Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Zamościu, Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach, Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu, Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Bartoszycach, Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu.
Czytaj także: Szpital stosuje klauzulę sumienia? Robi to bezprawnie, ale kontroli brak
To tylko niektóre z placówek opieki zdrowotnej, które noszą imię papieża. Centrum Medyczne HCP w Poznaniu (niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, który ma podpisany kontrakt z NFZ) zaznacza, że placówce nadano imię Jana Pawła II "po wielomiesięcznych staraniach", decyzją metropolity poznańskiego, abpa Stanisława Gądeckiego.
Cena promocyjna: 149.5 zł
|Cena regularna: 299 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 299 zł
- Ani w konkordacie ani w ustawie o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej nie ma przepisów ani ustawowego wymogu uzyskiwania zgody we władzach kościelnych na nadanie placówce imienia Jana Pawła II – mówi prof. UW, dr hab. Paweł Borecki z zakładu prawa wyznaniowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Sprawdź w LEX: Czy dopuszczalne jest, aby pracownik zatrudniony w SPZOZ był przełożonym członka swojej rodziny? >
Łamanie zasady świeckiego państwa
Metropolita poznański odpisał władzom szpitala, że biorąc pod uwagę przedstawione racje i założenia funkcjonowania placówki oraz pozytywną opinię Arcybiskupa Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce (ówczesny nuncjusz – red.), przychyla się do prośby i nadaję NZOZ Centrum Medyczne HCP w Poznaniu imię Świętego Jana Pawła II (kopia pisma z 27 kwietnia 2014 r. jest opublikowana na stronie internetowej centrum).
Sprawdź w LEX: Czy SPZOZ może wysyłać dokumentację medyczną pacjentowi na jego wniosek mailem? >
Uzyskiwanie zgody na nadanie nazwy placówce we władzach kościelnych nie jest konieczne i narusza zasady świeckiego państwa.
- Placówka opieki zdrowotnej jest z reguły placówką świecką. Instytucja kościelna występuje w tym wypadku jako cenzor działalności tego zakładu opieki zdrowotnej. Niewątpliwie jest to naruszenie zasady wzajemnej niezależności państwa i kościoła w swoim zakresie – podkreśla dr hab. Paweł Borecki.
Sprawdź w LEX: Czy przepisy regulują kwestię wynajmu powierzchni przez SPZOZ pod tablice informacyjne świadczeniodawców? >
- Trzeba sobie zadać pytanie, czy jest to wynik nacisków ze strony kościelnej, czy też serwilizmu, koniunkturalizmu ze strony władz zakładu opieki zdrowotnej. Wydaje mi się, że to drugie – zauważa.
Zgoda Kościoła na nadanie imienia Jana Pawła II nie jest potrzebna
To, że mówimy o "nadgorliwości" władz szpitala potwierdza odpowiedź z Biura Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski na pytanie Prawo.pl o to, czy nadanie szpitalowi imienia Jana Pawła II wymaga zgody władz kościelnych.
Biuro Rzecznika KEP zaznacza, że zgodnie z art. 50a ustawy o działalności leczniczej, nazwę szpitala nadaje właściwy organ podmiotu tworzącego.
- Podobnie jest ze statutem, w którym określa się imię szpitala (statut nadaje podmiot tworzący, por. art. 42). W praktyce jest tak, że np. szpital powiatowy ma nadane imię na mocy uchwały rady powiatu. Nie ma obowiązku konsultowania się w tej materii np. z Kościołem, jeśli nadaje się imię osoby z tym Kościołem związanej. Tym bardziej nadanie tego imienia nie zależy od zgody jakiejkolwiek władzy kościelnej – podkreśla Biuro Rzecznika KEP.
Czytaj w LEX: Sporządzenie raportu o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.