Sąd: Odszkodowanie za auto zastępcze to koszt celowy i uzasadniony

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Samochód po kolizji wymagał naprawy. Właściciel odpłatnie wynajął więc auto zastępcze i pozwał ubezpieczyciela sprawcy kolizji o zwrotu tego wydatku. Powództwo było w całości zasadne, ponieważ ubezpieczyciel nie udowodnił, że powód mógł nieodpłatnie korzystać z innych samochodów zarejestrowanych na swoje nazwisko - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi.

31.10.2018

Rzecznik pomoże pasażerowi w sporze z przewoźnikiem

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Powołanie rzecznika praw pasażerów – podmiotu uprawnionego do pozasądowego rozwiązywania sporów między pasażerem a przewoźnikiem, organizatorem wycieczki lub sprzedawcą biletów - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw.

30.10.2018

Niepełnosprawni mają mieć lepszy dostęp do utworów drukowanych

Prawo cywilne

Zniesienie przeszkód uniemożliwiających osobom niewidomym, słabowidzącym i z innymi niepełnosprawnościami dostęp do opublikowanych utworów drukowanych - to cel przyjętego we wtorek projektu zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o ochronie baz danych.

30.10.2018

NSA: Zwrot opłaty za kartę pojazdu nie przedawnia się

Prawo cywilne Administracja publiczna

Orzecznictwo dopuszcza alternatywną drogę dochodzenia tego rodzaju roszczeń: przed sądami powszechnymi i przed sądami administracyjnymi - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że zwrot nadpłaty za kartę pojazdu nie przedawnia się.

30.10.2018

Polscy prawnicy ponownie w międzynarodowej organizacji praw autorskich

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Polscy eksperci prawa własności intelektualnej przystąpili do Międzynarodowego Stowarzyszenia Praw Pisarzy i Artystów ALAI. Szefem polskiej grupy stowarzyszenia został prof. Ryszard Markiewicz (fot.), z Katedry Prawa Własności Intelektualnej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

29.10.2018

Odszkodowanie z Auto Casco, nawet bez ważnych badań technicznych pojazdu

Prawo cywilne Finanse

Odmowa wypłaty odszkodowania z powodu braku badania technicznego, gdy stan techniczny pojazdu nie miał żadnego wpływu na powstanie szkody godzi w zasady współżycia społecznego. Sam brak wpisu w dowodzie rejestracyjnym, nie jest równoznaczny z tym, że pojazd jest niesprawny, a tym bardziej nie może być kwalifikowany jako przyczyna szkody

27.10.2018

Pasażer nie musi badać czy schody w pociągu są sprawne

Prawo cywilne

Nie można wymagać od pasażera, aby wysiadając z pociągu za każdym razem sprawdzał czy wysunęły się wszystkie stopnie schodów. Pasażer, który wypadł z wagonu w żaden sposób nie przyczynił się do...

27.10.2018

UOKiK: Telefon do PZU to jeszcze nie przedłużenie umowy

Prawo cywilne

Kontakt z infolinią lub agentem PZU oznaczał zawarcie nowej umowy OC, której konsument nie mógł wypowiedzieć - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i zagroził firmie karą. Ale uznał, że...

23.10.2018

SN: Przebaczenie win ułatwia dziedziczenie

Prawo cywilne

Spadkodawca nie może wydziedziczyć uprawnionego do zachowku, jeżeli mu przebaczył. Forma notarialna dla zmiany postanowienia o wydziedziczeniu nie jest wymagalna - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy.

23.10.2018

Sąd: Podpis musi pozwalać na identyfikację jego autora

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Do sądu wpłynął wniosek, który nie był podpisany. Co prawda na dokumentach uczyniono znak graficzny, który w ocenie wnioskodawcy był podpisem, ale za taki nie mógł on zostać jednak uznany. Nie ma...

16.10.2018