UE: Prezydencja i PE porozumiały się w sprawie wiązania budżetu z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Nowy mechanizm warunkowości wzmocni ochronę budżetu UE w przypadku, gdy naruszenie zasad praworządności prowadzi do niewłaściwego wykorzystania funduszy UE - powiedział niemiecki ambasador, informując o wstępnym porozumieniu pomiędzy Parlamentem Europejskim i niemiecką prezydencją w sprawie mechanizmu dotyczącego warunkowości i praworządności w budżecie Unii Europejskiej.

05.11.2020

Postępowanie szybkie albo sprawiedliwe - dowody trzeba przedstawić od razu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Obowiązujące od roku zmiany w procedurze cywilnej mają przyspieszać postępowanie - stąd nacisk na prekluzję dowodową i planowanie przebiegu procesu, tak przez strony, jak i przez sąd. Powód reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika ma obowiązek powołać wszystkie twierdzenia i dowody już w pozwie, a pozwany - w odpowiedzi na pozew. Nie wszystko to jednak działa bez problemów.

05.11.2020

MS chce zmniejszyć opłaty sądowe, m.in. za wniosek o uzasadnienie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie stałej opłaty w wysokości 100 złotych za wniosek o uzasadnienie orzeczenia lub zarządzenia od początku budziło ogromne wątpliwości. Prawnicy podnosili, że to ograniczenie prawa do obrony. Ministerstwo Sprawiedliwości - jak dowiedziało się Prawo.pl - rozważa zmiany w tym zakresie. Opłata "za uzasadnienie" w postanowieniach niekończących sprawy ma wynieść 30 złotych, a przy odmowie zwolnienia z kosztów sądowych, czy nieustanowieniu pełnomocnika z urzędu - w ogóle ma jej nie być.

05.11.2020

Prof. Ereciński: "Wielka reforma" procedury cywilnej nie przyniosła efektów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Wprowadzone rok temu zmiany w postępowaniu cywilnym miały przyspieszyć i usprawnić postępowania cywilne, jednak po roku ich obowiązywania nie można stwierdzić istotnej poprawy w tym zakresie - twierdzi prof. Tadeusz Ereciński, były prezes kierujący Izbą Cywilną Sądu Najwyższego. I dodaje, że ewentualna reakcja na ten stan nie powinna sprowadzić się tylko do kolejnego komplikowania przepisów.

05.11.2020

Nowe cywilne postępowanie dowodowe - trudności interpretacyjne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Zmiany procedury cywilnej w zakresie postępowania dowodowego budzą wiele wątpliwości. Powstało pytanie, czy środki porozumiewania się na odległość dotyczą także przesłuchania świadka, w jaki sposób sąd może wypowiedzieć się co do dowodów z dokumentów pochodzących z innego postępowania. Sędziowie uważają, że trzeba wyszczególnić fakty, które mają być wykazane w dokumencie.

04.11.2020

Posiedzenie przygotowawcze - miało przyspieszyć, praktycznie nie jest stosowane

Wymiar sprawiedliwości

Ubiegłoroczna nowela Kodeksu postępowania cywilnego wprowadziła zbyt dużo i zbyt skomplikowane przepisy dotyczące posiedzenia przygotowawczego. To z kolei spowodowało, że rozwiązanie - które co do zasady - miało usprawniać i przyspieszać postępowanie nie jest stosowane - ocenili sędziowie biorący udział w konferencji dotyczącej konsekwencji wprowadzonych zmian.

04.11.2020

Wielka reforma procedury cywilnej na razie bez dobrych efektów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Po roku obowiązywania dużego pakietu zmian w procedurze cywilnej, które ich autorzy nazywali "wielką reformą" nie można powiedzieć, że przyniosły one wymierne efekty - ocenił prof. Tadeusz Ereciński. I dodał, że to skutek z jednej strony przeregulowania niektórych mechanizmów, a z drugiej - niedoregulowania tam, gdzie to jest potrzebne. Takie oceny dominują podczas trwającej właśnie konferencji dotyczącej konsekwencji wynikających z nowelizacji k.p.c. 

04.11.2020

Rzecznik Praw Dziecka: Brak zgody na badanie DNA blokuje ustalanie ojcostwa

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Brak zgody na badania DNA poważnie utrudnia ustalenie, kto jest ojcem dziecka - stwierdza w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości Rzecznik Praw Dziecka. Jego zdaniem potrzebna jest zmiana przepisów, by pozwalały sądom nakazywać przeprowadzanie badań DNA przy wyjaśnianiu pochodzenia dziecka.

04.11.2020

Administracja zdalnie, sądy - nie. Iustitia: to zagrożenie dla obywateli

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Dyskryminacyjne wyłączenie z możliwości pracy zdalnej sądów i prokuratur naraża na poważne i coraz większe niebezpieczeństwo epidemiczne nie tylko pracowników tych instytucji, ale przede wszystkim obywateli masowo wzywanych na rozprawy i posiedzenia - alarmuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich, odnosząc się do decyzji rządu o wprowadzeniu zdalnej pracy w administracji.

04.11.2020

Izba Dyscyplinarna i prokurator IPN nie chcą ławników w składach orzekających o immunitetach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyłączenie ławnika od orzekania w sprawie uchylenia immunitetu prokuratorskiego wzbudziło wątpliwości w samej Izbie Dyscyplinarnej SN. Powstało pytanie w jakim składzie ma orzekać sąd drugiej instancji i czy prokurator IPN może wpływać na skład sądu? Siedmiu sędziów nie podjęło się odpowiedzi. Umorzono sprawę, nie podejmując uchwały.

04.11.2020

Miała przyspieszać, sprawia problemy - procedura cywilna do poprawki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Zażalenia poziome, posiedzenia przygotowawcze, przepisy przejściowe, kwestia uzasadnień wyroków - lista problemów ze znowelizowaną rok temu procedurą cywilną jest długa. Postępowania miały być szybsze, ale luki i niedoregulowania je spowolniają. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje więc nad "lekarstwem" - czyli kolejną nowelizacją. Liczy, że wkrótce trafi do uzgodnień międzyresortowych.

04.11.2020

Prof. Andrzej Wróbel: Zgromadzenia można ograniczać tylko w zgodzie z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ograniczenia prawa do zgromadzeń nie tylko nie mogą być wprowadzane rozporządzeniem rządu, ale nawet wymagana przez konstytucję ustawa musi spełniać jeszcze dodatkowe warunki, by nie zagroziło to tej jednej z najważniejszych wolności obywatelskich - twierdzi prof. Andrzej Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

04.11.2020

Rząd chce doprecyzować gwarancje procesowe pokrzywdzonych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Doprecyzowanie i uściślenie przepisów dotyczących gwarancji procesowych, które  przysługują pokrzywdzonym, to cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Jak deklaruje Ministerstwo Sprawiedliwości, które go przygotował, chodzi przede wszystkim o regulacje, które chronią małoletnie ofiary przestępstw,

03.11.2020

Europejskie Stowarzyszenie Sędziów do KE: Wstrzymajcie prace Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Europejskie Stowarzyszenie Sędziów wezwało przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do podjęcia kroków na rzecz wstrzymania działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce. Autorzy wystąpienia piszą o rażącym lekceważeniu przez polski rząd orzeczenia tymczasowego Trybunału Sprawiedliwości z 8 kwietnia 2020 r. i niepowodzeniu KE w jego wyegzekwowaniu.

03.11.2020

Izba Dyscyplinarna orzeknie o losach prokuratora, który popełnił błąd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

W czwartek 5 listopada br. siedmiu sędziów Izby Dyscyplinarnej podejmie uchwałę w sprawie możliwości zaskarżenia orzeczenia wydanego w drugiej instancji, które zmieniło wyrok uniewinniający. Sąd uznał obwinionego za winnego, lecz zdecydował o odstąpieniu od wymierzenia kary. Chodzi o to, czy istnieje "trzecia" instancja w sprawach deliktów popełnionych przez prokuratorów

02.11.2020

Premier wstrzymuje podwyżki dla kuratorów - związki zaniepokojone

Wymiar sprawiedliwości

Premier Mateusz Morawiecki skierował do Centrum Analiz Strategicznych rozporządzenie w sprawie wynagrodzeń kuratorów zawodowych i aplikantów kuratorskich. Ma wątpliwości, czy w związku z planami zamrożenia podwyżek w 2021 r. można je podpisać. To ta regulacja miała gwarantować kuratorom dodatkowe ok. 900 zł na etat - efekt ubiegłorocznych protestów pracowników wymiaru sprawiedliwości.

02.11.2020

SN wyjaśni, który sąd rozpoznaje zażalenie o odmowie zwolnienia z kosztów sądowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie przypuszczają, że ustawodawca przeoczył i nie przewidział, iż na postanowienie sądu drugiej instancji o odmowie zwolnienia od kosztów sądowych przysługuje zażalenie do sądu równoległego. To uzasadnia fakt, że takie właśnie zażalenie przewidział na podobne instytucjonalnie postanowienie sądu drugiej instancji o odmowie ustanowienia adwokata.

02.11.2020

KE pyta polskie władze o działalność Izby Dyscyplinarnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zwróciłem się do ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego o wyjaśnienia w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kontekście jej decyzji o uchyleniu immunitetu sędziów - poinformował w poniedziałek komisarz ds. sprawiedliwości UE Didier Reynders. I dodał, że minister zapowiedział odpowiedź na list w tej sprawie.

02.11.2020

Prof. Lech Garlicki: Tylko bardziej precyzyjna regulacja może zastąpić przepis usunięty przez Trybunał

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli politycy chcą znaleźć legislacyjne wyjście z kryzysu wywołanego wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, powinni zaproponować przepis precyzyjny, ze wskazaniem jednostek chorobowych, których wystąpienie lub wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia dopuszczałoby aborcję - mówi prof. Lech Garlicki, sędzia w stanie spoczynku Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

02.11.2020

Koronawirus "zamraża" coraz więcej sądów - sprawy spadają z wokand do końca listopada

Wymiar sprawiedliwości

W kolejnych sądach zapadają decyzje o zdjęciu w najbliższym okresie spraw z wokand. Przykładowo Sąd Rejonowy Łódź - Śródmieście odwołuje większość rozpraw, poza pilnymi - od 9 do 27 listopada. Z kolei prawnicy sygnalizują, że coraz częściej słyszą na salach sądowych by do kolejnego terminu zbytnio się "nie przywiązywali".

01.11.2020