Czytelnicy pytają, czy przedsiębiorca może wybrać opodatkowanie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu ewidencjonowanego jedynie poprzez dokonanie przelewu oznaczonego identyfikatorem podatkowym PPE, bez składania dodatkowego oświadczenia o wyborze ryczałtu.

 

Jak należy rozliczać przychody z działalności gospodarczej

Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 3 ustawy o PIT, czyli z pozarolniczej działalności gospodarczej, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27 ustawy o PIT (tj. skali podatkowej), z zastrzeżeniem art. 9 ust. 2 i 3 ustawy o PIT (tzw. podatku liniowego), chyba że podatnicy złożą oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 9a ust. 1 ustawy o PIT).

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanymi PIT, sporządzone na piśmie oświadczenie na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. Dokonany wybór formy opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanymi PIT złoży oświadczenie na piśmie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania albo oświadczenie o wyborze podatku liniowego. Oświadczenia te może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2022 r. poz. 541).

Zobacz w LEX: Czy wynagrodzenie wspólników spółki kapitałowej za usługi świadczone na rzecz spółki stanowi "ukryty zysk" w rozumieniu przepisów o ryczałcie od dochodów spółek? > >

 

By wybrać ryczałt, konieczne jest oświadczenie

Istota problemu sprowadza się do ustalenia, czy przedsiębiorca może wybrać opodatkowanie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu ewidencjonowanego jedynie poprzez dokonanie przelewu oznaczonego identyfikatorem podatkowym PPE, bez składania dodatkowego oświadczenia o wyborze ryczałtu ewidencjonowanego.

Na wstępie należy wyjaśnić, że podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów z działalności gospodarczej jest opodatkowanie według skali podatkowej. Wymieniona forma opodatkowania przysługuje z mocy ustawy i podatnik nie musi składać oświadczenia o jej wyborze.

Złożenie stosownego oświadczenia, w określonym w przepisach terminie, jest natomiast warunkiem koniecznym dla możliwości skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przepisy ustawy o PIT  i ustawy o zryczałtowanym PIT nakładają obowiązek złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

 

Meritum Podatki 2024
-20%

Cena promocyjna: 216.81 zł

|

Cena regularna: 297 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 216.81 zł


Czy przelew wystarczy

Przepisy nie przewidują możliwości uznania wyboru/zmiany formy opodatkowania w sposób dorozumiany, tj. poprzez dokonywanie wpłaty określonym tytułem, tj. w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego dokonania przelewu oznaczonego identyfikatorem podatkowym PPE.

Dokonane przez podatnika przelewy do urzędu skarbowego nie są pismem skierowanym bezpośrednio do naczelnika urzędu skarbowego, lecz do banku jako polecenie dokonania stosownej transakcji. Sam fakt, że środki przelane przez podatnika znajdą się w dyspozycji Skarbu Państwa na określonym koncie bankowym i że podano tytuł płatności, nie oznacza automatycznie, że doszło do złożenia pisemnego oświadczenia woli o wyborze formy opodatkowania.

Zatem dowód wpłaty podatku (przelewu oznaczonego identyfikatorem podatkowym PPE) nie może zostać uznany za skutecznie złożone oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego do właściwego naczelnika urzędu.

Takie stanowisko zajmują organy podatkowe - interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 czerwca 2024 r., 0115-KDIT3.4011.256.2024.2.KP; z 12 czerwca 2024 r., 0115-KDIT3.4011.303.2024.1.AWO; z 11 czerwca 2024 r., 0115-KDIT3.4011.243.2024.1.JS; z 18 czerwca 2024 r., 0112-KDSL1-2.4011.200.2024.2.PSZ).

Zobacz wzór dokumentu w LEX: Oświadczenie o wyborze ryczałtowej formy opodatkowania > >

 

Wynajmujący mieszkanie nie muszą składać oświadczenia

Na marginesie należy wskazać, że inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku przychodów z tzw. najmu prywatnego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Tutaj opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego jest z mocy prawa i podatnik nie składa żadnych oświadczeń o wyborze tej formy opodatkowania.

Dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 9a ust. 6 ustawy o PIT). Osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (zob. art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym  PIT).

Źródłami przychodów są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT).

Autor: Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy

Czytaj również: Tytuł przelewu nie wystarczy - trwają spory o wybór formy opodatkowania

Sprawdź w LEX: Zmiana formy działalności gospodarczej osoby fizycznej a kontynuacja formy opodatkowania > >