Mlekpol to jedna z największych spółdzielni produkujących wyroby mleczne. Należą do niej takie marki, jak np.: Łaciate, Mazurski Smak czy Rolmlecz. Spółdzielnia skupuje mleko łącznie od ponad 8400 dostawców. UOKiK ustalił jednak, że firma nieuczciwie wykorzystywała swoją przewagę kontraktową, narzucając dostawcom niekorzystne warunki umów. Chodziło m. in. o: możliwość jednostronnej zmiany cennika skupu mleka, również z mocą wsteczną, obniżanie cen w okresie wypowiedzenia umowy, utrudniony dostęp dostawców do pełnej informacji o warunkach realizacji umowy.

Czytaj też: Rolnicy ucierpieli na współpracy z producentami frytek? Wyjaśni to postępowanie UOKiK​ >>

- Mlekpol nieuczciwie wykorzystywał swoją przewagę kontraktową, jednostronnie narzucając warunki współpracy. Umowa opracowana przez spółdzielnię zawierała niekorzystne dla kontrahentów postanowienia. Takie podejście nie pozwalało na budowę partnerskich relacji, negatywnie wpływało na stabilność warunków działania rolników oraz naruszało ich interesy ekonomiczne. Zobowiązałem Mlekpol do zmiany istotnych zapisów w umowie oraz podjęcia działań naprawczych – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Czytaj w LEX: Podmiotowy zakres zastosowania ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi - analiza krytyczna >>

 

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Komentarz
-20%

Ewa Nowińska, Krystyna Szczepanowska-Kozłowska

Sprawdź  

Cena promocyjna: 239.2 zł

|

Cena regularna: 299 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 269.09 zł


Spółdzielnia szybko dostosowała się do wytycznych

Mlekpol uniknął jednak wysokiej kary - do 3 proc. rocznego obrotu - ponieważ po interwencji UOKiK od razu zaproponował zmiany warunków umów i cenników. Ma również zwrócić dostawcom część pieniędzy wraz z odsetkami. Obecnie UOKiK zajmuje się jednak również innymi producentami wyrobów mleczarskich. 

- Prezes UOKiK prowadzi obecnie także postępowanie wobec Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole. Zarzuty dotyczą nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej, w tym możliwości jednostronnej zmiany cennika oraz zobowiązywania dostawców do zwrotu części ceny za dostarczone mleko w przypadku zmiany podmiotu skupującego. Warunki współpracy spółdzielni mleczarskich z dostawcami mleka weryfikowane są przez Prezesa UOKiK również w toku zainicjowanych w ostatnim czasie postępowań wyjaśniających dotyczących praktyk Okręgowych Spółdzielni Mleczarskich w Głubczycach, Garwolinie i Jarocinie - poinformowano w komunikacie urzędu.