Główny Urząd Statystyczny opublikował w poniedziałek informację sygnalną pt.: „Wypadki przy pracy w I półroczu 2022 r. – dane wstępne”. Wynika z niej, że udział osób poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych wyniósł 0,3 proc. (analogicznie, jak w I półroczu 2021 r.), a w wypadkach ciężkich - 0,5 proc. (spadek o 0,1 p.proc.). Liczba osób poszkodowanych w wypadkach z innym skutkiem zwiększyła się o 2,8 proc. Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach: śląskim (2,53), warmińsko-mazurskim (2,46) oraz zachodniopomorskim (2,32), a najniższy w województwach: mazowieckim (1,34), małopolskim (1,35) oraz podkarpackim (1,44).
Czytaj również: Stwierdzenie wypadku przy pracy wymaga pochylenia się nad jego definicją>>
Czytaj w LEX: Kwalifikacja zdarzeń wypadkowych na przykładach z wykorzystaniem orzecznictwa >>>
Poszkodowani w wypadkach przy pracy
Jak podał GUS, w I półroczu 2022 r. zgłoszonych zostało 27900 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, czyli o 2,6 proc. więcej niż w I półroczu 2021 r. Zmniejszyła się natomiast liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) - z 2,01 w I półroczu 2021 r. do 1,89 w I półroczu 2022 r.
Według GUS, w podziale według rodzajów działalności gospodarczej najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie (5,87), dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (4,86) oraz przetwórstwo przemysłowe (3,18), natomiast najniższy w sekcjach: rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (0,26), informacja i komunikacja (0,28) oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa (0,42).
Czytaj w LEX: Sporządzanie karty wypadku krok po kroku >>>
Dominującą grupą wydarzeń powodujących urazy było zderzenie z/uderzenie w nieruchomy obiekt (32,9 proc.). A także uderzenie przez obiekt w ruchu, kontakt z przedmiotem ostrym, szorstkim, chropowatym oraz obciążenie fizyczne lub psychiczne. Nieprawidłowe zachowanie się pracownika było przyczyną 61,1 proc. wypadków przy pracy. Czynnością zaś najczęściej wykonywaną przez poszkodowanego w chwili wypadku było poruszanie się (38,9 proc.).
Zdecydowana większość, bo aż 79,6 proc. osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy doznało urazu kończyn.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.