Prezes KRRP przed Kongresem: Postulujemy reformy motywowane interesem obywateli

Wymiar sprawiedliwości

Trzecia edycja Kongresu ma wyjątkową wagę. Wszystkie reprezentowane podczas wydarzenia środowiska prawnicze z rosnącym zaniepokojeniem obserwują pogarszającą się kondycję polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości - mówi Prawo.pl Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Dodaje, że największe kongresowe wyzwanie to wdrożenie wypracowanych ustaleń w życie.

23.06.2023

TSUE: Po pytaniu prejudycjalnym sąd nie musi zawieszać całego postępowania

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że prawo unijne nie stoi na przeszkodzie temu, by sąd krajowy, który wystąpił z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, zawiesił postępowanie główne jedynie w odniesieniu do tych aspektów postępowania, na które odpowiedź Trybunału może mieć wpływ. Sprawa dotyczyła Bułgarii, ale może też oddziaływać na praktykę polskich sądów.

22.06.2023

E-rozprawy na stałe coraz bliżej, a prawnicy podzieleni - konstytucyjne czy nie

Wymiar sprawiedliwości

W Sejmie trwają prace nad pakietem zmian m.in. w procedurze cywilnej, które na stałe wprowadzą możliwość przeprowadzania rozpraw zdalnych. Rozwiązanie, które miało być ratunkiem w czasie pandemicznych obostrzeń, wpisało się już na stałe w sądową rzeczywistość. I choć gros prawników, w tym sędziów i pełnomocników, je chwali, są i tacy, co mają wątpliwości konstytucyjne.

21.06.2023

SN: Jeden sędzia w covidzie - to tylko pretekst do ograniczenia prawa stron

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Rozpoznanie sprawy cywilnej przez sąd drugiej instancji w składzie jednego sędziego ukształtowane na podstawie ustawy o zwalczaniu COVID-19 ogranicza prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy. Nie jest konieczne dla ochrony zdrowia publicznego i prowadzi do nieważności postępowania - taką uchwałę w składzie siedmiu sędziów podjęła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.

21.06.2023

Dr Radwan-Röhrenschef: Polska ustawa sankcyjna wyszła poza unijne prawo

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Polityka handlowa, a więc też ewentualne sankcje gospodarcze wobec wybranych państw, należy do polityki wspólnej Unii Europejskiej. W tej sytuacji stworzenie w polskiej ustawie sankcyjnej dodatkowej listy podmiotów nimi objętych, może być uznane za naruszenie unijnego prawa – twierdzi adwokat dr Marcin Radwan-Röhrenschef.

21.06.2023

Asesorzy znikną z sądów? W ocenie Iustitii - powinni

Wymiar sprawiedliwości

Asesura jest wątpliwa konstytucyjnie, więc powinno się od niej odejść. Wystarczą sędziowie powołani bezterminowo, którzy w pierwszych latach orzekania będą podlegali dodatkowym ocenom - uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Taka propozycja ma się znaleźć w pakiecie zmian uzdrawiających wymiar sprawiedliwości. Prawnicy są w tym zakresie podzieleni, część uważa, że kierunek jest dobry, inni, że spowoduje to odpływ absolwentów KSSiP do wolnych zawodów.

21.06.2023

Prezes Iustitii: Sądy powinna nadzorować KRS, a neosędziowie muszą wrócić tam skąd przyszli

Wymiar sprawiedliwości

Okres naprawy wymiaru sprawiedliwości musi potrwać. Podstawa to poprawa sprawności i wyrwanie sądów ze skansenu oraz politycznego chaosu. Zapewni to legalnie wybrana KRS, która musi przejąć od ministra sprawiedliwości nadzór m.in. nad sądami. Neosędziowie, za wyjątkiem m.in. sędziów po asesurze, muszą wrócić na poprzednie miejsce. Zastąpić ich - do czasu rozstrzygnięcia konkursów - mogą sędziowie w delegacji - mówi prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

20.06.2023

Masz jednoosobową firmę i proces? Od 1 lipca nowe obowiązki

Wymiar sprawiedliwości

Podawanie sądowi każdorazowo nowego adresu do doręczeń podczas procesu, jak również wszystkich dowodów i twierdzeń już w pierwszych składanych pismach – to nowe wymogi dotyczące osób prowadzących jednoosobowo działalność gospodarczą. Niedopełnienie ich będzie oznaczać konsekwencje, np. pozostawienie pisma sądowego w aktach sprawy, ze skutkiem doręczenia.

20.06.2023

Prokuratorzy coraz częściej wnioskują o areszt, sędziowie widzą problem, ale areszt stosują

Wymiar sprawiedliwości

Areszty w Polsce nadal są systemowym problemem. Prokuratorzy coraz częściej występują z takimi wnioskami, a sędziowie w większości przypadków wnioski te zatwierdzają. Dla poprawy sytuacji potrzeba zmian w przepisach, szkolenia sędziów i prokuratorów, oddzielenia polityki od wymiaru sprawiedliwości i funkcji Ministra Sprawiedliwości od Prokuratora Generalnego - wynika z raportu przygotowanego przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

19.06.2023

Pracownicy sądów i prokuratury chcą podwyżek - począwszy od 1 lipca

Wymiar sprawiedliwości

Siedem związków zawodowych, zrzeszających pracowników sądów i prokuratury, wyraziło stanowczy sprzeciw wobec porozumienia, które 7 czerwca podpisało z rządem NSZZ "Solidarność". Chcą waloryzacji płac - o 20 proc., począwszy od 1 lipca, i o kolejne 24 proc., od 1 stycznia 2024 roku. Tymczasem “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury w oświadczeniu przesłanym mediom informuje, że też czuje się oszukana i nawołuje do wyjścia we wrześniu na ulice.

19.06.2023

SN: Rzecznik dyscyplinarny sędziów może nawet przez trzy lata prowadzić postępowanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki w postępowaniu dyscyplinarnym prowadzonym przeciwko sędziemu skarga nie przysługuje – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. W tym przypadku nie ma zastosowania wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

19.06.2023

Po wyroku TSUE wstrzymanie rat kredytu frankowego prawie pewne, ale raczej po spłacie kapitału

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał, że sąd nie może odmówić frankowiczowi środka zabezpieczającego w postaci wstrzymania spłaty rat kredytu, jeśli jest to konieczne do zachowania pełnej skuteczności orzeczenia. Polskie sądy są w tym zakresie podzielone i część z nich oddala takie wnioski. W ocenie prawników zabezpieczenia po spłacie kapitału będą po wyroku TSUE prawie pewne. Jest też szansa na uzyskanie ich jeszcze przed taką spłatą.

19.06.2023

Adwokatura apeluje o udział w wyborach dla dobra praworządności

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury przyjął 16 czerwca 2023 r. uchwałę, w której apeluje do wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od przekonań politycznych, aby czynnie uczestniczyli w procesie wyborczym, wykorzystując swoje prawo do głosowania, wybierając te osoby, które wykazują szacunek i poszanowanie dla wartości konstytucyjnych, wartości europejskich, praw i wolności osobistych.

16.06.2023

Polskie sądy przyznają zadośćuczynienia za śmierć najbliższego, ale nadal w różnej wysokości

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Na wysokość zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej wpływ może mieć wiele kwestii - począwszy od więzi, jakie łączyły powoda z osobą zmarłą, po sytuację, w której się znalazł, czy to, jak przeżywa żałobę. Nie bez znaczenie jest też to, czy był świadkiem zdarzenia lub czy musiał skorzystać ze wsparcia psychiatry lub psychologa. Z kolei same kwoty różnią się np. w zależności od sądu, w którym wyrok zapada.

16.06.2023

2:0 dla frankowiczów - TSUE temperuje zapędy banków w pozywaniu kredytobiorców

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Trybunał Sprawiedliwości UE w wyrokach dotyczących frankowiczów podkreślił konieczność ochrony praw konsumentów. Wskazał, że bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, a także, że nie można odmówić frankowiczom wstrzymania spłaty rat jeśli jest to konieczne do zachowania pełnej skuteczności orzeczenia. Prawnicy wieszczą kolejną falę frankowych pozwów, ugody oferowane przez banki stają jeszcze mniej atrakcyjne.

16.06.2023

Delegacje do sądów karnych przez Prokuratora Generalnego są wadliwe, ale skutków jeszcze nie wyjaśniono

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sądy mają wątpliwości co do interpretacji i skutków orzeczenia TSUE w sprawie delegowania sędziów do sądów karnych wyższej instancji, z którego to delegowania Minister Sprawiedliwości, będący zarazem Prokuratorem Generalnym, może odwołać sędziego w każdym czasie i bez uzasadnienia. Do tej pory SN nie odpowiedział, czy wyrok wydany przez takiego sędziego odnosi skutki prawne.

16.06.2023

Ogłoszenie upadłości dłużnika nie pozbawia wierzyciela prawa do skargi pauliańskiej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Restrukturyzacja

Sąd Najwyższy przyznał wierzycielom legitymację do wystąpienia z powództwem ze skargi pauliańskiej, pomimo że dłużnik ogłosił upadłość. Ogłoszona 14 czerwca uchwała jest całkowicie przeciwstawnym stanowiskiem do tego, które dotąd wynikało z orzecznictwa, a także z większości poglądów doktryny - pisze Agata Duda-Bieniek, radca prawny, doradca restrukturyzacyjny w RESIST Restrukturyzacje.

15.06.2023

TSUE: Frankowicz ma prawo do wstrzymania rat

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

W czwartek 15 czerwca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie korzystne dla frankowiczów. Wprawdzie dotyczy ono zabezpieczenia kredytu w Getin Noble Bank, ale jest ważne dla wszystkich frankowiczów. TSUE przesądził, że nie można odmówić zabezpieczenia jeśli jest to konieczne dla zachowania pełnej skuteczności orzeczenia.

15.06.2023

SN: Ważne pytanie o emeryturę górniczą bez uchwały, bo sędziowie źle powołani

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

"Praca na stanowiskach dozoru ruchu oraz kierownictwa ruchu kopalń w kopalni węgla brunatnego", nie jest tożsama z "pracą na odkrywce w kopalni węgla brunatnego". Nie można jej zaliczyć do prac górniczych, a więc emerytura górnicza nie przysługuje – stwierdził Sąd Najwyższy. I dodał, że uchwały nie podejmuje, gdyż zagadnienie przedstawiali sędziowie wadliwie powołani.

15.06.2023

Subsydiarny akt oskarżenia do poprawki, a rola prokuratora ponownie wzrasta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Szykują się kolejne zmiany w zakresie subsydiarnego aktu oskarżenia. Będzie go można wnieść po co najmniej dwukrotnym zażaleniu na odmowę wszczęcia lub umorzenie śledztwa, w tym zaskarżeniu postanowienia utrzymanego w mocy przez prokuratora nadrzędnego. Co więcej, prokurator będzie mógł wstąpić do sprawy jako uczestnik postępowania, jeśli uzna, że wymaga tego praworządność albo interes społeczny.

15.06.2023