SN: Nie można zakazać dostępu do akt obwinionemu prokuratorowi

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zgodziła się z zastrzeżeniem Naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, że udostępnienie dokumentów obrońcy i obwinionemu o popełnienie przestępstwa prokuratorowi utrudni prowadzenie śledztwa. Według SN dostęp do dowodów nie zakłóci postępowania w sprawie uchylenia immunitetu i ustalenia czy został popełniony czyn zabroniony.

15.12.2020

Sposób młodych prawników na sukces? Języki, specjalizacja, niekończący się rozwój

Prawnicy Małe i średnie firmy Koronawirus

Konkurencja i przepełnienie rynku prawnego samo w sobie jest wyzwaniem dla prawników zaczynających kariery. W tym roku dodatkowo utrudnia to wszędobylski koronawirus. Ci spośród "młodych", którzy nie trafili do dużych graczy, szukają szansy w butikowych kancelariach, specjalizujących w wąskich obszarach - od spraw rodzinnych, poprzez wsparcie dla przedsiębiorców, aż po gry komputerowe.

15.12.2020

Monika Gebel: Nowe technologie z prawnikami już zostaną

Prawnicy

Odnalezienie się na rynku prawniczym to wypadkowa wielu kwestii - dużo zależy od lokalnych potrzeb, od zmieniających się przepisów, ale także od klientów i problemów, z którymi się borykają. Na pewno jednak koronawirus wymaga od prawnika umiejętności dostosowania się do nowych - zdalnych - sposobów komunikacji i to z nami już pozostanie - mówi Prawo.pl adwokat Monika Gebel z kancelarii Baker McKenzie.

15.12.2020

Strasburg: Wolność wypowiedzi sędziego nie jest nieograniczona

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sankcja dyscyplinarna dla sędzi - autorki artykułu prasowego, w którym ostro i nie przebierając w słowach skrytykowała przewodniczącą rumuńskiego Sądu Najwyższego, w tym odniosła się do jej życia prywatnego - nie stanowiła naruszenia prawa do wolności słowa - uznał w niedawnym orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka.

14.12.2020

Liczy się aktywność i specjalizacja - COVID nie rozpieszcza, prawnicy walczą o przetrwanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wiosenny lockdown dał się kancelariom mocno we znaki i choć - mimo czarnych wizji - sytuacja wydaje się nie być aż tak zła, wielu prawników musiało znaleźć sposób na siebie. Mniej jest dla nich obecnie ofert pracy, a pandemia przyspieszyła decyzje kadrowe i restrukturyzacje. Przetrwają ci, którzy najlepiej dostosują się do nowej rzeczywistości. Już jutro o 14.00 debata z prawnikami o kancelariach w kryzysie - tuż przed galą konkursu Rising Stars.

14.12.2020

SN kontynuuje postępowanie przeciwko sędziemu oskarżonemu o zbrodnię komunistyczną

Prawo karne Prawnicy

Instytut Pamięci Narodowej nie ustaje w ściganiu sędziów stanu wojennego, skazujących opozycjonistów na kary pozbawienia wolności. Oskarża się ich o zbrodnię komunistyczną, która jak zbrodnie przeciwko ludzkości - nie ulega przedawnieniu. Tym razem 11 grudnia br. Izba Dyscyplinarna SN nie zgodziła się na zawieszenie postępowania wobec sędziego tego sądu w stanie spoczynku.

12.12.2020

Misja sędziego rodzinnego – ochrona słabszych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Tak jak rodzice nie marzą o udziale w sprawie o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, tak żaden nastolatek nie chce trafić do sądu w sprawie o demoralizację. Czasami jednak kontakt z sędziami rodzinnymi okazuje się bezcenny – z trudnej sytuacji rodzinnej udaje się wyjść na prostą. Warto pamiętać o roli sądu rodzinnego – wskazują eksperci.

12.12.2020

Adwokat Baszuk: Za wulgaryzmy na transparentach - mandat, a za prawdę - nie

Prawo karne Prawnicy

Osoby piastujące funkcje publiczne narażone są na osąd opinii publicznej i muszą liczyć się z krytyką. To zjawisko naturalne w państwie demokratycznym. Taka krytyka jest społecznie pożądana. Jeżeli podjęta jest w interesie publicznym, jeśli ma cechy rzeczowości, nie przekracza granic potrzebnych do osiągnięcia społecznego celu – jest chroniona przez prawo - twierdzi adwokat Radosław Baszuk,

12.12.2020

Adwokatura i komornicy dostaną narzędzia do przeprowadzenia wyborów

Prawnicy

W autopoprawce do kolejnej nowelizacji ustawy antycowidowej znalazły się przepisy na które z utęsknieniem czeka adwokatura. Mają one umożliwić jej zakończenie wyboru nowych władz samorządowych, co skutecznie zablokował koronawirus. NRA ma mieć możliwość określenia regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu. Podobne rozwiązanie zaproponowano dla Krajowej Rady Komorniczej.

10.12.2020

Sędziowie nadal z immunitetami? Izba Dyscyplinarna uchyla je na podstawie wadliwych przepisów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna SN budzi zastrzeżenia od początku funkcjonowania. Mimo że sprawą jej niezależności zajmuje się TSUE, nadal rozpatruje sprawy, w tym uchyla immunitety sędziom i prokuratorom. Dodatkowo - jak wskazują prawnicy - w przepisach jest luka, która powoduje, że uprawomocnienie znacznej części takich decyzji może być wątpliwe. Problem dostrzegają też orzekający w niej sędziowie.

10.12.2020

Młodzi prawnicy, by odnieść sukces, powinni otworzyć się na nowe technologie

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Prawnik programista? Dlaczego nie. By w dzisiejszych czasach odnieść sukces w zawodzie prawniczym nie można się bać nowych aplikacji i narzędzi informatycznych. Warto je testować, a także samodzielnie tworzyć nowe. Mimo to, wielu prawników nie potrafi w pełni wykorzystać nawet możliwości Offica.

09.12.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Sędzia nie zniesławił adwokata przy uzasadnieniu orzeczenia

Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zgodziła się na uchylenie immunitetu sędziemu, który został posądzony o zniesławienie i znieważenie pełnomocnika podczas wygłaszania ustnych motywów wyroku. Adwokat nie udowodnił, że sędzia pod pozorem dokonywania czynności służbowych zmierzał swoją wypowiedzią do poniżenia pokrzywdzonego w opinii publicznej - dodał SN.

09.12.2020

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN poparła wyrok Izby Pracy wbrew stanowisku prokuratora

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

„Wewnętrzne” naruszenie kompetencji Izb w Sądzie Najwyższym nie mogło powodować unieważnienia zaskarżonego orzeczenia Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w sprawie dalszego zajmowania stanowiska sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego - tak orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i oddaliła kasację Prokuratora Generalnego.

09.12.2020

W dobie koronawirusa kancelarie zaciskają pasa i szukają sposobów na działalność

Prawnicy

Obostrzenia w sądach, opóźnienia i zrzucanie spraw z wokand, problemy finansowe klientów, także przedsiębiorców - rykoszetem uderzają w prawników. Nawet ci, którzy bez większych problemów przeszli przez wiosenny lockdown, teraz mocniej zaciskają pasa. W gorszej sytuacji są mniejsi gracze, w lepszej ci, których oferta jest szersza.

09.12.2020

Jacek Saramaga: Papierowe akta to największa bolączka sądu w czasie pandemii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Akta mamy wciąż w formie papierowej. I to jest w tym momencie największa bolączka. Wszystkie orzeczenia, czy nawet zarządzenia muszą być wydawane w tradycyjnej formie i wszywane do akt sprawy. Bez pełnej digitalizacji akt nie widzę możliwości poprawy sytuacji w tym zakresie – mówi Jacek Saramaga, prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

09.12.2020

Parafianowicz: Syty głodnego nie zrozumie - czas przewietrzyć adwokaturę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura zmaga się z wieloma problemami, a obecne władze samorządu reagują na rzeczywistość w niewystarczający sposób, skupiając się choćby na nośnej przed każdymi wyborami samorządowymi - promocji marki, którą adwokaci już i tak w społeczeństwie mają. Muszą się za to zmagać z konkurencją, przesyceniem rynku czy utrudnieniami w sądach - mówi adwokat Joanna Parafianowicz,

07.12.2020

19 grudnia odbędzie się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury

Prawnicy

Celem Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury jest przyjęcie zmian w regulaminie zgromadzeń izb adwokackich i krajowego zjazdu, który zaplanowano na marzec. Chodzi m.in. o zasady zwoływania, organizacji i przebiegu obrad, a także trybu wyborów do organów izb adwokackich i organów adwokatury w stanie zagrożenia epidemicznego lub w stanie epidemii.

05.12.2020

Prof. Wiliński: Ruchy kadrowe osłabiły niezależność sądów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nośne hasła dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości kończą się głównie na wymianie kadrowej. W ostatnich latach cała zapowiadana reforma na tym się w istocie skupiła. Nie ma wymiany niekompetentnych i niedoświadczonych osób na kierowniczych stanowiskach w sądach na osoby kompetentne i doświadczone - uważa prof. Paweł Wiliński

04.12.2020

W dobie koronawirusa aplikantom o pracę niełatwo - wraca pytanie o zgody dziekanów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta

Koronawirus wiele zmienia na rynku prawniczym. Dużo kancelarii adwokackich poniosło straty, co odbija się i na aplikantach, którym coraz trudniej się utrzymać. Tymczasem na własną działalność gospodarczą, czy pracę nawet tymczasową w innym zawodzie muszą dostać zgodę dziekana. Część prawników uważa, że czas rozważyć zmiany, inni że zgoda nadal powinna być wymagana.

04.12.2020

Środki zapobiegawcze wobec adwokata Giertycha uchylone przez sąd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy w Poznaniu uchylił środki zapobiegawcze zastosowane przez prokuraturę wobec Romana Giertycha w związku ze śledztwem w sprawie nieprawidłowości w spółce Polnord. Poinformował o tym w czwartek obrońca adwokata po zakończeniu niejawnego posiedzenia. - Sąd w całości podzielił argumentację obrońców adwokata, Roman Giertych nie jest podejrzanym - stwierdził Jakub Wende.

03.12.2020