Prawo.pl
Biuro Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski (KEP) potwierdza, że szpital, który chce nadać placówce imię Jana Pawła II, nie potrzebuje do tego zgody władz kościelnych. Niektórzy zarządzający szpitalami jednak z taką prośbą występują. Sami z siebie poddają w ten sposób działalność placówki opieki zdrowotnej kościelnej cenzurze, łamiąc zasadę wzajemnej niezależności państwa i kościoła.
Katarzyna Nocuń
26.06.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Nie tylko nie przelewa się w budżetach gminnych, ale i w gminnych wodociągach, a w niektórych wody nawet zaczyna brakować. Coraz więcej samorządów zmuszonych jest ograniczać jej zużycie, nie tylko z powodu suszy. Włodarze gmin wprowadzają zakazy wykorzystania wody do celów gospodarczych i rekreacyjnych oraz zapowiadają kontrole legalności poboru wody.
Maria Dec-Kiełb
26.06.2023
Samorząd terytorialny Środowisko
Dyskusja na temat stosowania tortur toczy się w Polsce, choć z różną intensywnością, od kilku lat. To, co zdaje się umykać, to problematyka narzędzi używanych do zadawania bólu i cierpienia. Na rynku pojawia się coraz więcej, coraz to bardziej wymyślnych narzędzi wykorzystywanych w torturach, takich jak noszone na całym ciele urządzenia do rażenia prądem, pałki z kolcami, czy kajdanki zakładane na kciuki - podkreśla dr Adam Ploszka, w Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur.
Adam Ploszka
26.06.2023
Wymiar sprawiedliwości
Pracownik socjalny interweniujący w rodzinie, w której dochodzi do przemocy wobec dziecka, może już zdecydować o umieszczeniu go np. w rodzinie zastępczej gdy tylko uzna, że istnieje zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Wcześniej bolączką było brzmienie przepisu wskazujące, że takie zagrożenie musi być bezpośrednie. Zmiana już obowiązuje.
Patrycja Rojek-Socha Inga Stawicka
25.06.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Sędziowie obywatelscy mieliby w sądach zastąpić dotychczasowych ławników. Co więcej, w myśl projektu przygotowanego m.in. przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, to strony decydowałyby, czy chcą ich udziału w sprawie, czy nie. W postępowaniu cywilnym, w pierwszej instancji, potrzebny byłby ich zgodny wniosek, a w postępowaniu karnym - wniosek oskarżonego.
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2023
Wymiar sprawiedliwości
Upadłość Getin Noble Bank może otworzyć kredytobiorcom drogę do ubiegania się o odszkodowanie od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. To jedyna nadzieja dla frankowiczów na odzyskanie pieniędzy. Trudno będzie bowiem kredytobiorcom zaspokoić roszczenia majątkowe w postępowaniu upadłościowym banku. Nie będzie na to wystarczających środków w masie upadłości.
Regina Skibińska
24.06.2023
Banki Kredyty frankowe
Prawo pacjenta do wyboru lekarza dotyczy tylko podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli trafi do szpitala, to o tym, kto będzie go operował, zdecyduje placówka. Pacjent może jednak zawsze zwrócić się do kierownika oddziału, aby operacja została przeprowadzona przez wskazaną osobę. Ostateczna decyzja należy jednak do kierownika oddziału.
Katarzyna Nocuń
24.06.2023
Pacjent Zawody medyczne
W świadectwie pracy nie powinno się rozbijać informacji o urlopie na wykorzystany w naturze i rozliczony ekwiwalentem. Tego rodzaju podział w żaden sposób nie wpływa na przyszłe uprawnienia pracownicze i wykracza poza ściśle informacyjny charakter świadectwa. Może też wpływać na ocenę pracownika przez kolejnego pracodawcę.
Marek Rotkiewicz
24.06.2023
Prawo pracy
Są szpitale czy obszary Polski, w których się mówi: u nas nie wykonuje się aborcji. W takiej sytuacji szpital powinien stracić kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia albo przynajmniej dyrektor stracić stanowisko. Jednak mamy problem niewyciągania konsekwencji za nieprzestrzeganie przepisów - mówi Prawo.pl dr hab. n. praw. Radosław Tymiński, radca prawny, autor bloga prawalekarza.pl.
Katarzyna Nocuń
24.06.2023
Pacjent Zawody medyczne
W 2022 roku aż o 65 proc. wzrosła liczba wypadków spowodowanych przez osoby kierujące samochodem na zagranicznych rejestracjach. Po kolizji z kierowcą spoza Polski, sposób postępowania jest trochę bardziej skomplikowany niż wtedy, gdy sprawca prowadzi pojazd zarejestrowany w naszym kraju.
Regina Skibińska
24.06.2023
Prawo cywilne Drogi Ubezpieczenia
U części pracodawców okres wakacyjny to czas intensywnej pracy, w którym, co do zasady, urlopy wypoczynkowe nie są udzielane. Takie zastrzeżenia, wskazujące na ten lub inny, np. świąteczny okres jako czas „bez urlopów”, zawarte są w części regulaminów pracy. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy pracodawca w każdym przypadku może odmawiać udzielania urlopu na żądanie w tych okresach.
Marek Rotkiewicz
23.06.2023
Prawo pracy
Nie można zgodzić się z tezą mec. Radosława Górskiego, że z wyroku TSUE wynika, że po unieważnieniu umowy kredytu banki mogą odzyskać od konsumentów jedynie nominalną wartość wypłaconego kapitału wraz z odsetkami od wezwania do zapłaty. W wyroku mowa jest tylko o zwrocie wypłaconego kapitału, może być więc on zwrócony w wartości realnej - pisze Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.
Tadeusz Białek
23.06.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
W ciągu ostatnich dwóch kadencji Sejmu doszło do poważnego zaburzenia trójpodziału władzy, przede wszystkim na niekorzyść władzy sądowniczej. Najwięcej zyskała władza wykonawcza - wskazywali prelegenci konferencji "Lepsze prawo, lepsza Polska". Podkreślali konieczność refleksji na temat sądownictwa.
Monika Sewastianowicz
23.06.2023
Prawnicy
Wydłużenie terminu na wykonanie planów ogólnych do 2028 roku oraz skrócenie terminu ważności wuzetek do dwóch lat – to najważniejsze zmiany, jakie chcą wprowadzić senatorowie do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Senackie poprawki chwalą samorządowcy.
Zofia Jóźwiak
23.06.2023
Samorząd terytorialny Nieruchomości
Odsetki z tytułu nieterminowej zapłaty czynszu nie stanowią przychodu z tytułu najmu i nie mogą zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Dla właściciela nieruchomości tego typu odsetki stanowią przysporzenie majątkowe, które należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł i opodatkować według określonej ustawowo skali podatkowej. Potwierdził to w niedawnej interpretacji dyrektor KIS.
Malwina Pasternak-Janik
23.06.2023
PIT

SN: Zasiedzenie lasów państwowych jest możliwe

Środowisko Administracja publiczna
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę, stanowiącą, że ustawa o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju nie wyłącza zasiedzenia lasu państwowego. Ustawa zasobowa nie eliminuje też zastosowania Kodeksu cywilnego. Do uchwały zgłoszone zostały dwa zdania odrębne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.06.2023
Środowisko Administracja publiczna

Sztuczna inteligencja rozpozna nielegalnego imigranta

Administracja publiczna Prawo europejskie
Fundacja Panoptykon krytykuje Unię Europejską za podział migrantów, którzy wjeżdżają na teren Wspólnoty. Pomoc sztucznej inteligencji to błąd, zdaniem aktywistów. Nowa regulacja AI ma dopuszczać stosowanie systemów wysokiego ryzyka w zarządzaniu migracją, azylem i kontrolą granic. I do tego organizacje społeczne nie będą mogły występować w imieniu osób pokrzywdzonych decyzją.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.06.2023
Administracja publiczna Prawo europejskie
Związek Banków Polskich mylnie interpretuje wyrok TSUE z 15 czerwca br. Po jego ogłoszeniu prezes ZBP oświadczył bowiem, że nie dotyczył waloryzacji kapitału kredytu i zapowiedział równocześnie, że banki mają ku temu podstawę i będą pozywały o waloryzację świadczenia. Zawiadomiłem już TSUE o przedstawionej przez ZBP mijającej się z prawdą interpretacji wyroku - pisze Radosław Górski, radca prawny.
Radosław Górski
22.06.2023
Banki Kredyty frankowe
1 lipca wejdą w życie zmiany w PIT korzystne dla podatników. Powstaje jednak pytanie, dlaczego po ubiegłorocznym zamieszaniu, związanym z wejściem w życie Polskiego Ładu w połowie roku, ustawodawca funduje podatnikom podobny galimatias. Zwłaszcza że problem znany jest od lat.
Monika Pogroszewska
22.06.2023
PIT Polski Ład
80 proc. pracowników, którzy zmienili w ciągu ostatniego roku pracę, nie zarzeka się, że nie będzie chciała jej zmienić i jest otwarta na nowe wyzwania zawodowe. To jeden z ważniejszych wniosków badania Talent Trends 2023. Jak wynika z analiz, dla pracowników rozważających przejście do innej firmy liczy się nie tylko wynagrodzenie, ale też elastyczność w pracy i możliwość rozwoju kariery.
Inga Stawicka
22.06.2023
Rynek Prawo pracy
Dyrektorzy szpitali, którzy deklarują: u nas nie robimy aborcji - nie ponoszą konsekwencji. Niewykonywanie zakontraktowanych świadczeń jest niezgodne z prawem i może być podstawą do zerwania umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kontrola jednak szwankuje. To, czy szpital realizuje kontrakt, jest weryfikowane w praktyce dopiero wtedy, gdy dojdzie do tragedii wynikającej z naruszenia praw pacjenta.
Katarzyna Nocuń
22.06.2023
Pacjent Zawody medyczne
Sąd Najwyższy uchylił postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie i poprzedzające je postanowienie Sądu Okręgowego, które nie zgodziły się, aby nadać status zgromadzenia cyklicznego Marszowi Powstania Warszawskiego. Sądy te uznały, że decyzja wojewody zezwalającego na taki marsz była niesłuszna, gdyż organizatorem zgromadzenia w latach 2019-2021 nie był ten sam podmiot.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.06.2023
Prawo cywilne

Przez lipcowe zmiany w PIT podatnicy znów będą kredytować budżet państwa

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład Niepełnosprawność
Wprowadzony pakiet Slim VAT 3 zmienia również rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Nowe zasady mają mieć zastosowanie od stycznia 2023 roku. Zdaniem doradców podatkowych spowoduje to, kolejny raz, niepotrzebne zamieszanie – takie samo jak ubiegłoroczna nowelizacja Polskiego Ładu. Nadpłacony podatek natomiast będzie można odzyskać dopiero w przyszłym roku.
Krzysztof Koślicki
22.06.2023
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład Niepełnosprawność
Zmiany dotyczą m.in. refundacji leków na nadciśnienie tętnicze. Od 1 lipca zostanie rozszerzony zakres wskazań refundacyjnych wobec 238 produktów złożonych o działaniu hipotensyjnym. Do wykazu dodano 50 nowych produktów bądź wskazań. Obowiązywać będzie także nowa kategoryzacja opatrunków specjalistycznych dostępnych w aptece na receptę.
Katarzyna Nocuń
21.06.2023
Pacjent Farmacja

SN: Jeden sędzia w covidzie - to tylko pretekst do ograniczenia prawa stron

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Rozpoznanie sprawy cywilnej przez sąd drugiej instancji w składzie jednego sędziego ukształtowane na podstawie ustawy o zwalczaniu COVID-19 ogranicza prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy. Nie jest konieczne dla ochrony zdrowia publicznego i prowadzi do nieważności postępowania - taką uchwałę w składzie siedmiu sędziów podjęła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.06.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw – czyli projektu, który ma wprowadzić kompleksową ochronę prawną małoletnich. Pytanie tylko, dlaczego znów musiało dojść do tragedii, by zająć się przepisami, o które prawnicy i eksperci apelują od dobrych kilku lat.
Inga Stawicka
21.06.2023
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Wciąż zdarza się, że interwencje służb następują zbyt późno, w momencie kryzysu, co uniemożliwia prowadzenie działań naprawczych w przypadku zagrożenia dobra dziecka. Wiele da się też naprawić w obszarze współpracy służb, których zadaniem jest ochrona dzieci - wynika z badań, które przeprowadziła dr hab. Magdalena Szafranek z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Monika Sewastianowicz
21.06.2023
Prawo karne Prawo cywilne

Program szczepień na Covid-19 nie zakończy się 1 lipca

Pacjent Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
1 lipca zakończy się ponad trzyletni okres, w którym rząd naprzemiennie ogłaszał stan zagrożenia i epidemię Covid-19. Nie oznacza to jednak finału programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi Sars-Cov-2, chociaż chętnych na nie właściwie nie ma. Program będzie trwał, bo preparaty zalegają w magazynach, a spór wokół zawartych kontraktów jest w toku. Za niepotrzebne szczepionki zapłacimy ze składki zdrowotnej, czyli z pieniędzy, które powinny finansować leczenie.
Katarzyna Nocuń
21.06.2023
Pacjent Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
W czerwcu, jak co roku, ZUS zwaloryzował stan kont i subkont osób ubezpieczonych, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dzięki wysokiemu wskaźnikowi waloryzacji osoby, które teraz przejdą na emeryturę, dostaną świadczenia wyższe nawet o kilkaset złotych, niż otrzymałyby, składając taki wniosek w I półroczu 2023 r.
Agnieszka Matłacz
20.06.2023
Emerytury i renty
Nie ma żadnego progu powagi szkody niematerialnej, od której należy się zadośćuczynienie. Natomiast, co do zasady, jest ono należne w każdej sytuacji, w której doszło do naruszenia i doprowadziło do powstania szkody, w tym wzburzenia, po stronie osoby, której dane dotyczą. TSUE odrzuca zatem stanowisko, zgodnie z którym szkoda minimalna nie podlega naprawieniu - pisze Krzysztof Kaźmierczak, Data Protection Specialist RK RODO.
Krzysztof Kaźmierczak
20.06.2023
RODO