Prawo.pl
Minimalne wynagrodzenia we wszystkich państwach Unii mają zapewnić godny poziom życia i pracy. Państwa członkowskie mają propagować ustalanie wynagrodzeń w drodze negocjacji zbiorowych - zdecydował w środę Parlament Europejski. Stosunkiem głosów 505 za do 92 przeciw i przy 44 wstrzymujących się od głosu, PE przyjął tego dnia nową dyrektywę o adekwatnym wynagrodzeniu minimalnym w Unii Europejskiej.
Grażyna J. Leśniak
14.09.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
Trzy największe grupy polityczne Parlamentu Europejskiego porozumiały się 14 września co do wstrzymania wsparcia finansowego dla spalania pierwotnej masy drzewnej. Szkopuł jednak tkwi w szczegółach, a właściwie wyłączeniach dotyczących niektórych lasów, które sprawiają, że nadal w niektórych przypadkach będzie wspierane kierowanie drewna do pieców.
Regina Skibińska
14.09.2022
Środowisko
Perspektywa funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych w stanie niezmienionym zakłada, że OFE stopniowo będą miały coraz mniej członków oraz coraz niższe aktywa. Z czasem staną się produktem nieopłacalnym dla instytucji finansowych – może to już mieć miejsce w najbliższych dekadach XXI wieku – wynika z najnowszego raportu Instytutu Emerytalnego.
Grażyna J. Leśniak
14.09.2022
Emerytury i renty Finanse

Kongres Kopernikański z zakazem spontanicznych zgromadzeń

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Podczas planowanego na 2023 r. w Toruniu Światowego Kongresu Kopernikańskiego ma obowiązywać zakaz tzw. zgromadzeń spontanicznych. Interweniuje w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich, któremu nie wydaje się, aby dla zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie pierwszego Kongresu konieczne było tak daleko idące ograniczenie podstawowych swobód obywatelskich.
Krzysztof Sobczak
14.09.2022
Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Najwyższa Izba Kontroli powiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dwoje urzędników Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, którzy przy realizacji konkursu „Po pierwsze rodzina” działali na szkodę interesu publicznego. Nadto Izba złożyła cztery zawiadomienia do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. Taki jest efekt kontroli przeprowadzonej MRiPS i 10 organizacjach pozarządowych.
Robert Horbaczewski
14.09.2022
Pomoc społeczna Administracja publiczna
Sejm nie podejmie prac nad przepisami, które miałyby z definicji zapewnić minimalną emeryturę wszystkim osobom osiągającym wiek emerytalny. Sejmowa Komisja ds. petycji zadecydowała o nieuznaniu żądania zawartego w petycji, autor której apelował o takie zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych.
Beata Dązbłaż
14.09.2022
Emerytury i renty Finanse
Fundacja to wciąż najpopularniejszy wśród filantropów model prowadzenia działalności filantropijnej w sposób zorganizowany. Osoby zamożne często jednak pomagają także bez tworzenia swoich fundacji. Coraz więcej przedsiębiorców-filantropów zamierza przekazać cały swój majątek przeznaczony na działalność społeczną za swojego życia – takie m.in. wnioski wynikają z opublikowanego właśnie raportu „Filantropia w Polsce. Jak angażują się polscy przedsiębiorcy i ich rodziny”.
Krzysztof Koślicki
14.09.2022
Małe i średnie firmy Finanse
Bezpodstawne zapewnienia o generowanych zyskach spółek oraz intensywny marketing w szczególnie wrażliwej grupie konsumentów – środowisku osób niesłyszących. Takie podejrzenia ma Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wszczął postępowania przeciwko spółkom Selfmaker Smart Solutions z siedzibą w Dubaju oraz Selfmaker Technology z Łodzi i jej prezesowi.
Krzysztof Sobczak
14.09.2022
Rynek i konsument Finanse

Polskie Wody sprzeciwiają się podwyżce opłat za wody i ścieki

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna
Na 400 wniosków o skrócenie obowiązującej taryfy wodno-ściekowej i zatwierdzenie nowej - Polskie Wody odrzuciły już 150 wniosków. Regulator uzasadnia, że podczas zakończonego w 2021 r. procesu taryfikacji zgodził się na podwyżki, więc dalsze przerzucanie kosztów na mieszkańców zaaprobuje tylko wyjątkowych wypadkach. Spółki z branży alarmują, że brak podwyżek uderzy rykoszetem w odbiorców.
Robert Horbaczewski
14.09.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna
Prawo do emerytury czy renty ustaje wraz ze śmiercią osoby uprawnionej. Jednak członkowie rodziny mają możliwość otrzymania ostatniej emerytury czy renty, jeżeli zmarły był do niej uprawniony przed śmiercią, ale jej nie pobrał – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
13.09.2022
Domowe finanse Emerytury i renty
Niemal połowa badanych przedsiębiorców, żeby zachować stabilność finansową swojej firmy, jest gotowa zrezygnować z usług firm zewnętrznych, a 22 proc. jest gotowych obniżyć jakość swoich produktów lub usług albo ograniczyć zakres oferty. Ostatnim środkiem, po jaki będą skłonni sięgnąć przedsiębiorcy w kłopotach, są zwolnienia pracowników.
Grażyna J. Leśniak
13.09.2022
Rynek Prawo pracy
Rząd nie planuje zmian w zasadach przyznawania świadczenia tzw. 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Kryterium dochodowe, od którego uzależnione jest przyznanie tego świadczenia, nie zostanie zniesione. Budzi to wątpliwości środowiska, bo świadczenie wychowawcze 500 plus na każde dziecko do 18 roku życia nie jest obwarowane żadnym kryterium dochodowym rodziców.
Beata Dązbłaż
13.09.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Już 204 mln euro potrącono Polsce za Izbę Dyscyplinarną

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Komisja Europejska potrąciła Polsce kolejną, piątą transzę kary za brak zastosowania się do orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Łącznie dotychczas potrącono z tego powodu z unijnych funduszy już ponad 204 miliony euro, a suma kar naliczonych z tego powodu to już 314 mln euro. Polski rząd nie wystąpił dotąd o wstrzymanie naliczania tych kar.
Krzysztof Sobczak
13.09.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Mniej niż połowa ankietowanych Polaków czuje, że efekty ich pracy są doceniane przez pracodawcę - wynika z najnowszych badań Pracuj.pl. Trudno się więc dziwić, że w ciągu ostatnich dwóch lat miejsce zatrudnienia zmienił co trzeci badany. Dla 78 proc. badanych Polaków wysokość zarobków jest kluczowa przy wyborze pracy a dla 75 proc. istotna jest dobra reputacja pracodawcy.
Grażyna J. Leśniak
13.09.2022
Rynek Prawo pracy
Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną dotyczącą umowy kredytu złotowego indeksowanego kursem franka szwajcarskiego ponieważ uważa, że doszło do naruszenia zasad oraz praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji RP, jak też rażącego naruszenia prawa. Prokurator Generalny wniósł więc o uchylenie zaskarżonego orzeczenia.
Krzysztof Sobczak
13.09.2022
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Ostatnia wola zmarłego nie zawsze jest przygotowana w sposób, który nie budzi wątpliwości. Zdarza się, że to sąd musi dokonać wykładni także w zakresie tego, kto i w jakim udziale jest spadkobiercą. Warto to rozważyć sporządzając ostatnią wolę, pamiętając też o możliwości zapisu windykacyjnego, czy ubiegania się o zachowek.
Aleksandra Partyk
13.09.2022
Prawo cywilne
O lekarza na terenach wiejskich jest coraz trudniej. Przychodnie w małych miejscowościach nie chcą zapisywać kolejnych pacjentów, bo już dawno wyczerpały limity. Bez opieki zostają więc mieszkańcy wsi, w których ostatni lekarz albo odszedł na emeryturę, albo zmarł, a nie ma chętnych, by go zastąpić. Problem się pogłębia, bo na wsiach pracują przede wszystkim lekarze-emeryci, a zasypanie luki pokoleniowej zajmie lata.
Katarzyna Nocuń
13.09.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia
Unijna dyrektywa zakazująca dyskryminacji ze względu na orientację seksualną chroni również osoby samozatrudnione - wynika z opinii rzeczniczki generalnej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o nieprzedłużenie przez TVP umowy z dziennikarzem, który wystąpił w teledysku o świętach osób LGBT.
Monika Sewastianowicz
13.09.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Zaledwie za kilka dni, 20 września, minie termin wpłaty zaliczki na polski PIT dla wielu Ukraińców, którzy przyjechali do Polski na początku wojny i tu do dziś pracują. Jak przekonują eksperci, polski system PIT, mimo wielu swoich wad, może się okazać nawet korzystniejszy dla uchodźców, niż ten obowiązujący w ich ojczyźnie.
Paweł Rochowicz
13.09.2022
PIT Ukraina
Pracodawcy będą musieli na wniosek zakładowej organizacji związkowej udzielić informacji dotyczących parametrów, zasad i instrukcji, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które wpływają na podejmowanie decyzji, a które mogą mieć wpływ na warunki pracy i płacy, dostęp do zatrudnienia i jego utrzymanie, w tym profilowanie.
Grażyna J. Leśniak
13.09.2022
Prawo pracy Nowe technologie Małe i średnie firmy
Sąd Apelacyjny w Katowicach unieważnił dwie umowy kredytowe. Ustalił, że stosunek prawny kredytu hipotecznego ze zmienną stopą procentową wynikający z umowy pomiędzy pozwanym bankiem a powodami nie istnieje, ponieważ obie umowy miały takie wady jak: przemilczane koszty całego kredytu, niejasne zapisy dotyczące przeliczenia na złoty i stosowanie własnych kursów walut.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.09.2022
Prawo cywilne Kredyty frankowe
W Unii Europejskiej weszła w życie decyzja, która całkowicie zawiesza umowę o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Rosji. Wcześniej UE zawiesiła część tej umowy z 2007 roku, która dotyczyła urzędników rządowych i biznesmenów, teraz ma zamrozić część dotyczącą turystów.
Krzysztof Sobczak
12.09.2022
Prawo europejskie
29 proc. polskich pracowników planuje się przebranżowić. Krakowska firma WEBCON sprawdziła, w jakich zawodach Polacy widzieliby swoją przyszłość. Na czele rankingu znalazł się programista, na którego wskazało 11 proc. badanych. W tym fachu kusi przede wszystkim wysokie wynagrodzenie (55 proc.), możliwość pracy zdalnej (46 proc.) i stabilność zatrudnienia (38 proc.).
Grażyna J. Leśniak
12.09.2022
Rynek Prawo pracy
Konfederacja Lewiatan wzywa Sejm do podjęcia prac nad rządowym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych przekazanym Izbie w połowie lipca br. Sejm jednak nie podjął nad nim żadnych prac, z informacji rzecznika rządu wynika, że wciąż są spory o kształt tej regulacji. - To długo wyczekiwana, pozytywną zmianę, odzwierciedlająca oczekiwania uczestników rynku i odbiorców energii - czytamy w apelu.
Krzysztof Sobczak
12.09.2022
Budownictwo
W pierwszym półroczu 2022 roku zgłoszono 27900 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, czyli o 2,6 proc. więcej niż w I półroczu 2021 r. Zmniejszyła się jednak liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) z 2,01 w I półroczu 2021 r. do 1,89 w I półroczu 2022 r. – podał w poniedziałek GUS.
Grażyna J. Leśniak
12.09.2022
Prawo pracy BHP
Prawie dwukrotnie w porównaniu z początkiem roku zwiększył się odsetek pracujących Polaków, którzy deklarują, że poziom ich wynagrodzenia wzrósł w ciągu ostatniego kwartału. Także ponad dwukrotnie zmalał odsetek tych, którym zmniejszono wynagrodzenia. Aż połowa Polaków spodziewa się wzrostu dochodów, a 42 proc. szacuje, że ich wysokość pozostanie bez zmian.
Grażyna J. Leśniak
12.09.2022
Rynek Prawo pracy Finanse
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zareagował na skargi dotyczące pobierania opłat za połączenia z infoliniami od klientów sieci Orange i nju mobile, np. przy składaniu reklamacji lub zgłaszaniu awarii. I wszczął postępowanie przeciwko Orange Polska. Sprawdza również podobne praktyki T-Mobile, a w toku jest również postępowanie wyjaśniające wobec P4.
Krzysztof Sobczak
12.09.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się wyjaśnień w sprawie dokumentowania darowizn w ramach najbliższej rodziny. Urzędy skarbowe domagają się zapłaty podatku od darowizn, gdy pieniądze są przekazywane w gotówce. Tymczasem niektóre wyroki sądów administracyjnych dopuszczają zwolnienie z podatku dla najbliższych bez względu na formę transferu pieniędzy.
Paweł Rochowicz
12.09.2022
Podatek od spadków i darowizn
Wyszukiwarka szukajradcy.pl działa od maja i zarejestrowało się na niej już 1364 radców. Jej cel to ułatwienie klientom dostępu do prawników. Co ważne, wyszukiwarka zawiera wyłącznie nazwiska radców, którzy są aktywni zawodowo i mają uprawnienia do wykonywania zawodu. Weryfikuje to samorząd radcowski.
Patrycja Rojek-Socha
12.09.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Niewykluczone, że w tym tygodniu dojdzie do kolejnego paraliżu systemu egzaminowania kierowców. Chodzi o pieniądze. Egzaminatorzy nie zgadzają się z zaproponowanym przez ministerstwo infrastruktury modelem wynagrodzeń i skalą podwyżki. Chcą też rozwiązań systemowych dotyczących zasad egzaminowania, które ich zdaniem są archaiczne, przyczyniają się do automatyzmu i krzywdzenia zdających.
Robert Horbaczewski
12.09.2022
Administracja publiczna