Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi. Jak wskazano w uzasadnieniu, obecnie stosowane sposoby przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną opracowano ponad 17 lat temu. Od tego czasu wiele się zmieniło, dlatego konieczna jest aktualizacja przepisów. Postępujący rozwój technologii w medycynie i pojawianie się na rynku nowych typów urządzeń do pobierania składników krwi od dawców powoduje, że występują nowe rodzaje zabiegów wykonywanych u dawców. Poszerza się zatem wachlarz kombinacji możliwych do pobrania składników krwi w trakcie jednej donacji. Potrzeba zmian była wielokrotnie podnoszona przez środowiska m.in. honorowych krwiodawców. 

Sprawiedliwe przeliczniki 

Dlatego resort zaproponował przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną z poziomu regulacji ustawowej na poziom aktu wykonawczego, w celu bardziej elastycznego określania przelicznika donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy oraz w celu objęcia wszystkich możliwych typów donacji. Jak podkreślono, zaproponowane rozwiązanie jest możliwe do zastosowania w praktyce we wszystkich centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa w jednolity sposób oraz pozwala na docenienie dawcy i zachęca do poddania się tym zabiegom.

- Funkcjonująca obecnie sztywna regulacja na poziomie ustawowym – mając na uwadze fakt, że jest to akt prawny, którego nowelizacja jest procesem czasochłonnym – znacząco utrudnia uwzględnianie postępu naukowo-technicznego, nowych metod pobierania krwi i jej składników oraz jej preparatyki w stosowaniu adekwatnych przeliczników - zaznaczono w uzasadnieniu projektu. 

Czytaj też: Honorowy krwiodawca bez zniżki na pociąg, ale z ulgą podatkową

Zapewniono także, że zmiana ustawy pozwoli na sprawiedliwe objęcie przywilejami wszystkich dawców krwi i jej składników. Pozwoli bowiem na objęcie wszystkich możliwych rodzajów donacji jednolitym sposobem przeliczania składników krwi na krew pełną, a także możliwie sprawne, wynikające z potrzeb, aktualizowanie tego przeliczania, pozwoli na właściwe i równe uznanie wysiłku dawców krwi oraz  wyeliminowanie wśród nich poczucia niesprawiedliwości.

Projekt przewiduje, że ustawa wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.