Wyższa konieczność nie pozwala rządowi na ogłoszenie wyroku TK

Wymiar sprawiedliwości

Niewątpliwie wyrok Trybunału Konstytucyjnego podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw - stwierdza Rada Ministrów. Ale jednocześnie zastrzega, że sytuacja bardzo poważnych napięć społecznych wymaga przeanalizowania wybór właściwej daty tej publikacji. - Zaistniała sytuacja nosi znamiona stanu wyższej konieczności - czytamy w ogłoszonym we wtorek rządowym stanowisku.

01.12.2020

TSUE: 18 marca opinia rzecznika generalnego, wyrok w sprawie Izby Dyscyplinarnej później

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował we wtorek, że opinia rzecznika generalnego w sprawie dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zostanie wydana 18 marca 2021 r. Komisja Europejska podtrzymała swoja skargę, za zmian w polskim sądownictwie broniła wiceminister sprawiedliwości.

01.12.2020

Będą sądy od europejskich postępowań transgranicznych

Wymiar sprawiedliwości

Konkretnie dwa sądy - jeden rejonowy i jeden okręgowy mają zająć się sprawami w europejskich postępowaniach transgranicznych, w których powództwo zostało wniesione za pomocą systemu teleinformatycznego - taka propozycja znalazła się wśród założeń zmian w procedurze cywilnej, opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych rządu. Chodzi m.in. o europejski nakaz zapłaty.

01.12.2020

TSUE: Dziś rozprawa w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

1 grudnia w Trybunale Sprawiedliwości UE odbędzie się rozprawa dotycząca Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Trybunał w Luksemburgu wysłucha argumentów rządu Polski i Komisji Europejskiej, która zaskarżyła polskie przepisy. Potem rzecznik generalny przygotuje opinię, a następnie Trybunał wyda orzeczenie.

01.12.2020

Niejawne postępowania sądowe szkodzą podatnikom

Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Wszystkie rozprawy przed sądami administracyjnymi są teraz niejawne. Podatnicy mają więc ograniczony wpływ na ich przebieg i nie zawsze mogą bronić swoich racji. Rozprawa tradycyjna dawała szanse na dyskusje, a sąd miał czas na analizę problemu. Budzi to wiele wątpliwości, także konstytucyjnych. Podobnie jak niejawne ogłaszanie wyroków.

01.12.2020

Policja znów może częściej stosować podsłuch - katalog kontroli operacyjnej poszerzony

Wymiar sprawiedliwości Policja

Od 30 listopada policjanci mogą stosować kontrolę operacyjną także w przypadku posiadania nowych substancji psychotropowych. Zmiana w ustawie o policji już budzi szereg wątpliwości, bo przepisy są nieprecyzyjne i wiele będzie zależeć od wiedzy i doświadczenia funkcjonariusza. Choćby w zakresie tego, jaka ilość takiej substancji może być podstawą do podsłuchu.

01.12.2020

Prof. Romanowski: Policjo myśl! Władza przemija, ale nie formuła Radbrucha

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Policja tłumiąca obecne protesty nie może tłumaczyć się rozkazem czy poleceniem władzy wykonawczej. Rozkaz sprzeczny z prawem nie korzysta z ochrony prawa. Wynika to wprost z art. 7 Konstytucji, który pozwala działać władzy tylko na podstawie i w granicach prawa. Konstytucja odrzuca doktrynę „ślepych bagnetów” - pisze prof. dr hab. Michał Romanowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

01.12.2020

Dług z 500 zł wzrósł do 50 tys. zł - Prokurator Generalny kieruje skargę nadzwyczajną

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa dotyczy umowa pożyczki, w której zabezpieczenie stukrotnie przerosło pożyczoną kwotę. W ocenie Prokuratora Generalnego decyzja sądu, który nakazał pozwanemu zapłatę dochodzonej sumy, naruszyła konstytucyjne zasady, wolności i prawa człowieka, w tym m.in. godność człowieka i ochronę konsumenta, jako strony słabszej.

30.11.2020

Tylko co czwarty Polak ufa Trybunałowi Konstytucyjnemu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zaledwie 26,4 proce Polaków ma zaufanie do obecnego Trybunału Konstytucyjnego - wynika z najnowszego badania IBRIS. Większym zaufaniem cieszą się rząd (33,7 proc.), parlament (27,1 proc.), a największym: wojsko (74,1 proc.), NATO (68,7 proc.) i Unia Europejska (55,4 proc.). W 2015 roku zaufanie do Trybunału miało 42 proc. Polaków.

30.11.2020

Za przemoc w rodzinie "na bruk" - już obowiązują przepisy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Od 30 listopada zaczyna obowiązywać nowe narzędzie dla policjantów i żandarmów wojskowych. W sytuacji stwierdzenia przemocy w rodzinie będą mogli nakazać sprawcy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. I to nawet jeśli nie będzie go w domu, wtedy taka informacja - według przepisów - może zostać umieszczona na drzwiach.

30.11.2020

Posiedzenie przygotowawcze zacznie działać? MS wprowadza zmiany

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Posiedzenie przygotowawcze - wprowadzone ubiegłoroczną nowelizacją procedury cywilnej - miało co do zasady usprawnić postępowanie, zachęcić strony go ugody i przyspieszyć sprawy. Przepisy są jednak pełne min i trudne do interpretacji, a samo narzędzie praktycznie "martwe". Ministerstwo szykuje więc zmiany m.in. w zakresie uczestnictwa na takim posiedzeniu

30.11.2020

Można dochodzić odszkodowania za przewlekłość postępowania

Wymiar sprawiedliwości

Zdarzają się sytuacje, kiedy postępowanie zmierzające do wydania rozstrzygnięcia kończącego postępowanie w sprawie trwa dłużej niż to konieczne dla wyjaśnienia istotnych okoliczności faktycznych i prawnych sprawy, albo dłużej niż to konieczne do załatwienia sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego. W takiej sytuacji można wystąpić do Skarbu Państwa o odszkodowanie.

30.11.2020

Sędzia Wypych-Knieć: W sądzie każda sprawa zostanie rozpoznana

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdyby wymiar sprawiedliwości był nowoczesny, a sądy doetatyzowane, to postępowania sądowe trwałyby odpowiednio krócej. Każda sprawa, którą obywatel kieruje do sądu, będzie rozpoznana. Brak etatów sędziowskich przekłada się jednak na czas rozpoznania spraw – wskazuje sędzia Anna Wypych-Knieć. A jako największe wyzwanie wskazuje informatyzację sądów.

30.11.2020

Posiadanie i czas - potrzebne do zasiedzenia

Wymiar sprawiedliwości

Obowiązujące przepisy przewidują możliwość nabycia praw do nieruchomości z upływem czasu. Zasiedzenie następuje ono z mocy prawa, czyli po spełnieniu ustawowych przesłanek. Nie jest do tego konieczne orzeczenie sądu, choć przepisy prawa wymagają złożenia takiego wniosku do sądu. Ten potwierdza iż ono nastąpiło.

29.11.2020

Sędzia Anna Begier: Wierzyciel też może żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej małżonków

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Powództwo o ustanowienie rozdzielności majątkowej może wytoczyć nie tylko małżonek, ale i jego wierzyciel. W tym przypadku sąd bada, czy wierzyciel uprawdopodobnił to, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków. Powodowie zazwyczaj nie mają z tym problemu - wskazuje sędzia Anna Begier z Sądu Rejonowego we Wrześni.

29.11.2020

Wizja szczepionki blokuje nagrody dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ministerstwo Finansów ponownie zablokowało planowane wydatki m.in. na nagrody w jednostkach sektora finansów publicznych. Nie wiadomo więc czy - mimo wcześniejszej decyzji ministerstwa sprawiedliwości - dostaną je urzędnicy, asystenci sędziego, specjaliści z OZSS, kuratorzy i inny pracownicy sądów. Środki miały pochodzić z oszczędności sądów. Powód to m.in. przygotowania do zakupu szczepionki.

28.11.2020

Prawnik w garniturze – rachunek zysków i kosztów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Teoretycznie pod togą nie widać, czy mamy na sobie marynarkę, czy może podkoszulek z grafiką z „Gwiezdnych Wojen”. Zakładając garnitur mówimy jednak klientom, że traktujemy ich poważnie. Nie chodzi tylko o to, że chcemy dla kogoś „ładnie wyglądać”. Nasz strój pokazuje, że poświęciliśmy czas na przygotowanie koszuli, krawata i czystych butów ponieważ szanujemy naszą pracę oraz ludzi,

28.11.2020

Premier potwierdza brak zgody na unijny mechanizm praworządności

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polska konsekwentnie stoi na stanowisku, że regulacje unijne muszą być zgodne z traktatami i decyzjami podjętymi na forum Rady Europejskiej oraz gwarantować pewność prawną. Aktualny projekt rozporządzenia nie gwarantuje tej pewności - napisał Mateusz Morawiecki do Ursuli von der Leyen. Zamiar zawetowania budżetu UE zapowiedział też w rozmowie z kanclerz Niemiec.

27.11.2020

Jeszcze więcej władzy w rękach prezesów sądów - zmiany w zwoływaniu zgromadzeń

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Prezesi sądów i trybunałów są osobami, które odpowiadają za bezpieczne przeprowadzenie zgromadzeń sędziów. Nie mogą być w tym przypadku obligowani do zwołania takiego zgromadzenia ani przez grupę sędziów, ani przez zapisy ustawy, ani przez osoby trzecie - wynika z założeń do pakietu zmian m.in. w procedurze cywilnej,

27.11.2020