Prawo.pl
Dowód osobisty potwierdza tożsamość w banku lub urzędzie, także obywatelstwo i pozwala wyjechać do wielu krajów bez paszportu. Dodatkowo nowy, z warstwą elektroniczną, pozwala załatwić sprawy w urzędzie dzięki możliwości złożenia podpisu elektronicznego. Wyrobienie dowodu jest bezpłatne.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.05.2020
Administracja publiczna Prawo AI
Sąd Najwyższy oddalił kasację Prokuratora Generalnego, który żądał kary dożywotniego więzienia, jako kary najbardziej adekwatnej i wychowawczej dla małoletniego, który zabił 19-letnią dziewczynę. SN orzekł, że 25 lat więzienia będzie karą odpowiednią, mimo, że sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.05.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Nie można jeszcze określić, kiedy odbędą się nowe wybory. Politycy mówią, że w drugiej połowie czerwca, eksperci szacują, że realny termin to najwcześniej lipiec. Wszystko zależy jednak od tego, kiedy PKW ogłosi sprawozdanie, a SN oceni ważność wyborów. Ważny będzie margines czasu na czynności wyborcze, zwłaszcza trwające najdłużej, jak kontrola setek tysięcy podpisów czy druk kart.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo

Darowizna mieszkania czasem bez podatku od spadków i darowizn

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Przekazanie mieszkania zazwyczaj powoduje konieczność zapłacenia podatku od spadków i darowizn. Zwolnione są jednak darowizny w kręgu najbliższej rodziny. Jeśli jednak nieruchomość obciążona jest hipoteką, podatku unikną nawet osoby niespokrewnione. Potwierdzają to wydane właśnie interpretacje skarbówki.
Krzysztof Koślicki
09.05.2020
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek uchwaloną 6 kwietnia przez Sejm ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r., która zakłada, że wybory te mają odbyć się w drodze głosowania korespondencyjnego.
Krzysztof Sobczak
08.05.2020
Wybory
Komisja Europejska wezwała w piątek państwa członkowskie Unii Europejskiej i państwa stowarzyszone w ramach Schengen do przedłużenia czasowego zamknięcia granic dla podróży, które nie są niezbędne, do 15 czerwca.
Grażyna J. Leśniak
08.05.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła zarejestrować kandydata na prezydenta RP, który zgromadził zbyt małą liczbę głosów poparcia. Nie można wskazywać, że obostrzenia związane ze stanem zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii skutecznie udaremniały zbieranie głosów, skoro 12 innych kandydatów zgromadziło wystarczającą liczbę głosów poparcia – orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
08.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Sąd Najwyższy ma 30 dni na stwierdzenie ważności lub nieważności wyboru Prezydenta RP albo na umorzenie postępowania. Drugiej tury wyborów nie będzie, więc licząc czas na sporządzenie sprawozdania i rozpatrzenie protestów wyborczych przez Państwową Komisję Wyborczą, Sąd Najwyższy ogłosi uchwałę najpóźniej do połowy czerwca,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Wybory
Nowela umożliwiająca policjantom nakazanie sprawcy przemocy opuszczenia mieszkania, mogła obowiązywać już po trzech miesiącach od wejścia w życie. W czasie prac w Senacie, mimo sugestii rządu, pozostawiono jednak 6 miesięcy. Prawnicy i organizacje pozarządowe są jednak zgodni, że to krok do przodu w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Patrycja Rojek-Socha
08.05.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Miliony pakietów wyborczych wydrukowano "bez żadnego trybu", przygotowując się do wyborów przed uchwaleniem przepisów stanowiących podstawę do takich decyzji. Według ekspertów te karty nie są dokumentami wyborczymi i powinny powstać nowe, których druk zarządzi PKW. Tymczasem rząd obstaje przy swoim, chcąc wykorzystać karty w wyborach.
Monika Sewastianowicz Katarzyna Kubicka-Żach
08.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Gdy jeszcze nie było przepisów o głosowaniu korespondencyjnym, rząd zdecydował o przekazaniu Poczcie Polskiej danych osobowych milionów wyborców. Teraz wybory korespondencyjne zostały odłożone, ale nie wiadomo, co poczta robi z tymi danymi. Tymczasem RODO wymaga podania tej informacji, a każdemu daje możliwość żądania usunięcia danych, złożenia skargi lub pozwu do sądu.
Monika Sewastianowicz
08.05.2020
RODO Wybory
Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki skierował do sądu wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia o zaniechanie nieuczciwej praktyki rynkowej przeciwko Santander Bank. Chodzi o zawieranie w aneksach dotyczących „wakacji kredytowych” postanowień potwierdzających jakoby bank posiadał bezsporną wierzytelność względem klienta. Bank podkreśla, że już w połowie kwietnia wycofał klauzule dotyczące potwierdzania salda.
Jolanta Ojczyk
07.05.2020
Kredyty frankowe
Decyzja w sprawie przeprowadzenia lub odłożenia wyborów musi być zgodna z międzynarodowymi standardami demokratycznymi i przestrzegać fundamentalnych wartości z traktatu UE. To kluczowe, by zapewnić legitymizację władzy - tak do sytuacji w Polsce odnosi się Viera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.
Patrycja Rojek-Socha
07.05.2020
Organizacje zajmujące się komunikacją miejską i miasta chcą zmiany dopuszczalnej liczby pasażerów w pojazdach oraz udzielenia wsparcia finansowego dla branży transportu publicznego, która ucierpiała podczas pandemii COVID-19. Ich zdaniem o ile w sytuacji głębokiej epidemii miało to sens, to w tzw. „powrocie do normalności” możliwości i rezerwy operatorów wyczerpują się.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.05.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo

UOKiK sprawdza praktyki firmy Szybka Gotówka

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Zawyżone opłaty i rolowanie pożyczek, automatyczne refinansowanie chwilówek w przypadku braku spłaty w terminie, a także pobierania zbyt wysokich opłat odsetkowych i pozaodsetkowych - to powody postępowania wyjaśniającego wobec firmy Szybka Gotówka, która oferuje krótkoterminowe pożyczki przez internet.
Krzysztof Sobczak
07.05.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Sejm odrzucił w czwartek weto Senatu do ustawy o korespondencyjnym głosowaniu w tegorocznych wyborach prezydenckich. Jednak wybory w najbliższą niedzielę nie odbędą się, ponieważ liderzy PiS i Porozumienia zdecydowali o wyznaczeniu innego terminu głosowania korespondencyjnego, ale wcześniej zmienione zostaną przepisy zatwierdzonej właśnie ustawy.
Krzysztof Sobczak
07.05.2020
Wybory
Po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie - wynika z opublikowanego późnym wieczorem w środę wspólnego oświadczenia Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina. Wybory te mają odbyć się korespondencyjnie.
Krzysztof Sobczak
07.05.2020
Wybory
Senat w środę 6 maja późnym wieczorem bez poprawek przyjął tzw. ustawę antyprzemocową przewidującą m.in. możliwość izolowania sprawców przemocy od ofiar. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Zapowiadana jest jednak jeszcze nowelizacja tych przepisów m.in. skracająca vacatio legis.
Krzysztof Sobczak
07.05.2020
Prawo karne Policja
Sąd rejonowy nie zauważył, że zmieniły się przepisy kodeksu karnego wykonawczego i błędnie warunkowo zawiesił skazanemu wykonanie kary łącznej dwóch lat pozbawienia wolności. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej orzekł, że w tym przypadku stosowanie tej instytucji nie było dopuszczalne, więc skazany musi karę odbyć.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.05.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Ustawy antykryzysowe służą rządzącym także do "przemycania" rozwiązań budzących wątpliwości i - co gorsza - mających obowiązywać także po kryzysie. To np. zmiany dotyczące odwoływania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, sposobu wyboru delegatów do samorządu prokuratorów czy modyfikacja przesłanek powoływania członków komisji ds. pedofilii.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.05.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Głosowanie w Sejmie nad stanowiskiem Senatu, który we wtorek odrzucił ustawę o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. w trybie korespondencyjnym, odbędzie się w czwartek rano. Wcześniej głosowanie to miało odbyć się w środę, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że uchwała Senatu nie dotarła jeszcze do Sejmu.
Krzysztof Sobczak
06.05.2020
Wybory
Jeśli Sejmowi nie uda się obalić senackiego weta w sprawie przepisów dotyczących głosowania korespondencyjnego, powstanie problem, bo nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów stacjonarnych 10 maja. Wciąż niekompletne są składy niektórych komisji wyborczych. Nie ma też organu, który mógłby zarządzić legalny druk kart wyborczych.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo

Prezydent Warszawy nie wyda dowodu synowi dwóch kobiet

Prawo rodzinne Administracja publiczna
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie zdecydował się skorygować decyzji ws sprawie wydania dowodu osobistego synowi dwóch kobiet. Stało się tak mimo uchwały, którą w tej sprawie wydał w grudniu NSA. Stwierdził w niej, że choć aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice figuruje para jednopłciowa nie można wpisać do rejestru, ale nie może to oznaczać pozbawienia dziecka praw.
Monika Sewastianowicz
06.05.2020
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Z możliwości zwolnienia z podatku skorzystać może również spadkobierca, który uprawdopodobni, iż w terminie późniejszym, niż sześć miesięcy, dowiedział się o uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Inicjator postępowania musi jednak liczyć się z wydaniem postanowienia - orzekł tak niedawno NSA.
Wiesława Moczydłowska
06.05.2020
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
W środę rano marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek z pytaniem, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich będzie zgodne z konstytucją. To przygotowanie wariantu rezerwowego na wypadek, gdyby w Sejmie nie było większości do odrzucenia weta Senatu do ustawy o wyborach korespondencyjnych.
Krzysztof Sobczak
06.05.2020
Wybory
Tarcza antykryzysowa 3 wprowadza zmiany dotyczące samorządu, które w ocenie prokuratorów, marginalizują jego funkcje. Kolegia i zgromadzenia nie będą już rozpatrywały spraw innych, niż te określone w ustawie, a w skład zgromadzeń w prokuraturze regionalnej ma wejść kadra kierownicza prokuratur podległych. To ubezwłasnowolnienie samorządu - mówią śledczy.
Patrycja Rojek-Socha
06.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiada skierowanie pytania do Trybunału Konstytucyjnego, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich będzie sprzeczne czy zgodne z konstytucją. Zapyta również przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej o możliwość powrotu do poprzednio obowiązujących przepisów Kodeksu wyborczego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.05.2020
Wybory

RPO: Nieuzasadnione i nadmierne represje w czasie epidemii

Prawo karne Policja Koronawirus a prawo
Kary za naruszanie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa sa nakładane na podstawie specustaw obowiązujących od 1 kwietnia, które są niejasne i bardzo rygorystyczne, a do tego zawierają rozwiązania sprzeczne z Konstytucją, która przewiduje kary tylko za czyny wskazane w ustawie - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
Krzysztof Sobczak
05.05.2020
Prawo karne Policja Koronawirus a prawo

Wójt nie może zakazać podlewania ogródka

Samorząd terytorialny Środowisko
Nie ma podstaw prawnych do wydawania przez wójta zarządzeń ograniczających dostawy wody oraz ustanawiających zakaz podlewania ogródka - odpowiada ekspert na pytanie czytelnika. To rada gminy właściwa jest do ustalenia ilości wody dostarczanej przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. Ograniczenie poboru wody w związku z suszą jest przedmiotem regulacji ustawowej, a prawodawca lokalny nie może w tym celu wykorzystać przepisów porządkowych.
Jakub Wilk
05.05.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Elektroniczna księga wieczysta to cyfrowa wersja księgi wieczystej. Akta księgi wieczystej są prowadzone przez wydział wieczystoksięgowy właściwego miejscowo dla danej nieruchomości sądu rejonowego. Można ją sprawdzić w tym sądzie lub w internecie.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.05.2020
Administracja publiczna Budownictwo Prawo AI