Akcja protestacyjna sędziów - w poniedziałek nie będzie rozpraw

Prawnicy

Poniedziałek 18 stycznia br. będzie pierwszym dniem akcji protestacyjnej sędziów. Sędziowie żądają przywrócenia do pracy zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną: Igora Tuleyi, Beaty Morawiec oraz Pawła Juszczyszyna. Stowarzyszenie Iustitia zaapelowało do sędziów o powstrzymywanie się od wyznaczania rozpraw w tym dniu i każdym kolejnym 18. dniu miesiąca.

17.01.2021

Alimenty dla studenta - wyzwanie dla przyszłego prawnika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Gdy student trudnego kierunku, jak np. prawo, nie jest w stanie pracować, musi liczyć na wsparcie rodziny. Gdy są z tym problemy, czasami konieczne jest podjęcie decyzji o wytoczeniu powództwa o alimenty. W takiej sytuacji, bądź w sporze o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego musi jednak dowodzić, że nie jest w stanie sam się utrzymać.

16.01.2021

I prezes SN pyta prawników o sytuację w KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zwróciła się o opinię prawną w związku z sytuacją w Krajowej Radzie Sądownictwa, aby działać na podstawie obiektywnej wykładni przepisów - poinformował rzecznik prasowy SN sędzia Aleksander Stępkowski. Chodzi o odwołanie przewodniczącego i rzecznika Rady.

15.01.2021

Nie uchylać immunitetów - apel kolegium SN do prof. Manowskiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolegium Sądu Najwyższego wydało dwie uchwały, podjęte na posiedzeniu 18 grudnia 2020 r. skierowane do pierwszej prezes SN Małgorzaty Manowskiej, o doprecyzowanie zakresu zabezpieczenia ustanowionego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 8 kwietnia 2020 r. Chodzi o powstrzymanie się przez Izbę Dyscyplinarną od uchylania immunitetów sędziom.

15.01.2021

Wydało się - ta KRS wszystko może

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dla naszego państwa i jego obywateli nie ma większego znaczenia, czy Krajową Radą Sądownictwa kierować będą panowie Mazur i Mitera, czy ktoś inny z tego grona. Jedynym pożytkiem z przeprowadzonej tam rewolucji kadrowej jest ujawnienie, co oni sami naprawdę myślą i jak traktują swoją pracę w tym organie. I nie jest to wzór z państwa prawa.

15.01.2021

Rusza czwarta edycja konkursu Adwokatka Roku - tym razem 2020

Prawnicy

Począwszy od 15 stycznia do 15 lutego 2021 r. można zgłaszać kandydatury adwokatek, które w roku 2020 wykazały się osiągnięciami w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawodowej, widocznym zaangażowaniem w prace samorządu adwokackiego, a także inną aktywnością, w tym społeczną lub naukową. Rok temu zmieniono nazwę konkursu z Kobiety Adwokatury na Adwokatkę Roku.

15.01.2021

KRS: Przewodniczący i rzecznik odwołani z funkcji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała w czwartek o odwołaniu z funkcji przewodniczącego Rady sędziego Leszka Mazura (na zdjęciu) i rzecznika prasowego sędziego Macieja Mitery. Wniosek w tej sprawie złożył sędzia Marek Jaskulski. Za odwołaniem Mazura głosowało 13 członków Rady, dwóch było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

14.01.2021

Prokuratura ściga sędziów za wyrok w sprawie prokuratora - RPO mówi o bezprawnej ingerencji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął postępowanie karne w sprawie sędziów, którzy orzekali w sprawie przeniesienia prokuratora Mariusza Krasonia z Prokuratury Regionalnej w Krakowie do Prokuratury Rejonowej Wrocław-Krzyki. Zarzuca im przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych. A RPO widzi w tym przekroczenie zasady niezawisłości sędziów

13.01.2021

Sądownictwo administracyjne wymaga naprawy

Prawnicy Doradca podatkowy

Od lat ponad pięciu władza wiele mówi o naprawie wymiaru sprawiedliwości. Próbuje naprawić sądownictwo, ale niestety zabrała się za sądownictwo powszechne. Oczywiście stan sądownictwa powszechnego jest zły. Jest to zadanie bardzo trudne, a bez poważnego przygotowania, o którym zapomniano, skazane raczej na porażkę. Tymczasem całkowicie pomijane jest sądownictwo administracyjne

13.01.2021

SN: Konkurs na stanowiska sędziowskie w SO w Warszawie przeprowadzony wadliwie

Prawnicy

Sąd Najwyższy uchylił w części uchwałę Krajowej Rady Sadownictwa z 1 października ubiegłego roku w sprawie konkursu na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Zdaniem Izby Kontroli Nadzwyczajnej uchwała ta wymyka się spod kontroli sądowej, jest w pełni dowolna. Wątpliwości budzi zdawkowy sposób uzasadnienia, a kandydaci odrzuceni mieli wyższe kwalifikacje niż ci rekomendowani prezydentowi.

12.01.2021

Wiek komornika podstawą do odwołania? RPO też dostrzega problem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o zmianę, a konkretnie uchylenie przepisu, zgodnie z którym komornik zostaje obligatoryjnie odwołany ze zajmowanego stanowiska, jeżeli ukończył 65 rok życia. Obniżenie wieku emerytalnego komorników z 70 do 65 lat było jednym z elementów reformy obowiązującej od 1 stycznia 2019 r.

11.01.2021

Dyskryminowany jak komornik? Wiek nie powinien być podstawą do odwołania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, komornik zostaje obligatoryjnie odwołany ze zajmowanego stanowiska, jeżeli ukończył 65 rok życia. Obniżenie wieku emerytalnego komorników z 70 do 65 lat było jednym z elementów reformy obowiązującej od 1 stycznia 2019 r. I budzi nadal duże wątpliwości w tym środowisku zawodowym, także ze względu na niezgodność z prawem unijnym.

04.01.2021

Rozprawa online to nie impreza - powaga musi być zachowana

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Piżama, niedopięta toga, wino na biurku czy tropiki w tle - są rzeczy, które w czasie rozprawy online zwyczajnie nie uchodzą. Mogą się też zakończyć przykrymi konsekwencjami dla adwokata lub radcy prawnego, bo tak jak na zwykłej rozprawie - ma on zachować powagę w stosunku do sądu. Co więcej, na barkach prawnika spoczywa odpowiedzialność za zachowanie klienta.

02.01.2021

Legislacja w 2020 - chaos i dalsze obniżanie jakości prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Poprawmy prawo

Posłowie w 2020 r. pracowali dużo, bardzo szybko, lecz nieefektywnie. Ich aktywność przejawiała się głównie w składaniu szybkich, niestarannych projektów ustaw - często wielokrotnie potem poprawianych. Uchwalono 138 ustaw w czasie 53 dni obrad, a najwięcej - aż 23, dotyczących zdrowia. W dalszej kolejności były to ustawy o emeryturach i rentach. Aż 51 posłów nie zabrało przez cały rok głosu.

31.12.2020

NSA tłumaczy zasady kierowania spraw na posiedzenia niejawne

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Naczelny Sąd Administracyjny zapewnia, że nie działa automatycznie. Sędziowie przesyłają stronom bądź ich pełnomocnikom z odpowiednim wyprzedzeniem informacje o przeniesieniu sprawy na posiedzenie niejawne. Wskazują jednocześnie na możliwość przedstawienia stanowiska w sprawie w formie pisemnej. NSA przygotowuje się także do prowadzenia rozpraw w trybie zdalnym.

29.12.2020

Sąd powinien zawieszać w czynnościach podejrzanego prawnika - RPO chce zmiany w prawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To sąd powinien decydować o zawieszeniu w czynnościach podejrzanego adwokata lub radcy prawnego. Obecnie w śledztwie decyduje o tym prokurator, a sąd tylko wtedy, gdy już trwa proces. Tymczasem takie sprawy wymagają rzetelnej oceny, niezależnego organu - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się do senackiej Komisji Ustawodawczej o odpowiednią zmianę prawa.

29.12.2020

Św. Mikołaj prawnika obdarować może, chyba że ten reprezentuje jego przeciwnika

Prawnicy

Święta to czas prezentów, a prawnicy jak wszyscy na prezent od św. Mikołaja zasługują. Tyle że część upominków może się okazać niedźwiedzią przysługą - bo jeśli są drogie trzeba się z nich rozliczyć, a podarowane przez przeciwną stronę są zdecydowanie wątpliwe etycznie. Jak nie potknąć się na czekoladkach? Podstawą jest umiar i zdrowy rozsądek.

24.12.2020

Kancelaria DZP wspierała PLL LOT w sprawie zgody na pomoc publiczną

Prawnicy Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Kancelaria DZP doradzała Polskim Liniom Lotniczym LOT S.A. przy uzyskaniu pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej pomoc publiczną w wysokości 2,9 miliarda złotych oraz przy dokumentacji dotyczącej dokapitalizowania Spółki i pozyskania finansowania dłużnego określonego w tej decyzji.

23.12.2020

W NSA hurtowe rozpoznawanie spraw, a skarżący poszkodowani

Prawnicy

Sądy administracyjne postawiły na rozpoznawanie spraw w trybie niejawnym, bez udziału stron. I niekiedy hurtowo, nawet po 150 dziennie. Sąd nie może zadać im pytań, a one nie mają szansy odpowiedzieć. Sprawy podatkowe, nieruchomościowe i inne "urzędowe" rozpoznawane są w gabinetach, bo tak nakazują rozporządzenia anty-covidowe. Ogranicza to prawo do sprawiedliwego procesu

23.12.2020