Prawo.pl
Unia Europejska ma przed sobą duże wyzwanie, bowiem przy założeniu niewstrzymywania innowacji, musi niejako okiełznać sztuczną inteligencję i nadać jej ramy funkcjonowania. Prace nad Aktem o Sztucznej Inteligencji nadal trwają, nie sposób mówić już na tym etapie o jednolitym tekście, który nie ulegnie zmianom - pisze Dominika Fallach, prawniczka w Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.
Dominika Fallach
27.06.2023
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Kontynuowane będą szczepienia przeciwko Covid-19, a w obiegu „na wszelki wypadek” zostaną tzw. paszporty covidowe. Dorośli nie będą potrzebowali skierowania do psychologa także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Tak rząd przygotowuje się na 1 lipca, gdy zakończy się stan zagrożenia epidemicznego. Wiadomo już, że z wdrożeniem wszystkich pomysłów nie zdąży.
Katarzyna Nocuń
27.06.2023
Pacjent Zawody medyczne
Gminy w regulaminach narzucają mieszkańcom częstotliwość wywozu nieczystości z przydomowych oczyszczalni ścieków, co może być szkodliwe dla oczyszczalni i jest kosztowne dla ich właścicieli. Przepisy są niejasne co do tego, jak powinny wyglądać w regulaminach gminy. I tak zainwestowanie w rozwiązania ekologiczne stało się nieopłacalne.
Regina Skibińska
27.06.2023
Samorząd terytorialny Środowisko
Pracodawca zawiera dla pracownika umowę o prowadzenie PPK nie wcześniej niż 15. dnia zatrudnienia i nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni zatrudnienia. Jeżeli nie robi tego w tym terminie, pracownik stanie się uczestnikiem PPK z mocy prawa.
Anna Puszkarska
27.06.2023
Prawo pracy PPK
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w ubiegłym tygodniu, że informacje dotyczące operacji przeglądania danych osobowych danej osoby, dotyczące dat i celów tych operacji, stanowią informacje, które osoba ta ma prawo uzyskać od administratora. Nie ogranicza tego fakt, że administrator prowadzi działalność bankową.
Krzysztof Koślicki
26.06.2023
Rynek i konsument RODO Prawo europejskie
Od 1 lipca skierowania do sanatoriów będą wystawiane już tylko w formie elektronicznej - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. Kończy się wówczas okres przejściowy, a papierowe skierowania będą wystawiane w wyjątkowych sytuacjach. E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest automatycznie przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ już w momencie wystawienia.
Katarzyna Nocuń
26.06.2023
Pacjent

Unijne cyfrowe zaświadczenia COVID-19 - także po 1 lipca

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
System Ewidencji Wjazdu do Polski (EWP) oraz unijne cyfrowe zaświadczenia COVID są dalej niezbędne dla prawidłowego monitorowania sytuacji związanej z zakażeniem SARS-CoV-2 w kraju - uznało Ministerstwo Zdrowia. Dlatego także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego z dniem 1 lipca rozwiązania te będą utrzymane. Zakłada to przekazany do konsultacji projekt rozporządzenia ministra zdrowia.
Katarzyna Nocuń
26.06.2023
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał Spółdzielnię Mleczarską Mlekpol do zaprzestania stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych wobec dostawców mleka. Firma miała wymuszać podpisywanie niekorzystnych umów, opartych na trudnych do negocjowania wzorach. Po interwencji urzędu Mlekpol niezwłocznie podjął działania w kierunku wskazanym przez UOKiK.
Inga Stawicka
26.06.2023
Rynek Ochrona konkurencji
Lokal musi być samodzielny, jeżeli ma być ustanowione odrębne prawo własności. "Samodzielność" oznacza, że właściciel i inne osoby przede wszystkim mają swobodny dostęp do mieszkania np. z klatki schodowej czy korytarza oraz korzystają z lokalu zgodnie z jego funkcją.
Joanna Maj
26.06.2023
Budownictwo
Obwiniony zwolnił działacza związkowego z pominięciem procedur, które gwarantują szczególną ochronę stosunku pracy. Został on jednak uniewinniony od zarzutu popełnienia wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Sąd uznał, że nie doszło do rażącego naruszenia przepisów prawa pracy, ponieważ decyzja o wypowiedzeniu umowy o pracę nie była całkowicie nieuzasadniona, subiektywna i złośliwa.
Dorian Lesner
26.06.2023
Prawo pracy
Nie tylko nie przelewa się w budżetach gminnych, ale i w gminnych wodociągach, a w niektórych wody nawet zaczyna brakować. Coraz więcej samorządów zmuszonych jest ograniczać jej zużycie, nie tylko z powodu suszy. Włodarze gmin wprowadzają zakazy wykorzystania wody do celów gospodarczych i rekreacyjnych oraz zapowiadają kontrole legalności poboru wody.
Maria Dec-Kiełb
26.06.2023
Samorząd terytorialny Środowisko
Odpowiedzialność odszkodowawcza, wykluczenie z rynku i kary w wysokości 5 procent rocznego obrotu - to tylko niektóre sankcje, które wkrótce mogą być nakładane na firmy, jeśli nie będą one respektować praw człowieka i ograniczać negatywnego wpływu na środowisko. Unia Europejska pracuje nad kompleksowymi przepisami w tym zakresie. Wkrótce rozpoczną się konsultacje z państwami członkowskimi.
Inga Stawicka
26.06.2023
Rynek Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Biuro Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski (KEP) potwierdza, że szpital, który chce nadać placówce imię Jana Pawła II, nie potrzebuje do tego zgody władz kościelnych. Niektórzy zarządzający szpitalami jednak z taką prośbą występują. Sami z siebie poddają w ten sposób działalność placówki opieki zdrowotnej kościelnej cenzurze, łamiąc zasadę wzajemnej niezależności państwa i kościoła.
Katarzyna Nocuń
26.06.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Dyskusja na temat stosowania tortur toczy się w Polsce, choć z różną intensywnością, od kilku lat. To, co zdaje się umykać, to problematyka narzędzi używanych do zadawania bólu i cierpienia. Na rynku pojawia się coraz więcej, coraz to bardziej wymyślnych narzędzi wykorzystywanych w torturach, takich jak noszone na całym ciele urządzenia do rażenia prądem, pałki z kolcami, czy kajdanki zakładane na kciuki - podkreśla dr Adam Ploszka, w Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur.
Adam Ploszka
26.06.2023
Wymiar sprawiedliwości
Pracownik socjalny interweniujący w rodzinie, w której dochodzi do przemocy wobec dziecka, może już zdecydować o umieszczeniu go np. w rodzinie zastępczej gdy tylko uzna, że istnieje zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Wcześniej bolączką było brzmienie przepisu wskazujące, że takie zagrożenie musi być bezpośrednie. Zmiana już obowiązuje.
Patrycja Rojek-Socha Inga Stawicka
25.06.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Sędziowie obywatelscy mieliby w sądach zastąpić dotychczasowych ławników. Co więcej, w myśl projektu przygotowanego m.in. przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, to strony decydowałyby, czy chcą ich udziału w sprawie, czy nie. W postępowaniu cywilnym, w pierwszej instancji, potrzebny byłby ich zgodny wniosek, a w postępowaniu karnym - wniosek oskarżonego.
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2023
Wymiar sprawiedliwości
Upadłość Getin Noble Bank może otworzyć kredytobiorcom drogę do ubiegania się o odszkodowanie od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. To jedyna nadzieja dla frankowiczów na odzyskanie pieniędzy. Trudno będzie bowiem kredytobiorcom zaspokoić roszczenia majątkowe w postępowaniu upadłościowym banku. Nie będzie na to wystarczających środków w masie upadłości.
Regina Skibińska
24.06.2023
Banki Kredyty frankowe
Prawo pacjenta do wyboru lekarza dotyczy tylko podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli trafi do szpitala, to o tym, kto będzie go operował, zdecyduje placówka. Pacjent może jednak zawsze zwrócić się do kierownika oddziału, aby operacja została przeprowadzona przez wskazaną osobę. Ostateczna decyzja należy jednak do kierownika oddziału.
Katarzyna Nocuń
24.06.2023
Pacjent Zawody medyczne
Są szpitale czy obszary Polski, w których się mówi: u nas nie wykonuje się aborcji. W takiej sytuacji szpital powinien stracić kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia albo przynajmniej dyrektor stracić stanowisko. Jednak mamy problem niewyciągania konsekwencji za nieprzestrzeganie przepisów - mówi Prawo.pl dr hab. n. praw. Radosław Tymiński, radca prawny, autor bloga prawalekarza.pl.
Katarzyna Nocuń
24.06.2023
Pacjent Zawody medyczne
W 2022 roku aż o 65 proc. wzrosła liczba wypadków spowodowanych przez osoby kierujące samochodem na zagranicznych rejestracjach. Po kolizji z kierowcą spoza Polski, sposób postępowania jest trochę bardziej skomplikowany niż wtedy, gdy sprawca prowadzi pojazd zarejestrowany w naszym kraju.
Regina Skibińska
24.06.2023
Prawo cywilne Drogi Ubezpieczenia
W świadectwie pracy nie powinno się rozbijać informacji o urlopie na wykorzystany w naturze i rozliczony ekwiwalentem. Tego rodzaju podział w żaden sposób nie wpływa na przyszłe uprawnienia pracownicze i wykracza poza ściśle informacyjny charakter świadectwa. Może też wpływać na ocenę pracownika przez kolejnego pracodawcę.
Marek Rotkiewicz
24.06.2023
Prawo pracy
U części pracodawców okres wakacyjny to czas intensywnej pracy, w którym, co do zasady, urlopy wypoczynkowe nie są udzielane. Takie zastrzeżenia, wskazujące na ten lub inny, np. świąteczny okres jako czas „bez urlopów”, zawarte są w części regulaminów pracy. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy pracodawca w każdym przypadku może odmawiać udzielania urlopu na żądanie w tych okresach.
Marek Rotkiewicz
23.06.2023
Prawo pracy
Nie można zgodzić się z tezą mec. Radosława Górskiego, że z wyroku TSUE wynika, że po unieważnieniu umowy kredytu banki mogą odzyskać od konsumentów jedynie nominalną wartość wypłaconego kapitału wraz z odsetkami od wezwania do zapłaty. W wyroku mowa jest tylko o zwrocie wypłaconego kapitału, może być więc on zwrócony w wartości realnej - pisze Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.
Tadeusz Białek
23.06.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
W ciągu ostatnich dwóch kadencji Sejmu doszło do poważnego zaburzenia trójpodziału władzy, przede wszystkim na niekorzyść władzy sądowniczej. Najwięcej zyskała władza wykonawcza - wskazywali prelegenci konferencji "Lepsze prawo, lepsza Polska". Podkreślali konieczność refleksji na temat sądownictwa.
Monika Sewastianowicz
23.06.2023
Prawnicy
Wydłużenie terminu na wykonanie planów ogólnych do 2028 roku oraz skrócenie terminu ważności wuzetek do dwóch lat – to najważniejsze zmiany, jakie chcą wprowadzić senatorowie do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Senackie poprawki chwalą samorządowcy.
Zofia Jóźwiak
23.06.2023
Samorząd terytorialny Nieruchomości
Odsetki z tytułu nieterminowej zapłaty czynszu nie stanowią przychodu z tytułu najmu i nie mogą zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Dla właściciela nieruchomości tego typu odsetki stanowią przysporzenie majątkowe, które należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł i opodatkować według określonej ustawowo skali podatkowej. Potwierdził to w niedawnej interpretacji dyrektor KIS.
Malwina Pasternak-Janik
23.06.2023
PIT

SN: Zasiedzenie lasów państwowych jest możliwe

Środowisko Administracja publiczna
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę, stanowiącą, że ustawa o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju nie wyłącza zasiedzenia lasu państwowego. Ustawa zasobowa nie eliminuje też zastosowania Kodeksu cywilnego. Do uchwały zgłoszone zostały dwa zdania odrębne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.06.2023
Środowisko Administracja publiczna

Sztuczna inteligencja rozpozna nielegalnego imigranta

Administracja publiczna Prawo europejskie
Fundacja Panoptykon krytykuje Unię Europejską za podział migrantów, którzy wjeżdżają na teren Wspólnoty. Pomoc sztucznej inteligencji to błąd, zdaniem aktywistów. Nowa regulacja AI ma dopuszczać stosowanie systemów wysokiego ryzyka w zarządzaniu migracją, azylem i kontrolą granic. I do tego organizacje społeczne nie będą mogły występować w imieniu osób pokrzywdzonych decyzją.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.06.2023
Administracja publiczna Prawo europejskie
Związek Banków Polskich mylnie interpretuje wyrok TSUE z 15 czerwca br. Po jego ogłoszeniu prezes ZBP oświadczył bowiem, że nie dotyczył waloryzacji kapitału kredytu i zapowiedział równocześnie, że banki mają ku temu podstawę i będą pozywały o waloryzację świadczenia. Zawiadomiłem już TSUE o przedstawionej przez ZBP mijającej się z prawdą interpretacji wyroku - pisze Radosław Górski, radca prawny.
Radosław Górski
22.06.2023
Banki Kredyty frankowe
1 lipca wejdą w życie zmiany w PIT korzystne dla podatników. Powstaje jednak pytanie, dlaczego po ubiegłorocznym zamieszaniu, związanym z wejściem w życie Polskiego Ładu w połowie roku, ustawodawca funduje podatnikom podobny galimatias. Zwłaszcza że problem znany jest od lat.
Monika Pogroszewska
22.06.2023
PIT Polski Ład