Prawo.pl
Zwalczanie mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści, a także poprawa sytuacji uchodźców i Romów - to niektóre z rekomendacji Komitetu ds. Eliminacji Wszelkich Form Dyskryminacji Rasowej ONZ w zakresie efektywnego zwalczanie rasizmu i dyskryminacji dla Polski.
Krzysztof Sobczak
02.09.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Fontanny, drogi czy defibrylator to pomysły mieszkańców uznawane przez gminy. Wybieg dla psów nie miał już tyle szczęścia. Gminy ustalały różne zasady budżetów partycypacyjnych, a restrykcyjne prawo zniechęca do działań. Przepisy o budżetach obywatelskich wymagają więc zmian - uznała Najwyższa Izba Kontroli.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.09.2019
Samorząd terytorialny
Od 21 sierpnia tego roku wniosek o uzasadnienie wyroku kosztuje 100 złotych. I nie ma znaczenia, że rozstrzygnięcie zapadło wcześniej. Jeśli ktoś nie wniesie opłaty, sąd powinien wezwać do jej uzupełnienia. Po 7 listopada może się jednak zdarzyć, że taki nieopłacony wniosek zostanie odrzucony.
Jolanta Ojczyk
02.09.2019
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Na wrześniowej liście refundacyjnej pojawiły się m.in. nowe, innowacyjne leki stosowane w leczeniu zaawansowanego raka piersi. W 2014 roku dostępne były tylko dwa leki stosowane w leczeniu raka piersi, w tej chwili razem z odpowiednikami będzie ich 11. Na nowe leki liczyć też mogą chorzy na raka prostaty oraz RZS.
Agnieszka Matłacz
01.09.2019
Pacjent Farmacja
Wprowadzenie przepisów o pełnomocnictwie opiekuńczym pozwoliłoby na wskazanie specjalnego pełnomocnika, jako osoby wybranej przez seniora, która zatroszczy się o jego zdrowie i majątek w przypadku zaburzeń umysłowych, obniżenia sprawności umysłu, czy otępienia - sygnalizują notariusze.
Krzysztof Sobczak
01.09.2019
Prawnicy Prawo rodzinne
Parlament uchwalił ustawę o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Komisja będzie mogła wyjaśniać takie zdarzenia, ale dostanie też kontrowersyjne uprawnienie do wpisywania sprawców do rejestru pedofilów.
Krzysztof Sobczak
31.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od 1 września w Krakowie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem

Samorząd terytorialny Środowisko Małe i średnie firmy
Kraków od kilku lat jest liderem na tle innych miast w Polsce w ramach działań na rzez czystego powietrza. 1 września rozpocznie się ich kolejny etap - zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa, która wprowadza całkowity zakaz palenia paliwami stałymi. Za palenie w piecach węglem i drewnem będzie groziła grzywna w wysokości nawet 5000 zł.
Agnieszka Matłacz
31.08.2019
Samorząd terytorialny Środowisko Małe i średnie firmy
W roku szkolnym 2019/2020 przestają istnieć gimnazja, a w pierwszych klasach liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych naukę rozpocznie podwójny rocznik uczniów - ostatni rocznik absolwentów gimnazjów i pierwszy rocznik absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej.
Agnieszka Matłacz
31.08.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Poprawić klimat w mieszkaniu

Samorząd terytorialny
Rozwiązaniem, które może pomóc w pokonaniu upałów jest montaż klimatyzacji. Mieszkańcy bloków mogą skorzystać z tego rozwiązania pod warunkiem, że spełnią kilka warunków formalnych - pisze Mariusz Łubiński, ekspert od zarządzania nieruchomościami.
Mariusz Łubiński
31.08.2019
Samorząd terytorialny
Choć autostradom daleko do top listy najniebezpieczniejszych polskich dróg, wypadki zbierają tu coraz częściej śmiertelne żniwo. Jeździmy po nich brawurowo, z nadmierną prędkością i "na zderzaku" - mówią eksperci. Wskazują, że zmiany w przepisach tego nie zmienią, ale przydałoby się szkolenie przyszłych kierowców z jazdy na drogach szybkiego ruchu.
Patrycja Rojek-Socha
31.08.2019
Policja
Oszustwa „na wnuczka” lub na policjanta są już passe. Teraz modne jest oszukiwanie na urzędnika. Można i na wójta jeśli ten ma autorytet. Próbować na OZE lub 500 plus, bo oszuści są na bieżąco, ze zmianami prawa. A bazują na łatwowierności ludzi, którzy do tego nie sprawdzają dokumentów, którymi legitymują się oszuści.
Robert Horbaczewski
31.08.2019
Prawo karne Prokuratura Policja
Jeżeli najemca mieszkania sfinansuje wymianę okien lub drzwi, a właściciel odda mu pieniądze lub zaliczy je na poczet czynszu, nie będzie to przysporzeniem majątkowym. Nie będzie to też przychód najemcy. Zdarzenie takie jest neutralne podatkowo - potwierdził właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Krzysztof Koślicki
31.08.2019
Prawo cywilne PIT Finanse
Dwa hamulce, mocne oświetlenie, mniejsza prędkość i sygnał dźwiękowy – to zdaniem ekspertów niezbędne elementy wyposażenia elektrycznych hulajnóg. Są też wnioski, również posłów, o przyznanie miastom narzędzi do wyłączania z ruchu i ustalania miejsc parkowania takich pojazdów. Według wiceministra infrastruktury odrębne regulacje w tym zakresie są zbędne.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.08.2019
Udostępnianie i przesyłanie intymnych zdjęć, wiadomości, filmów zawierających treści seksualne jest wśród nastolatków coraz większym problemem. I reakcja powinna być stanowcza, bo pewne zachowania o charakterze seksualnym mogą być także wstępem do przemocy rówieśniczej - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Małgorzata Skórzewska-Amberg
Patrycja Rojek-Socha
31.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Na jutrzejszym posiedzeniu, 30 sierpnia br. Sejm zajmie się zmianą kodeksu karnego, który będzie karał matki i inne osoby za nielegalne lub przeprowadzone z obejściem prawa adopcje dzieci. Za to przestępstwo będzie grozić kara do 5 lat więzienia. Jednak nie będą karane czyny, które służą dobru dziecka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.08.2019
Prawo karne

Dr Machińska: Komitet ONZ wytyka Polsce tolerowanie tortur

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Przeprowadzona niedawno przez Komitet ONZ przeciwko Torturom analiza sytuacji w Polsce wykazała, że nie jesteśmy wciąż krajem wolnym od tego zjawiska. No i po raz kolejny wytknięto nam, że dochodzi do przypadków znęcania się na ludźmi przez policję, w więzieniach, ale nawet w placówkach leczniczych i opiekuńczych - pisze dr Hanna Machińska
Hanna Machińska
29.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Represje związane z przymusowym zatrudnieniem w kopalni węgla w ramach zasadniczej służby wojskowej nie stanowią podstawy do przyznania statusu osoby represjonowanej. WSA w Łodzi wskazał, że można przyznać za to świadczenie pieniężne, ale decyzja w tym zakresie należy do właściwego organu emerytalno-rentowego
Dorian Lesner
29.08.2019
Emerytury i renty
Wylegitymowanie się w urzędzie, na poczcie czy w pociągu intercity jest już możliwe nawet bez dowodu osobistego, bo te i wiele innych instytucji korzysta już z aplikacji mObywatel. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, używa jej obecnie już ponad 340 tysięcy osób. I popularność jej rośnie z dnia na dzień.
Krzysztof Sobczak
28.08.2019
Administracja publiczna
Wprowadzenie stopnia alarmowego jest związane z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej i wizytą prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ma charakter prewencyjny i jest sygnałem dla służb i administracji do zachowania szczególnej czujności. Stopnie CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.08.2019
Administracja publiczna
Europejski Trybunał Praw Człowieka zarzucił Polsce naruszenie prawa do życia rodzinnego w przypadku czeczeńskiej rodziny przetrzymywanej wraz z dziećmi przez prawie pół roku w strzeżonym ośrodku. Helsińska Fundacja Praw Człowieka uważa, że ten wyrok nie został przez polskie władze wykonany i sygnalizuje to Komitetowi Ministrów Rady Europy.
Krzysztof Sobczak
28.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Prawo bankowe nie legalizuje zbierania danych klientów na przyszłość w jakimkolwiek modelu elektronicznym polegającym na ich segmentowaniu ( identyfikowaniu) - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. To ważny wyrok sądu chroniący prawa klientów banków, których dane są przetwarzane przez Biuro Informacji Kredytowej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.08.2019
Prawnicy krytykują opracowanie dotyczące problematyki kredytów walutowych opublikowane przez Sąd Najwyższy, bo choć nie jest wiążące, może namieszać w sądach i sprawach frankowych. Wybrano też zły termin na jego publikację – tuż przed ważnym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie.
Jolanta Ojczyk
28.08.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe
U progu kampanii wyborczej powraca temat abonamentu radiowo-telewizyjnego. Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych i polityk PiS zapowiedział we wtorek, że w następnej kadencji media publiczne będą prawdopodobnie finansowane z budżetu państwa. Wspomniał też o możliwym zadośćuczynieniu dla ludzi, którzy do tej pory płacili abonament RTV.
Agnieszka Matłacz
28.08.2019
Domowe finanse

Urzędowe social media raczej do komunikacji jednostronnej

Administracja publiczna Nowe technologie
Urzędy jednostek samorządu w większości traktują media społecznościowe jako dodatkowy sposób informowania mieszkańców i promocji. Nie są jednak skore do rozmowy – władze gmin rzadko podejmują dyskusję, a zdarza się nawet, że nie dopuszczają chętnych do głosu.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.08.2019
Administracja publiczna Nowe technologie
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny poinformował, że od 1 stycznia do 15 sierpnia tego roku zanotowano w Polsce 1358 przypadków odry. W tym samym okresie roku ubiegłego zarejestrowano 103 przypadki odry. W całym 2018 r. w Polsce było – według danych NIZP-PZH – 339 przypadków odry, przy 63 w 2017 r.
Krzysztof Sobczak
27.08.2019

Frankowicze nie mogą liczyć na unieważnienie umów

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
Umowa o kredyt we frankach może nadal istnieć, mimo usunięcia z niej bezprawnej klauzuli. Taki kredyt wyrażony w złotych jest oprocentowany według stawki LIBOR. Unieważnienie umowy byłoby bowiem niekorzystne dla frankowiczów. Tak uważają autorzy analizy o kredytach walutowych opublikowanej przez Sąd Najwyższy. Tyle, że nie widzą oni różnicy między kredytem indeksowanym, a denominowanym.
Jolanta Ojczyk
27.08.2019
Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
Projektowana komisja ds. pedofili miałaby mieć prawo do wpisywania do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym osób, wobec których postępowania karne umorzono z powodu przedawnienia. Protestuje przeciwko temu rzecznik praw obywatelskich, według którego byłoby to naruszeniem konstytucyjnej zasady, że o winie może stwierdzić tylko sąd.
Krzysztof Sobczak
26.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Zakaz podlewania ogródków czy napełniania przydomowych basenów może wprowadzić wojewoda, ale tylko gdy rząd ogłosi stan klęski. Susza zmusiła jednak organy gmin i miast do stosowania ograniczeń zużycia wody. Jedni o to apelują, drudzy proszą, inni zarządzają zakaz. Część ekspertów uważa, że nie ma do tego podstaw prawnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.08.2019
Samorząd terytorialny Środowisko

Minister piętnuje firmy importujące żywność

Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Resort rolnictwa i rozwoju wsi opublikował pierwszą listę zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, które importują surowce spożywcze bądź produkty gotowe. Minister przyznaje, że te firmy robią to zgodnie z unijnym i polskim prawem, ale tą publikacją chce wywierać presję na te przedsiębiorstwa.
Krzysztof Sobczak
25.08.2019
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Dwustronna wizyta Donalda Trumpa odbędzie się 2 września. Jak poinformował szef gabinetu prezydenta, trwają negocjacje ws. polsko-amerykańskich porozumień: dotyczącego współpracy wojskowej, rozwijającego porozumienie waszyngtońskie, a także dotyczącego gospodarki i energetyki.
PAP
25.08.2019