To nawiązanie do przyjętego w końcu grudnia podczas szczytu Rady Europejskiej porozumienia w sprawie budżetu Unii Europejskiej, którego elementem jest też rozporządzenie w sprawie tzw. mechanizmu warunkowości. Pozwala ono na wstrzymanie wypłat funduszy unijnych w przypadku stwierdzenia naruszenia w jakimś państwie zasad praworządności. Premier Mateusz Morawiecki uznał wynik szczytu za swój sukces i podkreślał, że w wyniku porozumienia mechanizm warunkowości został ograniczony precyzyjnymi kryteriami, a konkluzje blokują możliwość zmiany tych zasad w przyszłości "wbrew Polsce".

Czytaj: UE: Mechanizm praworządności zostaje, ale osłabiony>>
 

Członek koalicji podważa decyzje rządu

Partia Solidarna Polska, której działaczem jest Michał Wójcik, protestowała przeciwko mechanizmowi warunkowości, a po jego przyjęciu na szczycie UE zapowiada dalsze działania dla jego zablokowania. Jaki jeden z elementów tych działań Zbigniew Ziobro w poniedziałek zapowiedział, że jako prokurator generalny wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją europejskiego rozporządzenia w sprawie mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności

Czytaj: Ziobro zaskarży unijny mechanizm praworządności do TK>>
 

W swojej wypowiedzi w TVP Wójcik nie sprecyzował, czy deklarację tę składa jako członek rządu, czy jako  wiceszef Solidarnej Polski. - Wszystkimi środkami staramy się zahamować, zablokować to rozporządzenie i ten mechanizm, bo uważamy, że jest bardzo niebezpieczny dla Polski i Polaków. Pan premier nas nie przekonał swoją argumentacją do tego, żebyśmy zagłosowali nad ratyfikacją decyzji Rady Europejskiej - mówił Wójcik.

To znacząca wypowiedź, ponieważ Michał Wójcik jest członkiem rządu i ramach przydzielonych mu obowiązków ma zajmować się sprawami związanymi z przynależnością Polski do Unii Europejskiej.

Zakres obowiązków Michała Wójcika w kancelarii premiera określa rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 27 listopada 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra – Członka Rady Ministrów Michała Wójcika. 

Z rozporządzenia wynika, że do zakresu działania ministra należy w szczególności: 

  • podejmowanie,  wspieranie  lub  koordynowanie  zadań  związanych  z udzielaniem  pomocy  w zakresie  obrony  praw obywatelskich oraz w zakresie ochrony tożsamości europejskiej; 
  • analiza potrzeb i przygotowanie propozycji kierunków działań z zakresu: 
    • obrony praw obywatelskich, 
    • ochrony tożsamości europejskiej; 
  • monitorowanie  dobrych  praktyk  oraz  rozwiązań  dotyczących  przeciwdziałania  nieprawidłowościom  w instytucjach publicznych w zakresie obrony praw obywatelskich oraz ochrony tożsamości europejskiej, w szczególności w innych państwach Unii Europejskiej; 
  • monitorowanie  dobrych  praktyk  oraz  rozwiązań  dotyczących  przeciwdziałania  naruszeniom  praw  obywatelskich, w szczególności w innych państwach Unii Europejskiej.

 

Cena promocyjna: 35.1 zł

|

Cena regularna: 39 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł