Decyzja ma związek z niedostosowaniem się polskiego rządu do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem. W postanowieniu z 14 lipca 2021 roku Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Zarejestruj się bezpłatnie i sprawdź Moje Prawo.pl >>>
Czytaj: TSUE: Polska ma zawiesić Izbę Dyscyplinarną SN>>
Ponieważ polskie władze nie zastosowały się do tego postanowienia, 27 października ubiegłego roku wiceprezes Trybunału Lars Bay Larsen zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie, "licząc od dnia doręczenia Polsce tego postanowienia do dnia, w którym to państwo członkowskie wypełni zobowiązania, wynikające z postanowienia z dnia 14 lipca 2021 r., lub – w braku zastosowania się do tego postanowienia – do dnia wydania ostatecznego wyroku".
Izby nie ma, kara wciąż naliczana
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego została zlikwidowana nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 15 lipca br. Wcześniej ta zmiana była przez obóz rządzący przedstawiana jako rozwiązanie sporu o Izbę i cały system dyscyplinarny dla sędziów, a zaraz po wejściu ustawy w życie rzecznik rządu zapowiedział, że zostanie skierowany do TSUE wniosek o wstrzymanie naliczania kar.
Czytaj:
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wchodzi w życie>>
Rząd wystąpi o zaprzestanie naliczania kar za Izbę Dyscyplinarną>>
Jednak dotychczas taki wniosek do Trybunału nie wpłynął. - Według stanu na dzień 8 września 2022 r. do Sądu UE nie wpłynęła skarga Rzeczypospolitej Polskiej na Komisję Europejską w przedmiocie potrącenia należności z tytułu dziennych kar pieniężnych, zasądzonych ze względu na brak zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego (postanowienie Wiceprezesa Trybunału z 27 października 2021 r., C-204/21 R) - poinformowała w piątek Prawo.pl Marguerite Leskiewicz z Wydziału ds. kontaktów z mediami i informacji.
Czytaj: Kary za Izbę Dyscyplinarną wciąż naliczane, rząd nie wnioskuje o wstrzymanie>>
Cena promocyjna: 35.1 zł
Cena regularna: 39 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.