- Hodowcy psów rasowych powinni mieć swobodę m.in. w wyborze ilości stowarzyszeń kynologicznych, do których chcą należeć oraz imprez przez nich organizowanych. Żaden związek nie powinien nadużywać swojej pozycji i formułować postanowień w statutach oraz regulaminach tak, aby utrudniały one działalność innych organizacji – mówi cytowany w komunikacie Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
UOKiK kwestionuje statut kynologów
Jego wątpliwości dotyczą praktyk stosowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce - najstarszą w Polsce organizację zrzeszającą hodowców psów rasowych, należącą do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI - Federation Cynologique International). Chodzi o następujące zakazy przewidziane w statucie związku:
- Uczestnictwa jego członków w innych organizacjach kynologicznych, z którymi nie współpracuje Związek Kynologiczny w Polsce lub FCI.
- Prowadzenia przez członków hodowli w ramach innych stowarzyszeń oraz uczestnictwa w imprezach (np. wystawach, zawodach czy szkoleniach) przygotowywanych przez organizacje, które nie współpracują ze związkiem lub FCI.
- Uczestnictwa sędziów współpracujących ze związkiem w imprezach stowarzyszeń nieuznawanych przez FCI.
W ocenie UOKiK, takie działania mogą utrudniać nabywanie psów rasowych w celach hodowlanych przez członków innych stowarzyszeń, pomniejszać przychody tych organizacji oraz ograniczać konkurencję na szeroko pojętym rynku organizacji hodowli psów rasowych.
Przeczytaj także: Albo biznes, albo darowizna. Mylenie pojęć może być kosztowne
Związki i stowarzyszenia a UOKiK
UKOiK zaznacza, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Dopiero w przypadku potwierdzenia zastrzeżeń, organ rozpocznie postępowanie antymonopolowe, stawiając zarzuty konkretnym podmiotom. Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu.
Sprawa jest przykładem na to, że prawo konkurencji dotyczy też branżowych związków i stowarzyszeń. W ocenie UOKiK, są one przedsiębiorcami, jeśli prowadzą działalność gospodarczą. W przeszłości postępowania prowadzone przez urząd dotyczyły m.in. Okręgowej Izby Aptekarskiej oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Czytaj w LEX: Ugoda w sprawie odwołania do sądu ochrony konkurencji i konsumentów >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.