Pierwszy raz stan zagrożenia epidemicznego ogłoszono 14 marca 2020 roku. Od 20 marca 2020 r. mieliśmy epidemię. Po ponad dwóch latach, 12 maja 2022 r. zastąpił ją stan zagrożenia epidemicznego, który zostanie odwołany z dniem 1 lipca zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. 

Koniec maseczek w poradniach i szpitalach - nie taki pewny

Co się zmieni po 1 lipca 2023 r. w systemie ochrony zdrowia? Nie będzie obowiązku zakrywania ust i nosa w podmiotach leczniczych, czyli w przychodniach i szpitalach. Maseczki znikną więc z przestrzeni publicznej w tym zakresie, w jakim obowiązkowe było ich noszenie. Z tym zastrzeżeniem, że – jak podkreślał minister zdrowia Adam Niedzielski – kierownik placówki będzie mógł wprowadzić takie obostrzenie w sytuacji zagrożenia epidemicznego w szpitalu.

Czytaj w LEX: Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego - wpływ na sektor ochrony zdrowia >

 

Jakub Kowalski, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes, zaznacza jednak, że nie widzi obecnie podstawy prawnej, która umożliwiłaby kierownikowi placówki wprowadzenia obowiązkowych maseczek. – Sytuacja byłaby jasna, gdyby taka podstawa się pojawiła – dodaje.  

Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, zauważa, że najlepiej, gdyby pacjenci z jakąkolwiek infekcją oraz pacjenci, którzy mają choroby przewlekłe przychodzili do poradni w maseczkach. - Pytanie, jak to egzekwować? – zastanawia się.

Podkreśla, że w sytuacji, gdy liczba infekcji – jak obecnie -  jest niemal zerowa, powszechny nakaz noszenia maseczek w podmiocie leczniczym nie ma większego sensu. – Osoba przewlekle chora, z dużym ryzykiem zachorowania i powikłań, powinna zakładać maseczkę dla własnego bezpieczeństwa. Najważniejsze, by ci, którzy są chorzy, przychodzili w maseczkach, bo zmniejsza to ryzyko przeniesienia zakażenia. Tak byłoby lepiej. Jednak jest to trudne do wyegzekwowania. Powinien zwyciężyć rozsądek pacjentów – mówi.

Czytaj w LEX: Projekty ustaw i rozporządzeń z zakresu prawa ochrony zdrowia >

Szczepienia na Covid-19 także po 1 lipca

Po 1 lipca utrzymany ma być program szczepień ochronnych przeciwko Covid-19.

Czytaj także Prawo.pl: Program szczepień na Covid-19 nie zakończy się 1 lipca

Czy potrzebna jest do tego podstawa prawna? – Programy zdrowotne istniały przed Covid-19, były realizowane w trakcie Covid-19 i będą realizowane dalej. To od rządu zależy, jakiego rodzaju program zdrowotny czy profilaktyczny, będzie chciał wprowadzić. Jeżeli choroba istnieje i mamy skuteczną metodę jej zapobiegania w postaci szczepień i nie są one obowiązkowe, to od strony prawnej nie ma przeszkód, by ze środków publicznych szczepienia te były finansowane – komentuje Jakub Kowalski.

Zobacz nagranie szkolenia w LEX: Jak uniknąć naruszeń praw pacjenta w placówce - wskazówki dla personelu i kadry zarządzającej >

Paszporty covidowe - zostają

Nadal będzie działał także system Ewidencji Wjazdu do Polski (EWP) oraz unijne cyfrowe zaświadczenia covidowe (tzw. paszporty covidowe).

Czytaj także na Prawo.pl: Unijne cyfrowe zaświadczenia COVID-19 - także po 1 lipca

- System uznawania szczepień jest ogólnoeuropejski. Zostanie utrzymany, gdyby któreś z państw wprowadziło obostrzenia związane ze szczepieniem lub przechorowaniem Covid-19. Wówczas będzie możliwość legitymowania pod kątem szczepienia lub przechorowania – mówi Jakub Kowalski. Zauważa, że w certyfikacie jest data szczepienia lub przechorowania, która taką weryfikację umożliwia.

- Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego nie oznacza, że Covid-19 nie powróci. Mamy narzędzie, które działa i jest skuteczne. Gdyby znowu zaszła potrzeba wprowadzenia obostrzeń, nie będzie konieczności tworzenia systemu na nowo. Dbanie o zdrowie publiczne, zapobieganie zakażeniom jest celem, który uzasadnia przechowywanie danych – zaznacza Jakub Kowalski.

Medycy bez obowiązkowych szczepień na Covid-19

Zniknie obowiązek szczepień dla personelu medycznego.

Czytaj także na Prawo.pl: Od 1 lipca medycy nie będą musieli szczepić się przeciwko Covid-19

Bez skierowania do psychologa - przepis utknął w Sejmie

Także po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego dorośli pacjenci mają mieć możliwość udania się do psychologa bez skierowania. Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że chce utrzymać to rozwiązanie ze względu na wpływ pandemii Covid-19 na zdrowie psychiczne obywateli, jak również negatywne oddziaływanie na zdrowie psychiczne obywateli aktualnej sytuacji geopolitycznej, w szczególności wojny toczącej się w Ukrainie.

Czytaj także na Prawo.pl: Do psychologa bez skierowania - covidowy przepis zostaje

Przepis ten wpisano do projektu ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie. Jego pierwsze czytanie odbyło się 14 czerwca. Sejm ponownie zbierze się na posiedzeniu dopiero w lipcu. Szans na uchwalenie projektu do 1 lipca, gdy odwołany zostanie stan zagrożenia epidemicznego, więc nie ma.

Zobacz w LEX: Zgoda na leczenie i inne oświadczenia pacjenta - gotowe wzory >

 

Chcesz zapisać ten artykuł i wrócić do niego w przyszłości? Skorzystaj z nowych możliwości na Moje Prawo.pl

Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl >>