SN: Zachowek nie dla wnuka, gdy jego matka była wydziedziczona

Prawo cywilne

Dalszy zstępny spadkodawcy nie jest uprawniony do dziedziczenia po nim, jeśli bliższy zstępny spadkodawcy złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku - orzekł w uchwale Izby Cywilnej Sąd Najwyższy w sprawie wydziedziczenia jednej z córek przez matkę w testamencie.

24.10.2019

Prof. Markiewicz: Wydawców czeka batalia z Google

Prawo cywilne

Internetowi giganci nie są chętni do dzielenia się z wydawcami dochodem za korzystanie z ich treści. Pojawią się spory na tle tego, co oznacza „bardzo krótki fragment utworu”, bo taki można opublikować bez płacenia, czy jakie wynagrodzenie dla wydawcy będzie „sprawiedliwe” i „proporcjonalne” – mówi prof. Ryszard Markiewicz

24.10.2019

SN: Polisolokata małym drukiem i zawile - to nieuczciwa praktyka

Prawo cywilne

Sposób przedstawienia informacji w ulotce reklamującej ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym tzw. polisolokaty Getin Noble Banku były przejawem nieuczciwych praktyk rynkowych - orzekł Sąd Najwyższy uchylając korzystny dla banku wyrok sądu drugiej instancji.

23.10.2019

Dr Sarbiński: Prawo autorskie umiarkowanie nadąża za przemianami w świecie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Zmiany technologiczne generujące nowe sposoby korzystania z utworów i przedmiotów praw pokrewnych stawiają poważne wyzwania przed twórcami prawa w tym zakresie. Tymczasem polski ustawodawca zachowuje się dość pasywnie - twierdzi adwokat dr Rafał Sarbiński, redaktor naukowy nowego komentarza do prawa autorskiego.

23.10.2019

SN: Dwie izby sprzecznie oceniają prawo do zadośćuczynienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, nie przysługuje zadośćuczynienie pieniężne - stwierdza uchwała siedmiu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Jest korzystna dla firm ubezpieczeniowych, ale spowoduje chaos w sądach, bo wcześniej przeciwną uchwałę wydała Izba Cywilna SN.

22.10.2019

SN: Umowa inżyniera kontraktu zobowiązuje do starannego działania

Prawo cywilne Zamówienia publiczne Budownictwo

Co do zasady umowa inżyniera kontraktu, polegająca na obsłudze finansowej, doglądaniu, sprawdzaniu, konsultacjach jest umową starannego działania, a nie rezultatu - orzekł Sąd Najwyższy. - Data końcowa umowy jest związana z wykonaniem zadania, a nie z konkretnym terminem - dodał.

22.10.2019

Posiedzenie przygotowawcze – czy w sądzie powszechnym sprawdzą się rozwiązania z arbitrażu?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Instytucja posiedzenia przygotowawczego jest wzorowana na posiedzeniach organizacyjnych funkcjonujących postępowaniach przed stałymi sądami polubownymi. Może sprawić, że więcej spraw zostanie rozstrzygniętych w drodze mediacji. Czy tak będzie, zależy od przygotowania sędziów - piszą adwokaci Patrycja Bolimowska i Łukasz Strankowski

19.10.2019

Reklamacja nieudanych wakacji możliwa, byle szybko

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Uwagi co do standardów zakwaterowania, jedzenia, jakości obsługi oraz dodatkowych atrakcji trzeba zgłaszać rezydentowi biura podróży. Przepisy o turystyce kładą bowiem nacisk na jak najszybsze usuwanie niedogodności, a wypłata rekompensat niezadowolonym podróżnym po powrocie z wakacji ma być ostatecznością - pisze radca prawny Michał Kosiarski.

19.10.2019

Prof. Zembrzuski: Nowe rozwiązania w procedurze cywilnej wyzwaniem dla praktyki

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Najbardziej kontrowersyjna w nowelizacji postępowania cywilnego wydaje się możliwość oddalenia w uproszczony sposób powództwa oczywiście bezzasadnego - uważa dr hab. Tadeusz Zembrzuski z Katedry Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem przepis ten rodzi poważne wątpliwości w świetle konstytucyjnego prawa do sprawiedliwego procesu.

18.10.2019

Produkcja prawa w Polsce znowu przyspiesza

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna

Po dwóch latach spadków produkcja prawa w Polsce przyspiesza - w trzech pierwszych kwartałach 2019 r. przyjęto 17,4 tys. stron maszynopisu nowych aktów prawnych, o 5,9 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem - wynika z raportu firmy Grant Thornton „Barometr stabilności otoczenia prawnego”.

17.10.2019

Wątpliwa odpowiedzialność pośrednika za podróbki

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Wprowadzona niedawno do polskiego prawa odpowiedzialność odszkodowawcza pośredników za naruszenie praw ochronnych na znaki towarowe nie ma uzasadnienia w prawie europejskim - twierdzą dr Daria Gęsicka i Paweł Lipski z praktyki prawa własności intelektualnej w kancelarii Bird & Bird.

17.10.2019

SN: Protest kandydata nie wstrzymuje nominacji sędziowskich

Prawo cywilne Prawnicy

W kwestiach ustrojowych, jaką jest stosunek łączący sędziego z państwem, prawo nie przewiduje zabezpieczenia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W środę rozpatrywał zagadnienie dotyczące wstrzymania przekazania uchwały KRS Prezydentowi w sprawie 17 sędziów do pełnienia urzędu w sądzie okręgowym do czasu rozpoznania odwołania.

16.10.2019

Najemca nie płaci czynszu? Właściciel ma skuteczne narzędzia

Prawo cywilne Budownictwo

Problem stary jak świat: najemca, mimo deklaracji, przestaje płacić ustalony czynsz, a wynajmujący nie czuje się dobrze w roli organizacji charytatywnej. Jakie środki prawne przewiduje prawo dla wynajmujących, którzy nie mogą doczekać się zapłaty należności? Zagadnienie to wyjaśniają specjaliści z zakresu prawa cywilnego.

12.10.2019

Przez konflikt małżonków cierpi firma i jej kontrahenci

Prawo cywilne Spółki

Utrudnianie dostępu do majątku, ukrywanie go, a w przypadku spółek próba sprzedaży udziałów lub akcji - to tylko wybrane problemy, z jakimi spotykają się skonfliktowani małżonkowie prowadzący wspólnie firmy. W skrajnych przypadkach spór może doprowadzić nawet do upadłości przedsiębiorstwa. W najgorszej sytuacji mogą się jednak znaleźć jego kontrahenci.

12.10.2019

SN: Po 12 latach tygodnik musi przeprosić rektora za naruszenie dobrego imienia

Prawo cywilne Szkolnictwo wyższe

Były rektor Uniwersytetu Gdańskiego ostatecznie wygrał proces w sprawie oskarżeń ze strony prawicowych mediów o współpracę z SB. Oświadczenie z przeprosinami za fałszywe informacje składane przez dziennikarza powinno uwzględniać sposób i rozmiary naruszenia dobra osobistego, tak by nie zawierało nadmiernej represji i było zwięzłe - orzekł Sąd Najwyższy.

11.10.2019

SA: Zarzucając komornikowi bezprawność trzeba mieć dobre podstawy

Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze

Opisanie w artykule prasowym działań komornika, które miały być sprzeczne z prawem, wymaga rzetelności i staranności dziennikarskiej. Dlatego publikacja obliczona jedynie na wywołanie sensacji, oderwana przy tym od realiów prawnych nie jest w interesie publicznym, a pomówiony funkcjonariusz zasługuje na ochronę dobrego imienia - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

10.10.2019

Radcowie proponują swoich mediatorów do sporów frankowych

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Centrum Mediacji Gospodarczej przy Krajowej Radzie Radców Prawnych zwróciło się do banków i stowarzyszeń występujących w imieniu frankowiczów, by rozważały możliwość mediacji - dowiedziało się Prawo.pl. Zaoferowano pomoc 155 radcowskich mediatorów. Adwokaci jeszcze z taką inicjatywą nie wyszli, ale będą o tym rozmawiać.

10.10.2019

Trwa niemoc resortu w sprawie biegłych

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Niska sprawność polskiego wymiaru sprawiedliwości ma wiele przyczyn, ale bez wątpienia długie oczekiwanie na opinie biegłych, a często też ich niska jakość, są jedną z najważniejszych. Wbrew zapowiedziom, obecny rząd nie stworzy warunków do rozwiązania tego problemu.

09.10.2019

Sąd: Gdy umowa kredytu jest nieważna, to i przelew wierzytelności nieważny

Prawo cywilne Rynek i konsument

Kredyt został udzielony osobie częściowo ubezwłasnowolnionej. Umowa ta była więc nieważna. Gdy następnie doszło do cesji wierzytelności częściowo ubezwłasnowolniony został pozwany o zapłatę. Choć powództwo nie mogło zostać uwzględnione, powód nie musi płacić kosztów procesu pozwanemu - orzekł Sąd Okręgowy w Świdnicy.

08.10.2019

Asystent sędziego samodzielnie wyda zarządzenia

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Na mocy wchodzącej właśnie w życie zmiany w prawie asystenci sędziów będą mogli we własnym imieniu wydawać niektóre zarządzenia w sprawach cywilnych. Jeśli zarządzenie dotyczyć będzie wezwania strony do uiszczenia opłaty, to jego kwestionowanie przez strony wymaga złożenia zastrzeżenia do zarządzenia.

08.10.2019