwokata, który spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym. SN utrzymał w mocy orzeczenie sądu dyscyplinarnego Adwokatury.

11.09.2024

NRL: Wytyczne ws. aborcji to za mało, lekarze potrzebują ustawy

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze nie powinni się bać, że za wykonanie aborcji może grozić im odpowiedzialność karna, a pacjentkom trzeba zapewnić realny dostęp do świadczeń. Wytyczne Ministra Zdrowia oraz Prokuratora Generalnego to krok w dobrym kierunku, ale nadal potrzebna jest przede wszystkim regulacja rangi ustawowej. Nie powinno istnieć ryzyko, że takie nieoficjalne dokumenty w przyszłości ulegną zmianie - wskazuje Naczelna Rada Lekarska (NRL) w najnowszym stanowisku.

11.09.2024

Strefa buforowa nie zahamowała migracji, rząd przedłużył jej obowiązywanie

Prawo karne Samorząd terytorialny Wojsko

Rząd przedłużył, od dziś na kolejne 90 dni, obowiązywanie strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Jednak mimo strefy i mimo naszpikowania granicy elektroniką, ruch przez granice nadal jest duży. Więcej osób próbuje jednak przekraczać nielegalnie granicę kilkadziesiąt kilometrów na północ od terenu, gdzie obowiązuje zakaz przebywania.

11.09.2024

Sąd pomylił się o pół roku, obliczając miesiące spędzone w więzieniu

Prawo karne

Sąd wojskowy pomylił się w obliczeniach czasu spędzonego w więzieniu przez opozycjonistkę o sześć miesięcy. Wobec tego zasądzona kwota odszkodowania i zadośćuczynienia była niższa niż ustawa to przewiduje. Dostrzegł to Sąd Najwyższy, a Rzecznik Praw Obywatelskich i Prokurator Generalny wnieśli kasację, która okazała się oczywiście słuszna.

10.09.2024

RPO chce zmian w przepisach dotyczących małego świadka koronnego

Prawo karne Prawnicy

Status i warunki korzystania przez wymiar sprawiedliwości z instytucji tzw. małego świadka koronnego wymagają dopracowania - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Chodzi głównie o sytuacje, gdy zeznania takiej osoby są jedynym dowodem obciążającym, mogącym prowadzić do niesłusznych skazań.- Kwestiami kompleksowych zmian Prawa karnego zajmuje się obecnie reaktywowana przy MS w tym roku Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego.

09.09.2024

SN: Matka sędziego odpowiada za pogryzienie przez psa

Prawo karne

Odpowiedzialności karnej nie podlega właściciel psa, jeśli nie sprawuje nadzoru nad zwierzęciem, który czasowo przejmuje inna osoba. Nie spełnia się wówczas przesłanka odpowiedzialności karnej właściciela, wynikająca z zaniechania właściwego nadzoru nad zwierzęciem – orzekł Sąd Najwyższy. I nie zezwolił na uchylenie immunitetu sędziego, którego pies pogryzł dziecko.

09.09.2024

O przemocy szpital zawiadamia policję, nawet gdy pokrzywdzony tego nie chce

Prawo karne

Każdy obywatel, widząc lub podejrzewając popełnienie przestępstwa, ma obowiązek powiadomić odpowiednie służby. Tyle że w znaczącej większości przypadków jest to wyłącznie obowiązek społeczny i zignorowanie go obciąży jedynie nasze sumienie, a nie kartotekę. Inaczej jest w przypadku instytucji, nie mogą tłumaczyć swojej bierności wolą pokrzywdzonego.

09.09.2024

Trzeba wyjaśnić status osób nieuprawnionych do orzekania w TK

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Należy zapewnić procedury umożliwiające stronom sporu ponowne rozpatrzenie lub wznowienie ich spraw przed właściwym sądem, przy poszanowaniu praw osób trzecich, działających w dobrej wierze, w sprawach cywilnych i niepogarszania sytuacji skazanego w sprawach karnych – to opinia Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, wydana w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i przepisów wprowadzających.

08.09.2024

SN: Odpowiedzialność weterynarza za śmierć suki i szczeniaków

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Sądy obu instancji uniewinniły weterynarza, który nie zapobiegł śmierci psa. Błąd sądu odwoławczego polegał na powierzchownym odniesieniu się do zarzutów w sprawie opinii biegłego weterynarii, korzystnej dla obwinionego – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Sprawa wraca więc do sądu II instancji, aby rozwiać wątpliwości medyczne.

07.09.2024

Oskarżony bądź pokrzywdzony żołnierz otrzyma pieniądze na pomoc prawną

Prawo karne Wojsko

Określenie trybu postępowania oraz sposobu dokumentowania przez żołnierza poniesionych przez niego kosztów pomocy prawnej, w przypadku występowania w postępowaniu karnym w charakterze pokrzywdzonego (oskarżyciela posiłkowego) lub oskarżonego w następstwie wykonywania określonych obowiązków służb – zakłada projekt rozporządzenia MON opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacyjnym.

05.09.2024

Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Prawo karne Administracja publiczna Nowe technologie Prawo europejskie

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

03.09.2024

SN: Pobicie za 70 złotych nie zaprowadzi sprawcy do zakładu psychiatrycznego

Prawo karne

Skazanego za wymuszenie wierzytelności, groźby karalne i pobicie sąd nie może umieścić w zakładzie psychiatrycznym. Wobec takiego sprawcy mogą być stosowane jedynie środki zabezpieczające, takie jak elektroniczna kontrola miejsca pobytu, terapia i terapia uzależnień – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

03.09.2024

SN: Spiętrzenie wody w rzece nie mogło być ukarane

Prawo karne Środowisko

Wykroczenie polegało na nieuprawnionej regulacji poziomu wody w rzece. Karalność przypisanego obwinionemu wykroczenia ustała we wrześniu 2023 roku. Zatem Sąd Okręgowy w Białymstoku nie mógł merytorycznie orzekać 20 października 2023 r., lecz powinien był uchylić wyrok Sądu Rejonowego i umorzyć postępowanie – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Kasacja wniesiona przez Rzecznika Praw Obywatelskich okazała się zasadna.

03.09.2024

Zmiana prawa aborcyjnego mało realna, ale pomóc mają oficjalne wytyczne

Prawo karne Opieka zdrowotna

Premier Donald Tusk stwierdził ostatnio, że w Sejmie nie ma większości, by przegłosować zmiany w obecnie obowiązującym prawie dotyczącym aborcji. Podczas piątkowej konferencji prasowej przedstawiono jednak wytyczne dla lekarzy i szpitali, które mają przedstawiać wykładnię propacjencką. Wskazano w nich m.in. jednoznacznie, że aborcja ze względu na stan zdrowia psychicznego kobiety jest dopuszczalna i że wystarczy w tej sytuacji opinia jednego lekarza.

30.08.2024

Przemysław Walas: Mowa nienawiści wobec grup ludności też powinna być karana

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Mowa nienawiści i przestępstwa motywowane nienawiścią dotyczą zarówno konkretnych osób, jak i całych grup należących do społeczności LGBT+. Dobrze, że projektowane zmiany w prawie karnym będą pozwalały na karanie za to, ale zabiegamy jeszcze o poprawkę umożliwiającą karanie także za ataki na grupy ludności – mówi Przemysław Walas, kierownik rzecznictwa w Kampanii Przeciw Homofobii.

30.08.2024

Pijana kobieta straciła samochód - jest pierwszy wyrok

Prawo karne

Przed sądem w Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Auto straciła kobieta. Jadąc przez miasto, miała ponad 2 promile. Straciła też prawo jazdy na cztery lata. Od 14 marca 2024 roku sąd może orzec przepadek pojazdu, jeśli w organizmie jego kierowcy będzie powyżej 1,5 promila alkoholu.

29.08.2024

Pierwsza w Polsce stacjonarna przychodnia aborcyjna otworzy się jesienią

Prawo karne Pacjent Opieka zdrowotna

W przychodni Abotak kobiety będą mogły liczyć na farmakologiczne przerwanie ciąży bez podawania przyczyny. Aborcyjny Dream Team, założycielki przychodni, zapewniają, że będzie działała zgodnie z prawem; powołują się na WHO, która zdrowie definiuje jako ogólny dobrostan, również psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby. Według tej interpretacji zmuszanie do kontynuowania niechcianej ciąży jest ryzykowne dla stanu zdrowia tej osoby, co jest wskazaniem do aborcji.

29.08.2024