Stowarzyszenie Littéraire et Artistique Internationale (ALAI) zostało założone w 1878 roku w Paryżu, a honorowym prezydentem i założycielem stowarzyszenia był Victor Hugo. Postawiło ono sobie za cel stworzenie międzynarodowej konwencji na rzecz ochrony praw pisarzy i artystów, co zostało osiągnięte osiem lat później, wraz z powstaniem Konwencji berneńskiej z 9 września 1886 r.
Stowarzyszenie istnieje do dzisiaj i jest uważane za jedną z najważniejszych organizacji międzynarodowych zaangażowanych w reformy i stosowanie prawa autorskiego.
Jak informuje prof. Markiewicz, polskie środowisko ekspertów prawa właśności intelektualnej uczestniczyło w różnych przedsięwzięciach z tego zakresu, ale nie było dotychczas w strukturach ALAI. Chociaż zastrzega, że już w okresie międzywojennym była grupa polska w tej organizacji. - Mówimy więc o rekatywacji naszego członkostwa, a nie o przystąpieniu - podkreśla.
Cena promocyjna: 37.5 zł
|Cena regularna: 125 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Jak stwierdza prof. Markiewicz, celem stowarzyszenia jest promocja i ochrona prawa autorskiego, a także wpływanie na kształt przepisów z tej dziedziny. - ALAI zrzesza różne podmioty - twórców, prawników, orgabizacje zbiorowego zarządzania - czyli nie jest to organizacja ograniczona do srodowiska naukowego - mówi. Chociaż przynaje, że inicjatywa i działania na rzecz reaktywowania polskiej grupy miały miejsce w reprezentowanej przez niego katedrze (wiceprzewodniczącą polskiej grupy jest prof. Elżbieta Traple). Ale jak podkreśla, już należą do niej osoby spoza tej instytucji, a grupa jest otwarta na wszystkich zainteresowanych problematyką.
- Będziemy brać udział i sami ogranizować konferencje i kongresy na ten temat, będziemy opiniować krajowe i unijne projekty dotyczące prawa własności intelektualnej. Chcemy mieć wpływ na kształt prawa, zwłaszcza tego tworzonego w Unii Europejskiej - deklaruje prof. Ryszard Markiewicz.
Czytaj: Wolters Kluwer na targach książki w Krakowie >>