Prawo.pl
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył surową karę na spółkę BO Energy, zajmującą się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Powód? Liczne klauzule niedozwolone w umowach zawieranych z konsumentami, które chroniły tylko interesy samej spółki. Przedsiębiorstwo było już wcześniej karane przez UOKiK za stosowanie nieuczciwych praktyk.
Inga Stawicka
17.07.2023
Rynek i konsument Energetyka

Państwo wpycha obywateli przepisami podatkowymi w samozatrudnienie

PIT Prawo pracy Małe i średnie firmy Polski Ład
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą to nie pracownicy, lecz przedsiębiorcy. Wliczanie więc do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, okresu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej nie jest możliwe i uzasadnione – twierdzi MRiPS. Jednak zdaniem prawników, powinniśmy albo wliczać do stażu pracy wszystkie aktywności zawodowe, albo powinniśmy zacząć odróżniać w prawie „wolnego współpracownika”.
Grażyna J. Leśniak
17.07.2023
PIT Prawo pracy Małe i średnie firmy Polski Ład
Po czerwcowym wyroku TSUE sądy podejmują pierwsze sprawy z powództwa banków dotyczące wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, zawieszone właśnie w oczekiwaniu na to rozstrzygnięcie. Jednak nie wszystkie, bo w przypadku części z nich powodem zawieszania było to, że nadal toczy się sprawa wytoczona bankowi przez kredytobiorcę.
Regina Skibińska
17.07.2023
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Kredyty frankowe
Niezależna od winy odpowiedzialność przewoźników lotniczych, przewidziana w konwencji montrealskiej, obejmuje nieodpowiednią pierwszą pomoc medyczną udzieloną na pokładzie. Dla uznania zdarzenia za „wypadek” wystarczy, by zdarzenie, które spowodowało uszkodzenie ciała pasażera, miało miejsce na pokładzie. Potwierdził to właśnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczyła pasażera, który został poparzony gorącą kawą.
Krzysztof Koślicki
17.07.2023
Prawo europejskie
Najtrudniejsze są te sprawy, w których trzeba zadecydować, czy chronić prywatność czy bezpieczeństwo publiczne. Podobnie jak sprawy wrażliwe, dotyczące np. okazywania przekonań religijnych w miejscu pracy – we Francji to niedopuszczalne, w Szwecji wprost przeciwnie. Bliższe jest mi szwedzkie podejście – mówi Koen Lenaerts, prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Ewa Usowicz
17.07.2023
Prawo europejskie
Zwolennicy kominków jako drugiego źródła ogrzewania wygrali przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Sąd uwzględnił ich skargę, która dotyczyła zakazu palenia w takich urządzeniach w dni smogowe, zapisanego w mazowieckim programie ochrony powietrza. Wyrok może być powodem do tego, aby przepisy antysmogowe zaostrzyć.
Zofia Jóźwiak
17.07.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Węgiel
Na forach internetowych pośredników w obrocie nieruchomościami wrze. Tuż przed wyborami Ministerstwo Rozwoju i Technologii postanowiło zabrać się za porządki na rynku pośrednictwa nieruchomości. Eksperci nie mają wątpliwości, że "wietrzenie" rynku się przyda, ale większość zaproponowanych rozwiązań jest kontrowersyjna. Ich wprowadzenie w życie niekoniecznie pomoże klientom pośredników a celem zmian jest w rzeczywistości ... walka o wyborców.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.07.2023
Rynek i konsument Nieruchomości

Inflacja zjada świadczenie uzupełniające, możliwa jego waloryzacja

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prowadzi obecnie analizę dotyczącą skutków finansowych wprowadzenia waloryzacji świadczenia uzupełniającego, tzw. 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Prawnicy zwracają uwagę, że w ten sposób zostałaby zrealizowana istota konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego.
Beata Dązbłaż
15.07.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne
Żona spadkodawcy może przekazać notariuszowi treść projektu testamentu swego męża – stwierdził Sąd Najwyższy. - Nie budzi wątpliwości sporządzanie projektu dokumentu, również przez notariusza, a co ważne - nie determinuje ważności aktu. Istotne jest, aby notariusz odczytał akt i aby był podpis testatora - dodał SN, odrzucając skargę uczestniczki postępowania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.07.2023
Prawo cywilne

NSA: Dyrektor nie wciśnie przedszkolaka do starszej grupy

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Rekrutacja do publicznego przedszkola może dotyczyć oddzielnie każdego oddziału przedszkolnego wyodrębnionego pod kątem wieku dziecka. Tworzenie oddziałów lub grup w przedszkolach publicznych nie jest bowiem zabronione - szczególnie, gdy odbywa się to na potrzeby rekrutacji. Placówka może więc przyjąć wówczas tylu chętnych, ile ma wolnych miejsc w poszczególnych grupach. Potwierdza to Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
15.07.2023
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Przyjęte przez Sejm przepisy wychodzą naprzeciw palącej potrzebie społecznej związanej z ochroną dzieci przed przemocą. Dlatego Senat powinien zająć się nimi jak najszybciej, już na najbliższym posiedzeniu - apelują do marszałka Senatu organizacje zajmujące się na co dzień m.in. ochroną praw dziecka.
Patrycja Rojek-Socha
15.07.2023
Wymiar sprawiedliwości
Szpitale i lekarze muszą mieć ubezpieczenie OC. Nie widnieją one jednak w żadnym publicznym rejestrze, tak jak OC samochodów. To problem dla poszkodowanego pacjenta, który, zanim wejdzie na ścieżkę postępowania karnego, chce sprawdzić, czy polisa może pokryć jego szkodę. I chociaż ma prawo do tych danych, to - przez bałagan w administracji, opieszałość czy zaniedbanie - nie zawsze je dostaje.
Katarzyna Nocuń
15.07.2023
Pacjent Zawody medyczne
Wynajem mieszkań w ramach agroturystyki gospodarstwa rolnego podlega zwolnieniu z PIT. Właściciele nie mają obowiązku zgłaszania tego faktu ani składania jakiejkolwiek deklaracji do urzędu skarbowego, jeżeli jako podatnicy osiągają dochody z wynajmu mieszkań (do pięciu pokoi) z wyżywieniem w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym.
Malwina Pasternak-Janik
15.07.2023
Domowe finanse PIT
Modelka Caroline Derpienski zapowiada, że będzie domagać się zadośćuczynienia w wysokości 50 mln zł za film opublikowany przez Katarzynę Nosowską. Choć w materiale nie pada jej nazwisko, parodia w dość oczywisty sposób wskazuje na modelkę. Celebrytce trudniej wygrać tego rodzaju sprawę, bo podobnie jak polityk, musi mieć grubszą skórę. Dodatkowo, jak wskazują prawnicy, raczej nie ma szans na uzyskanie tak dużego zadośćuczynienia.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
15.07.2023
Prawo cywilne
Stan zdrowia studenta nie zwalnia go od przestrzegania regulaminu uczelni. Jeżeli korzystanie z telefonu podczas egzaminu pisemnego warunkowane jest stanem zdrowia, fakt ten musi być uprzednio znany władzom uczelni. Inaczej stanowi poważne wykroczenie w obowiązkach studenta. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Marek Sondej
15.07.2023
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Komisja Europejska chce, aby sklepy internetowe i aplikacje mobilne były wyposażone w funkcję - przycisk, za pomocą którego konsument będzie mógł w łatwy sposób odstąpić od umowy zawartej na odległość. W planach są również dalsze zmiany, w tym dla branży usług finansowych, m.in. w zakresie stosowania w działalności narzędzi typu chatbot i roboadvice – piszą Monika Hughes i Marlena Michalak z kancelarii Bird & Bird.
Monika Hughes Marlena Michalak
15.07.2023
Domowe finanse Finanse Prawo europejskie
W 2022 roku, po trzech z rzędu latach spadków, spowodowanych w dużej mierze ograniczeniami wywołanymi pandemią, wzrosła liczba kolizji z winy kierujących pojazdami z polskimi tablicami rejestracyjnymi na zagranicznych drogach. Polscy zmotoryzowani byli w ostatnim roku sprawcami 63 tysięcy tego typu zdarzeń. To o trzy tysiące więcej niż w 2021 roku. Postępowanie po kolizji za granicą różni się od postępowania po szkodzie w Polsce. Trzeba pamiętać, by za granicę zabrać papierowe potwierdzenie polisy.
Regina Skibińska
15.07.2023
Domowe finanse Ubezpieczenia
Waloryzacja roczna i kwartalna to dwa elementy, które wpływają na to, że „lipcowy” emeryt jest czasami o kilkaset złotych bogatszy niż ten, który złoży wniosek w pierwszym półroczu. Lipiec jest najkorzystniejszym miesiącem na zakończenie aktywności zawodowej - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
14.07.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
Powiadomienie o planowanych zwolnieniach grupowych to następuje wyłącznie w celach informacyjnych oraz przygotowawczych i pozwala właściwemu organowi władzy publicznej jedynie na ogólne poznanie przyczyn i skutków planowanego zwolnienia – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Grażyna J. Leśniak
14.07.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Od 14 lipca aplikacja mObywatel jest trzecim, obok dowodu i paszportu, dokumentem tożsamości. Dowód tożsamości dostępny w mObywatelu został zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym, co oznacza, że można się nim posługiwać niemal we wszystkich sytuacjach formalnych.
Krzysztof Koślicki Agnieszka Matłacz
14.07.2023
Administracja publiczna Nowe technologie
Polecenie służbowe, jeżeli nie odpowiada rzeczywistym potrzebom zakładu pracy i jest w zasadzie z tego punktu widzenia bezcelowe, a jego faktycznym celem jest poniżenie pracownika, może być elementem mobbingu. Jednorazowe działanie może naruszać dobra osobiste pracownika i z tego tytułu może on wystąpić z roszczeniami w stosunku do sprawcy (szczególnie, gdy działanie takie miało miejsce publicznie), jednak nie może zostać uznane za mobbing.
Marek Rotkiewicz
14.07.2023
Prawo pracy
Będzie łatwiejszy obrót prywatną ziemią rolną. Projekt w tej sprawie jest już procedowany w parlamencie. Zdaniem ekspertów proponowane zmiany nie są wystarczające. Rządzący od lat twierdzą, że każdy kłos jest na wagę złota i nie powinno się pozbawiać nieruchomości statusu rolnego. Tymczasem tysiące hektarów ziemi znajduje się w miastach. Wystarczyłoby tylko część z nich przeznaczyć pod budownictwo, by pomóc mieszkaniówce.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.07.2023
Budownictwo Nieruchomości
W sytuacji gdy strażnik graniczny zdaje sobie sprawę, że jednoosobowo nie jest w stanie zabezpieczyć wydzielonego odcinka granicy państwowej, powinien poinformować o tym przełożonych. Gdy tego nie zrobi, a podjęto próbę nielegalnego przekroczenia granicy, może ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną - potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
14.07.2023
Prawo karne Administracja publiczna
Do rekompensat za zdarzenia niepożądane wypłacanych przez Rzecznika Praw Pacjenta nie będą miały prawa osoby korzystające ze świadczeń komercyjnych oraz ambulatoryjnych - finansowanych ze środków publicznych. Przepisy te należy uznać za sprzeczne z konstytucją, bo wszyscy są równi wobec prawa oraz każdy ma prawo do równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych - podkreśla dr hab. Justyna Król-Całkowska, prof. Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Józef Kielar
14.07.2023
Pacjent
Oszustwo podatkowe i nadużycie prawa to dwie odrębne instytucje prawa. NSA wskazał, że w przeciwieństwie do oszustwa podatkowego, nadużycie prawa zakłada realne zaistnienie zdarzeń gospodarczych, ale ukształtowanych w taki sposób, aby umożliwić uzyskanie korzyści podatkowej, która nie byłaby należna w sytuacji ukształtowania tych zdarzeń w sposób właściwy.
Jakub Sitarski
14.07.2023
VAT Doradca podatkowy

Ilu ludzi mieszka w Polsce? Nie wiadomo, i wszyscy na tym tracą

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
Pomiar liczby i struktury ludności w Polsce kuleje. Nie wiadomo nawet, czy jest nas 37 czy jednak 39 milionów. Choć na ulicach miast widać, że Polska jest już państwem wielonarodowościowym, statystyka publiczna tego nie oddaje. A liczba ludności ma bezpośredni wpływ na dystrybucję rządowych i unijnych pieniędzy do samorządów lokalnych. Ma przełożenie na około 90 obszarów prawnych, gdzie podejmowane są decyzje administracyjne, budżetowe, wyborcze i inne.
Robert Horbaczewski
14.07.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
94 proc. karetek podstawowych jeździ do pacjentów w składzie dwuosobowym. Od lat postępuje proces zmniejszania załóg. Jeszcze cztery lata temu ponad 40 proc. zespołów karetek jeździło w składzie trzyosobowym lub większym. Ratownicy medyczni alarmują, że zagraża to bezpieczeństwu pacjentów. Takiego zagrożenia nie widzi resort zdrowia, argumentując, że jego rolą jest tylko wyznaczenie progu minimalnego, a decyzja o załodze należy do szpitala.
Beata Dązbłaż
14.07.2023
Pacjent Zawody medyczne
Po zamknięciu drogowych polsko-białoruskich przejść granicznych w Bobrownikach i Kuźnicy lokalni przedsiębiorcy liczą straty. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich nie ulega wątpliwości, że faktyczne ograniczenie prowadzenia działalności gospodarczej była następstwem działań władz publicznych. W takiej sytuacji przedsiębiorcy oczekują wsparcia. Ministerstwo rozwoju odpowiedziało RPO, na co mogą firmy liczyć.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.07.2023
Spółki Małe i średnie firmy Finanse Ukraina
W maju 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał emeryturę 6 187,4 tys. świadczeniobiorców, podczas gdy jeszcze w kwietniu otrzymywało ją 6 175,4 tys. osoby – poinformował ZUS. Z danych Zakładu wynika, że maj br. był dwudziestym miesiącem z rzędu, kiedy liczba emerytów przekraczała 6 milionów i systematycznie rośnie. Przeciętna miesięczna emerytura wyniosła 3 455,95 zł i była o 6,65 zł niższa od przeciętnej wypłaty z tego tytułu w kwietniu.
Grażyna J. Leśniak
13.07.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
Organizacja Project Sunflowers oraz EU Pravo – Justice zapraszają na webinar, podczas którego odbędzie się ekspercka dyskusja o szkodach w środowisku naturalnym w Ukrainie, które powstały po rosyjskiej napaści na kraj. Wydarzenie zostanie przeprowadzone w formie online i jest bezpłatne. Nadal można się zapisać. Wolters Kluwer jest patronem medialnym wydarzenia.
Inga Stawicka
13.07.2023
Prawo karne Środowisko Ukraina