Prof. Fras: Zlikwidować fałsz nieumyślny biegłego, bo to oksymoron

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Potrzebna jest kompleksowa ustawa o biegłych sądowych, oczywiście konsultowana ze środowiskiem. Dopóki aktu prawnego nie będzie, będą tendencje do zasądzania od biegłych odszkodowań za przegrane procesy. Może to spowodować, że biegły pisać będzie opinię wielowariantową lub w trybie przypuszczającym, co doprowadzić może do chaosu - uważa prof. Mariusz Fras

03.02.2021

Fundacja Helsińska: Pandemia nałożyła się na kryzys konstytucyjny

Wymiar sprawiedliwości

Rok 2020 to na całym świecie czas pandemii. A w Polsce pandemia nałożyła się na trwający od ponad 5 lat kryzys praworządności i, w ocenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nasiliła jego symptomy. Podobnie jak w poprzednich latach nastąpiły przypadki naruszania Konstytucji oraz działań, którymi dostosowywano prawo do politycznej woli.

02.02.2021

Sąd Najwyższy oceni, czy można karać na podstawie rozporządzenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Nie można karać za wykroczenie osób, które naruszały m.in. zakaz ustanowiony na mocy rozporządzenia - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich, które kieruje kasację do Sądu Najwyższego na korzyść obywatela ukaranego za przebywanie w parku. Według RPO będące podstawą kary rozporządzenie z 31 marca 2020 r. należy uznać za niekonstytucyjne, a w efekcie - za nielegalne.

02.02.2021

Holenderska nagroda praw człowieka dla Małgorzaty Gersdorf

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Była pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf została laureatką holenderskiej nagrody praw człowieka. Po raz pierwszy Medal Gezów, prestiżowe holenderskie wyróżnienie jest przyznawane od 1987 r. osobom lub organizacjom za walkę o demokrację i przeciwko dyktaturom, rasizmowi i dyskryminacji, otrzyma osoba walcząca o przestrzeganie praw człowieka w UE.

02.02.2021

E-doręczenia uderzą w rozwody? Dobre założenie, problematyczny przepis

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeden czy dwóch pełnomocników? Przed takim dylematem mogą wkrótce stanąć np. osoby planujące rozwód. Rząd chce usprawnić sądy i wprowadza e-doręczenia, tyle że ze skutkiem natychmiastowym. A taka "szybkość" może uderzyć m.in. w sprawy rodzinne. Na szalę rzucany jest interes klientów, bo dopilnowanie go w takich warunkach będzie nie lada wyzwaniem, któremu jeden pełnomocnik może nie podołać - wskazują prawnicy.

02.02.2021

Nieruchomość nie należała do dłużnika, ale trafiła do jego wierzyciela - prokuratura kieruje skargę nadzwyczajną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Para przejęła działkę w wyniku zasiedzenia. Prawa do niej uzurpował sobie też wierzyciel byłej właścicielki i w wyniku decyzji jednego z sądów został wpisany do księgi wieczystej. Teraz skargę nadzwyczajną wnosi Prokurator Generalny, bo jego zdaniem doszło de facto do usankcjonowania sprzedaży nieruchomości nienależącej do dłużnika i pozbawienia własności prawowitych właścicieli

02.02.2021

WSA: Niepodjęcie uchwały o zmianie składu komisji poza kontrolą sądu

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Nowo powstały klub radnych miał prawo delegować swojego przedstawiciela do komisji rewizyjnej. Projekt uchwały w tej sprawie nie uzyskał jednak wymaganej większości głosów w radzie gminy. Akt ten więc nie wszedł w życie i nie obowiązuje, przez co sąd nie może go skontrolować. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

02.02.2021

Łukasz Piebiak chce kandydować do Krajowej Rady Sądownictwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podjąłem decyzję o zgłoszeniu swojej kandydatury do Krajowej Rady Sądownictwa - poinformował w poniedziałek na Facebooku były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. I poprosił sędziów i obywateli o poparcie swojej kandydatury. Jak twierdzi, jego doświadczenie i wiedza dotyczące realnego stanu wymiaru sprawiedliwości "będą niezmiernie pomocne" przy pracach nad dalszymi zmianami.

01.02.2021

Niby jest szansa, ale nie do końca - umowa o pracę dzieli adwokatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kwestia umowy o pracę jest jak w as w rękawie w trwających adwokackich wyborach. "Za" przemawia obecna sytuacja epidemiczna, uderzająca rykoszetem w kancelarie, część środowiska przypomina jednak o adwokackiej tradycji i zagrożeniu połączenia z radcami prawnymi. Ważną uchwałę w tej sprawie podjęło w sobotę zgromadzenie warszawskiej izby.

01.02.2021

Wojciech Koczara wzmacnia praktykę nieruchomości DZP

Wymiar sprawiedliwości

Z początkiem lutego 2021 r. do grona partnerów kancelarii DZP dołączył Wojciech Koczara, specjalista w zakresie transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych i projektów deweloperskich w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

01.02.2021

Iustitia zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla 2021 roku

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zostało zgłoszone przez norweską posłankę Partii Pracy Jette F. Christensen do Pokojowej Nagrody Nobla 2021 roku. Jak uzasadniła - to nominacja za walkę o demokratyczną Europę opierającą się na zasadach.

31.01.2021

Adwokat Mikołaj Pietrzak ponownie dziekanem ORA w Warszawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przywiązanie do tradycji, szacunek dla wartości, umiejętności radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach kontra "przewietrzenie" samorządu, zmiana podejścia do zawodu i walka z konkurencją - to w skrócie podsumowanie przebiegu zgromadzenia i wyborów władz warszawskiej adwokatury. Dziekanem ponownie został adwokat Mikołaj Pietrzak - uzyskując 2121 głosów.

31.01.2021

Koronawirus szerzy się w jednostkach penitencjarnych - apel HFPC

Wymiar sprawiedliwości

W grudniu 2020 r. ogólna liczba zakażeń SARS-CoV2 wśród osób pozbawionych wolności przekroczyła 400 przypadków. Dla porównania, do połowy października 2020 r. we wszystkich jednostkach penitencjarnych odnotowano zaledwie 56 przypadków koronawirusa, z czego do 18 zakażeń doszło w jednostkach penitencjarnych - zaniepokojona tych danymi Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła do ministra sprawiedliwości.

31.01.2021

Status "N" tylko dla więźniów rzeczywiście niebezpiecznych

Wymiar sprawiedliwości

Status szczególnie niebezpiecznych (N) jest nadawany osadzonym - skazanym ale też aresztowanym ze względu na charakter popełnionego przez nich przestępstwa. Przesłankami są działanie w trakcie przestępstwa ze szczególnym okrucieństwem, zachowanie w zakładzie karnym czy areszcie śledczym - np. próby ucieczki oraz choćby udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

31.01.2021

Adwokat Helsztyńska: Mediacja szansą także w sądownictwie dyscyplinarnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mediacje powinny być szerzej wykorzystywane także w adwokackich postępowaniach dyscyplinarnych. Wiele z nich mogłoby się zakończyć ugodą, gdyby strony dostały odpowiednie, profesjonalne wsparcie. To co najpilniejsze to jednak informatyzacja, dygitalizacja akt, czyli wejście w XXI wiek - mówi Agnieszka Helsztyńska, nowa prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie.

31.01.2021

Warszawscy adwokaci za ograniczeniem zakazu reklamy i możliwością pracy na umowę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obradujące w sobotę zgromadzenie warszawskiej izby adwokackiej przyjęło szereg ważnych dla tego zawodu uchwał, w tym m.in. dotyczącą ograniczenia zakazu reklamy oraz wprowadzenia możliwości wykonywania zawodu na umowę o pracę. Większość biorących udział w obradach zagłosowało też za powołaniem komisji ds. ochrony zawodu i zwalczania nieuczciwej konkurencji

31.01.2021

Kuratorzy ważni - ale szczepionek zbyt mało, by byli priorytetem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Celem rządu jest zaszczepienie na COVID -19, w jak najkrótszym czasie jak największe liczby osób. Dostawy szczepionek - z powodu decyzji producentów - są jednak - z powodu decyzji producentów ograniczone. W grupach priorytetowych nie można więc umieścić przedstawicieli wszystkich grup zawodowych, które o to postulują - to odpowiedź jaką od rządu dostali kuratorzy sądowi.

30.01.2021

Adwokat Szmid: umowa o pracę, reklama - priorytety na kolejną kadencję

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Moja wiza adwokatury to umożliwienie adwokatom wykonywania zawodu w oparciu o umowę o pracę, uregulowanie możliwości reklamy i walka z nieuczciwą konkurencją. Od merytorycznej dyskusji środowiska oczywiście trzeba będzie zacząć i zaproponować dobre rozwiązania, podparte opiniami ekspertów - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat dr Kamil Szmid, kandydat na dziekana ORA w Warszawie.

30.01.2021

Tysiące głosujących, e-kącik malucha, wsparcia dla WOŚP - trwa zgromadzenie warszawskiej izby adwokackiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W sobotę 30 stycznia rozpoczęło się dwudniowe zgromadzenie warszawskiej izby adwokackiej, odbywa się po raz pierwszy całkowicie online. W pierwszych głosowaniach brało udział ponad 1600 adwokatów. Obrady "obserwuje" też na bieżąco ok. 100 osób - poprzez live streaming. Podczas obrad wybrany zostanie m.in. nowy dziekan, ale też prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej i Rzecznik Dyscyplinarny.

30.01.2021

Zwolnienie od kosztów sądowych nadal jest problemem

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Już 18 lutego 2021 r. Sąd Najwyższy rozstrzygnie czy postanowienie o odmowie zwolnienia od kosztów sądowych – wydane na skutek wniosku o zwolnienie złożonego wraz z apelacją – jest zaskarżalne zażaleniem. Dotychczas koncepcja, że takie sprawy rozpoznaje się w jednej instancji występowała wyłącznie w odniesieniu do wniosku o zwolnienie od kosztów składanego razem ze skargą kasacyjną

30.01.2021