Prawo.pl
Darowizna między najbliższą rodziną, udokumentowana wpływem na rachunek bankowy dewelopera, wyodrębniony dla córki, spełnia warunki zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Trzeba ją jednak zgłosić do urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od momentu powstania obowiązku podatkowego, czyli obciążenia rachunku darczyńcy – potwierdza skarbówka w niedawnej interpretacji. Eksperci oceniają interpretację jako... zaskakująco korzystną.
Wiesława Moczydłowska
28.10.2023
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Spółka, w której radny jest członkiem zarządu, nie może świadczyć odpłatnych usług na rzecz miasta. Narusza bowiem zakaz wykorzystywania mienia gminy w prowadzonej działalności gospodarczej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Nie mają przy tym znaczenia okoliczności zawarcia umowy, jak wojna na Ukrainie czy zapaść na rynku węgla.
Marek Sondej
28.10.2023
Samorząd terytorialny
Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił przyznania zasiłku macierzyńskiego, ponieważ uznał, że wniosek został złożony po terminie. Sąd nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem i podkreślił, że decyzja o przysposobieniu dzieci zasługuje na szacunek i ze względów społecznych powinna się wiązać z wszechstronną pomocą państwa. Dlatego też nawet gdyby ubezpieczona złożyła wniosek po terminie, to organ nie powinien wydać decyzji odmownej.
Dorian Lesner
28.10.2023
Ubezpieczenia społeczne
Odmawiając odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot, linie lotnicze najczęściej powołują się na strajk personelu czy zderzenie z ptakiem. Chętnie też zamiast wypłacać odszkodowanie, oferują vouchery do wykorzystania na zakup kolejnych biletów. To jednak nie zwalnia ich z obowiązku wypłaty odszkodowania.
Regina Skibińska
28.10.2023
Prawo cywilne
696 protestów przeciwko ważności referendum i 477 protestów wyborczych - zarejestrowano w piątek w Sądzie Najwyższym. Choć termin składania protestów minął 25 października, ich liczba może być większa. Niektóre mogą wpłynąć za pośrednictwem poczty, a dla zachowania terminu liczy się data stempla pocztowego.
Robert Horbaczewski Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.10.2023
Wybory
Jeżeli były małżonek uczestnika PPK nie ma rachunku PPK, może przetransferować środki przypadające mu po rozwodzie na terminową lokatę, pod warunkiem ich wypłaty po osiągnięciu 60. roku życia albo przekazać je na swój rachunek bankowy. Od tego, jak skorzysta z tych środków, zależy, czy otrzyma je bez pomniejszeń.
Anna Puszkarska
27.10.2023
PIT Prawo pracy PPK
To, że przy zawieraniu umowy kredytu kredytobiorca funkcjonował jako przedsiębiorca, nie pozbawia go możliwości dochodzenia unieważnienia zawartej umowy. Jednak brak konsumenckiego charakteru takiej umowy pozbawia możliwości powołania się na abuzywność zapisów umowy kredytu. Przedsiębiorca, który chce pozwać bank, musi mieć również świadomość innych różnic - takich jak wysokość opłaty wstępnej.
Regina Skibińska
27.10.2023
Rynek i konsument Kredyty frankowe
Chodzi o rozładowanie kolejek do specjalistów. To może się udać. Jednak w dłuższej perspektywie refundowanie wizyt prywatnych nie naprawi systemu publicznego, a kolejki pacjentów po prostu się przeniosą - przestrzegają eksperci. Przekonują jednocześnie, że jest to rozwiązanie do udźwignięcia przez NFZ, o ile będzie wprowadzane etapami. Dostrzegają także ryzyka - m.in. pole do nadużyć, polegające na generowaniu niepotrzebnych świadczeń.
Katarzyna Nocuń
27.10.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Samorządy krytykują projekty rozporządzeń, które zobowiązują gminy i miasta do ponoszenia kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę lub adwokata z urzędu. Stawki te wzrosną o 100 procent we wszystkich rodzajach spraw. Samorządowcy wskazują, że nie wiedzą ile będą kosztować ich nowe regulacje. Obawiają się, że znowu będą musiały dołożyć do zmian z własnych budżetów.
Robert Horbaczewski
27.10.2023
Wymiar sprawiedliwości Finanse samorządów
Tegoroczna edycja badania EY pokazuje, że wzrost kosztów utrzymania nie wpłynął znacząco na wydatki gospodarstw domowych dotyczących usług takich jak internet szerokopasmowy, łączność mobilna czy streaming. Jedynie 16 proc. respondentów ograniczyło środki przeznaczane na ten cel. Rośnie także apetyt na usługi premium, co oznacza, że konsumenci coraz wyżej cenią sobie jakość rozwiązań cyfrowych oraz wygodę ich użytkowania.
Inga Stawicka
26.10.2023
Rynek i konsument Nowe technologie
Terminem, który wstępnie zaplanowałem na pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, będzie poniedziałek, 13 listopada – oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, nie ma dziś powodu do skracania dotychczasowej kadencji Sejmu, która upływa 12 listopada.
Robert Horbaczewski
26.10.2023
Wybory
Komisja Europejska notyfikowała uregulowania dotyczące patodeweloperki. W czwartek rozporządzenie podpisał minister rozwoju i technologii. Nowe rozwiązania pierwotnie miały zacząć obowiązywać już na początku przyszłego roku, resort przychylił się jednak do apeli środowiska deweloperów i wydłużył vacatio legis do 1 kwietnia 2024 r.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.10.2023
Budownictwo
Lasy Państwowe wadliwie uznały, że sprawę o ujawnienie kwot przeznaczanych na reklamę w mediach, można załatwić dyskretnie. Konieczne jest udzielenie odpowiedzi albo wydanie decyzji odmowej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Marek Sondej
26.10.2023
Finanse publiczne Administracja publiczna
Od nowego roku rolnik pobierający świadczenie pielęgnacyjne „na nowych zasadach” nie będzie musiał rezygnować z prowadzenia gospodarstwa rolnego. Dotąd, aby opiekować się np. niepełnosprawnym dzieckiem w stopniu znacznym, musiał przestać prowadzić gospodarstwo, aby pobierać świadczenie pielęgnacyjne. 
Beata Dązbłaż
26.10.2023
Niepełnosprawność
Unia Europejska chce "ucywilizować" wynajmowanie mieszkań na kilka dni przy pomocy platform internetowych. Pracuje obecnie nad rozporządzeniem, które przewiduje obowiązek rejestracji tego typu mieszkań. Właściciele nieruchomości będą musieli poinformować, komu, co oraz gdzie wynajmują. Jednak w opinii samorządów oraz właścicieli tego rodzaju lokali, unijne przepisy nie rozwiążą wszystkich problemów polskiego rynku. Bardziej pomogą Barcelonie czy Berlinowi niż Sopotowi.
Renata Krupa-Dąbrowska Inga Stawicka
26.10.2023
Prawo europejskie Nieruchomości
W prawnej próżni znalazły się samotne matki dzieci z niepełnosprawnością. Przez niewydolny system orzekania na miesiące tracą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, a wraz z nim ubezpieczenie zdrowotne. Nie mogą liczyć na podłączenie do ubezpieczenia małżonka. Nie zawsze spełniają kryterium dochodowe pomocy społecznej uprawniające do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej. Ministerstwo Zdrowia odsyła z pytaniami w tej sprawie do resortu rodziny. Ministerstwo rodziny - nie odpowiada.
Beata Dązbłaż
26.10.2023
Domowe finanse Niepełnosprawność

Choć pushbacki cudzoziemców są wątpliwe prawnie, to ciągle mają miejsce

Prawo karne Administracja publiczna Prawo europejskie
Mimo wybudowania zapory cudzoziemcy wciąż przedostają się na terytorium Polski, a Straż Graniczna zawraca ich do linii granicy, czyli w praktyce wypycha na druga stronę zapory. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich jest to niezgodne z prawem. Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych.
Regina Skibińska
26.10.2023
Prawo karne Administracja publiczna Prawo europejskie
W postępowaniu zainicjowanym przeciwko ważności wyborów do Sejmu RP, Senatu, Prezydenta RP oraz Parlamentu Europejskiego, o których mowa w kodeksie wyborczym, także w postępowaniu zainicjowanym przeciwko ważności referendum ogólnokrajowego nie mają zastosowania przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Renata Krupa-Dąbrowska Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.10.2023
Wybory
Budżet programu „Mój Prąd” został zwiększony o 450 mln zł, do 950 mln zł. Ci, którzy otrzymali już dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych z innych źródeł publicznych np. z programu „Czyste Powietrze” czy programów gminnych mogą też wnioskować o wsparcie dodatkowych urządzeń, które współpracują z fotowoltaiką m.in.: magazyny energii lub ciepła, kolektory słoneczne, pompy ciepła.
Robert Horbaczewski
25.10.2023
Samorząd terytorialny Środowisko
Lekarz dentysta źle wykonała mostek u pacjentki, więc została ukarana upomnieniem. Sąd Najwyższy podzielił pogląd, zgodnie z którym termin siedmiodniowy na zarządzenie rozprawy przewidziany w tym przepisie powinien być dochowany. Ale obwiniony, który świadomie i z własnej woli nie korzysta z udostępnionych przepisami procesowymi form realizacji prawa do obrony, nie może skutecznie powoływać się na pogwałcenie tego prawa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.10.2023
Prawo karne Pacjent Zawody medyczne
Kredytobiorcy frankowi nie mają powodów do obaw, że wyrok Sądu Najwyższego, oddalający skargę Rzecznika Praw Obywatelskich, który uznał za sprzeczne z Konstytucją odsetki od kredytu frankowego, zmieni linię orzeczniczą w sprawie płacenia odsetek z kredytu frankowego. Eksperci uspokajają: orzeczenie zostało wydane w szczególnym stanie prawnym i dotyczyło rażąco źle sformułowanych zarzutów, a nie kwestii typowo merytorycznych związanych z umową.
Regina Skibińska
25.10.2023
Kredyty frankowe
Większość konsumentów starających się o kredyty w ogóle nie zdaje sobie sprawy z faktu, że weryfikując zdolność kredytową, banki mogą brać pod uwagę także kwestie dotyczące stanu zdrowia swoich klientów. Nowa dyrektywa w sprawie kredytów konsumenckich (CCD II) stawia te kwestie w zupełnie innym świetle - pisze Wanesa Choptiany-Mańka, prawniczka i wykładowczyni uczelni WSB Merito Warszawa.
Wanesa Choptiany-Mańka
25.10.2023
Banki Kredyty
Określenie w regulaminie pracy dni, w których może być planowana praca i jednocześnie – wprost albo pośrednio – dni wolnych od pracy, stanowi wyznaczenie przestrzeni, po której pracodawca (przełożony) może się poruszać w harmonogramach czasu pracy. Zaplanowane w ramach zwykłego planowania pracy w regulaminowym dniu wskazanym w prawie wewnętrznym jako dzień wolny od pracy jest niedopuszczalne. Na ten dzień można polecić świadczenie pracy dodatkowo, w oparciu o szczególne potrzeby pracodawcy.
Marek Rotkiewicz
25.10.2023
Prawo pracy

TSUE: Elektrycznego roweru nie trzeba obowiązkowo ubezpieczać

Domowe finanse Prawo europejskie Ubezpieczenia
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w ubiegłym tygodniu, że rower ze wspomaganiem elektrycznym nie jest objęty obowiązkiem ubezpieczenia pojazdów mechanicznych. Przesądza o tym fakt, że nie jest on napędzany wyłącznie siłą mechaniczną. Sprawa dotyczyła obywatela Belgii, ma jednak znaczenie również dla polskich rowerzystów.
Krzysztof Koślicki
25.10.2023
Domowe finanse Prawo europejskie Ubezpieczenia
Rząd Prawa i Sprawiedliwości obiecał małym gminom bonusy finansowe za przekroczenie 60 proc. frekwencji. Nie przewidział, że będzie ona aż tak wysoka. Z szacunków wynika, że spełnienie tych obietnic może kosztować aż 1,6 miliarda zł. Niektóre gminy miałyby dostać nawet po 2,5 mln zł. Część samorządowców zaczyna wątpić czy te pieniądze w ogóle trafią na gminne konta, inni już dzielą skórę na niedźwiedziu.
Robert Horbaczewski Maria Dec-Kiełb
25.10.2023
Samorząd terytorialny Wybory
79 proc. dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy. Była to najczęściej przemoc ze strony swoich rówieśników - 66 proc. i bliskiej osoby dorosłej - 32 proc. 26 proc. badanych doświadczyło również wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego – wynika z najnowszego raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Patrycja Rojek-Socha
25.10.2023
Prawo karne Prawo rodzinne

Na niższe stawki podatku od garaży trzeba będzie poczekać ponad rok

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości
Dopiero od 2025 roku właściciele garaży podziemnych będą płacić stawki podatku od nieruchomości właściwe dla mieszkań - niezależnie od tego, czy miejsce garażowe jest przedmiotem odrębnej własności. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował, co prawda, przepisy, na podstawie których od garaży z księgą wieczystą można pobierać wyższą stawkę daniny, ale odroczył termin ich uchylenia. Według ekspertów nie ma potrzeby czekać tak długo.
Monika Pogroszewska
25.10.2023
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości
W wypadku większość kredytobiorców, jednym z zabezpieczeń wykonania umowy kredytu był przelew (cesja) przyszłych wierzytelności wynikających z umowy ubezpieczenia. Zazwyczaj cesja spełnia swoje zadanie. Jednak w przypadku frankowiczów z Getin Noble Bank pojawiają się wątpliwości co do zasadności wykonywania zawartych przez kredytobiorcę umów ubezpieczenia z umową cesji na rzecz banku.
Regina Skibińska
24.10.2023
Banki Kredyty frankowe

W planowaniu przestrzennym partycypacja społeczna po nowemu

Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny
Znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadziła zmiany dotyczące partycypacji społecznej i udziału społeczeństwa w procesie planowania przestrzennego. Zmiany dotyczą m.in. samej definicji pojęcia partycypacji społecznej, informowania o niej, interesariuszy, czasu i form konsultacji społecznych. Nowe przepisy znacznie rozszerzają katalog możliwych form przeprowadzania konsultacji o nowe techniki.
Joanna Cieślińska
24.10.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny

Frankowe pisma do wysyłki zatapiają sądowe sekretariaty

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Sąd wydaje postanowienie, potem zarządza o dostarczeniu - i to pilnym - pisma procesowego pozwanemu, ale dokumenty nie docierają całymi miesiącami. Nie chodzi przy tym o błąd w adresie, lecz o problemy kadrowe w sądowych sekretariatach. Wszystko zależy oczywiście od sądu, czasem od wydziału, ale - jak podkreślają prawnicy - tego typu sytuacje wcale nie są rzadkością, a dla stron to nie tylko stres. "Nieświadomy" bank może rozpocząć procedurę windykacyjną.
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska Aleksandra Partyk
24.10.2023
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe