Chodzi o wytyczne ministra zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży oraz wytycznych prokuratora generalnego w sprawie zasad postępowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w zakresie prowadzenia postępowań przygotowawczych dotyczących odmowy dokonania przerwania ciąży oraz tzw. aborcji farmakologicznej. Ich treść ogłoszono pod koniec sierpnia. Jak zaznacza NRL, wytyczne to tak naprawdę "próba wyjaśnienia lekarzom, pacjentkom i prokuratorom problematyki związanej ze stosowaniem obecnych, wysoce niedoskonałych przepisów prawa dotyczących przerywania ciąży". I sam fakt ich publikacji medycy oceniają jak najbardziej pozytywnie.
Nadal potrzebna ustawa
Nie zmienia to jednak faktu, że wytyczne pełnią funkcję wyłącznie pomocniczą, przy czym trudno określić ich status zwłaszcza w przypadku lekarzy. NRL zwraca też uwagę, że wytyczne wydane jednoosobowo przez ministra czy prokuratora generalnego mają to do siebie, że w równie szybki sposób mogą zostać uchylone lub znacząco zmienione. Nie wiążą one także sądów w zakresie wykładni prawa i jego stosowania. Dlatego lekarze podkreślają, że potrzebna jest regulacja prawna określająca jednoznacznie warunki przerywania ciąży. A to już rola parlamentu. - Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r. ciężar określenia, na jakich warunkach i w jakich okolicznościach możliwe jest przerwanie ciąży spoczywa w istocie na lekarzach czy placówkach medycznych, i ten stan rzeczy należy uznać za daleko niezadowalający w demokratycznym państwie prawa - podkreśla NRL.
Czytaj również: Zmiana prawa aborcyjnego mało realna, ale pomóc mają oficjalne wytyczne
Lekarze wskazują również, że z medycznego punktu widzenia dokumenty nie rozstrzygnęły wszystkich wątpliwości, które pojawiają się w trakcie kwalifikacji pacjenta do takiej procedury i jej wykonania, a wręcz mogą stworzyć "dodatkowe poważne zastrzeżenia środowiska lekarskiego z uwagi na płynącą z nich sugestię, jakoby lekarz wykonujący zabieg miał ograniczone prawa do zwołania konsylium w tej sprawie oraz analizy zaistnienia wskazań do wykonania tej procedury". Dlatego NRL oczekuje, że w najbliższej przyszłości w obszarze problematyki prawnej przerywania ciąży lekarz będzie miał zapewnione warunki do wykonywania swojego zawodu na zasadach określonych w art. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, tj. zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością, bez zagrożenia ryzykiem poniesienia odpowiedzialności karnej wynikającego tylko i wyłącznie z rozbieżności interpretacyjnych przepisów ustawy o planowaniu rodziny, a pacjentki będą miały realny dostęp do świadczeń, które w świetle ustawy są legalne. W tym celu musi jednak powstać regulacja prawna rangi ustawowej.
Cena promocyjna: 42 zł
Cena regularna: 84 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 84 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.