united kingdom
ukraine
Monika Piątkowska, bezpartyjna, popierana przez KO, PSL i Lewicę wygrała wybory uzupełniające do Senatu w okręgu nr 33 w Krakowie. Zdobyła 50,14 proc. głosów. Pokonała troje innych kandydatów. Obejmie mandat po Bogdanie Klichu (KO). Frekwencja w wyborach wyniosła 16,52 proc.
Grażyna J. Leśniak Robert Horbaczewski
17.03.2025
Wybory

Wątpliwe jednoosobowe komisje orzecznicze w ZUS

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Jednoosobowe orzekanie o niezdolności do pracy w ZUS w instancji odwoławczej budzi wątpliwości Ministerstwa Sprawiedliwości. Nie jest do niego przekonana także strona społeczna. A tak zakłada projekt ustawy, która ma zmienić organizację procesu orzeczniczego w ZUS. Orzeczenie ma być wydawane w ciągu 30 dni, ale sam Zakład zaznacza, że w rzeczywistości może to trwać dłużej i precyzuje zapisy w projekcie.
Beata Dązbłaż
17.03.2025
Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Czas rozpatrywania spraw frankowych to loteria

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
Nawet na 2028 r. są wyznaczane rozprawy w sprawach dotyczących unieważnienia kredytów we frankach szwajcarskich, a rekordziści czekali dwa lata na wydanie zarządzenia o doręczeniu pozwu. Trudno jest z tym walczyć, więc kredytobiorcy muszą uzbroić się w cierpliwość i liczyć na to, że odsetki po wygranej sprawie osłodzą im długie oczekiwanie na wyrok.
Regina Skibińska
17.03.2025
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
Wśród osób pobierających w grudniu 2024 r. emeryturę w wysokości niższej niż najniższa, aż 46 proc. (45,7 proc. mężczyzn i 46,1 proc. kobiet) miało emeryturę wyliczoną jedynie z kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego (nie miało odnotowanych składek) – twierdzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że osoby te nie odprowadziły ani jednej składki na ubezpieczenie emerytalne po 1998 r. Co ciekawe, brak kapitału początkowego Zakład obserwuje u 5,3 proc. (7,4 proc. ogółu mężczyzn i 4,7 proc. kobiet) emerytów pobierających w grudniu 2024 r. emeryturę w wysokości niższej niż najniższa.
Grażyna J. Leśniak
16.03.2025
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Alimenty od dziadków? Tylko gdy dziecko w niedostatku

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse
Dochodzenie alimentów od dziadków jest możliwe, ale często utrudnione. W takich sprawach należy wnikliwie przeanalizować w szczególności to, czy uprawniony wnuczek znajduje się w niedostatku. Z tego względu dochodzenie świadczeń od dziadków w postępowaniu uproszczonym, czyli szybkim trybem, wydaje się niemożliwe. Jednak na ostateczną odpowiedź należy poczekać, bo wkrótce Sąd Najwyższy wyda w tej sprawie uchwałę.
Aleksandra Partyk Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.03.2025
Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Euro to nie drugie franki

Domowe finanse Banki Kredyty
Kredyty frankowe od lat są przedmiotem sporów sądowych, a niedozwolony charakter (abuzywność) niektórych rozwiązań stosowanych w tego rodzaju umowach wydaje się przesądzony. Inaczej wygląda sytuacja kredytów w euro, których los wciąż nie jest do końca jasny. Jakie czynniki odróżniają je od kredytów frankowych i złotowych? Czy kredytobiorcy eurowi mogą liczyć na podobne rozstrzygnięcia - piszą Marek Neumann i Szymon Jelonek, radcowie prawni z Dentons.
Marek Neumann Szymon Jelonek
16.03.2025
Domowe finanse Banki Kredyty
Resort finansów udostępnił aplikację, która umożliwia rezygnację z papierowych paragonów – poinformował Marcin Łoboda, Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Rezygnację z wydawania paragonów zaproponował Rafał Brzoska. W Polsce drukuje się około 12 mld papierowych paragonów rocznie.
Grażyna J. Leśniak
15.03.2025
Rynek i konsument VAT Administracja publiczna Finanse

Jak zareklamować towar kupiony przez internet

Rynek i konsument Rynek Prawo europejskie
W przypadku sprzedaży na odległość, np. przez internet, konsument ma możliwość odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Co jednak w sytuacji, gdy termin na skorzystanie z tego uprawnienia minie, a produkt okaże się być wadliwy? Obecnie towary reklamowane są u sprzedawcy z tytułu ich niezgodności z umową, a nie - jak było kiedyś - z tytułu rękojmi. Podstawą reklamacji może być również gwarancja, o ile została udzielona.
Inga Stawicka Tomasz Ciechoński
15.03.2025
Rynek i konsument Rynek Prawo europejskie
Upowszechnianie się innych niż pracownicze form zatrudnienia ma na celu racjonalizację i uelastycznienie współpracy między stronami. Dzięki temu mogą one ukształtować łączący je stosunek prawny według swoich potrzeb i preferencji. Niestety jest też druga strona medalu. Umowy cywilnoprawne bywają bowiem przykrywką dla świadczenia pracy w warunkach umowy o pracę.
Dorian Lesner
15.03.2025
Prawo cywilne Prawo pracy
Uczeń, który ukończył szkołę ponadpodstawową przed ukończeniem 18. roku życia, może również spełniać obowiązek nauki m.in. przez uczęszczanie na praktykę absolwencką. Umowa z takim niepełnoletnim praktykantem będzie mogła być zawarta na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez niego 18. roku życia, a podmiotowi przyjmującemu na praktykę będącemu pracodawcą, który zawarł z nim umowę, będzie przysługiwało dofinansowanie kosztów praktyki w wysokości 250 zł za każdy pełny miesiąc praktyki.
Marek Rotkiewicz
15.03.2025
Prawo pracy Rynek pracy
Istotą sprostowania aktu stanu cywilnego jest doprowadzenie do prawidłowej treści aktu, a przesłanką jest niezgodność danych zawartych w aktach stanu cywilnego z innymi dokumentami. Jeśli państwo popełniło błąd w danych osobowych, to i państwo powinno ten błąd naprawić - zajmuje się tym kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Jeżeli kierownik USC będzie miał wątpliwości co do treści dokumentów, to lepiej, żeby sprostowania dokonał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.03.2025
Jeżeli dana osoba uchyla się od obowiązkowego szczepienia ochronnego, może zostać ukarana grzywną w wysokości do 1500 zł. W przypadku dzieci i młodzieży, karę przyjmuje na siebie rodzic albo opiekun prawny. Lekarz ma obowiązek przekazać dane takiej osoby do miejscowego sanepidu. Zgodność takich działań z prawem i Konstytucją wielokrotnie potwierdzały również sądy, w tym administracyjne.
Inga Stawicka
15.03.2025
Pacjent Opieka zdrowotna

Co można załatwić przez portal mObywatel

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
mObywatel to nie tylko aplikacja w telefonie, to także portal, z którego można skorzystać w przeglądarce na dowolnym urządzeniu, zarówno w telefonie, jak i tablecie czy laptopie. Można z niego pobrać różne wnioski pomocne w załatwieniu spraw urzędowych, skorzystać ze skrzynki do e-doręczeń, zastrzec numer PESEL, sprawdzić punkty karne, adres siedziby obwodowej komisji wyborczej, gdzie będzie głos w najbliższych wyborach, a nawet czasami dokonać e-płatności.
Robert Horbaczewski
15.03.2025
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Parkingowy szeryf sam może skończyć przed sądem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wszystko jest parkingiem, jeżeli bardzo tego pragniesz - z tego założenia wychodzi spora część kierowców. Mandat wcale nie jest najgorszą rzeczą, jaka może im się za to przytrafić. Bywa, że inni użytkownicy dróg biorą sprawy w swoje ręce i karzą delikwenta np. naklejką z wulgarnym napisem lub spuszczeniem powietrza z opon. Samozwańczy szeryf sam jednak musi liczyć się z problemami z prawem.
Monika Sewastianowicz
15.03.2025
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jak podarować dziecku mieszkanie bez podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn Nieruchomości
Kto otrzyma nieruchomość od najbliższej rodziny, nie płaci co do zasady podatku od spadków i darowizn. Problem w tym, że ulga dla tej grupy nie obejmuje zięciów, synowych, teściów czy szwagrów. By np. dziecko skorzystało z preferencji, rodzice powinni przekazać darowiznę do jego majątku osobistego, nie do majątku wspólnego z małżonkiem. Decydują tu postanowienia umowy darowizny, a dokładniej – wola darczyńcy.
Monika Pogroszewska
15.03.2025
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn Nieruchomości
Dochody z pracy małoletnich dzieci, umów cywilnoprawnych, renty rodzinnej czy stypendiów należy rozliczyć w zeznaniu składanym na nazwisko dziecka. Inaczej jest z dochodami z najmu nieruchomości czy zysków kapitałowych - w tym przypadku rodzic dolicza te dochody do swojego zeznania. Osobom poniżej 26 roku życia przysługuje co do zasady zwolnienie z podatku, ale nie dotyczy ono działalności gospodarczej i umowy o dzieło.
Monika Pogroszewska
15.03.2025
Domowe finanse PIT

Trwa kwalifikacja wojskowa, lepiej jej nie unikać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Kwalifikacja wojskowa w 2025 roku potrwa do 30 kwietnia. Ma na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uchylanie się od stawiennictwa na komisji może zakończyć się grzywną i doprowadzeniem przez policję. Wyjaśniamy, jak przebiega procedura kwalifikacji i jakie dokumenty należy zabrać ze sobą.
Robert Horbaczewski
15.03.2025
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Inflacja nie zatrzymuje się, Polacy coraz mocniej odczuwają to na swoich kieszeniach. Koszty utrzymania dzieci też rosną, a to z kolei wiąże się z wnioskami o zmiany w alimentach. Warto przy tym pamiętać, że sąd będzie brał pod uwagę przede wszystkim dobro i potrzeby dziecka, ale też indywidualnie podejdzie do okoliczności sprawy - np. do możliwości zarobkowych rodzica płacącego alimenty. Wkrótce może to być zdecydowanie prostsze, bo trwają prace nad wprowadzeniem tabeli alimentacyjnych.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
15.03.2025
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Gdy rodzic wie lepiej, pomoże rozsądne stawianie granic

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Czy rodzic może załatwić dziecku lepszą ocenę? W większości przypadków raczej nie, są jednak tacy, którzy tak uważają i w szkole swojego dziecka spędzają więcej czasu niż ono samo. Choć szkoła, a co za tym idzie, nauczyciele muszą dbać o dobrą współpracę z rodzicami, równie ważne jest stworzenie zasad, według których ma odbywać się kontakt rodzica i nauczyciela.
Monika Sewastianowicz
15.03.2025
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Nie każdy konflikt rodzinny można uznać za przejaw rażącej niewdzięczności w stosunku do obdarowanego. Czyny dowodzące niewdzięczności muszą świadczyć o znacznym natężeniu złej woli obdarowanego i w danych warunkach wykraczać poza zwykłe przypadki rodzinnych konfliktów – orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi i oddalił pozew ojca przeciwko córce o zwrot darowizny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.03.2025
Prawo cywilne Domowe finanse

Kredyt należy spłacać, nawet gdy bank upadnie

Domowe finanse Banki Kredyty Upadłość
Ogłoszenie upadłości przez bank nie powoduje rozwiązania umowy kredytowej. Dlatego kredyt należy nadal spłacać na dotychczasowych warunkach. Jednocześnie każdy klient upadłego banku powinien dokładnie śledzić przebieg upadłości, a jeżeli jest także jego wierzycielem, wziąć udział w postępowaniu upadłościowym.
Konrad Dyda
14.03.2025
Domowe finanse Banki Kredyty Upadłość

Projekt ustawy o dodatku dopełniającym dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy jest, ale musi poczekać

Samorząd terytorialny Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Do dodatku dopełniającego nie są uprawnione osoby z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy. Taka sytuacja różnicuje osoby często z takimi samymi niepełnosprawnościami, ale z innym czasem ich nabycia – przed osiągnięciem pełnoletniości lub już po ukończeniu 18 lat. Resort rodziny przygotował projekt ustawy o dodatku dopełniającym dla osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale nie może on jeszcze zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.
Beata Dązbłaż
14.03.2025
Samorząd terytorialny Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Sposób prowadzenia Centralnej Ewidencja Obiektów Zbiorowej Ochrony, sposób przekazywania informacji o obiektach oraz tryb współpracy organów ochrony ludności z organami administracji architektoniczno-budowlanej, organami nadzoru budowlanego i Państwową Strażą Pożarną – określa projekt rozporządzenia w sprawie Centralnej Ewidencji Obiektów Zbiorowej Ochrony, który pojawił się w na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Robert Horbaczewski
14.03.2025
Samorząd terytorialny
Lotniska to miejsca o szczególnym reżimie bezpieczeństwa, w których każda nieprawidłowość czy podejrzane zachowanie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Pozostawienie plecaka w miejscach publicznych lub zgłoszenie fałszywego alarmu to sytuacje, które nie tylko wywołują niepokój, ale również mogą wciągnąć pasażerów w poważne problemy prawne. W obliczu takich zagrożeń służby porządkowe i lotniskowe muszą reagować błyskawicznie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.03.2025
Prawo karne Prawo cywilne
Zdarza się, że ZUS stawia przedsiębiorcom zarzuty fikcyjnego zatrudnienia pracowników w celu wyłudzenia świadczeń, bez oparcia w materiale dowodowym. Wydaje się, że zarzuty mają pasować do z góry przyjętej tezy. W efekcie chorzy pozostają często bez środków do życia i muszą czekać na orzeczenie sądu – mówi Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes Biurex.
Monika Pogroszewska
14.03.2025
Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Skarbnicy proponują, aby podatki lokalne rozliczać jak e-PIT

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Gminy co roku muszą wysyłać podatnikom miliony decyzji podatkowych, choć np. w podstawie wymiaru podatku od nieruchomości niewiele się zmienia. To generuje koszty wysyłki, angażuje pracowników. Zdaniem skarbników, najwyższy czas zacząć dyskusję nad stworzeniem systemu teleinformatycznego, który pozwoliłby samemu obywatelowi sprawdzić, ile i za co ma zapłacić, a gminom przyniósłby oszczędności.
Robert Horbaczewski
14.03.2025
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami. ZUS nie kieruje do swoich klientów drogą mailową informacji z prośbami o podanie danych wrażliwych czy o błędnym logowaniu do PUE ZUS, w których zachęca do otwierania plików lub linków - przypomina ZUS. I przestrzega, żeby w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, ani nie otwierać załączników pochodzących od oszustów.
Grażyna J. Leśniak
13.03.2025
Ubezpieczenia społeczne Finanse
Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.
Grażyna J. Leśniak
13.03.2025
Prawo pracy
Do tej pory dane zbierane z gospodarstw rolnych obejmowały 16 dziedzin, teraz dojdzie kolejnych 26....
Robert Horbaczewski
13.03.2025
Prawo europejskie
O około 20 proc. wzrosła w 2024 r. liczba przestępstw w obszarze przestępczości farmaceutycznej - wynika z danych Komendy Głównej Policji. To, że fałszowanie leków wciąż jest poważnym problemem, pokazują także badania prowadzone przez unijne instytucje. Szczególnie trudna jest walka z fałszywkami w internecie. Prawnicy zaznaczają, że problemów jest więcej - potrzebne są zmiany w prawie, zwłaszcza w kontekście reklam farmaceutyków i suplementów.
Inga Stawicka
13.03.2025
Pacjent Farmacja