UE: Pieniądze za praworządność, czyli za niezależne sądy

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Przejrzysty, odpowiedzialny, demokratyczny i pluralistyczny proces stanowienia prawa, pewność prawna, zakaz arbitralności władzy wykonawczej, skuteczna ochrona sądowa, w tym dostęp do wymiaru sprawiedliwości, zapewniane przez niezawisłe i bezstronne sądy - tak m.in. zdefiniowana jest praworządność w przyjętym w poniedziałek rozporządzeniu dotyczącym warunkowości w budżecie UE.

17.11.2020

Kancelaria Kopeć Zaborowski po raz trzeci nominowana przez "The Lawyer"

Rynek

Kancelaria Kopeć Zaborowski została wyróżniona już po raz trzeci z rzędu, uzyskując nominację w kategorii European Specialist Law Firm of the Year (specjalistyczna kancelaria w Europie), wyróżniając się w takich obszarach jak prawo karne gospodarcze z naciskiem na white collar crime.

17.11.2020

Zjazd adwokatury w marcu, coraz więcej kandydatów na prezesa

Prawnicy

Adwokaci Joanna Parafianowicz, Przemysław Rosati, prof. Maciej Gutowski, dziekan ORA w Poznaniu i Jarosław Zdzisław Szymański, dziekan ORA w Łodzi to dotychczasowi, potwierdzeni kandydaci na stanowisko prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Nadal trwa oczekiwanie na deklarację dotychczasowego prezesa Jacka Treli, który oficjalnie doniesień o tym, że "stanie w szranki" nie potwierdza.

17.11.2020

"Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2020" - Kapituła wskazała 35 prawników

Prawnicy

Od praw człowieka poprzez nowe technologie, rynek gier, arbitraż, prawo medyczne i ochronę zabytków - obszary zainteresowań 35 młodych prawników nominowanych przez Kapitułę konkursu "Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2020" są różnorodne. 15 grudnia, podczas gali konkursowej, ogłoszonych zostanie dziesięciu finalistów oraz pięciu laureatów nagród specjalnych.

17.11.2020

Sędzia Piotr Schab nowym prezesem Sądu Okręgowego w Warszawie

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych, został powołany przez ministra sprawiedliwości na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. Zastąpi tym samym prezes Joannę Bitner, która zrezygnowała w ubiegłym tygodniu. Schab jest też od maja sędzią sądu apelacyjnego.

16.11.2020

Odwołanie od wyników egzaminu radcowskiego i notarialnego - zdalnie

Prawnicy Koronawirus

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić rozporządzenia dotyczące odwołań od wyniku egzaminu radcowskiego i notarialnego, tak by mogły być rozpatrywane na posiedzeniu zdalnym. To - jak uzasadnia - podyktowane jest szczególną sytuacją i rozprzestrzenieniem się na terenie całej Polski koronawirusa.

16.11.2020

UE: Jest oficjalna zapowiedź polskiego weta budżetu i funduszu odbudowy

Administracja publiczna Prawo europejskie

Stały przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej na spotkaniu ambasadorów przedstawił stanowisko, że akceptacja dla budżetu UE i funduszu odbudowy wymaga jednomyślnej zgody na wszystkie elementy tego pakietu. To kolejna deklaracja, że polski rząd zamierza zawetować te dokumenty. Tymczasem ambasadorowie zatwierdzili tekst rozporządzenia ws. uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności

16.11.2020

Minister sprawiedliwości naciska na premiera w sprawie weta do budżetu UE

Administracja publiczna Prawo europejskie

Teraz jest ten moment, kiedy Polska może zgłosić weto w sprawie budżetu UE - stwierdził w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Powiedział, że jest przekonany, że weto zostanie zastosowane. I podkreślił, że brak weta oznaczałby całkowitą utratę zaufania do premiera "z wszelkimi tego konsekwencjami".

16.11.2020

COVID zmienia Dzień Otwarty Notariatu - w tym roku "e" i "tele" porady

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem – to temat przewodni 11. edycji Dnia Otwartego Notariatu. W sobotę 28 listopada br. w godzinach 10-16 notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych – zarówno telefonicznie, mailowo, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych.

16.11.2020

Doręczenie komornicze do poprawki - ministerstwo ma już propozycje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości chce, by w postępowaniach nieprocesowych - czyli m.in. spadkowych - doręczenia komornicze nie były obligatoryjne. To przewodniczący miałby decydować, którą forma ma być zastosowana - tradycyjna czy przez komornika. Prawnicy przyznają, że to krok w dobrym kierunku, bo zmniejszy koszty i przyspieszy sprawę tam, gdzie jest np. wielu uczestników.

16.11.2020

Zbycie udziału w spadku sposobem na uniknięcie uciążliwej procedury

Wymiar sprawiedliwości

Obowiązujące przepisy dają spadkobiercy, któremu przysługuje określony udział w spadku możliwość rozporządzania nim wedle swojego wyboru. Podobnie jest z udziałem w poszczególnym przedmiocie wchodzącym w skład spadku. To z kolei może być dobrym sposobem na uniknięcie uczestnictwa w uciążliwym i wieloletnim postępowaniu spadkowym, ale są pewne warunki.

15.11.2020

Koronawirus blokuje sądy i zachęca do... e-sądów

Wymiar sprawiedliwości

Coraz więcej i coraz poważniejszych spraw trafia w czasie pandemii do elektronicznych sądów polubownych. Ultima Ratio szacuje, że średnia wartość przedmiotu sporu w przypadku tych rozpatrywanych przez jego arbitrów wzrosła o 1000 proc., do 103 tysięcy złotych. Zwiększa się też liczba zwolenników e-arbitrażu wśród adwokatów i radców.

14.11.2020

Rozprawy cywilne w Sądzie Najwyższym już w trybie zdalnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska wydała zarządzenie o przeprowadzaniu zdalnie rozpraw na podstawie kodeksu postępowania cywilnego od 12 listopada br. Zmiany te są związane ze stanem epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 na terytorium Polski.

13.11.2020

Fundacja Helsińska i samorządy prawnicze chcą przesłuchania kandydatów do ETPC

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dla zapewnienia transparentności i przejrzystości procedury wyłaniania na etapie krajowym kandydatów na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka konieczne jest stworzenie możliwości ich publicznego przesłuchania - napisały do marszałków Sejmu i Senatu, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Radców Prawnych.

13.11.2020

Państwo i Prawo nagrodziło najlepsze habilitacje i doktoraty

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Publikacje Macieja Zachariasiewicza pt. "Klauzula porządku publicznego jako instrument ochrony materialnoprawnych interesów i wartości" i Joanny Kruszyńskiej-Kola pt. "Ratio przedawnienia. Dylematy europejskiej tradycji prawnej, w świetle historyczno-porównawczej analizy prawa francuskiego i polskiego", otrzymały pierwsze nagrody w tegorocznej edycji konkursu Państwa i Prawa.

13.11.2020

Kuratorzy też boją się koronawirusa - apel o lepszą ochronę

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Koronawirus nie odpuszcza, Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych wystąpił więc do prezesów sądów o wydanie zarządzeń minimalizujących narażanie kuratorów na bezpośrednie zagrożenie utraty zdrowia i życia. Chodzi przede wszystkim o prace w terenie, od początku epidemii kuratorzy alarmują, że właśnie w takich sytuacjach są szczególnie narażani na zakażenie.

13.11.2020

Jak nie Sejmem, to Dziennikiem Ustaw - rząd kreuje kłopoty legislacyjne i bezprawnie je rozwiązuje

Wymiar sprawiedliwości

Pisanie ustaw na kolanie, przyjmowanie ich w kilka godzin, błędy w definicjach, wprowadzanie inną regulacją artykułów zaskarżonych do Trybunału Konstytucyjnego - lista grzechów legislacyjnych wzrasta z każdym miesiącem. Rząd posuwa się teraz o krok dalej i brakiem publikacji w Dzienniku Ustaw wstrzymuje niepasujące mu przepisy. A to - jak mówią prawnicy - ociera się już o Trybunał Stanu.

13.11.2020

Polski rząd oficjalnie grozi zawetowaniem unijnego budżetu

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polska oficjalnie zagroziła wetem unijnego budżetu, jeśli równolegle przyjęte zostanie rozporządzenie uzależniające wypłacanie unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności. Premier Mateusz Morawiecki przesłał w tej sprawie listy do liderów Unii Europejskiej.

12.11.2020

Coraz mniej rozpraw jawnych w Sądzie Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości

Coraz więcej spraw, które napływają do Sądu Najwyższego rozpoznawanych jest na posiedzeniach niejawnych, bez udziału pełnomocników stron i publiczności. Powodem jest choroba lub kwarantanna któregoś z sędziów wyznaczonych do składów, a także zwykła ostrożność wynikająca z rozszerzającej się pandemii wirusa COVID-19.

12.11.2020