Prawo.pl
Sąd ponownie rozpatrzy sprawę naruszeń praw autorskich zarzucanych platformie Chomikuj.pl przez wydawców książek reprezentowanych przez Wolters Kluwer Polska. W zeszłym roku sąd okręgowy - choć uznał, że doszło do naruszeń praw autorskich - oddalił powództwo z uwagi na brak legitymacji biernej podmiotu odpowiedzialnego za prowadzenie platformy.
Monika Sewastianowicz
30.10.2024
Skręcanie na rondzie w lewo zasadniczo nie wymaga użycia kierunkowskazu przed wjazdem i w trakcie przejazdu przez tarczę ronda. Kierowca musi sygnalizować wyłącznie wyjazd z ronda. Zasada ta obowiązuje również egzaminatora na prawo jazdy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Dodał, że egzaminator, który jest z reguły doświadczonym kierowcą, może mieć swoje przyzwyczajenia, a nawet propozycje zmian w przepisach prawa o ruchu drogowym. Powyższe nie daje mu jednak uprawnienia, by narzucać swoją wizję zdającemu.
Marek Sondej
30.10.2024
Drogi
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych, który ma pomóc podmiotom publicznym dostosować się do wymogów ustawy. Wprowadzenie okresu przejściowego do końca 2025 roku oraz doprecyzowanie przepisów mają ułatwić urzędom płynnie przejść na nowy model korespondencji elektronicznej.
Robert Horbaczewski
29.10.2024
E-doręczenia
Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.
Grażyna J. Leśniak
29.10.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Zdrowia proponuje wyłączenie z podstawy oskładkowania składką na ubezpieczenie zdrowotne przychodów ze sprzedaży środków trwałych. Ma to doprowadzić do obniżenia należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców. Zmiany mają wejść od 1 stycznia 2025 r. i będą stosowane do rozliczeń składek za okres od 1 lutego. Składki należne za okres do dnia 31 grudnia 2024 r. będą rozliczane na dotychczasowych zasadach.
Grażyna J. Leśniak
29.10.2024
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Do 29 listopada Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o wypłatę bonusu frekwencyjnego. Nabór skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich, mających siedzibę w gminach, w których frekwencja w wyborach do Sejmu przeprowadzonych 15 października 2023 r. przekroczyła 60 procent. KGW nie muszą już organizować w ramach otrzymanej kwoty żadnych imprez.
Robert Horbaczewski
29.10.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Właściciele domów skorzystają z ulgi termomodernizacyjnej na pompy ciepła, jeśli będą one częścią instalacji do ogrzewania pomieszczeń. Odliczą też wydatki na mikroinstalacje wiatrowe oraz montaż magazynów energii i magazynów ciepła. Ulga obejmie też "dachy" oraz drzwi zewnętrzne. Ale nie będzie już można skorzystać z ulgi na kotły gazowe, kotły olejowe, zbiorniki na gaz lub olej i przyłącza do sieci gazowej.
Monika Pogroszewska
29.10.2024
PIT Nieruchomości

Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse
Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.
Beata Dązbłaż Grażyna J. Leśniak
29.10.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse
Pracownik zamieszkały na obszarze wskazanym w rządowym rozporządzeniu z 16 września 2024 r., może do końca 2024 roku wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy, który to wniosek, co do zasady, pracodawca powinien zaakceptować. Odmowa jest dopuszczalna, jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy jest niemożliwa ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
Marek Rotkiewicz
29.10.2024
Prawo pracy Powódź

Ochrona nie tylko sygnalisty

Prawo pracy RODO Sygnaliści
25 września 2024 r. weszła w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Zobowiązane organizacje już wdrożyły lub właśnie wdrażają procedury zgłaszania informacji o naruszeniach prawa – pisze dr Michał Starczewski. I podkreśla, że zarówno tytuł ustawy, jak i zakres regulacji określony w jej art. 1, kładą nacisk na ochronę sygnalistów.
Michał Starczewski
29.10.2024
Prawo pracy RODO Sygnaliści
Obecnie na orzeczenie lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w sprawie ustalenia niezdolności do pracy trzeba czekać średnio 28 dni. W praktyce, w jednym miejscu to może być 10 dni, a w innym nawet 98 dni. Resort rodziny chce, żeby orzeczenie było wydawane w ciągu 30 dni. Będzie także możliwość wniesienia ponaglenia. Od nowego roku zmieni się organizacja procesu orzeczniczego w ZUS, ale nie wpłynie to na obowiązujące uprawnienia do świadczeń wypłacanych przez ZUS.
Beata Dązbłaż
28.10.2024
Ubezpieczenia społeczne

Procedury dotyczące sygnalistów ruszą u RPO 25 grudnia 2024 r.

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Sygnaliści
Rzecznik Praw Obywatelskich zacznie realizować swoje kompetencje w zakresie przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych od sygnalistów 25 grudnia 2024 r. Od tego dnia RPO będzie przyjmował zgłoszenia o naruszeniach prawa, wstępnie je weryfikował i przekazywał organom publicznym właściwym do podjęcia działań następczych. Będzie też samodzielnie rozpoznawał zgłoszenia dotyczące konstytucyjnych praw i wolności, jeżeli żaden inny organ nie będzie właściwy w danej sprawie.
Grażyna J. Leśniak
28.10.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Sygnaliści
Pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy może być pracownik. Niemniej dla uznania danej osoby za pracownika nie wystarczy samo świadczenie pracy. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu podkreślił, że umowa zlecenia nie kreuje stosunku pracy więc nie może stanowić podstawy do reprezentowania skarżącego przed sądem administracyjnym.
Dorian Lesner
28.10.2024
Prawo pracy
Krakowskie radio zoptymalizowało koszty i w ramach eksperymentu - jak to nazywa - zatrudniło boty. Już tylko ta decyzja wywołała spore kontrowersje, ale radio poszło o krok dalej, wyemitowało wywiad bota z wykreowaną przez sztuczną inteligencję inkarnacją nieżyjącej od dwunastu lat Wisławy Szymborskiej. Rodzi to wiele pytań - po pierwsze o ochronę pracowników przed wyparciem z rynku, po drugie o odporność społeczeństwa na wysyp jeszcze większej ilości niskiej jakości informacji.
Monika Sewastianowicz Grażyna J. Leśniak
28.10.2024
Prawo cywilne Prawo pracy Nowe technologie
Po pół roku obowiązywania przepisów rząd zaproponował powrót do tego, co już grano. Chce, aby w gminach, w których wygasł mandat wójta, burmistrza czy prezydenta, do czasu nowych wyborów znowu rządził komisarz powołany przez premiera. Po krytyce samorządów zmodyfikował pomysł i proponuje, aby na początku rządził zastępca wójta lub sekretarz, a dopiero potem komisarz. I tu samorządowcy mówią: nie.
Robert Horbaczewski
28.10.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Nawet 6 tys. złotych mandatu może zapłacić obecnie kierowca przy popełnieniu kilku wykroczeń. Jeśli natomiast sprawa trafi do sądu, grzywna może wynieść i 30 tys. złotych. Chodzi oczywiście o najpoważniejsze wykroczenia, takie jak jazda pod wpływem alkoholu, spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym czy choćby nieudzielenie pomocy osobom poszkodowanym. Od 14 marca - pijany kierujący - może stracić samochód. O przepadku decyduje sąd, gdy zawartość alkoholu we krwi przekroczy 1,5 promila.
Patrycja Rojek-Socha
27.10.2024
Celem projektu nie jest tylko wykonanie dwóch wyroków ETPCz zapadłych przeciwko Polsce, ale przede wszystkim wyniesienie polskiego prawa do poziomu, do którego Polska od lat aspiruje – europejskiego - pisze o projekcie ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich - dr Mateusz Wąsik. Nie wyważajmy otwartych drzwi i korzystajmy ze ścieżki, którą obrały lata temu inne państwa europejskie – związku partnerskiego - podkreśla.
Mateusz Wąsik
26.10.2024
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Czy dopuszczalne jest zastrzeżenie sobie za życia wyłącznego miejsca w grobie? I wykluczenie innych krewnych, zwłaszcza gdy liczba wolnych miejsc grzebalnych w grobowcu jest większa niż liczba osób uprawnionych do grobu? Okazuje się w praktyce, że można pozbawić innych prawa do grobu z powodu rozbieżności zdań w rodzinie. Liczy się wola żyjących, a nie zmarłego. Na cmentarzach panuje wolna amerykanka, nie ma reguł, bo ustawa nie przewiduje wielu sytuacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.10.2024
Prawo cywilne
Zmiana czasu z letniego na zimowy wiązana z „cofnięciem zegarków” o godzinę, z 3:00 na 2:00 w nocy, skutkować może wydłużeniem liczby przepracowanych godzin w nocy. Tak będzie w każdym przypadku, w którym pracownik miał zaplanowane w nocy godziny pracy „od... do…”, gdyż w rezultacie wypracuje godzinę dłużej - dwukrotnie bowiem przepracuje czas pomiędzy 2:00 a 3:00.
Marek Rotkiewicz
26.10.2024
Prawo pracy
Od początku 2025 roku przedsiębiorcy będą musieli segregować odpady budowlane na sześć grup. Mogą jednak odetchnąć - nie trzeba będzie robić tego w miejscu budowy, rozbiórki czy remontu. Nie obędzie się jednak bez pisemnej umowy z firmą, która zrobi to w zastępstwie. Pojawiają się obawy o ryzyko powstania kolejnej szarej strefy.
Zofia Jóźwiak
26.10.2024
Środowisko Odpady Budownictwo
Projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich przewiduje wprowadzenie ważnych dla partnerów rozwiązań podatkowych, dzięki którym ich prawa zostaną zrównane z prawami małżonków. Będą mogli m.in. nabywać spadki i darowizny bez podatku, dzięki czemu unikną wysokiej 20-proc. daniny oraz składać wspólny PIT. Będą też jednak odpowiadać za zaległości podatkowe partnera.
Monika Pogroszewska
26.10.2024
Podatek od spadków i darowizn

WSA: Krewny może nie chcieć płacić za pobyt w DPS

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny. Zobowiązany może wnosić o zwolnienie go z obowiązku zapłaty jeszcze na etapie ustalania wysokości należnej kwoty. Nie ma zatem podstaw, by prowadzić odrębne postępowania w tych sprawach i zawieszać jedno z nich do czasu rozstrzygnięcia kwestii wysokości opłaty - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
Marek Sondej
26.10.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Unijny znak certyfikujący jest stosunkowo nowym, bo funkcjonującym dopiero od siedmiu lat rodzajem znaku towarowego UE. Nie doczekał się jeszcze szczególnie bogatego zbioru orzecznictwa, stąd przyglądamy się z ciekawością każdej kolejnej sprawie wokół tego rodzaju prawa. Znaczenie unijnych znaków będzie jednak w najbliższych latach systematycznie rosnąć - pisze Ewelina Bosek, radca prawny.
Ewelina Bosek
26.10.2024
Środowisko Prawo europejskie

Pladze graffiti sprzyja zła praktyka karania

Prawo karne Domowe finanse Nieruchomości
Bohomazy na budynkach, a nawet na środkach transportu, to efekt tego, że policja, straż miejska, prokuratura i sądy idą na łatwiznę, kwalifikując wandali jako popełniających jedynie wykroczenia. Resort sprawiedliwości nie chce zmiany prawa, ale - w odpowiedzi na interpelację poselską – wskazuje, po które przepisy z kodeksu karnego powinni sięgać stróże prawa.
Michał Kosiarski
26.10.2024
Prawo karne Domowe finanse Nieruchomości
Na powołanie do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej lub na ćwiczenia nie przysługuje skarga do sądu administracyjnego. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich brak zaskarżalności takich decyzji do sądu może prowadzić, w przypadku wydania decyzji niezgodnej z prawem, do naruszenia licznych konstytucyjnych praw i wolności. MON nie zamierza jednak zmieniać prawa, uzasadniając, że to wywołałoby szereg negatywnych konsekwencji.
Robert Horbaczewski
25.10.2024
Wojsko

Warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej z wyższym dofinansowaniem - jest projekt

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse Niepełnosprawność
Resort rodziny, pracy i polityki społecznej planuje podnieść dofinansowanie dla warsztatów terapii zajęciowej (WTZ) i zakładów aktywności zawodowej (ZAZ) jeszcze w tym roku. Będzie ono obowiązywać też w latach następnych. Dofinansowanie dla WTZ wzrośnie o 1500 zł, a dla ZAZ-ów o 1000 zł. Resort rodziny opublikował rozporządzenie w tej sprawie, strona społeczna ma tylko 7 dni na konsultacje.
Beata Dązbłaż
25.10.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse Niepełnosprawność
Koło gospodyń wiejskich działające na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników będzie mogło wpisać się do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich w miejscowości, w której siedzibę posiada już inne koło. Tym samym w jednej miejscowości będzie mogło istnieć więcej niż jedno koło wpisane do tego rejestru. Nowelizacja została już opublikowana w Dzienniku Ustaw
Robert Horbaczewski
25.10.2024
Samorząd terytorialny

ZUS: Wcześniejsze wypłaty emerytur i rent

Domowe finanse Emerytury i renty
Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 1 listopada, otrzymają emerytury i renty jeszcze w październiku - poinformował w piątek ZUS. Wcześniej pieniądze otrzymają także osoby, których termin wypłaty świadczenia przypada w niedzielę, 10 listopada. Osoby, których termin płatności świadczenia wypada w te dni, dostaną je najpóźniej odpowiednio do 31 października oraz do 8 listopada.
Grażyna J. Leśniak
25.10.2024
Domowe finanse Emerytury i renty
Już 75 proc. osób wykorzystywało w swojej pracy narzędzia bazujące na generatywnej sztucznej inteligencji. Tylko w przeciągu roku ten odsetek urósł aż o 53 punkty procentowe – wynika z najnowszego badania EY. Rozwarstwienie widoczne jest jednak nie tylko na poziomie branżowym, ale również pokoleniowym. Jako intensywnych użytkowników tej technologii identyfikuje się 27 proc. badanych milenialsów i tylko 7 proc. baby boomers.
Grażyna J. Leśniak
25.10.2024
Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy
Jest gotowy projekt zakazu e-papierosów jednorazowych, który jest daleko idący i radykalny. Zakłada również eliminację z rynku wszelkich e-papierosów aromatyzowanych bez względu na formę - zapowiedział podczas sejmowej komisji wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Nie wiadomo na razie, kiedy zostanie skierowany pod dalsze obrady, jednak taka propozycja jest zbieżna z tym, o co apelują lekarze i eksperci. Zwłaszcza w kontekście zdrowia młodszych konsumentów.
Inga Stawicka
25.10.2024
Pacjent Rynek i konsument