Sąd okręgowy wydał wyrok w dniu 22 lipca 2020 r. W dniu 31 lipca 2020 r. skazany w administracji zakładu karnego złożył wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie mu uzasadnienia wyroku sądu. Prezes sądu okręgowego odmówił jednak uwzględnienia wniosku. W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że pismo wpłynęło po upływie terminu do złożenia wniosku. Skazany nie zgodził się z wydanym zarządzeniem i wniósł zażalenie. Podkreślił, że odpis wyroku został mu doręczony w dniu 27 lipca 2020 r., a zatem wniosek o uzasadnienie wyroku wniósł w terminie. Skazany zwrócił uwagę, że ani on ani jego obrońca nie byli obecni przy ogłoszeniu wyroku.

Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku

Sąd Najwyższy nie uwzględnił wniesionego zażalenia. Kluczowe było to, że wniosek o doręczenie orzeczenia sądu odwoławczego z uzasadnieniem należy zgłosić w sądzie, który wydał orzeczenie, w terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia orzeczenia, a jeżeli ustawa przewiduje doręczenie orzeczenia, od daty jego doręczenia. Powyższe wynika z art. 524 § 1 k.p.k. Termin na złożenie wniosku biegnie od daty ogłoszenia orzeczenia. Termin ten ma tzw. zawity charakter, a więc podjęcie czynności po jego upływie oznacza, że nie jest ona skuteczna. Nie wpływa na ocenę dochowania terminu przyczyna, dla której strona nie złożyła wniosku w terminie – wskazał SN.

Zobacz procedurę w LEX:  Wniesienie kasacji przez stronę >

Czytaj także: SN: Epidemia i brak sędziów to powód wypłaty zadośćuczynienia>>
 

Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że skarżący jest pozbawiony wolności. Nie oznacza to jednak, że termin na złożenie wniosku został dochowany. Przepisy Kodeksu postępowania karnego przewidują wyjątek w zakresie obliczania terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia, jeśli oskarżony pozbawiony wolności nie ma obrońcy i pomimo złożenia wniosku o jego doprowadzenie na rozprawę nie był obecny na ogłoszeniu wyroku (art. 422 § 2a k.p.k.). Wówczas termin na wniesienie wniosku biegnie od daty doręczenia mu wyroku. Przepis ten nie mógł zostać zastosowany w sprawie, skoro oskarżony miał ustanowionego obrońcę. Bez znaczenia jest to, czy obrońca brał udział w ogłoszeniu wyroku – podkreślił Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy wskazał, że skarżący nie zdołał zakwestionować wydanego rozstrzygnięcie, zaś jego obrońca złożył wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku.

Postanowienie Sądu Najwyższego z 21 grudnia 2020 r., IV KZ 64/20 LEX nr 3095786.