Stosowane do tej pory sposoby przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną opracowano ponad 17 lat temu. Od tego czasu wiele się zmieniło, dlatego konieczna jest aktualizacja przepisów. Postępujący rozwój technologii w medycynie i pojawianie się na rynku nowych typów urządzeń do pobierania składników krwi od dawców powoduje, że występują nowe rodzaje zabiegów wykonywanych u dawców. Poszerza się zatem wachlarz kombinacji możliwych do pobrania składników krwi w trakcie jednej donacji. Potrzeba zmian była wielokrotnie podnoszona przez środowiska m.in. honorowych krwiodawców. 

Sprawdź też w LEX: Czy szpital będący szpitalem sieciowym musi posiadać w swojej strukturze bank krwi? >

 

Sprawiedliwe przeliczniki 

Dlatego resort zaproponował przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną z poziomu regulacji ustawowej na poziom aktu wykonawczego, w celu bardziej elastycznego określania przelicznika donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy oraz w celu objęcia wszystkich możliwych typów donacji. Podkreślił, że zaproponowane rozwiązanie jest możliwe do zastosowania w praktyce we wszystkich centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa w jednolity sposób oraz pozwala na docenienie dawcy i zachęca do poddania się tym zabiegom. Zmiany wprowadziła ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi, która weszła w życie w dniu 27 sierpnia.

Zobacz też procedurę: Przeprowadzenie kontroli w podmiocie leczniczym przez jednostki organizacyjne publicznej służby krwi >

- Funkcjonująca do tej pory sztywna regulacja na poziomie ustawowym – mając na uwadze fakt, że jest to akt prawny, którego nowelizacja jest procesem czasochłonnym – znacząco utrudnia uwzględnianie postępu naukowo-technicznego, nowych metod pobierania krwi i jej składników oraz jej preparatyki w stosowaniu adekwatnych przeliczników - zaznaczono w uzasadnieniu projektu zmian. 

Zobacz też procedurę: Wymiana danych w systemie e-krew >

Czytaj też: Honorowy krwiodawca bez zniżki na pociąg, ale z ulgą podatkową

Z uzasadnienia do ustawy wynika, że  pozwoli ona na sprawiedliwe objęcie przywilejami wszystkich dawców krwi i jej składników. Pozwoli bowiem na objęcie wszystkich możliwych rodzajów donacji jednolitym sposobem przeliczania składników krwi na krew pełną, a także możliwie sprawne, wynikające z potrzeb, aktualizowanie tego przeliczania, pozwoli na właściwe i równe uznanie wysiłku dawców krwi oraz  wyeliminowanie wśród nich poczucia niesprawiedliwości.

Czytaj też w LEX: Dwa dni zwolnienia od pracy za oddanie krwi >