SN uchyla uchwałę KRS o przejściu sędziego w stan spoczynku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Interes wymiaru sprawiedliwości nie może być sprzeczny ze słusznym interesem sędziego do skorzystania z przewidzianej ustawą możliwości dalszego pełnienia służby sędziowskiej po osiągnięciu ustawowego wieku przejścia w stan spoczynku, w sytuacji gdy spełnia wszystkie wskazane w ustawie wymogi formalne - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego i uchyliła uchwałę KRS.

18.02.2021

Prof. Wierczyński: Zmiany na liście czasopism bezprawne, kiedyś do cofnięcia

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Dopisując bez konsultacji z Komisją Ewaluacji Nauki nowe pozycje do listy czasopism punktowanych, lub podnosząc niektórym punktację, minister złamał prawo. Te decyzje będą zapewne kiedyś anulowane, a już teraz mogą trafić do prokuratury - mówi dr hab. Grzegorz Wierczyński, prof. UG, przewodniczący Zespołu do spraw Punktacji Czasopism Naukowych Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

18.02.2021

Koronawirus zamyka sądy dla obywateli - na szali prawa konstytucyjne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Epidemia i związane z nią obostrzenia uderzyły w sądy i choć zaległości są różne, w poszczególnych rejonach Polski, już teraz sięgają wielu miesięcy. Resort sprawiedliwości stawia więc na posiedzenia niejawne i rozprawy online, czemu przyklaskuje wielu sędziów. Adwokaci i radcy prawni alarmują jednak, że obywatel znów staje się w sądzie petentem i to z mocno ograniczonymi prawami.

17.02.2021

Rozpoczyna się 12 edycja Kongresu Prawników Spółek Giełdowych SEG

Prawnicy Spółki Prawo gospodarcze

Na zagadnieniach istotnych z punktu widzenia działów prawnych spółek giełdowych skoncentrowany będzie XII Kongres Prawników Spółek Giełdowych SEG, który rozpocznie się 16 lutego pod patronatem Prawo.pl. W tym roku trzydniowy kongres odbędzie się wyjątkowo w wersji online. Dla uczestników w przyszłym tygodniu zaplanowano też cykl webinariów.

16.02.2021

Adwokat Gąsiorowska: Trzeba z rozsądkiem korzystać ze strasburskiego orzecznictwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wciąż jest w Polsce problem z rozumieniem Konwencji jako aktu, który jest częścią naszego prawa, ani wyższego ani niższego niż prawo krajowe i Konstytucja. Wciąż uczymy prawa „blokami” - krajowe jako pierwsze, a potem gdzieś tam kilka słów o odległym Strasburgu - mówi adwokat Monika Gąsiorowska. I dodaje, że prawnicy prowadzący sprawy przed ETPC odrabiają tę lekcję w praktyce.

12.02.2021

Trwa batalia o e-doręczenia pism procesowych, a w tle dyskusja nad cyberbezpieczeństwem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Adwokaci i radcy prawni wespół walczą o zmiany w proponowanych przepisach dotyczących e-doręczeń. W tle jednak pojawia się coraz więcej głosów, że powinni zmienić też podejście do bezpieczeństwa przesyłanych danych - tak był chronić klientów i siebie samych choćby w zakresie tajemnicy zawodowej. Bo choć maila większość z nich ma, nadal z trudem poruszają się w meandrach "sieci".

11.02.2021

Rzecznik dyscyplinarny ma kolejne zarzuty wobec sędziów Juszczyszyna i Żurka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sędziów poinformował o skierowaniu do sądu dyscyplinarnego wniosków z kolejnymi zarzutami wobec m.in. sędziów Waldemara Żurka (fot.) i Pawła Juszczyszyna. Pierwszemu zarzuca niezapłacenie podatku od zakupu ciągnika rolniczego, a drugiemu m.in. przypisywanie sobie nienależnych kompetencji i jazdę z prędkością 101 km na godzinę w terenie zabudowanym.

10.02.2021

Sędzia Tuleya po raz drugi nie stawił się w prokuraturze

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Sędzia Igor Tuleya z warszawskiego Sądu Okręgowego nie stawił się w środę na ponowne wezwanie do Prokuratury Krajowej, gdzie miał być przesłuchany w charakterze podejrzanego o naruszenie tajemnicy postępowania przygotowawczego. Przed budynkiem prokuratury odbyła się pikieta poparcia dla Tulei.

10.02.2021

Izba Dyscyplinarna: Adwokat chciał zamknąć usta ofierze księdza, proces toczy się od nowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrok w sprawie zawieszonego na trzy lata adwokata Michał K. z Oławy uchyliła Izba Dyscyplinarna SN, aby rzetelnie wyjaśnić sprawę. Obwiniony jako pełnomocnik archidiecezji wrocławskiej dążył do reprezentowania w tym samym czasie i poszkodowanego i pozwanej instytucji. Sąd dyscyplinarny uznał jego winę. Ale po złożonej kasacji Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła wyrok

10.02.2021

Dr Olężałek: Pandemia pretekstem do wprowadzenia jednoosobowego orzekania w apelacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie dość że posłowie chcą na czas epidemii wprowadzić rozpatrywanie w sądach apelacyjnych spraw w składach jednoosobowych, to tę kontrowersyjną zmianę zamierzają uchwalić jako podwójną "wrzutkę" - covidowa zmiana w kodeksie karnym trafi do ustawy o zwalczaniu terroryzmu - pisze adwokat dr Mariusz Olężałek. I zastanawia się, czy ktoś jeszcze panuje nad taką legislacją.

10.02.2021

Skutek e-doręczeń jednak po 14 dniach? Samorządy adwokatów i radców zabiegają o zmianę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Propozycje wprowadzenia e-doręczeń ze skutkiem natychmiastowym budzą duże zastrzeżenia i radców prawnych i adwokatów. W ich ocenie rozwiązaniem mogłoby być wydłużenie go do 14 dni. Taki postulat przedstawili wiceminister sprawiedliwości Annie Dalkowskiej radca prawny Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych i adwokat Rafał Dębowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej.

08.02.2021

Nowy szef KRS deklaruje pracę przy otwartej kurtynie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przygotuję raport w sprawie organizowania prac komisji Krajowej Rady Sądownictwa i będzie on dostępny publicznie, może już w marcu - zapowiedział nowy przewodniczący KRS Paweł Styrna. To spór o sposób rozliczania udziału członków Rady w posiedzeniach komisji był jedną z przyczyn odwołania poprzedniego przewodniczącego Leszka Mazura.

06.02.2021

Prawnik w social mediach - FB i LinkedIn to mus, Instagram i TikTok do rozważenia

Prawnicy Nowe technologie

Eksperci i sami prawnicy nie mają wątpliwości, że nieobecność w mediach społecznościowych po prostu się nie opłaca. Pomagają zbudować markę, zdobyć rozpoznawalność i klientów, ale też zaprzyjaźnić się z nimi, zwłaszcza w czasie pandemii. Prowadzenie konta, zwłaszcza w kilku portalach, zajmuje czas, ale zwykle zwraca się z nawiązką. Trzeba jednak wiedzieć co, gdzie i dlaczego publikować.

06.02.2021

Senat - trwa analiza uwag do projektu ustawy o KRS po wysłuchaniu publicznym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezentacja projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa odbyła się w piątek 5 lutego br. Połączone senackie Komisje Ustawodawcza i Praw Człowieka Praworządności i Petycji rozpoznawały uwagi zgłoszone w trakcie wysłuchania publicznego. Dotyczyły one głównie wygaszania kadencji członków Rady oraz statusu sędziów rekomendowanych na stanowiska w wadliwym trybie.

05.02.2021

Prof. Gersdorf: Miła nagroda, ale okoliczności przykre

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Bardzo mnie cieszy i napawa dumą przyznany mi holenderski Medal Gezów. Ale martwić musi, że to prestiżowe wyróżnienie, przyznawane od 1987 r. osobom lub organizacjom za walkę o demokrację i przeciwko dyktaturom, rasizmowi i dyskryminacji, po raz pierwszy otrzyma osoba walcząca o przestrzeganie praw człowieka w Unii Europejskiej - mówi prof. Małgorzata Gersdorf,

05.02.2021

Neo-KRS do reformy, likwidacja Izby Dyscyplinarnej - Senat przygotowuje projekt

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W piątek 5 lutego senacka Komisja Ustawodawcza zajmie się projektem ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Senatorowie proponują w nim odejście od zasady wyboru sędziowskich członków KRS przez Sejm. Ma to być realizacją wyroku TSUE i uchwały trzech Izb SN z 23 stycznia 2020 r. Resort sprawiedliwości jest przeciwny regulacji, prawnicy z PAN i Fundacji Helsińskiej widzą konieczność zmian.

04.02.2021

SN: Kasacja radcy prawnego nie będzie przyjęta, gdy podważa skład sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przewodniczący Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Krajowej Izby Radców Prawnych w Warszawie zasadnie - zdaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - odmawia przyjęcia kasacji, które podważają obsadę składu sądu orzekającego. Według Izby wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca 2019 r. przesądza o tym, że sędziowie tej Izby zostali wybrani zgodnie z prawem.

04.02.2021

Billboard kusi adwokatów, ale spierają się o kształt zmian

Prawnicy Rynek i konsument

Pandemia zdecydowanie zwiększyła konkurencję na rynku usług prawnych. Adwokaci radzą sobie jak mogą, czasem naciągając zasady etyki. Część z nich mówi, że czas odejść od zakazu reklamy, bo utrudnia skuteczne informowanie o praktyce. Inni podkreślają jednak, że wolna amerykanka może się środowisku odbić czkawką, a adwokat na billboardzie niekoniecznie przyciągnie klientów.

03.02.2021

Zawiesić sędziego, czyli ukarać bez sądu

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawieszenie w czynnościach sędziego oznacza, że nie może on orzekać, wszystkie rozpoczęte sprawy musi oddać innemu sędziemu, co w procesach karnych praktycznie oznacza rozpoczęcie procesu od początku. Nie wlicza się tego okresu do wysługi lat ani do awansu, do tego zwykle obniżane jest uposażenie. Zawieszenie może trwać bezterminowo i może być rodzajem prewencji, ale też represji.

03.02.2021

Holenderska nagroda praw człowieka dla Małgorzaty Gersdorf

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Była pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf została laureatką holenderskiej nagrody praw człowieka. Po raz pierwszy Medal Gezów, prestiżowe holenderskie wyróżnienie jest przyznawane od 1987 r. osobom lub organizacjom za walkę o demokrację i przeciwko dyktaturom, rasizmowi i dyskryminacji, otrzyma osoba walcząca o przestrzeganie praw człowieka w UE.

02.02.2021