Termomodernizacja dachu - jakie wydatki można odliczyć

PIT Doradca podatkowy Nieruchomości

Kwestia odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatków, które podatnik poniesie na docieplenie stropu nad najwyższą kondygnacją w domu - którego podatnik jest i będzie nadal właścicielem - w świetle najnowszego orzecznictwa wymaga dokładnego ustalania zakresu wykonanych prac.

31.08.2024

Fundacje rodzinne - w przepisach kluczowa jest stabilność

Doradca podatkowy Fundacja Rodzinna

Zaledwie po ponad roku od wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej Ministerstwo Finansów chce wprowadzić do niej zmiany "uszczelniające", m.in. opodatkowanie sprzedaży majątku fundacji przed upływem 15 lat. Prawnicy podkreślają, że celem fundacji ma być ochrona rodzinnego majątku na pokolenia, a jeśli przepisy mają spełniać ten cel, nie mogą być zmieniane w nieprzemyślany sposób dla doraźnych celów.

29.08.2024

WSA: Fiskus nie może obniżyć wynagrodzenia tymczasowego pełnomocnika szczególnego

Doradca podatkowy

Organ przyznał doradcy podatkowemu, który został wyznaczony tymczasowym pełnomocnikiem szczególnym, wynagrodzenie w obniżonej wysokości. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że obowiązujące przepisy nie dają do tego podstaw. W szczególności brak było możliwości zastosowania w drodze analogii regulacji, która na gruncie postępowania sądowo-administracyjnego przyznaje sądowi kompetencję do obniżenia wynagrodzenia wyznaczonemu pełnomocnikowi.

29.08.2024

Coraz więcej firm korzysta z innowacyjnych ulg

CIT PIT Doradca podatkowy

Ulgi na innowacyjne rozwiązania z roku na rok zyskują na popularności. Największym zainteresowaniem cieszy się niezmiennie ulga B+R, po którą w 2023 roku sięgnęło 3552 firm. Łącznie odliczyły ponad 9 mld zł, co oznacza wzrost o blisko 25 proc. Ponad 7 tys. podatników skorzystało z ulgi IP Box. Rośnie też liczba przedsiębiorców korzystających z nowych ulg – na robotyzację, ekspansję i prototyp - wynika z III edycji raportu firmy doradczej Grant Thornton „Ulgi na innowacje”.

28.08.2024

Prokurator poza zasięgiem oceny sądu administracyjnego i organów podatkowych

Ordynacja Doradca podatkowy

Mimo ugruntowanej w orzecznictwie krytyki dotyczącej wykorzystywania postępowań karnych skarbowych przez organy podatkowe, sądy administracyjne oraz same organy podatkowe nie posiadają uprawnień do oceny legalności i celowości działań prokuratury w zakresie inicjowania takich postępowań. Potwierdza to wydany 10 maja 2024 r. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (I FSK 1174/23).

26.08.2024

Leasingobiorca nie spłaca rat. Są różne sposoby na rozwiązanie problemu

Doradca podatkowy Finanse

Sytuacja finansowa leasingobiorcy może się pogorszyć do tego stopnia, że terminowe regulowanie rat stanie się problemem. Czasem wystarczy tylko zmiana harmonogramu spłat. Gdy jednak problemy pojawią się pod koniec umowy, pomóc może wydłużenie okresu leasingu. Niezwykle ważne jest również, by z tym nie czekać na wypowiedzenie umowy, bo wtedy trzeba zwrócić przedmiot leasingu - pisze Jerzy Strasz, kierujący Wydziałem Obsługi Prawnej w Millennium Leasing, ekspert Związku Polskiego Leasingu.

22.08.2024

Przepisy dotyczące inwestycji w PSI trzeba doprecyzować

CIT Doradca podatkowy

Stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące zwolnienia z podatku w Polskiej Strefie Inwestycji, choć miało uspokoić podatników, zdaje się nie mieć wystarczającego oparcia w brzmieniu obowiązujących przepisów. Odpowiedzi na interpelacje posłów nie stanowią źródła prawa i bez doprecyzowania regulacji trudno będzie o większą pewność – pisze Łukasz Szula, doradca podatkowy, prowadzący Kancelarię Szula.

20.08.2024

PIT kasowy będzie dobrowolny i dla małych firm - projekt już w Sejmie

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić PIT kasowy na zasadzie dobrowolności od 2025 roku. Będą mogli go wybrać przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczyły kwoty 250 tys. euro oraz rozpoczynający prowadzenie działalności. Podatek zapłacą wtedy, gdy sami otrzymają zapłatę od kontrahenta. Forma ta będzie dostępna zarówno dla rozliczających się według skali, stawką liniową 19 proc. oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

19.08.2024

Kiedy sprzedawca wystawia fakturę do paragonu

VAT Doradca podatkowy

Sprzedawca nie może wystawić faktury na żądanie przedsiębiorcy, któremu wydał wcześniej paragon bez NIP. Nie wystawi też faktury do paragonu z NIP nabywcy o wartości do 450 zł, ponieważ taki paragon uznaje się za fakturę uproszczoną. Sprzedawca musi natomiast wystawić fakturę do paragonu na żądanie konsumenta.

19.08.2024

Planowane zmiany w podatkach mogą zahamować inwestycje

CIT Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów, przy okazji wprowadzenia zmian o charakterze doprecyzowującym, planuje wprowadzenie kilku zmian w systemie podatkowym, które określa jako "uszczelniające system podatkowy". Środek sezonu ogórkowego nie oznacza więc nudy w świecie podatków - pisze Adam Hellwig, partner w Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.

13.08.2024

Nowy obowiązek dla podatników – nadchodzi JPK_CIT

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przygotowanie się na nadejście JPK_CIT powinno obejmować nie tylko aktualizację oprogramowania księgowego, które umożliwi generowanie plików z wymaganymi znacznikami. Kluczowym elementem jest także wygenerowanie próbnego pliku oraz przeprowadzenie z jego wykorzystaniem audytu podatkowego pod kątem potencjalnych ryzyk kontroli - piszą Łukasz Kempa i Łukasz Kaza z KR Group.

13.08.2024

MF chce uszczelnić opodatkowanie fundacji i korzystanie z ulgi IP Box

Domowe finanse CIT Doradca podatkowy

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych pojawiły się założenia do zmian w przepisach o podatku dochodowym. Chodzi m.in. o objęcie dochodów wszystkich organizacji pozarządowych zwolnieniem z podatku od osób prawnych, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Projektowana ustawa ma także zawierać zmiany uszczelniające w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnej. Planowane są również zmiany w korzystaniu IP Box.

12.08.2024

Większość spadkowych mieszkań można od razu sprzedać bez podatku

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Spadkobierca nie musi zwykle czekać ze zbyciem otrzymanej w spadku nieruchomości, by uniknąć PIT. Ale trzeba uważać na wyjątki, np. sprzedaż udziału w spadku. Ze sprzedażą powinny wstrzymać się ci, którzy kupili nieruchomość sami lub otrzymali ją w darowiźnie. Fiskus potwierdza, że pięcioletni termin uprawniający do zbycia bez podatku liczy się inaczej, w zależności od formy nabycia.

10.08.2024

Rower elektryczny w kosztach firmy - fiskus się zgadza

PIT VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą odliczy wydatki na zakup elektrycznego roweru lub hulajnogi - potwierdza fiskus w interpretacjach. Nie ma również przepisu, który zabraniałby odliczenia kosztów roweru, jeśli przedsiębiorca mu już firmowy samochód. Fiskus zgadza się też na pełne odliczenie VAT od zakupu jednośladu. Powstaje jednak pytanie, czy od prywatnego użytku sprzętu firmowego nie trzeba płacić VAT, ale eksperci wskazują, że przepisy należy interpretować zdroworozsądkowo.

08.08.2024

Fiskus zaczyna sprawdzać menedżerów na ryczałcie

Ordynacja PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Organy podatkowe coraz bardziej interesują się rozliczeniami menedżerów, którzy płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Nie są to masowe kontrole, ale fiskus bierze pod lupę dokumentowanie świadczonych usług, ich wycenę, stawkę ryczałtu oraz kto jest ich odbiorcą. Prawnicy podkreślają, że przedsiębiorcy powinni zadbać o prawidłową dokumentację usług, z czym - jak się okazuje - często mają problem.

06.08.2024

Inwestorom trudno skorzystać ze zwolnienia

CIT Doradca podatkowy

Przepisy dotyczące zwolnienia z podatku w Polskiej Strefie Inwestycji wciąż pozostają niejasne, co przyczynia się do sporów i zniechęca inwestorów – alarmują eksperci. Nie pomogła interpretacja ogólna z 2019 r. ani nowelizacja ustawy z 2022 r. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że przepisy z 2022 r. nie zawężają zwolnienia, a ulga dotyczy zwiększenia zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa.

05.08.2024

Jednoosobowa firma nie odliczy 100 proc. VAT od samochodu - fiskus się nie zgadza

VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Informatyk, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu, nie odliczy 100 proc. VAT od samochodu i paliwa. Skoro parkuje pojazd pod domem, to będzie go używał również w celach prywatnych - stwierdził fiskus w najnowszej interpretacji. Według ekspertów skarbówka tworzy dodatkowe warunki, dyskryminujące małych przedsiębiorców, mimo iż sądy od dawna orzekają inaczej.

02.08.2024

Darowizna poleasingowego auta pozwoli uniknąć podatku

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Dla przedsiębiorcy, który wykupił samochód z leasingu, korzystniejsze od sprzedaży może być przekazanie auta w darowiźnie np. małżonkowi czy dziecku. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że przedsiębiorca uniknie wówczas podatku dochodowego, bez czekania obowiązkowych sześciu lat. Po spełnieniu odpowiednich warunków, od takiej darowizny nie trzeba też płacić VAT.

01.08.2024

Komu sprzedawca musi wystawić paragon

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

O tym, czy sprzedaż powinna być ewidencjonowana na kasie rejestrującej, decyduje status nabywcy. Sprzedawca musi wydać paragon osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. Sprzedaż na rzecz przedsiębiorców nie powinna być rejestrowana na kasie, ale przepisy tego nie zabraniają, więc nie będzie to błąd. Nie wystawia się też paragonu, gdy nabywcą jest jednostka samorządu terytorialnego.

31.07.2024

Kto zamyka firmę przed zakończeniem umowy leasingu, nie musi korygować PIT i VAT

PIT VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

W przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu operacyjnego przedsiębiorca nie ma obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów o opłaty leasingowe poniesione do dnia rozwiązania umowy. Nie ma też konieczności korygowania VAT od rat leasingowych ponoszonych w trakcie trwania umowy.

29.07.2024
1  2  3  4  5    119