united kingdom
ukraine
Prawo.pl
Fajerwerki mają w założeniu uatrakcyjnić świętowanie Sylwestra i nadejście Nowego Roku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ich stosowanie uregulowane jest szczegółowo w przepisach prawa. Za ich złamanie grożą surowe konsekwencje - łącznie z karą pozbawienia wolności. Odpalając produkty pirotechniczne, trzeba mieć na uwadze dobro sąsiedzkie i zwierzęta - zarówno domowe, jak i te żyjące na wolności.
Krzysztof Koślicki
31.12.2024
Prawo karne
Sąd Najwyższy wyrokiem z 11 grudnia 2024 r. uwzględnił skargę nadzwyczajną wniesioną przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców i uchylił zaskarżony wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie w sprawie o wysokość podstawy wymiaru składek osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą. Rzecznik wywodził, iż ZUS nie mógł podważać podstawy wymiaru składek, pomimo iż dotyczy przedsiębiorcy, który podstawę wymiaru składek podwyższył w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności gospodarczej, tj. w lipcu 2018 r.
Grażyna J. Leśniak
31.12.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Posłowie Konfederacji postanowili zająć się ochroną dziedzictwa sensorycznego wsi. Chodzi im m.in. o pianie koguta, kwakanie kaczek, beczenie owiec, odgłosy ciągników rolniczych czy też zapach obornika. Przygotowali przepisy, dzięki którym mieszczuchy nie będą mogły "zmuszać" rolników do ograniczania przykrych zapachów.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.12.2024

Państwo ma obowiązek chronić przedsiębiorczość

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Konstytucja RP chroni przedsiębiorczość, a wolność prowadzenia działalności gospodarczej jest jedną z jej naczelnych zasad. To ważny argument dla prowadzących własny biznes, którzy chcą chronić swoje prawa. Normy konstytucyjne mogą – a nawet powinny – bezpośrednio przełożyć się na położenie przedsiębiorców.
Konrad Dyda
31.12.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

ZUS wypłaca kolejne świadczenia z programu Aktywny Rodzic

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił w poniedziałek, 30 grudnia 2024 roku, ponad 136 tys. świadczeń Aktywni rodzice w pracy oraz Aktywnie w domu na łączną kwotę ponad 138,3 mln złotych. To blisko 66 tys. świadczeń Aktywnie w domu na ponad 33,6 mln zł oraz prawie 70 tys. świadczeń Aktywni rodzice w pracy na przeszło 104,7 mln zł.
Grażyna J. Leśniak
31.12.2024
Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse
W Polsce wzrasta zainteresowanie genealogią i dziejami własnych rodzin. Szukający przodków - powołując się na kult osoby zmarłej – żądają dostępu do fotografii i dokumentów źródłowych z tzw. kopert dowodowych. Gdy jednak spotkają się z odmową, to stanowisko urzędników popierają sądy, powołując się na brak interesu prawnego potomków w dostępie do tych archiwaliów.
Michał Kosiarski
31.12.2024
Prawo cywilne Prawo rodzinne RODO

Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości CIT PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.
Renata Krupa-Dąbrowska Tomasz Ciechoński Patrycja Rojek-Socha Monika Pogroszewska Monika Sewastianowicz Robert Horbaczewski Inga Stawicka Grażyna J. Leśniak
31.12.2024
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości CIT PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Ze względu na rodzaj działalności pracownicy mają planowaną pracę każdego dnia roku – w tym także w święta, Sylwestra itp. - w sposób ciągły. Zdarzają się sytuacje, w których pracownik spóźnia się na poranną zmianę lub nawet wcale się nie pokazuje. Często ma to miejsce po dniu świątecznym lub innym, który połączony jest zwyczajowo z zabawą (Sylwester). Co można zrobić, jeżeli np. w poranek 1 stycznia nie pojawi się zmiennik? Czy można nakazać dłuższą pracę osobie, która pracowała na nocną zmianę czy też konieczne będzie wezwanie innego pracownika?
Marek Rotkiewicz
31.12.2024
Prawo pracy
Żal spowodowany wydaniem wadliwego zaświadczenia o zarobkach spowodował, że pracownica uznawała za mobbing wszystkie zdarzenia, które wzbudzały jej niezadowolenie. Zebrany materiał dowodowy potwierdził, że w zakładzie pracy istniały pewne nieprawidłowości, ale nie były one wymierzone w pracownicę i nie zmierzały do jej nękania czy też poniżenia. Natomiast sporadyczne zwracanie się podniesionym tonem nie mogło zostać uznane za mobbing.
Dorian Lesner
31.12.2024
Prawo pracy

Co się jeszcze zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepełnosprawność
Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu – to tylko niektóre ważniejsze zmiany prawne, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Publikujemy drugą część omówienia zmian w prawie.
Beata Dązbłaż
31.12.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepełnosprawność
27 grudnia 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie, które zmienia zakres ulgi termomodernizacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 1 stycznia 2025 r. podatnicy nie skorzystają już z odliczenia na zakup pieca gazowego i olejowego. Zdaniem prawników, przepisy powinny być opublikowane z zachowaniem co najmniej 30-dniowego vacatio legis. Skrócenie tego okresu narusza konstytucyjną zasadę przyzwoitej legislacji oraz zaufania do państwa.
Monika Pogroszewska
31.12.2024
Prawnicy Domowe finanse PIT Nieruchomości
Jeśli kredytobiorca frankowy podpisze ugodę z bankiem, to zakres zwrotu kosztów przez bank na rzecz kredytobiorcy uzależniony jest nie tylko od zdolności negocjacyjnych frankowicza lub jego pełnomocnika, ale i od tego, na jakim etapie dochodzi do zawarcia ugody oraz czy pomiędzy bankiem a kredytobiorcą toczy się postępowanie z powództwa banku o zwrot kwoty kapitału.
Regina Skibińska
31.12.2024
Domowe finanse Banki Kredyty Kredyty frankowe

W 2025 roku na mapie Polski będzie siedem nowych miast

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Od 1 stycznia 2025 roku na mapie Polski pojawi się 7 nowych miast, z czego aż trzy w województwie lubelskim. Miastami zostaną Końskowola, Kurów, Wąwolnica, Kazanów, Kobylnica, Sobków, Zaniemyśl. Zmienią się też granice niektórych gmin i miast, a także w jednym przypadku siedziba władz gminy.
Robert Horbaczewski
30.12.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Harmonogram ostatniego w tym roku posiedzenia Rady Ministrów obejmuje pięć punktów, w tym sprawy bieżące. Posiedzenie odbędzie się we wtorek, 31 grudnia, o godz. 10. Rząd zajmie się m.in. zmianą w "Programie inwestycyjnym Centralny Port Komunikacyjny", która aktualizuje ramy finansowe i czasowe tego przedsięwzięcia. Ponadto ministrowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy Prawa lotniczego oraz ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych.
kk/pap
30.12.2024
Prawo gospodarcze
Tradycyjnie przełom grudnia i stycznia to czas, w którym wchodzi w życie najwięcej nowych przepisów. Po raz kolejny wzrośnie płaca minimalna. Wejdzie w życie PIT kasowy dla małych firm, zmienią się też zasady ustalania składki zdrowotnej oraz kody PKD. Natomiast firmy, prawników i samorządy czeka wdrażanie e-doręczeń. Nauczyciele otrzymają wyczekiwane podwyżki, a osoby niepełnosprawne nowe formy wsparcia. Czekają nas też nowe obowiązki dotyczące segregacji odpadów. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w 2025 roku.
Jacek Górski
30.12.2024
Właściciele domów mają czas do 31 grudnia 2024 r., jeśli chcą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na kotły gazowe, kotły olejowe, zbiorniki na gaz lub olej i przyłącza do sieci gazowej. Od 2025 r. tego typu inwestycje nie będą już objęte ulgą - zakłada rozporządzenie ministra rozwoju. Od nowego roku skorzystają za to z ulgi na pompy ciepła, jeśli będą one częścią instalacji do ogrzewania. Odliczą też wydatki na mikroinstalacje wiatrowe oraz montaż magazynów energii i magazynów ciepła. Ulga obejmie też "dachy" oraz drzwi zewnętrzne.
Monika Pogroszewska
30.12.2024
Domowe finanse PIT Nieruchomości

„Poprawmy prawo” - zgłoś przepisy do zmiany, wygraj dostęp do LEX

Prawo karne Samorząd terytorialny Rynek i konsument Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Poprawmy prawo Obrona cywilna
Prawo.pl i LEX rozpoczynają piątą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Chodzi o regulacje, które mają istotny wpływ na: wymiar sprawiedliwości, prawników, podatki, pracę, działalność gospodarczą, zdrowie, oświatę, samorząd i administrację. Do zgłaszania wadliwych aktów prawnych zapraszamy naszych Czytelników.
Inga Stawicka
30.12.2024
Prawo karne Samorząd terytorialny Rynek i konsument Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Poprawmy prawo Obrona cywilna
Pracodawcy mogą różnicować benefity dla poszczególnych grup pracowników, jeśli to merytorycznie mocno uzasadnią, nawet gdy na pierwszy rzut oka to dyskryminacja ze względu na płeć. Ważne jest też to, kto negocjuje dodatkowe pieniądze dla załogi i jakie dokumenty u pracodawcy regulują wynagrodzenia.
Michał Kosiarski
30.12.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
W nowym roku przedsiębiorcy zmierzą się z kolejnymi zmianami w zakresie odpadów. Nie trzeba będzie segregować budowlanych resztek na placu budowy, zabierze je odpowiednia firma. Niestety, znacznie drożej zapłacą za korzystanie z bazy danych o odpadach. Za to, zawodny dziś, system ma działać lepiej. Podnoszenie opłat za korzystanie z tak niedopracowanego oprogramowania, to jak płacenie za produkt w wersji demo - komentują prawnicy.
Zofia Jóźwiak
30.12.2024
Środowisko Odpady
W tym roku minęło sześć lat od nowelizacji kodeksu cywilnego, dotyczącej skrócenia terminów przedawnień, co oznacza, że tegoroczny Sylwester przyniesie ze sobą również przedawnienie sporej części roszczeń. Może to nieść doniosłe skutki m.in. dla frankowiczów, którzy pozwali banki przed 2019 rokiem, jak i dla tych, którzy w tamtym czasie podjęli pierwsze kroki przeciwko kredytodawcom, ale do tej pory zwlekali z wszczęciem procesu - pisze Karolina Banasik, radczyni prawna w KBiW Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy.
Karolina Banasik
30.12.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Żołnierz z powodu licznych zwolnień lekarskich oraz słabych wyników w szkoleniach i egzaminach został zwolniony z wojska i przeniesiony do rezerwy. Mimo trudnej sytuacji osobistej i zdrowotnej dowództwo uznało, że brak dyspozycyjności oraz niska samodzielność żołnierza uniemożliwiają mu dalszą służbę na zajmowanym stanowisku. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie podtrzymał decyzję dowództwa.
Marek Sondej
30.12.2024
Wojsko
Niedawno Sąd Najwyższy podjął uchwałę rozstrzygającą, że właściciele nieruchomości położonych w strefie ograniczonego użytkowania mają prawo do odszkodowania z samego faktu ustanowienia takiej strefy - nawet, jeżeli zmniejszenie wartości nie ma związku z ograniczeniami obowiązującymi w strefie. To pouczająca lekcja, mogąca mieć zastosowanie w wielu innych przypadkach.
Konrad Dyda
28.12.2024
Nieruchomości
Im więcej pojazdów uczestniczy w zderzeniu, tym trudniej ustalić, kto i w jakim zakresie ponosi odpowiedzialność, a w jakim jest poszkodowanym. Niedawny karambol spowodowany przez Polaka w Niemczech jest jeszcze bardziej skomplikowany, bo w grę wchodzi kwestia poczytalności sprawcy oraz wątek międzynarodowy.
Regina Skibińska
28.12.2024
Prawo cywilne Domowe finanse Ubezpieczenia
Spółdzielnie mieszkaniowe obawiają się obowiązkowej selektywnej zbiórki tekstyliów i alarmują resort środowiska. Przewidują, że mieszkańcy nadal będą wrzucali stare buty czy ubrania do koszy na zmieszane śmieci. A to zdecydowanie zwiększy prawdopodobieństwo karnych opłat za brak segregacji odpadów.
Zofia Jóźwiak
28.12.2024
Odpady Nieruchomości

Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Pomoc społeczna Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepełnosprawność
Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.
Beata Dązbłaż
28.12.2024
Pomoc społeczna Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepełnosprawność
Za pracę nadliczbową przysługiwać będą standardowe świadczenia – wynagrodzenie oraz dodatek 100 proc. lub czas wolny. Należy także wypłacić dodatek za pracę w nocy z zastosowaniem dwóch stawek: dla grudnia oraz stycznia. Praca nie będzie pracą w święto, o ile regulacje obowiązujące u pracodawcy nie określają godziny rozpoczęcia przedziału czasowego traktowanego jako praca w święto na godz. 0:00.
Marek Rotkiewicz
28.12.2024
Prawo pracy
Osoby rozliczające PIT za 2024 r. będą mogły skorzystać z szeregu ulg podatkowych, w zależności od ponoszonych wydatków i sytuacji osobistej. Najwięcej zaoszczędzić na podatku można dzięki ulgom rodzinnym oraz wydatkom na termomodernizację. Już teraz warto jednak zadbać o należyte udokumentowanie wydatków, ponieważ skarbówka może weryfikować prawidłowość rozliczeń.
Monika Pogroszewska
28.12.2024
Domowe finanse PIT
Prawo do odmowy służby wojskowej z powodów sumienia lub przekonań religijnych jest powszechnie uważane za jedno z praw człowieka, które podlegają ochronie zarówno międzynarodowej, jak i krajowej. W świetle ustawy o obronie Ojczyzny realizacja tego prawa może napotkać poważne trudności, a w niektórych przypadkach jest wręcz niemożliwa - dowodzi adwokat Krzysztof Czyżewski.
Krzysztof Czyżewski
28.12.2024
Wojsko

MS zapowiada zmiany w tzw. ustawie Kamilka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą
Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów został wpisany projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawy Kamilka. Zmiany przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości usprawnią stosowanie przepisów chroniących dzieci - twierdzi MS.
Grażyna J. Leśniak
27.12.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą
24 grudnia 2024 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw e- poinformowała w piątek, 27 grudnia 2024 r., Kancelaria Prezydenta RP. Jednocześnie szefowa Kancelarii przekazała, że głowa państwa skieruje tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.
Grażyna J. Leśniak
27.12.2024
Prawo pracy