Adwokaci nieoficjalnie podkreślają, że to najważniejsze wybory w adwokaturze, a to jak się zakończą będzie miało wpływ też na przebieg marcowego Krajowego Zjazdu Adwokatury - to podczas zgromadzenia izby adwokackiej wybierani są bowiem delegaci na KZA. Na dziekana ORA w Warszawie kandydują trzy osoby - dotychczasowy dziekan Mikołaj Pietrzak, adwokatka Agata Rewerska i adwokat dr Kamil Szmid. 

Z kolei na prezesa Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie kandydują dotychczasowy prezes dr Witold Kabański i adwokat Agnieszka Helsztyńska, a na Rzecznika Dyscyplinarnego  - adwokatka Anna Mika-Kopeć, oraz adwokaci Dawid Cupiał i dr Michał Piotr Jabłoński.

Czytaj: Pod koniec stycznia adwokaci z Warszawy zamierzają wybrać swoje władze>>

Nie tylko wybory, ważne uchwały

Podczas zgromadzenia rozpatrywanych będzie również aż 14 wniosków o podjęcie uchwały. Wśród nich są m.in. kwestie związane z transmisją i utrwalaniem w sposób zdalny posiedzeń rady adwokackiej - autorkami wniosku są adwokatki Agata Rewerska, Mariola Łakomska, Kamila Zagórska i mecenas Sławomir Szczerkowski, zmiany w adwokackich "dyscyplinarkach" - propozycja adw. dr Michała Jabłońskiego oraz sprawa, które budzi wśród adwokatów duże emocje czyli zniesienie zakazy wykonywania pracy na umowę. 

Temat wybija się w wyborczych dyskusjach. Uwypukliła go zresztą ankieta przeprowadzona z inicjatywy członków dotychczasowego prezydium ORA w Warszawie - Michała Fertaka i Katarzyny Gajowniczek-Pruszyńskiej. Wynika z niej, że blisko 90 proc. biorących w niej udział adwokatów i aplikantów chce podjęcia działań zmierzających do cofnięcia zakazu zatrudnienia na umowę o pracę. Tego typu rozwiązanie popiera zresztą m.in. adwokat Mikołaj Pietrzak.  

Czytaj w LEX: Funkcjonowanie kancelarii prawnej i środki prawne w praktyce w sytuacji stanu zagrożenia epidemicznego >

- Jestem przekonany, że dojrzeliśmy do momentu, w którym trzeba rozpocząć rozmowy na ten temat z innymi izbami i Naczelną Radą Adwokacką. Dzisiaj znajdziemy bardziej podatny grunt niż kilka lat temu, powołując się choćby na wyniki tej ankiety, które są jednoznaczne - mówi i dodaje, że tego rodzaju kwestie, które tak bardzo poważnie zmieniają postrzeganie zawodu i możliwości jego wykonania, wymagają by środowisko do nich dojrzało. - To czasem jest zmiana pokoleniowa, zmiana rynku, charakteru adwokatury i to są zjawiska, która muszą się nałożyć, by powstał swoisty moment konstytucyjny dla tak ważnych zmian. Tradycyjnie łączono z umową o pracę zagrożenie dla niezależności adwokackiej, która jest niezbędna, by efektywnie pomagać ludziom, bronić interesów naszych klientów -wskazuje w rozmowie z Prawo.pl. 

Czytaj: Adwokatura już z narzędziem do przeprowadzenia wyborów>>

Tylko zdalnie

Rozpoczynające się zgromadzenie będzie także nie lada wyzwaniem pod względem technologicznym. Ze względu na koronowirusa odbędzie się całkowicie zdalnie, także głosowania. Do udziały w zgromadzeniu uprawnionych jest ok. ... 6 tys. członków.

Możliwości wprowadziła m.in. nowelizacja ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, podpisana kilka dni temu przez prezydenta

Czytaj w LEX: Epidemia koronawirusa a funkcjonowanie kancelarii prawnej w praktyce - kompendium wiedzy >

Zgodnie z nią, to Naczelna Rada Adwokacka - nie jak obecnie wynika z przepisów KZA - określa sposób działania zgromadzeń izb adwokackich i Krajowego Zjazdu Adwokatury w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, a także sposób przeprowadzenia w tym okresie wyborów, o których mowa w ust. 1a, wyborów organów samorządu adwokackiego oraz wyborów osób pełniących funkcję w tych organach lub funkcję w samorządzie adwokackim. Zresztą adwokatura zaniepokojona przedłużającymi się pracami na przepisami zwołała w grudniu Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury - na którym przyjęto regulamin KZA i zgromadzeń.  

Zobacz w LEX: Szanse i ryzyka dla kancelarii obsługujących przedsiębiorstwa w dobie koronawirusa - nagranie z webinarium >

 

Ale zmiany dotyczą też słynnego art. 14ha, zgodnie z którym kolegialne organy samorządów zawodowych, a także ich organy wykonawcze oraz inne organy wewnętrzne mogą podejmować uchwały przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub w trybie obiegowym. Tyle że do ważności uchwały podjętej w takim trybie potrzebne jest powiadomienie wszystkich członków danego organu, o treści jej projektu i terminie oddania głosu oraz wzięcie udziału w głosowaniu co najmniej połowy członków tego organu. Przedstawiciele adwokatury wielokrotnie podkreślali, że te warunki mogą to być trudne do dotrzymania, szczególnie w przypadku zgromadzeń izb. 

Dodano ust. 1a, zgodnie z którym:

  • w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 zgromadzenia izby adwokackiej, o których mowa w art. 41 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2020 r. poz. 1651), oraz wybory odbywające się w ich trakcie, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze, mogą odbywać się w sposób, który nie wymaga obecności w tym samym miejscu uprawnionych do udziału, przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
  • i 1b, który takie same rozwiązania wprowadza dla posiedzeń Krajowej Rady Komorniczej, Krajowej Komisji Rewizyjnej i organów izb komorniczych oraz wyborów przeprowadzanych w ich trakcie. 

Co ważne zgodnie z przyjętymi przepisami wybory przeprowadzone w ten sposób i podjęte tak uchwały będą ważne bez względu na to, ile osób uprawnionych do głosowania wzięło w nich udział. - Wymóg powiadomienia o projekcie uchwały uważa się za spełniony w przypadku wysłania projektu na ostatni znany adres osoby uprawnionej, określony na podstawie właściwych przepisów samorządowych - wynika z przepisu.